Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για κάποιον που χρειάζεται ένα γρήγορο tablet, με οθόνη 10 ιντσών, μέτρια έως καλή κάμερα, 3G και υποστήριξη πένας (απαραίτητο αυτό), τι θα προτείνατε εκτός του Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000); Εμένα μόνο αυτό που έρχεται στο μυαλό, αλλά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις και άλλων χρηστών.

πένα μόνο τα samsung έχουν. Διαφορετικά δες το Huawei Mediatab 10 FHD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είναι καινούρια στο φόρουμ και μιας παρακολουθώντας άπειρες συζητήσεις εδώ μπερδεύτηκα, είπα να γίνω πιο συγκεκριμένη στο τι ζητάω μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε....!! Λοιπόν σε 3 μέρες πηγαίνω Σκωτία για πρακτική. Έχω ήδη ένα λάπτοπ 17" οθόνη το οποίο μετά από 6 χρόνια μου κάνει κόλπα. Σκέφτομαι να το πάρω μαζί μου για τον πρώτο καιρό μέχρι να αγοράσω κάποιο tablet.

Αυτά που θα ήθελα να έχει είναι:

9"-10" οθόνη

Bluetooth

υποδοχή για πληκτρολόγιο ή ποντίκι

WiFi

κάμερα για χρήση βίντεο κλήσης

σερφάρισμα, ανάγνωση αρχείων, να μπορώ να παίζω παιχνίδια στο facebook, ταινίες, μουσική κλπ

ικανοποιητική μνήμη και επεξεργαστή.

 

Ελπίζω να μη ζητάω πάρα πολλά. Διαθέτω γύρω στα 200 ευρώ. Έχετε υπόψιν σας ότι θα το πάρω από εξωτερικό!! Ευπρόσδεκτη κάθε άποψη!!!

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είναι καινούρια στο φόρουμ και μιας παρακολουθώντας άπειρες συζητήσεις εδώ μπερδεύτηκα, είπα να γίνω πιο συγκεκριμένη στο τι ζητάω μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε....!! Λοιπόν σε 3 μέρες πηγαίνω Σκωτία για πρακτική. Έχω ήδη ένα λάπτοπ 17" οθόνη το οποίο μετά από 6 χρόνια μου κάνει κόλπα. Σκέφτομαι να το πάρω μαζί μου για τον πρώτο καιρό μέχρι να αγοράσω κάποιο tablet.

Αυτά που θα ήθελα να έχει είναι:

9"-10" οθόνη

Bluetooth

υποδοχή για πληκτρολόγιο ή ποντίκι

WiFi

κάμερα για χρήση βίντεο κλήσης

σερφάρισμα, ανάγνωση αρχείων, να μπορώ να παίζω παιχνίδια στο facebook, ταινίες, μουσική κλπ

ικανοποιητική μνήμη και επεξεργαστή.

 

Ελπίζω να μη ζητάω πάρα πολλά. Διαθέτω γύρω στα 200 ευρώ. Έχετε υπόψιν σας ότι θα το πάρω από εξωτερικό!! Ευπρόσδεκτη κάθε άποψη!!!

 

Ευχαριστώ!!

Κάτω από 200€ από Κίνα προτείνω το Window N101, και πιο φθηνά δες τα pipo m3, ainol novo 10 hero. Αυτά για 10.1

Σε 9.7", δες Cube U19GT, pipo m1, Onda V971

Link to comment
Share on other sites

πένα μόνο τα samsung έχουν. Διαφορετικά δες το Huawei Mediatab 10 FHD

 

Συγγνώμη, κυκλοφόρησε αυτό; Πότε;

Ένα χρόνο το περίμενα

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, κυκλοφόρησε αυτό; Πότε;

Ένα χρόνο το περίμενα

μισό χρόνο τώρα

Link to comment
Share on other sites

μισό χρόνο τώρα

 

Πούντο;;;;:)

 

http://www.expansys.com.gr/huawei-huawei-mediapad-10-fhd-black-233083/

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει. Το είχε και το iPadAlternative, αλλά δεν ήταν σε στοκ ποτέ

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει. Το είχε και το iPadAlternative, αλλά δεν ήταν σε στοκ ποτέ

Κυκλοφορεί στην Κίνα εδώ κι εφτά μήνες, κι έχει έρθει και στην Ελλάδα σε κάποια καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να παραγγείλω ενα Ainol NOVO 7 Fire αμεσα..

