Jump to content

Μετεγγραφές φοιτητών


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρταται και απο το ειδος της μετεγγραφης!

Οι μετεγγραφες για τριτεκνους υποβαλλονται 1 με 15 Νοεμβριου και ο νομος οριζει σαφη προθεσμια για το ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα.

 

Επρεπε η μετεγγραφη του leo να εχει βγει!

 

3τεκνος είμαι... Μπορεί ο νόμος να λέει μέχρι πότε αλλά βλέπεις πότε έγινε... πριν 1 βδομάδα περίπου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο νομος οριζει αλλα αυτοι λενε λογω καταληψεων&********..αν&απο οσο εμαθα ολες τις χρονιες γυρω στον μαρτη γινονται οι μεταγραφες-τουλαχιστον στο τει πειραια που θελω να παω..αντε να δουμε απο εβδομαδα!!!

 

Ναι, μπορουν να καθυστερησουν λογω καταληψεων. Εχει ξαναγινει.

Θα ηταν περιεργο μονο αν ειχαν βγει ολες οι αλλες μετεγγραφες και οχι η δικη σου αλλα απ΄οτι καταλαβα απλα δεν εχει συνελθει η επιτροπη ακομη.

Κατα τα αλλα αφου εκανες την αιτηση σου συμφωνα με τα οσα οριζει ο νομος, η μετεγγραφη σου ειναι σιγουρη. :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑΤΕ ΔΙΚΙΟ.. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΛΚ..ΚΡΙΜΑ:(

 

ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Η΄ ΤΖΑΜΠΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΑΑΑΑΑ????

Link to comment
Share on other sites

Mπα τζαμπα κοπος,απο τη στιγμη που λεει κατι ο νομος δεν μπορουν να το παραβλεψουν,ασε που δεν θελουν δηλαδη γιατι οι μετεγγραφες ειναι πολλες οποτε αν χαριζουν κιολας τα πραγματα θα γινουν ακομα χειροτερα.

 

Υ.Γ Μην γραφεις με κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις και απαγορευετεαι απο τους ΟΠΧ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ αισιοδοξο το γεγονος οτι στην ελλαδα επικρατει ενα ανεμος αξιοκρατιας :X..

μπραβοοοοο εφαρμοζονται τα παντα συμφωνα με τους αξιοκρατικα εμπνευσμενους νομουςςς.. ειμαι πολυ περηφανος που μενω σε μια τετοια χωρααα... μπραβο μαςςςςςςςςςςς..

 

βυσματα και πολιτικοι χανουν την αξιααα τους καθως ερχονται αντιμετωποι με νομουςςςςς οι οποιοι υποστηριζουν τον απλο πολιτη.. μπραβοοο μαςςς:::bow::bow::bow:

 

υγ--> sorry gia τα κεφαλαια,, δεν θα ξαναεπαναληφθει:

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω μια ειρωνεια;;:p

 

Οι νομοι υπαρχουν αλλα πρεπει να τους ξερεις ωστε να 'πατησεις' πανω και να τους εκμεταλευτεις, αλλα να πεσει βυσμα για μετεγγραφη λιγο δυσκολο νομιζω απο τοτε που ειχε γινει η φασαρια με τον Τσιτουριδη.

Αλλα και συ για ενα μαθημα,; το καταλαβαινω ειναι σπασιμο αλλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

πολυ σπασιμο.. οταν ο πατερας μου επικοινωνησε με τον γνωστο του, του εδωσε την εξης απαντηση ο πρυτανης του εν λογω πανεπιστημιου--'>'' εχουμε κανει πολλεσ χαρες.. ως ποτε??.. θα το αντιληφθει και η αντιπολιτευση και θα εχουμε προβλημαατα...'' αρα οπως καταλαβαινεις,,, το βυσμα καλα κρατει και μετα τσιτουριδη εποχη....

 

οσοον αφορα το σπασιμο ειναι μεγαλο διοτι δεν μπορω να βλεπω τον παμπλουτο κολλητο μου να παιρνει μεττεγραφη σε οποιο πανεπιστημιο γουσταρει απλα και μονο επειδη ειναι τριτεκνος.. χαιρομαι μεν γι αυτον ,,αλλα σπαζομαι για την αδικια του νομου.. 3τεκνοι χωρις ποσοτικο περιορισμο γελαωωωωωωωωωωω:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑΤΕ ΔΙΚΙΟ.. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΛΚ..ΚΡΙΜΑ:(

 

ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Η΄ ΤΖΑΜΠΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΑΑΑΑΑ????

 

Το μονο που θα κερδισεις ειναι μια εγγραφη απαντηση που εξηγει γιατι δεν εγκριθηκε η μετεγγραφη σου.

