Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://img600.imageshack.us/img600/718/lgoptimusonep500.jpg[/imgalign]

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

 

Επίσημο Site

 

 

XDA (Custom Roms,Hacks etc)

 

 

Eπίσημα firmware για το P500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πώς κάνουμε root

 

Gingerbread 2.3: Aκολουθήστε τον οδηγό εδώ

 

Froyo 2.2

 

A τρόπος

-Κατεβάζουμε το Superoneclick (SuperOneClickv1.9.5-ShortFuse.zip)

-Κάνουμε unzip σε ένα φάκελο και τρέχουμε το αρχείο SuperOneClick.exe.

-Όταν ανοίξει το πρόγραμμα αρκεί να πατήσουμε το κουμπί ROOT.Αφού τελειώσει η διαδικασία και εφόσον όλα έγιναν σωστά είμαστε έτοιμοι.

 

Β τρόπος

-Κατεβάζουμε την εφαρμογή Gibgerbreak απο το παρακάτω Link

-Πηγαίνουμε απο το κινητό μας:Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Ανάπτυξη και τικάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων

-Αφού τρέξουμε την εφαρμογή στο κινητό μας την ανοίγουμε και επιλέγουμε Root.

-Mετα απο μερικά λεπτά αν όλα γίνουν σωστά το κινητό θα κάνει reboot και θα είστε έτοιμοι.

Πηγή:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049944

 

Πώς να εγκαταστήσουμε την Custom Recovery

 

-Eγκαθιστούμαι από το android market την εφαρμογή Rom Manager

-Τρέχουμε την εφαρμογή και επιλέγουμε Flash ClockworkMod Recovery για το LG Optimus One P500 (αφου κατεβάσει την CWM η διαδικασία φλασαρίσματος θα γίνει αυτόματα) XDA

 

Πώς να εγκαταστήσουμε μια Custom Rom

 

H Custom Recovery έχει έξτρα επιλογές (σε σχέση με την stock Recovery του κινητού μας) που απλοστεύουν την διαδικασία φλασαρίσματος μιας Custom Rom.Αφου κάναμε Root και περάσαμε την Custom Recovery ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για να περάσουμε μια Custom Rom της αρεσκείας μας.Πριν φλασάρετε κάντε

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (επειδη σβήνονται oι ρυθμίσεις/εφαρμογές του κινητού σας χρησιμοποιείστε κάποια εφαρμογή (mybackup pro/titanium backup) για να κρατήσετε backup των δεδομένων/εφαρμογών σας.

 

-Προαπαιτούμενα:Root και Custom Recovery

-Η custom rom που βαζουν οι περισσοτεροι ειναι η ανεπίσημη Cyanogen

-Kατεβάζετε εκει που λεει: (Latest stable release:beta6.5.5.)Mετονομάζετε σε update.zip και πετάτε ''χυμα'' το αρχείο στην sd.

-Κλείνουμε το κινητό και πατώντας Home+Volume Down+Power button μπαίνουμε στην custom recovery...η περιήγηση γινεται με:

Πάνω/Κάτω -> Vol up/down

Select : Menu key (το πιο αριστερά κουμπί)

Back : Back (το 3ο κουμπί από αριστερά).

-Πριν κανουμε install zip from sdcard (εκει επιλέγουμε το φλασάρισμα του update.zip δλδ της custom rom) κάνουμε τα εξης:data/factory reset + wipe cache + wipe dalvik.

-Τελος ξεκινάμε την διαδικασία φλασαρίσματος της custom rom.

 

160 χαρακτήρες στα SMS

 

Οσοι έχετε περιορισμό σε 70 χαρακτήρες με την εφαρμογή Handcent SMS μπορείται να το γυρίσετε στους 160 χαρακτήρες

 

- Swype πληκτρολόγιο για το Optimus Οne (by Zenor)

 

- Οδηγίες για δυνατότητα χρήσης δικών μας MP3 για κάθε είδους ειδοποίηση (by sdaoulas)

 

- Ελληνική γλώσσα στο standrard πληκτρολόγιο του android (μόνο για 2.3.3) (by BOYKIOY)

 

 

*Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη*

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο Δευτερα 18/10 αποκλειστικα μεσω oteshop. Τιμη ~270€ με ΦΠΑ. Τελος του μηνος θα υπαρξει διαθεση κι απο αλλα καταστηματα.

 

Είναι κλέφτες πάντως. Κανονικά είναι 30 λίρες Αγγλίας πιο πάνω από το Optimus.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι θα είναι ακομα πιο προσιτό σε σχέση με ανταγωνιστικές τιμές και ότι θα κόστιζε κοντά στα 200 €. Απ' ότι βέπω παίζει γύρω στα 260. Ας μη ξεχνάμε ότι είμαστε Ελλάδα για άλλη μια φορά. Όπως και να έχει όμως το αναμένω για να το τεστάρω και απο κοντά. Με αυτά που έχω δει μου έχει αφήσει πολυ καλές εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι θα είναι ακομα πιο προσιτό σε σχέση με ανταγωνιστικές τιμές και ότι θα κόστιζε κοντά στα 200 €. Απ' ότι βέπω παίζει γύρω στα 260. Ας μη ξεχνάμε ότι είμαστε Ελλάδα για άλλη μια φορά. Όπως και να έχει όμως το αναμένω για να το τεστάρω και απο κοντά. Με αυτά που έχω δει μου έχει αφήσει πολυ καλές εντυπώσεις.

