Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 3310


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν φορές που μερικές γραμμές ή παράγραφοι δεν φτάνουν για να εκφράσεις όσα έζησες, και σύνδεσες με κάτι... Πάντα θα θέλεις κι άλλο, γιατί οι μνήμες θα ξεπετάγονται σαν «σπίθες» από το μυαλό σου... Πολλές φορές, οι αναμνήσεις από τα παιδικά σου χρόνια, μπορεί να μην έχουν σχέση με μπάλα, πλατείες και κούνιες, αλλά με «μικρές» και «θαυματουργές» συσκευές, που μόνο οι γονείς μας είχαν...

 

Βρισκόμαστε κάπου στο 2003, περίπου στα 10, και έχω μείνει χωρίς κινητό... Έχοντας μπει από μικρός (σχεδόν στα 8 μου) στο «τρυπάκι» της κινητής τηλεφωνίας, πιο πολύ από περιέργεια για μια νέα τεχνολογία κι όχι από ουσιαστική ανάγκη, το ως τότε κινητό μου «αποδημεί εις Κύριο» λόγω κεραίας. Φυσικά κανείς δεν ήταν διατεθειμένος να μου αγοράσει ένα καινούριο στην ηλικία μου, γιατί απλά... τι να το έκανα! Τότε λοιπόν, ήρθε από το πουθενά, το Nokia 3310!

 

Άνηκε σε συγγενή μου, και λόγο αλλαγής, αποφάσισε να μου το κάνει δώρο «για να έχει και ο μικρός ένα καλό». Αυτό ήταν! Πλέον θα είχα και εγώ ένα Nokia (ως τότε είχε μόνο η μητέρα μου), και θα ξέφευγα από όλα τα «τούβλα» που με «κυνηγούσαν» ως τότε... 'Hταν μπλε, με την κλασσική πράσινη οθόνη και το απλό του μενού. Tο βασικότερο όμως για μένα; Δεν είχε εξωτερική κεραία! Aν και πλέον μου λείπει αυτό το στοιχείο, τότε ήθελα να το αποφύγω, όπως ο διάβολος το λιβάνι! Ήθελα επιτέλους κάτι σύγχρονο, κάτι διαφορετικό από όσα είχα. Και ήρθε στα χέρια μου, σαν από «μηχανής θεός»...

 

H χαρά μου όμως κράτησε λίγο... Δεν πρόλαβα καλά-καλά να το συνηθίσω, και χάλασε η οθόνη του... 'Hταν μεγάλη η στεναχώρια, ο,τι χειρότερο για ένα πιτσιρικά που μόλις είχε αποκτήσει αυτό που ήθελε... Ευτυχώς δεν κράτησε για πολύ... Tο έφτιαξα σχεδόν την ίδια βδομάδα, αφού είχα «ζαλίσει» τους γονείς μου... Πλέον είχα καινούρια οθόνη, και λευκό πίσω καπάκι από 3330, μιας και το μπλε είχε σπασμένο ένα δοντάκι, κι αυτός που έκανε την οθόνη, το πρόσεξε και το άλλαξε...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/4766/06032012171.jpg

 

Μπορούσα πλέον να το χαρώ χωρίς κανένα φόβο... Tο «τουβλάκι» μου ήταν «σένιο», σαν καινούριο, και είχε όσα ήθελα τότε: Μπορούσα να επικοινωνήσω με τους γονείς μου αν έβγαινα, να συνθέτω ήχους, να ανταλλάξω εικονομηνύματα και να παίζω παιχνίδια! (ως τότε, αν ήθελα να παίξω με ένα κινητό, ή θα έβγαζα-έβαζα την κεραία, ή θα έπαιζα με το καπάκι του) 'Hταν ένα κινητό που με άντεχε, μιας και αν έπεφτε, απλά θα γινόταν πέντε κομμάτια, δηλαδή κινητό, πρόσοψη μπρος-πίσω, πλήκτρα και μπαταρία! Ακόμα, δεν είχα δημιουργήσει «σχέσεις», όπως απέκτησα πλέον με τον φορτιστή, μιας και άντεχε μέρες...