 

Κατα τα αλλα δεν ειναι περιπλοκη διαδικασια. Μια αιτηση συμπληρωνεις και θα σου απαντησουν με γραμμα. :O

Link to comment
Share on other sites

πολυ σπασιμο.. οταν ο πατερας μου επικοινωνησε με τον γνωστο του, του εδωσε την εξης απαντηση ο πρυτανης του εν λογω πανεπιστημιου--'>'' εχουμε κανει πολλεσ χαρες.. ως ποτε??.. θα το αντιληφθει και η αντιπολιτευση και θα εχουμε προβλημαατα...'' αρα οπως καταλαβαινεις,,, το βυσμα καλα κρατει και μετα τσιτουριδη εποχη....

 

οσοον αφορα το σπασιμο ειναι μεγαλο διοτι δεν μπορω να βλεπω τον παμπλουτο κολλητο μου να παιρνει μεττεγραφη σε οποιο πανεπιστημιο γουσταρει απλα και μονο επειδη ειναι τριτεκνος.. χαιρομαι μεν γι αυτον ,,αλλα σπαζομαι για την αδικια του νομου.. 3τεκνοι χωρις ποσοτικο περιορισμο γελαωωωωωωωωωωω:lol:

 

Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις έχουν φύγει αρκετοί για σπουδές στο εξωτερικό..και γω εχω 2 αδέρφια αλλά βλέπεις ο ένας αδερφός έχει περάσει το 26 έτος ηλικίας οπότε δεν δικαιούμαι.

Πάντως αν δεν ίσχυε ο ποσοτικός περιορισμός στην μετεγγραφή για οικονομικούς λόγους θα είχαν ερημώσει όλα τα πανεπιστήμια στις μικρές πόλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω μια ειρωνεια;;:p

 

Οι νομοι υπαρχουν αλλα πρεπει να τους ξερεις ωστε να 'πατησεις' πανω και να τους εκμεταλευτεις, αλλα να πεσει βυσμα για μετεγγραφη λιγο δυσκολο νομιζω απο τοτε που ειχε γινει η φασαρια με τον Τσιτουριδη.

Αλλα και συ για ενα μαθημα,; το καταλαβαινω ειναι σπασιμο αλλα...

 

Αυτες οι παρανομιες συνεχιζουν να γινονται. Απλα τωρα κανενας δε θα διακινδυνευσει το τομαρι του για τον καθε γνωστο αλλα μονο για καποιους λιγους και εκλεκτους.

 

Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

Εδω γινονται παρανομιες στην προσβαση στην τριτοβαθμια εκπαιδευση οπως προσβαση με το βαθμο απολυτηριου και οχι με το γενικο βαθμο προσβασης συμφωνα με τις διαταξεις για αλλογενεις/αλλοδαπους. ;)

 

πολυ σπασιμο.. οταν ο πατερας μου επικοινωνησε με τον γνωστο του, του εδωσε την εξης απαντηση ο πρυτανης του εν λογω πανεπιστημιου--'>'' εχουμε κανει πολλεσ χαρες.. ως ποτε??.. θα το αντιληφθει και η αντιπολιτευση και θα εχουμε προβλημαατα...'' αρα οπως καταλαβαινεις,,, το βυσμα καλα κρατει και μετα τσιτουριδη εποχη....

 

οσοον αφορα το σπασιμο ειναι μεγαλο διοτι δεν μπορω να βλεπω τον παμπλουτο κολλητο μου να παιρνει μεττεγραφη σε οποιο πανεπιστημιο γουσταρει απλα και μονο επειδη ειναι τριτεκνος.. χαιρομαι μεν γι αυτον ,,αλλα σπαζομαι για την αδικια του νομου.. 3τεκνοι χωρις ποσοτικο περιορισμο γελαωωωωωωωωωωω:lol:

 

Κοιτα, δε μπορουν να μπαινουν ολοι σε ενα τσουβαλι. Εδω εχουν διαφορετικες διαταξεις για τριτεκνους και πολυτεκνους (για ψαξε π.χ. να δεις ποσοι τριτεκνοι την πατησαν και εχασαν τη μετεγγραφη τους).

 

Συγκεκριμενα για τις μετεγγραφες για οικονομικους λογους, με τη φοροδιαφυγη που πεφτει θα γινοταν χαμος αν δεν υπηρχε αλλη προυποθεση. Καπως επρεπε να το περιορισουν γιατι θα εφταναν στο σημειο να ξεψειριζουν τους αιτουντες με γελοια κριτηρια για να επιλεξουν ποιοι θα παρουν τη μετεγγραφη.

