Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο πρώτος λογαριασμός που έλαβα είχε τις νεές χρεώσεις(Ιαν.04)αν και μου χρέωσαν επίσης την προαιρετική εγκατάσταση εξοπλίσμου.

Παραπονέθηκα για το λάθος και μου είπαν ότι θα το αφαιρέσουν από τον επόμενο λογαριασμό.

Το πλήρωσα όμως κανονικά,κάτι το οποίο δεν έπρεπε να γίνει...

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν γίνει κάποιο τέτοιο λάθος και το διαπιστώσεις θα σου επιστρέψουν το ποσό που δεν έπρεπε να χρεώσουν. Το θέμα όμως είναι: θα το πάρουν όλοι χαμπάρι;

Κοίτα τι σκέφτονται για να βγάλουν μερικά λεφτά παραπάνω!!!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και η HOL δίνει 256άρα σύνδεση, αλλά η φθηνότερη είναι η Vivodi.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Εγώ αντιμετωπίζω ένα άλλο κουλό πρόβλημα με τον προσωπικό τηλεφωνητή του ΟΤΕ και τη γραμμή ISDN.

Ως γνωστόν, στις γραμμές ISDN (κι αν έχεις και ISDN τηλέφωνο) όταν έχεις μήνυμα στον τηλεφωνητή του ΟΤΕ, εκτός από την αλλαγή στον τόνο κλήσης, εμφανίζεται και μήνυμα στην οθόνη του τηλεφώνου "1 SPEECH MESSAGES"... Όπως και ο διαφορετικός τόνος έτσι κι αυτό το μήνυμα πολλές φορές μένει ακόμα και αν ακούσεις τα μηνύματά σου και μετά για να το βγάλεις πρέπει να κάνεις διάφορες αλχημείες του τύπου να σβήσεις τα μηνύματα, έπειτα να πάρεις και να αφήσεις εσύ ένα μήνυμα στον τηλεφωνητή σου, να το ακούσεις και να το σβήσεις και έπειτα να ελπίζεις ότι αυτή τη φορά ο τηλεφωνητής και το υπερεξελιγμένο δίκτυο του ΟΤΕ θα καταλάβει ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσει να σου ζαλίζει τον έρωτα...

Το πρόβλημά μου είναι τώρα ότι όποτε εμφανίζεται από το δίκτυο το μήνυμα "1 SPEECH MESSAGES", το Ascom Eurit 133 ISDN ασύρματο που έχω δεν μπορεί να κάνει κλήσεις! Συγκεκριμένα με το που ανοίγει την γραμμή και εμφανίζεται στην οθόνη το μήνυμα, το ακουστικό κάνει software reset... Με τα άλλα μηνύματα δικτύου (όπως πληροφορίες χρέωσης 1 UNITS) που στέλνονται κατά τη διάρκεια της συνομιλίας από το δίκτυο, το ακουστικό δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα...

 

Λέτε να ζητήσω να σταματήσει η αποστολή του μηνύματος αυτού από τον ΟΤΕ και να παραμείνει μόνο ο διαφορετικός τόνος ως ειδοποίηση μηνυμάτων στον τηλεφωνητή; Ελπίζω να γίνεται...

 

Σημειώνω ότι οι άλλες συσκευές που έχω (και που είναι όλες ενσύρματες ISDN) δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα με τα εν λόγω μηνύματα.

Ξέρω ότι είναι πρόβλημα της συσκευής αλλά μάλλον θα είναι δύσκολο να βρω service ASCOM στην Αθήνα (αλήθεια ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο;)

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ,έλεγξα με την υπάλληλο που έκανα την αίτηση για την γραμμή μου και είδε η ίδια ότι δεν το είχα ζητήσει.

Αλλά η επόμενη κίνησή της ήταν να μου δώσει άμεσα να συμπληρώσω μία αναφορά παραπόνου για τον λογαριασμό μου.

Προσέξτε μην σας χρεώσουν κάτι το οποίο ΔΕΝ το ζητήσατε!