 

Θυμάμαι ότι το είχα modάρει όσο μπορούσα τότε... Logos, ήχοι, όσα ήταν τότε στη μόδα... Ακόμα και προσόψεις είχα πάρει, φυσικά κινέζικες, σε μπλε χρώμα, και μια Porsche στην «πλάτη».. Ήταν πολύ όμορφο, ουσιαστικά το «σχολείο» μου στην κινητή τηλεφωνία, αλλά και η αρχή του «πόθου» για τις Nokia συσκευές, μιας και εξαιτίας του 3310 έγινα κατά κάποιον τρόπο «fan boy» της Φινλανδικής εταιρίας, κι ας «άλλαξα στρατόπεδο» για περίπου 4 χρόνια, προτιμώντας άλλες συσκευές. Ποτέ δεν είχα πιάσει μια τόσο σταθερή και στιβαρή κατασκευή, όπως επίσης δεν είχα ξαναδεί τόση απλότητα και ευκολία στο μενού. Μετά από τρία ολόκληρα χρόνια «σχέσης» και εμπειριών (το μεγαλύτερο διάστημα που κράτησα συσκευή ως τώρα), κάπου στο 2006 ήρθε ο καιρός να το «αποχωριστώ» για χάρη ενός Sony Ericsson, με μια υπόσχεση: Θα επέστρεφα σε κάποιο Nokia στο μέλλον, έχοντας ήδη την καλύτερη εμπειρία με το 3310...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/4768/06032012179.jpg

 

Πράγματι, επέστρεψα μετά από 4 χρόνια. Αλλά μου έλειπαν τα στοιχεία του 3310, που τόσο συμπάθησα, αλλά βλακωδώς έδωσα. Τα 6303i classic και E71 δεν μπορούσαν να μου προσφέρουν την εμπειρία που είχα ζήσει. Πάλι λοιπόν μέσω συγγενή (η ιστορία είναι κύκλος,και επαναλαμβάνονται όλα!), εξασφάλισα ένα λευκό 3330. Ποια η διαφορά με αυτό που είχα; Το Internet, που έτσι κι αλλιώς είναι πλέον «άχρηστο», μιας και έχουν αλλάξει οι τρόποι σύνδεσης... Εκτός αυτού, η συσκευή είναι ίδια με αυτό που είχα. Ίδια εμπειρία, ίδια γεύση και κυρίως; Αναμνήσεις ενός παιδιού που «ένωσε» ένα κομμάτι της ζωής του με ένα «πρωτότυπο» παιχνίδι...

 

Μπορεί η συλλογή μου πλέον να έχει πολλά κινητά... Πάντα όμως θα λείπει ένα, που κανείς δεν ξέρει αν θα βρω ξανά... Το «δικό μου» 3310... Το πρώτο Nokia που λάτρεψα και «σημάδεψε» τις προτιμήσεις μου στα κινητά τηλέφωνα μετέπειτα...

 

*Ευχαριστώ τον «κολλητό» μου φίλο, που μου παραχώρησε το iPhone του για τις ανάγκες της φωτογράφισης.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia 3330(άσπρο) είναι αυτό. Το Nokia 3310 ήταν το μπλε.

Το είχα για αυτό είμαι σίγουρος.

 

http://imgs.idnes.cz/telefony/A011018_NOKIA30ZEPREDU_N.JPG

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

nokia 3330.... το πρωτο μου κινητο! αλλες εποχες πραγματικα... θυμαμαι τα εικονομηνυματα που στελναμε μεταξυ μας τοτε, καθως και το παιχνιδι με το διαστημοπλοιακι! απο τα πιο ομορφα κινητα που εχει βγαλει η nokia!

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε και για το 3410 που είχε ο πατέρας μου και η γιαγιά μου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ένα οικονομικό Hit της Nokia! Αν και είναι στην συλλογή μου ως δωρεά της κουνιάδας μου :p, δεν το είχα κανονικά αλλά είχα τον αντικαταστάτη του το 3410.

Συμπαθές, φιδάκι κι άγιος ο Θεός, καλή μπαταρία, αυτά!:)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να σχολιασω το κινητο μιας και δεν το ειχα ποτε, γυρω στα 6-7 ημουν οταν κυκλοφορησε, αλλα μπορω να πω πως αυτα που γραφεις plankton69 ειναι φοβερα. Πραγματικα σε ευχαριστουμε πολυ γι αυτη την εξαιρετικη 'παρουσιαση' της συγκεκριμενης συσκευης!
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό ήταν το 6110 με το απίστευτο χρώμα που άλλαζε ανάλογα τη γωνία που το κοίταζες.

Τι μου θυμίσατε σήμερα...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ένα οικονομικό Hit της Nokia! Αν και είναι στην συλλογή μου ως δωρεά της κουνιάδας μου :p, δεν το είχα κανονικά αλλά είχα τον αντικαταστάτη του το 3410.

