Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με ποια διακαιολογια μπορει να γυρισει ενα δεεμα αντικαταβολης πισω; αζητητο αποκλειεται γιατι εκεινη την ημερα που ηρθε πηγα να το παραλαβω... ολες τι διακαιολογιες (απαραδεκτο κλπ) ο παραληπτης δεν τις βαζει; εμενα ενα δεμα που το περιμενα μου το εστειλαν πισω ενω ειχε ερθει εδω χωρις να μου πουν δικαιολογια!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει να στείλω ένα δέμα στο εξωτερικό όχι πάνω από 1-2 κιλά;

Υπάρχει κάποιος τιμοκατάλογος;

Link to comment
Share on other sites

http://www.elta.gr/idiotes/lettets1stprioretyabroad.pdf

 

Δε νομιζω να χει αλλαξει κατι απο τοτε.Τουλαχιστον ο τιμοκαταλογος εσωτερικου ειναι ιδιος,υποθετω και αυτος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά ένα γράμμα με ελτά express Α προτεραιότητας για Ιταλία πόσες μέρες κάνει;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Θωρητικά 24 ώρες είναι για όλα τέτοιου τύπου για ΕΕ .

 

Τώρα αν κάποιοι το θεωρούν εργάσιμες ώρες,μέχρι 3 μέρες μπορεί να κάνει:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου το express ειναι πεταμενα λεφτα γιατι στο 99% των περιπτωσεων θα φτασει το ιδιο γρηγορα με το απλο. Τουλάχιστον για την Αγγλια που εχω εμπειρια.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πιστεύεις ότι δεν αξίζει;άν "φύγει" απο Αθηνα Πέμπτη θα είναι Ιταλία Δευτέρα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα του express το θέμα είναι σε πια πόλη είσαι.

 

και για να γίνω πιο αναλυτικός, όταν σπούδαζα, στα Χανιά ,είχα στείλει κάποιες φορές express γράμματα, όταν με έμαθαν στο ταχυδρομείο, μιας και πήγαινα σε ενα υποκατάστημα μικρό, μου είπαν ότι, για παράδειγμα, κάθε μέρα με το αεροπλάνο φεύγει ένας ταχυδρομικός σάκος.

 

οπότε, μπαίνουν, πρώτα τα epxress, μετα τα express συστημένα, μετά τα απλά συστημένα μετά τα τελείως απλά κτλ

 

οπότε, επειδή, τα Χανιά για παράδειγμα είναι μικρή πόλη και ποτέ δεν γέμιζε ο σάκος, είτε το έστελνες απλό είτε express, έφευγε την ίδια μέρα. βέβαια, μετά αργούσε από Αθήνα, για την πόλη προορισμού αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

www.innerwish.gr

www.youtube.com/innerwish

Link to comment
Share on other sites

δευτερα πρωι εστειλα περιπου 20 επιστολες εντος της πολης και 5 εκτος.

τριτη πρωι εστειλα 2 επιστολες ,και οι 2 εκτος θεσσαλονικης.

πως γινεται αυτες της τριτης να εχουν φτασει(ω ναι σε μια μερα) και της δευτερας που ειναι και μεσα στην πολη,οχι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για το θέμα του express το θέμα είναι σε πια πόλη είσαι.

 

και για να γίνω πιο αναλυτικός, όταν σπούδαζα, στα Χανιά ,είχα στείλει κάποιες φορές express γράμματα, όταν με έμαθαν στο ταχυδρομείο, μιας και πήγαινα σε ενα υποκατάστημα μικρό, μου είπαν ότι, για παράδειγμα, κάθε μέρα με το αεροπλάνο φεύγει ένας ταχυδρομικός σάκος.

 

οπότε, μπαίνουν, πρώτα τα epxress, μετα τα express συστημένα, μετά τα απλά συστημένα μετά τα τελείως απλά κτλ

 

οπότε, επειδή, τα Χανιά για παράδειγμα είναι μικρή πόλη και ποτέ δεν γέμιζε ο σάκος, είτε το έστελνες απλό είτε express, έφευγε την ίδια μέρα. βέβαια, μετά αργούσε από Αθήνα, για την πόλη προορισμού αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Άρα τα express συστημενα βρίσκονταν σε χειρότερη μοίρα απο τα μη συστημενα; :-o

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα τα express συστημενα βρίσκονταν σε χειρότερη μοίρα απο τα μη συστημενα; :-o

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

μην πω ψέματα, λογικά έχουν την ίδια πρωτεραιότητα.