κοιταγα εδω http://www.spemall.com/Ainol-Novo-7-Burning-Dual-Core-Dual-Camera-Android-4-0-OS-tablet-PC-with-IPS-1280-x-800-pixel-Screen-and-Amlogic8726-M6-Cortex-A9-processor_g.html

 

χθες απογευμα τους ρωτησα με email αν εχουν στοκ και η απαντηση ηταν αυτη:

Till now, only limited quantity in stock, and for Ainol Venus, we have

large quantity in stock.

 

ξαναρωταω τις πρωτες πρωινες ωρες και απαντησαν στισ 7 το πρωι:

Per check again, now all of them sold out already. This morning, only a few

pcs lelft

 

δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω λεει οτι τελειωσαν?

 

στη σελιδα του προιοντος φαινεται αν εχουν στοκ; ή κατα τη διαρκεια της παραγγελιας;

ειδα οτι εχει PayPal..

 

επισης, τι Shipping method να διάλεξω;

βλεπω δεν ειναι δωρεαν..

 

Expedited Shipping 60% OFF 3-5 Working Days, Big Discount with tracking NO! Fast,

Safe, Realtime online tracking! Highly Recommended during Christmas

time!! we will lower value on invoice, so there is nearly no tax at your

custom US$ 18.36

 

Standard Shipping 60% OFF 12-18 Working Days,with tracking No.by priority singapore

post or HK GSS,recommended. And free shipping is temporarily

unavailable till Feb.2013 due to China post does not ship products with

battery during Christmas time US$ 16.86

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

θελω να παραγγείλω ενα Ainol NOVO 7 Fire αμεσα..

κοιταγα εδω http://www.spemall.com/Ainol-Novo-7-Burning-Dual-Core-Dual-Camera-Android-4-0-OS-tablet-PC-with-IPS-1280-x-800-pixel-Screen-and-Amlogic8726-M6-Cortex-A9-processor_g.html

 

χθες απογευμα τους ρωτησα με email αν εχουν στοκ και η απαντηση ηταν αυτη:

Till now, only limited quantity in stock, and for Ainol Venus, we have

large quantity in stock.

 

ξαναρωταω τις πρωτες πρωινες ωρες και απαντησαν στισ 7 το πρωι:

Per check again, now all of them sold out already. This morning, only a few

pcs lelft

 

δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω λεει οτι τελειωσαν?

[...]

Ακριβώς, λέει ότι τελείωσαν σήμερα το πρωί. Δες στο fastcardtech, ίσως έχουν ακόμη στοκ. Αφήνεις το registered airmail επιλεγμένο κ στέλνουν με singapore post
Link to comment
Share on other sites

χτες τελικα εβαλα μια παραγγελια στο spemall.com για Ainol NOVO 7 Fire, αλλα τελικα ισα που δεν προλαβα τα τελευταια κομματια.. μου ειπαν μετα:

Hi, Sorry for bother you!

Sorry to let you know that the item flame

you bought has been out of production, and

there will be no more stock from now on, would you like a replacement?

How about our hot selling

PiPo U1 PRO Dual Core Tablet PC 7 inch IPS 1280*800 Android 4.1 OS RK3066 1.6GHz 1GB DDR3 16GBHDD

Ainol NOVO 7 Venus Quad Core CPU IPS HD Screen Tablet PC with Android 4.1.1 Jelly Bean OS

AS for the cost difference, we would like to send you 32g micro sd card,

pls advices,thanks

Sorry for any inconvenience caused.

Waiting for your reply!

 

Τι να κανω; να παρω καποιο απο τα αλλα 2 και ποιο; εχει κοινοτητα που να ασχολειται οπως το Fire?

Βασικα το συγκεκριμενο, θελω να το παρω και να δουλευει χωρις πολλα πολλα..δεν θα το σκαλισω καθως δεν θα ειναι για μενα..

Οσοι το εχετε παρει ειστε ευχαριστημενοι; Μπαταρια πόσο κραταει;;;

 

το spemall εχει δεσμευσει χρηματα απο το PayPal ?

Μπορω να ακυρωσω;;

 

στο fastcardtech.com που καποιος εδω ανεφερε οτι εχει στοκ fire, ρωτησα με email αλλα απαντηση δεν πηρα...

 

θυμιζω ότι:

εχω παρει ηδη ενα Ainol NOVO 7 Fire, το οποιο προοριζόταν για την ανηψια μου (8 χρονών, αντι να επαιρνε Nintendo 3ds ειπα καλυτερα ενα ταμπλετ με απειρα τζαμπα παιχνιδια απο play store), και επισης χρηση απο τον αδελφο μου (για δουλεια, να δειχνει καποια σχεδιακια τατου σε πελατες). Το Fire ειδα οτι ηταν πολυ καλο και με καλυπτε καθως ειχε πολυ καλη μπαταρια.