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

siga siga oloi tha tin dokimasoume ... thelo na matho poio einai to poio simferon programa gia na apoktiso adsl . mexri tora i poio simferousa lisi einai tou ote home dsl 1000 mb vgenei 35E mazi me to pagio exei kamia alli simferousa ?? ti proteinete? :)
http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

Το πιο φθηνό σήμερα σε flate rate είναι:

 

HOL AnyAccess100 όπου έχεις 128 ταχύτητα και κόστος:

 

* Αγοράζεις πρόσβαση 6 μήνες + 6 μήνες δώρο (άρα είσαι δεμένος για 1 χρόνο) με 84 ευρώ

 

* Γραμμή ADSL Κύκλωμα Vivodi 128/256 μεριζόμενης πρόσβασης με κόσοτος 194 ευρώ για 1 χρόνο

 

Αυτά μας βγάζει το μήνα μαζί με το ΦΠΑ:

 

(7 + 16,16) * 1.18 = 27,32 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariadne ( 5 Απρ. 2004 , 01:06)

 

Το πιο φθηνό σήμερα σε flate rate είναι:

 

HOL AnyAccess100 όπου έχεις 128 ταχύτητα και κόστος:

 

* Αγοράζεις πρόσβαση 6 μήνες + 6 μήνες δώρο (άρα είσαι δεμένος για 1 χρόνο) με 84 ευρώ

 

* Γραμμή ADSL Κύκλωμα Vivodi 128/256 μεριζόμενης πρόσβασης με κόσοτος 194 ευρώ για 1 χρόνο

 

Αυτά μας βγάζει το μήνα μαζί με το ΦΠΑ:

 

(7 + 16,16) * 1.18 = 27,32 ευρώ

 

 

Ενταξει δε νομίζω να ενδιαφέρεται ο φίλος για 128άρα σύνδεση. Πάντως όντως το συγκεκριμένο πακέτο είναι το φθηνότερο ADSL. Η παγίδα όμως είναι το ότι η χρεώση αυτή ισχύει για ετήσιο συμβόλαιο, με αποτέλεσμα καθώς θα πέφτουν οι τιμές εσύ να πληρώνεις τη σταθερή τιμή.

Το φθηνότερο πακέτο ADSL χωρίς αυτήν την παγίδα είναι 256/128 της Vivodi. Συνολικά 17+17=34 ευρώ το μήνα. Με ΦΠΑ πάει 40,12 ευρώ ακριβώς.

Επίσης το πακέτο 384/128 της Vivodi πάει στα 20+23,9=43,9 ευρώ το μήνα, δηλαδή με ΦΠΑ στα 51,8 ευρώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pininfarina ( 5 Απρ. 2004 , 01:17)

 

einai 128 kai o ote dinei 384

 

 

Ναι ο ΟΤΕ ξεκινά από τα 384 και η Vivodi από τα 256, αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό για τον ISP. Μπορείς άνετα να έχεις γραμμή 512 από τον ΟΤΕ και σύνδεση 384 από τον ISP σου. Τότε φυσικά θα μπαίνεις με 384. Αυτό εκμεταλλέυτηκε η HOL και έβγαλε πακέτο στα 128 για όποιον θέλει κάτι πολύ φθηνό.

edit: Επίσης η HOL έκανε τη μαγκιά να υπογράψει συμφωνία με τη Vivodi και μπορεί να δώσει συνδρομή με γραμμή της δεύτερης. Σε αυτό αναφέρθηκε ο φίλος mariadne.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dpetka2001 ( 5 Απρ. 2004 , 03:20)

 

φιλε μου ριξε μια ματια εδω...

 

Σωστόοοοοοος...γιατί κάποιοι έχουν φαγωθεί οτι η Fortnet είναι η φθηνότερη..στην ετήσια όμως.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες εκτος του ΟΤΕ και της Vivodi δεν έχουν δικό τους κύκλωμα με αποτέλεσμα να ΜΙΣΘΩΝΟΥΝ κυκλώματα του ΟΤΕ και της Vivodi.