Συμπαθές, φιδάκι κι άγιος ο Θεός, καλή μπαταρία, αυτά!:)

 

Εγώ γιατί θυμάμαι οτι όσοι είχαν αυτό το κινητό μετά από 6μήνες η μπαταρία ήταν off και το φόρτιζαν κάθε μέρα;Είχε πουλήσει τρελά αυτό το μοντέλο τότε!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Πω... Αναμνήσεις! Το πρώτο (δικό) μου κινητό! Είχε προηγηθεί το μεταχειρισμένο Ericsson GF 768 του πατέρα μου.

 

Στην πέμπτη δημοτικού πρέπει να ήμουν τότε και φυσικά τον αριθμό που είχα (κοσμοκάρτα φυσικά) ακόμα τον θυμάμαι!

Τα κινητά (δικό μου και αδερφού μου) τα έχω ακόμα σε ένα ντουλαπάκι μαζί με όλα τα παλιά τηλέφωνα της οικογενείας.. Όλοι την ώρα αλλάζαμε προσόψεις, από τις κλασσικές δίχρωμες σε προσόψεις προσόψεις με σιδεράκι στο πλάι, φωτάκια να ανάβουν όταν είχα μια κλήση ή κάποιο μήνυμα, με σχέδια από τον Χάρι Πότερ και τον δαίμονα της Τασμανίας μέχρι και τoυ Big Brother είχαμε! Ωραίες εποχές! Δεν είχες και το πρόβλημα να σου πέσει κάτω το κινητό!

 

Τώρα πρόσφατα είχα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω ένα 3310 αλλά δεν άνοιγε, λογικά η μπαταρία του τα είχε φτύσει.. :/

 

Μπράβο plankton69 για το άρθρο σου, ξύπνησες γλυκιές αναμνήσεις για μια συσκευή που δεν ήταν μόνο για την επικοινωνία αλλά και η αρχή για μια νέα μορφή διασκέδασης..

Link to comment
Share on other sites

Απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες της νοκια και απο τις πιο χαρακτηριστικες συσκευες της.

Την περιοδο εκεινη ειχα το 6210 αν θυμαμαι καλα, αυτο ομως δεν σημαινει οτι το 3310 λειπει σημερα απο τη συλλογη μου:)

 

*ωραιο αρθρο Χρηστο:happy:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα γυμνάσιο τότε και θυμάμαι έκανα πως και πως για να το αγοράσω, τελικά το πήρα και το κράτησα 2,5 χρόνια και πραγματικά το κατά ευχαριστήθηκα, τόσο για παιχνίδι όσο και για σύνθεση ήχων τότε. Ήταν τρομερά γερό, αφού μου είχε πέσει χιλιάδες φορές και δεν καταλάβαινε τίποτα. Ίσως το από τα πιο δημοφιλής μη έγχρωμα τηλέφωνα των Φιλανδών.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως το 3330 ειναι αυτο... Ακόμα το έχω λειτουργικοτατο! Θυμαμαι η διαφορα του απτο 3310 ηταν οτι ειχε και φλιπερακι στα παιχνιδια του εκτοs απο φιδακι και εξωγήινοι χαχα.. Good times
Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω τοτε το 3310....! Μου το εφερε ο μπαμπας μου δωρο..! Ακομα θυμαμαι την στιγμη που μπηκε στο σπιτι με ΔΥΟ κουτια, ενα για μενα, ενα για αυτον...!

Θα το ελεγα και γκομενοπαγιδα μιας και ολες στο σχολειο ηθελαν να τους το δειξω...! Μεχρι και ο παππους μου ζηλεψε και πηγε και πηρε το 3330...! Φυσικα οταν το ειδα το ασπρο εμεινα παγωτο...! Αμεσως αλλαξα τις προσοψεις χωρις να το καταλαβει, (σατανικο για την ηλικια μου) και ειχα το 3330 με μπλε προσοψη και ο παππους μου το 3310 με ασπρη προσοψη...!

Αργοτερα τον επεισα να μου δωσει και την ασπρη προσοψη μιας και το επαιρνε στην οικοδομη και το ειχε κανει μαυρο..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Nαι παιδιά,όντως είναι το 3330 αυτό της φωτογραφίας...Δυστυχώς δεν έχω το 3310 πλεόν για να ποζάρει στη θέση του,αν και θα το ξαναβρώ κάποια στιγμή...Oπότε το νοσταλγώ με το «μεγάλο αδερφάκι» του,μιας και είναι ίδια σχεδόν!