Μετα απο μια βδομαδα μου εβγαλε προβλημα στην αφη και εφοσον δεν καταφερα να το επιλυσω θα επιστραφει..

Μιας και ηθελα αλλο ενα για μενα ειπα να παρω αμεσα ενα δευτερο που θα το στειλω στην ανηψια και εγω να κρατησω το πρωτο οταν επιστρεψει παλι απο Κινα (αντικατασταση φανταζομαι)..

 

Οπότε πρεπει να παραγγειλω ενα αλλο αμεσα για αν το στειλω στην ανηψια.. δεν μπορω να το καθυστερησω αλλο..

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

εγώ διάβασα πάντως για αυτό http://www.pestaola.gr/sony-xperia-tablet-z-experience/ που έρχεται και μου φαίνεται πάααρα πολύ καλή περίπτωση!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

χτες τελικα εβαλα μια παραγγελια στο spemall.com για Ainol NOVO 7 Fire, αλλα τελικα ισα που δεν προλαβα τα τελευταια κομματια.. μου ειπαν μετα:

Hi, Sorry for bother you!

Sorry to let you know that the item flame

you bought has been out of production, and

there will be no more stock from now on, would you like a replacement?

How about our hot selling

PiPo U1 PRO Dual Core Tablet PC 7 inch IPS 1280*800 Android 4.1 OS RK3066 1.6GHz 1GB DDR3 16GBHDD

Ainol NOVO 7 Venus Quad Core CPU IPS HD Screen Tablet PC with Android 4.1.1 Jelly Bean OS

AS for the cost difference, we would like to send you 32g micro sd card,

pls advices,thanks

Sorry for any inconvenience caused.

Waiting for your reply!

 

Τι να κανω; να παρω καποιο απο τα αλλα 2 και ποιο; εχει κοινοτητα που να ασχολειται οπως το Fire?

Βασικα το συγκεκριμενο, θελω να το παρω και να δουλευει χωρις πολλα πολλα..δεν θα το σκαλισω καθως δεν θα ειναι για μενα..

Οσοι το εχετε παρει ειστε ευχαριστημενοι; Μπαταρια πόσο κραταει;;;

 

το spemall εχει δεσμευσει χρηματα απο το PayPal ?

Μπορω να ακυρωσω;;

 

στο fastcardtech.com που καποιος εδω ανεφερε οτι εχει στοκ fire, ρωτησα με email αλλα απαντηση δεν πηρα...

 

θυμιζω ότι:

εχω παρει ηδη ενα Ainol NOVO 7 Fire, το οποιο προοριζόταν για την ανηψια μου (8 χρονών, αντι να επαιρνε Nintendo 3ds ειπα καλυτερα ενα ταμπλετ με απειρα τζαμπα παιχνιδια απο play store), και επισης χρηση απο τον αδελφο μου (για δουλεια, να δειχνει καποια σχεδιακια τατου σε πελατες). Το Fire ειδα οτι ηταν πολυ καλο και με καλυπτε καθως ειχε πολυ καλη μπαταρια.

Μετα απο μια βδομαδα μου εβγαλε προβλημα στην αφη και εφοσον δεν καταφερα να το επιλυσω θα επιστραφει..

Μιας και ηθελα αλλο ενα για μενα ειπα να παρω αμεσα ενα δευτερο που θα το στειλω στην ανηψια και εγω να κρατησω το πρωτο οταν επιστρεψει παλι απο Κινα (αντικατασταση φανταζομαι)..

 

Οπότε πρεπει να παραγγειλω ενα αλλο αμεσα για αν το στειλω στην ανηψια.. δεν μπορω να το καθυστερησω αλλο..

 

προτείνετε μου ενα καλο 7 ταμπλετ που να δουλεψει χωρις προβληματα.. για την παραπανω περιπτωση..

καλη οθονη-μπαταρια..

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

προτείνετε μου ενα καλο 7 ταμπλετ που να δουλεψει χωρις προβληματα.. για την παραπανω περιπτωση..

καλη οθονη-μπαταρια..