Mε λίγα λόγια ψωνίζοντας απο ΟΤΕ η Vivodi παίρνεις πρώτο χέρι απο όλους τους άλλους ψωνίζεις δεύτερο χέρι.

Αν τσεκάρεις στην αίτηση της Vivodi την επιλογή "Η συνδεση στην υπηρεσία θα γίνει μέσω του ADSL δικτύου του ΟΤΕ" και απο κάτω διαλέξεις το Α:"Την σύνδεση ΑΡΥΣ θα παρέχει η Vivodi.

Τότε η Vivodi θα πάει στον τοπικό ΟΤΕ θα ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ και τότε θα έχεις νταραβέρι μόνο με την Vivodi.

To ίδιο έκανα και εγώ στο Περιστέρι που δεν έχει η Vivodi δίκτυο και δεν πληρώνω ούτε πάγιο στον ΟΤΕ αλλα μου έρχετε ένας λογαριασμός Vivodi κάθε μήνα με ενα παγιο+ το νετ.Επίσης στο trace που κάνω δεν φαίνετε να παιρνάω απο κανένα server του ΟΤΕ.

Vivodi me trella

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάνεις αν κάποια απο όλες αυτές τις κάρτες έχει καλύτερες συγκριτικά χρεώσεις για κλήσεις σε δορυφορικό τηλέφωνο ?

 

το τηλ ξεκινάει απο 0088 ... αν έχει σημασία αυτό ....

 

:o

Link to comment
Share on other sites

γινεται αραγε οταν σηκωνεις το τηλ.σε ενα απο τις 2 αναλογικες συσκευες να το μεταβιβασεις στην αλλη?

1η περιπτωση :που μιλας ηδη στη μια συσκευη

2η περιπτωση :οταν χτυπαει η μια συσκευη κ με την αλλη μιλας,κ εφοσον κλεισεις να την παρεις απο αυτην που μιλαγες(που δεν κουδουνιζει ) κ οχι απο την αλλη που χτυπαγε απο πριν...?

Link to comment
Share on other sites

1η περίπτωση: Πατάς flash (ή R ή οτιδήποτε άλλο σχετικό) και μετά *19#. Θα ακούσεις ένα διακοπτόμενο ήχο και η κλήση θα έχει μπεί σε αναμονή. Από οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο μετά #19# και θα σηκώσεις την κλήση.

2η περίπτωση: Όταν κλείσεις την 1η συσκευή που μιλάς, μαζί με την 2η που ήδη κουδουνίζει (στην 1η ακούς και ήχο αναμονής), θα αρχίζει να κουδουνίζει και η 1η, οπότε απλά το σηκώνεις και μιλάς. Αλλιώς (λογικά, δεν το έχω δοκιμάσει) πρέπει να παίζουν όλα τα σχετικά κόλπα της αναμονής (π.χ. R/flash+1).

 

Γίνονται διάφοροι συνδυασμοί με το *19#. Αν έχεις όρεξη και... λεφτά, δοκίμασε διάφορα με το κινητό σου.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Aek21r ( 6 Απρ. 2004 , 12:59)

 

egw pou exw pantos den mporw na to kanw mallon den tha 3erw .........

 

Μπορεί να μην έχει σωστό χρόνο το flash (ή R ή...) που έχει το τηλέφωνό σου. Δοκίμασε αντί αυτού να κλείσεις και να ξανανοίξεις πολύ γρήγορα το ακουστικό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

για μισο ρε παιδια,ο RAAD δεν μιλησε για full access απο vivodi!οποτε που κολλαει το αν σε καλυπτει το δικτυο?!εγω φιλε σου προτεινω acn απο τη στιγμη που ενδιαφερεσαι για 256 γιατι εχω ακουσει και διαβασει πολυ καλα σχολεια....!επισης η vivodi εχει χαλια pings απο'οτι ξερω οποτε μαλλον ξεχνα το online gaming αν πας για vivo.

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...