δεν το θυμάμαι ακριβώς μπορεί να είναι και ανάποδα όπως το έγραψα, το θέμα του μηνύματος ήταν ότι όλα παίζουν ρόλο, από την πόλη που μένουμε μέχρι το που και πως το στέλνουμε.

www.innerwish.gr

www.youtube.com/innerwish

Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχει Παρασκευή θα στείλω το γράμμα οπότε υπολογίζω Δευτέρα να παραδοθεί

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς μέχρι τη μέγεθος δέματος δεν υποχρεώνονται να στο φέρουν σπίτι??

 

Ρωτάω γατι απλα εχω βαρεθεί απλά πακέτα π.χ 10χ10χ10 max να με αφήνει ειδοποίηση και να θέλει την επόμενη μέρα μετα της 10 να παω απο το ταχυδρομείο!!

 

+Εχω βαρεθεί να βλέπω τον ταχυδρόμο μου χιλιοταλαιπορημενο να διαβάζει τις εφημερίδες στο περίπτερο (ενίοτε κ με φράπα) :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς μέχρι τη μέγεθος δέματος δεν υποχρεώνονται να στο φέρουν σπίτι??

 

Ρωτάω γατι απλα εχω βαρεθεί απλά πακέτα π.χ 10χ10χ10 max να με αφήνει ειδοποίηση και να θέλει την επόμενη μέρα μετα της 10 να παω απο το ταχυδρομείο!!

 

+Εχω βαρεθεί να βλέπω τον ταχυδρόμο μου χιλιοταλαιπορημενο να διαβάζει τις εφημερίδες στο περίπτερο (ενίοτε κ με φράπα) :lol::lol::lol:

 

 

Τα ΕΛΤΑ αναλαμβάνουν την επίδοση των δεμάτων στη διεύθυνση του παραλήπτη, μόνο εφόσον το έχει ζητήσει ο αποστολέας ή το ζητήσει ο παραλήπτης.

Στην περιπτώση αυτή ο παραλήπτης πληρώνει επιπλέον τέλος.

Άρα, τα ΕΛΤΑ δεν έχουν υποχρέωση να φέρνουν τα δέματα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα μαθουμε πόσο ειναι αυτο το τέλος και πως ενεργοποιείτε!

Εδώ θα βρεις τηλέφωνα και τιμές.

http://www.elta.gr/packages_eswt.pdf

Για να σου παραδώσουν τα δέμα στο σπίτι θα πρέπει να το ζητήσεις τηλεφωνικά, από το ταχυδρομείο στο οποίο βρίσκετε το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον αυτό πρέπει να είναι:

 

http://i153.photobucket.com/albums/s238/GeorgTs/elta.gif

 

αλλα θελει να ρωτήσω γιατι αυτές οι τιμές για πακέτα εσωτερικού!

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον αυτό πρέπει να είναι:

 

http://i153.photobucket.com/albums/s238/GeorgTs/elta.gif

 

αλλα θελει να ρωτήσω γιατι αυτές οι τιμές για πακέτα εσωτερικού!

 

Αυτό είναι για δέματα εσωτερικού

Link to comment
Share on other sites

για αποστολες απο Royal Airmail,υπαρχει καποιος τροπος tracking για εντος Ελλαδος απο τα ΕΛτα?

 

Πφφφφ,τελικα ηταν τοσο απλο....Εξακολουθει να ισχυει το tracking number της royal mail και εντος Ελλαδος απο τη track σελιδα των Ελτα....Νομιζα πως ηταν σαν την dpd poy αφαιρεις καποια αρχικα ψηφια για να μπορεις να το παρακολουθησεις εντος Ελλαδος...

Edited by stelios85
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, περιμένω κάτι από US, έφτασε Ελλάδα σήμερα στις 9 παρά, στο tracking λέει

 

14/9/2010 8:48:00 μμ ` ` ` `

` ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

14/9/2010 8:48:29 μμ ` ` ` `

` ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ Αποστολή Συσκευασίας

 

Μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει το παραπάνω και τι στάδια ακόμα υπολείπονται προκειμένου να φθάσει το αντικείμενο στα χέρια μου; Πληροφοριακά, έχει αποσταλεί με USPS, 2KG είναι δεν είναι. Θα μου το φέρει ο ταχυδρόμος;

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτοιμο να φύγει από το τελωνείο και να πάει προς τον κοντινότερο σε εσένα σταθμό.Για να λέει ems αυτό σημαίνει ότι δεν είναι με usps που λες και θα σου έρθει με elta courier στο σπίτι σου.Πλεόν μπορείς να παρακολουθείς και την εξέλιξη της παραγγελίας σου και από το http://www.elta-courier.gr/trackit/ Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις, πέρασε τελωνείο και βγήκε από αυτή την κόλαση και δε χρεώθηκα, ΠΕΡΑΣΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!?!?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...