 

*Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα ποτέ αλλά είχε πέσει στα χέρια μου. Πήγαινα λύκειο τότε και το είχα λειώσει το φιδάκι και τους εξωγήινους.

Πάντως όπου και να γύριζες το κεφάλι σου, αυτά είχαν οι περισσότεροι. Είχε γεμίσει ο τόπος από 3210, 3310 και 3330

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Super Ανέκδοτα / Super Ανέκδοτα Free

Link to comment
Share on other sites

Το 3310/30 δεν το συμπαθησα ποτε.

 

Παρ'όλα αυτα ομως, εξαιρετικα γραμμένο αρθρο Chris.

2 thumbs up \m/

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τώρα... Εκείνο τον καιρό το είχε ένας συγγενής μου και το ζήλευα.:) Μέχρι και σήμερα εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ! Στεναχωρέθηκα όμως γιατί πριν από μια εβδομάδα το έσπασε ένας φίλος μου :cry: Αν το ξανάβρισκα θα το έπαιρνα ευχαρίστως :)
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δε νομιζω να υπάρχει κάποιος εδώ που δεν έχει πιάσει στα χέρια του το συγκεκριμένο. Ήταν το must της εποχής του... "Έμπαζε" βέβαια λίγο όσον αφορά την πιοότητα... Μια φορά να έπφτε κάτω, κατά 90% την άλλη μέρα πήγαινες για καινούργια οθόνη!! Ίσως η ΝΟΚΙΑ να έβγαλε πιο πολλά χρήματα απο τις οθόνες που επισκεύαζε παρά απο τις πωλήσεις της συσκευής!! Εγώ τότε είχα το Ericsson T65 και η μητέρα μου είχε το 3310. Λιώσιμο με τους εξωγήινους, όχι και τόσο με το φιδάκι!! Μπράβο που το θυμήθηκες και μου θύμησες τα παιδικά μου χρόνια, εκεί γύρω στα 12 - 14 μου χρόνια...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

το 3310 δε μου άρεσε καθόλου θυμάμαι εμφανισιακά αφου νωρίτερα είχα στην κατοχή μου το 3210 που με είχε ξετρελάνει με το σχεδιασμό του και τη στοιβαρότητά του. 79.000 δραχμές σε πακέτο Bfree.. άλλες εποχές....
Link to comment
Share on other sites

Άρε κινητάρα...Το έχω μέχρι κ σήμερα μαζί με ένα 3330. Οι μπαταρίες αυθεντικές λιθίου με δεκαετία χρήσης (όχι τακτική τα τελευταία χρόνια) κρατάνε 2-3 μέρες σε νορμάλ χρήση. Το 3310 το πήρα αρχές του 2001 σε αντικατάσταση του 3210. Η ύπαρξη ελληνικού τ9 ήταν μεγάλο συν κ σε συνδυασμό με το logomanager το είχα συνδέσει στον υπολογιστή κ του είχα αλλάξει τα πάντα μέσα,ακόμα κ τους ήχους πληκτρολογίου. Ένα ακόμα θετικό ήταν ότι δούλευε και το net monitor.

 

Τώρα το εχω σα δεύτερο κινητό με μια sim max μέσα και που κ που το κρατάω κ σαν βασικό.

 

+1 για το ποστ αυτό και τις μνήμες που μας επανέφερε!

Link to comment
Share on other sites

3310/30!!! ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΛΑ!!

Πόσες προσόψεις τους άλλαξα, πραγματικά... Πόσα εικονομηνύματα... Πόσες μελωδίες και ώώώώρες μέχρι να πετύχω τις σωστές νότες και το τέμπο. Παντού τα κουβάλαγα, παίζει να ήταν και τα πιο αγαπημένα μου κινητά από όσα έχω/είχα :love: Και τις νικελίου καδμίου μπαταρίες ποιος τις ξεχνά; Που χάλαγαν με το παραμικρό και ζύγιζαν 100 κιλά :p

Το 3330 μου είχε άδοξο τέλος βέβαια... Το βούτηξα στο νερό να δω αν αντέχει... Δεν άντεξε :P Το 3310 μου δε θυμάμαι πως ετελεύτησε τον βίον...

Αλλά πραγματικά θεϊκές συσκευές και άντεχαν τα πάντα. Για πάντα στην καρδιά μας!

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό Nostalgia! Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το συγκεκριμένο μοντέλο, μιας και το είχαν μετρημένοι στα δάχτυλα τότε από φίλους και γνωστούς. Όμως ήταν αναμφίβολα από τα καλύτερα της εποχής... :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...