ρωτησες κ σ άλλο θέμα κ σου πρότεινα window n70hd, onda v712, Pipo u1pro, κ δες κ το Hyundai x700 αν κι έχει αδύναμο ηχείο

Link to comment
Share on other sites

ρωτησες κ σ άλλο θέμα κ σου πρότεινα window n70hd, onda v712, Pipo u1pro, κ δες κ το Hyundai x700 αν κι έχει αδύναμο ηχείο

 

ΟΚ... ευχαριστω!

gerstavros2 με τη σειρα που τα εγραψες θα τα προτιμουσες;;;;

επισης ποιο βγαζει τα λιγοτερα προβληματα;

 

window n70hd, onda v712, Pipo u1pro, κ δες κ το Hyundai x700 αν κι έχει αδύναμο ηχείο

 

οι υπολοιποι τι λετε; τι θα προτιμουσατε και ποιο εχει καλυτερη κοινοτητα\υποστηριξη;

να παρω καποιο απο αυτα απο το spemall.com (που μου εχουν κρατησει ηδη χρηματα για το Fire7 το οποιο δεν εχουν πλεον και θα πρεπει να διαλεξω ενα αλλο, για να μην καθυστερω)

 

το PIPO S2 τι λεει σε σχεση με τα παραπανω;

θα το προτιμουσατε;

 

 

EDIT:

τελικα ζητησα να μου στειλουν το YuanDao (Window) N70HD

φαινεται να εχει τη μεγαλυτερη μπαταρια απο τα παραπανω...

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα, εκανα και εγω πριν 2 μερες μια αγορα απο το http://www.ainol-novo.com/ πηρα το http://www.ainol-novo.com/ainol-novo9-spark-quad-core-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-dual-camera-16gb.html

 

δυστυχως διαβασα σε αλλα σαιτ οτι προκειται για απατη. Πληρωσα με Paypal 227 ευρω. εστειλα στην εταιρεια 4-5 μαιλ αλλα δεν απαντησαν. Εχει παραγγειλει κανεις σας απο αυτη τη σελιδα;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εκανα και εγω πριν 2 μερες μια αγορα απο το http://www.ainol-novo.com/ πηρα το http://www.ainol-novo.com/ainol-novo9-spark-quad-core-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-dual-camera-16gb.html

 

δυστυχως διαβασα σε αλλα σαιτ οτι προκειται για απατη. Πληρωσα με Paypal 227 ευρω. εστειλα στην εταιρεια 4-5 μαιλ αλλα δεν απαντησαν. Εχει παραγγειλει κανεις σας απο αυτη τη σελιδα;;

Δεν ειναι απάτη. Από κει πήρα το fire. Απο χτες έχω ανταλλάξει 8 email μαζί τους για επιστροφή επειδή χάλασε η αφή της οθόνης, απαντάνε άμεσα. sales@ainol-novo.com

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε μου εχουν απαντησει... πληρωσα ηδη τα 227€. το Ainol Novo9 Spark Quad Core 9.7 Inch Retina Screen RAM το εχεις κανεις σας εδω μεσα;; ειναι καλο;;
Link to comment
Share on other sites

εμενα δε μου εχουν απαντησει... πληρωσα ηδη τα 227€. το Ainol Novo9 Spark Quad Core 9.7 Inch Retina Screen RAM το εχεις κανεις σας εδω μεσα;; ειναι καλο;;

Καλό φαίνεται. Αλλά εξήγησέ μου πώς πλήρωσες 227€, ενώ είναι κάτω από 200 το τάμπλετ:wacko:

Link to comment
Share on other sites

εβαλα + καρτα 16GB Και English Setting For Free, Shipping Damage Insurance - $4.99

Plug Type

Europe Plug - $0.99

 

+ 26 $ τα εξοδα αποστολης

 

συνολο 286$

 

Προσωπικά θα απέφευγα noname κινεζική κάρτα μνήμης

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

no name βαζουν;; σημερα μου απαντησαν το εξης: Thank you for your mail.

 

We sent out your package this afternoon and will update the tracking number in 1 business days and email you, pls don't worry. Thanks.

 

Have a nice day.

 

Best regards

Yuki

Ainol Support Center

Any question about Ainol Novo,please contact us.

http://www.ainol-novo.com

Link to comment
Share on other sites

Xειαζομαι επιγοντος ταμπλετα γιατι θα μεινω απο κινητο ετσι οπως παει η κατασταση,οι 2 κορες μου μαλωνουν καθε μερα για το ποια θα παρει το κινητο μου να παιξει παιχνιδια και το εχουν ρημαξει, το psp ουτε να το βλεπουν δεν θελουν!