Το xperia x8 σε 2 weeks επεσε περιπου 40 ευρω....να ναι καλα το skroutz.Oποτε λιγη υπομονη για να το τσιμπησουμε σε καλη τιμουλα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι ετσι! Ξέρουμε ποιά εταιρεία θα το φέρει και θα το έχει?Η όχι ακόμα? Καμιά Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι ετσι! Ξέρουμε ποιά εταιρεία θα το φέρει και θα το έχει?Η όχι ακόμα? Καμιά Cosmote?

 

Από Vodadone χθες ρώτησα λένε δεν εχουν ενημερωση ακόμη. Το περιμένουν μέχρι τις γιορτές δηλ. φέξε και γλύστρησα...

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο για το κινητάκι???

Εντος των ημερων μου ειπαν στην LG οτι θα κυκλοφορησει.Το αργοτερο μεχρι την επομενη εβδομαδα.

 

Review στα βασικα χαρακτηριστικα.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Χαριτωμένο κινητό, αν η διάρκεια της μπαταρίας είναι καλή τότε βλέπω να είναι μέσα στην επιλογές μου (μιας και πλησιάζει ο καιρός της επιδότησης). Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Χαριτωμένο κινητό, αν η διάρκεια της μπαταρίας είναι καλή τότε βλέπω να είναι μέσα στην επιλογές μου (μιας και πλησιάζει ο καιρός της επιδότησης).

 

Λογικά η διάρκεια θα είναι η καλύτερη σε smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο youtube υπάρχουν κάτι βιντεάκαια διαφημιστικά για τις δυνατότητες του τηλεφώνου!Πραγαμτικά είναι πολύ καλά!!!

http://www.youtube.com/watch?v=nuxrnpXfqLs

http://www.youtube.com/watch?v=glZQOjcs-LQ&p=ED462AE5A9426754&playnext=1&index=21

Link to comment
Share on other sites

 

Ο κωστας του techblog προτιμαει το optimus one εναντι του Wildfire οποτε πλεον εχουμε κ επισημα τον νεο βασιλια στην budget κατηγορια των android!!:p:)

 

Ο/Η cVlachakis λέει:

Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2010 στις 22:50

Optimus One. Καλύτερη οθόνη, καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερη μπαταρία, πιο οικονομικό.

 

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2010/10/LG-Optimus-One-P500-6.jpg

 

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2010/10/LG-Optimus-One-P500-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε τελικα; Στο skroutz το δειχνει σε μερικα μαγαζια αλλα δεν εχω παρει να ρωτήσω.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στα μαγαζιά που εμφανίζονται στο skroutz δεν είναι άμεσα διαθέσιμο. Πάντως δεν πρέπει να αργεί πολύ...
Link to comment
Share on other sites

Στο site της LG έχει εμφανιστεί η σελίδα του εδώ και αρκετές μέρες: http://www.lg.com/gr/mobile-phones/all-lg-phones/LG-bar-P500.jsp

 

Για όποιον ανυπομονεί, το smart manual από το βρετανικό site της LG μας ψήνει καλύτερα για το τηλέφωνο: http://www.lg.com/uk/microsite/optimus-one/index.jsp :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στην LG μου ειπαν μεχρι το τελος της επομενης εβδομαδας θα εχει κυκλοφορησει....αλλα προτεινω να κανετε αλλες 2 weeks υπομονη γιατι λογω skroutz θα πεσει και αλλο η τιμη του...οπως εγινε με το X8 που εφτασε και σταθεροποιηθηκε στα 185 ευρω απο τα 220 που ξεκινησε.Παντως το κινητο ειναι με διαφορα το καλυτερο budget android της αγορας και οσοι σκεφτονται να περιμενουν το HTC Grantia δεν υπαρχει λογος μιας και ειναι η ευρωπαικη εκδοση του HTC Aria που κυκλοφορει εδω και 5 μηνες στην αμερικη και εχουν ακριβως τα ιδια specs.Oποτε go for it!!......και οπως εχω πει και για αλλα κινητα απο οποιαδηποτε ηλεκτρονικο καταστημα του skroutz και να το αγορασετε εχετε την εγγυηση της ελληνικης αντιπροσωπειας.Οποτε χτυπηστε το αφοβα οπου το βρειτε πιο φθηνα και αφηστε τις μεγαλες αλυσιδες πλαισιο-eshop κτλ να κλεβουν τους ασχετους. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...