Πρωτα απ'ολα ποιοτικο και φθηνο κινεζικο μιας και τα λεφτα ειναι περιορισμενα(100-130 ευρω μαξ.)8ρα οθονη (η 7 ειναι μικρη και η 10ρες κοστιζουν παραπανω αρα 8ρα για gaming και καμια σερα οπως vampire που βλεπει η μεγαλυ)δοκιμασμενο με καλο επεξεργαστη(αληθεια ποιοι ειναι οι καλυτεροι επεξεργαστες και καρτες γραφικων για να σηκονουν τα βαρβατα παοιχνιδια δηλ. τι να προσεξω?)◦Android 4.1 για να μπορει να αναβαθμιστει στο μελλον και αν γινετε να παιζει και καμια custom πουθενα,

γρηγορο serfing και καλη οθονη με καμερα για skype και facebook,ας μου προτεινει καποιος κατι γιατι εχω μπερδευτει εντελος,

Ainol

Onda

Window

Eken

Ramos

Pipo

cube

Κ.Τ.Λ ,επισης απο που να γινει η αγορα αξιοπιστο site (να γλυτωσουμε και το τελωνειο)γιατι απ'οτι βλεπω με το ipadalternative κατα πασα πιθανοτητα την γλητονουμε με το τελωνειο αλλα ειναι τσιμπημενες οι τιμες του σε σχεση με το merimobiles που στο chat που εχει μου ειπε ο πωλητης οτι εχει στειλει πολλα για Ελλαδα και βαζει 30$ και δεν υπαρχει προβλημα(μην εχουμε κανα προβλημα εαν χαθει το πακετο ομως και αντι για 120 ευρω μας επιστρεψει 30$ ομως).

Link to comment
Share on other sites

Xειαζομαι επιγοντος ταμπλετα γιατι θα μεινω απο κινητο ετσι οπως παει η κατασταση,οι 2 κορες μου μαλωνουν καθε μερα για το ποια θα παρει το κινητο μου να παιξει παιχνιδια και το εχουν ρημαξει, το psp ουτε να το βλεπουν δεν θελουν!

Πρωτα απ'ολα ποιοτικο και φθηνο κινεζικο μιας και τα λεφτα ειναι περιορισμενα(100-130 ευρω μαξ.)8ρα οθονη (η 7 ειναι μικρη και η 10ρες κοστιζουν παραπανω αρα 8ρα για gaming και καμια σερα οπως vampire που βλεπει η μεγαλυ)δοκιμασμενο με καλο επεξεργαστη(αληθεια ποιοι ειναι οι καλυτεροι επεξεργαστες και καρτες γραφικων για να σηκονουν τα βαρβατα παοιχνιδια δηλ. τι να προσεξω?)◦Android 4.1 για να μπορει να αναβαθμιστει στο μελλον και αν γινετε να παιζει και καμια custom πουθενα,

γρηγορο serfing και καλη οθονη με καμερα για skype και facebook,ας μου προτεινει καποιος κατι γιατι εχω μπερδευτει εντελος,

Ainol

Onda

Window

Eken

Ramos

Pipo

cube

Κ.Τ.Λ ,επισης απο που να γινει η αγορα αξιοπιστο site (να γλυτωσουμε και το τελωνειο)γιατι απ'οτι βλεπω με το ipadalternative κατα πασα πιθανοτητα την γλητονουμε με το τελωνειο αλλα ειναι τσιμπημενες οι τιμες του σε σχεση με το merimobiles που στο chat που εχει μου ειπε ο πωλητης οτι εχει στειλει πολλα για Ελλαδα και βαζει 30$ και δεν υπαρχει προβλημα(μην εχουμε κανα προβλημα εαν χαθει το πακετο ομως και αντι για 120 ευρω μας επιστρεψει 30$ ομως).

Cube U23GT, Hyundai X800.

Με ταχυδρομείο τίποτα δεν περνάει τελωνείο. Με ems περνάνει συνήθως, αλλά δεν πληρώνεις τίποτα 99% (κι αν πληρώσεις, είναι μικρό το ποσό). ΌΛΑ τα καταστήματα γράφουν χαμηλότερη τιμή στο πακέτο. Αν χαθεί το πακετο, εσύ παίρνεις όλο το ποσό πίσω. Προτίμησε το merimobiles ή minideal. Υπόψιν ότι στο merimobiles ακόμη κι αν επιλέξεις freeshipping, πλέον στέλνουν με singapore post αντί china post, οπότε μην δώσεις 8$ παραπάνω για την επιλογή singapore post

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...