 

Περα απο αυτο, εχεις και μια δευτερη ευκαιρια να περασεις ενα μαθημα του πρωτου εξαμηνου στο δευτερο εξαμηνο... ή να παρακαλεσεις τον καθηγητη να σε περασει αν εισαι κοντα στη βαση.

 

Το θεμα ομως ειναι οτι ολη αυτη η ηλιθιοτητα των νομων και ολες αυτες οι προυποθεσεις απορρεουν απο συγκεκριμενα πραγματα:

 

Οταν δεν υπαρχει δομημενη μηχανοργανωση και ζητανε επικυρωμενα κωλοχαρτα γιατι δεν μπορουν να ελεγξουν αν οι αιτουντες καλυπτουν τις προυποθεσεις,

οταν το ρουσφετι ειναι παγια τακτικη του Ελληνα και

οταν το δημοσιο χρημα πετιεται και εξαφανιζεται αντι να υποστηριξει τους πολιτες (για φαντασου να επαιρνες ενα ατοκο δανειο απο το κρατος για τα εξοδα διαβιωσης στην πολη που περασες και να το ξεπληρωνες σιγα σιγα οταν επιανες δουλεια... ποσες θα ηταν οι μετεγγραφες τοτε; )

τοτε αυτο το πραγμα θα συνεχιζει και θα συνεχιζει και θα συνεχιζει, μεσα σε ενα σαθρο και υπο καταρρευση εκπαιδευτικο συστημα.

 

Και ο φαυλος κυκλος συνεχιζεται... μεχρι να καταλαβουμε πως το προβλημα δεν ειναι ο νομος αλλα εμεις οι ιδιοι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις έχουν φύγει αρκετοί για σπουδές στο εξωτερικό..και γω εχω 2 αδέρφια αλλά βλέπεις ο ένας αδερφός έχει περάσει το 26 έτος ηλικίας οπότε δεν δικαιούμαι.

Πάντως αν δεν ίσχυε ο ποσοτικός περιορισμός στην μετεγγραφή για οικονομικούς λόγους θα είχαν ερημώσει όλα τα πανεπιστήμια στις μικρές πόλεις.

 

Ωπ... παλι για εμενα γραφετε; :cool:

 

Ποιο 26 ετος... fabo is here... 4 ΤΕΙ, 3 πιθανες μετεγγραφες και 3 διαφορετικες πολεις... 2 αδερφες (κυριολεκτικες) και κανενας νικητης! http://www.laymark.com/i/m/m184.gif

 

ΥΓ: Η σειρα ολοκληρωθηκε σε δυο σεζον. Κυκλοφορει σε blue ray με extras και deleted scenes (fabo --> βομπα --> επισκεψη στο ΥΠΕΠΘ).

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά εσείς που κάνατε νοέμβρη τις αίτησις τώρα τέλη φεβρουαρίου βγήκαν οι ανακοινώσεις. μέσα σε 40 ημερες δεν πρέπει να έχουν βγει νομίζω ?
Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα την πηρα σημερα την μεταγραφη:yahoo:
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ξερει κανεις τι γινεται τελικα με τις μεταγραφες φοιτητων απο τεε και εσπερινα λυκεια;;Ειναι νομικες;Μεχρι περσυ υπηρχε σχετικη διευκρινηση στην εγκυκλιο των μεταγραφων που στερουσε το δικαιωμα μεταγραφης απο αυτες τις κατηγοριες.....Αλλα καπου ακουσα οτι το εφετειο Πειραια απερριψε ως παρανομη αυτη τη διαταξη διοτι δεν υπαγονται σε ειδικες διαταξεις οι αποφοιτοι των τεε και εσπερινων .....Μαλιστα η αποφαση ειναι τελεσιδικη...

Τελικα τι ισχυει;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα.Ξερει κανεις τι γινεται τελικα με τις μεταγραφες φοιτητων απο τεε και εσπερινα λυκεια;;Ειναι νομικες;Μεχρι περσυ υπηρχε σχετικη διευκρινηση στην εγκυκλιο των μεταγραφων που στερουσε το δικαιωμα μεταγραφης απο αυτες τις κατηγοριες.....Αλλα καπου ακουσα οτι το εφετειο Πειραια απερριψε ως παρανομη αυτη τη διαταξη διοτι δεν υπαγονται σε ειδικες διαταξεις οι αποφοιτοι των τεε και εσπερινων .....Μαλιστα η αποφαση ειναι τελεσιδικη...

Τελικα τι ισχυει;:wacko:

 

Λογικα, οτι λεει ο νομος... μεχρι να τον αλλαξουν, τουλαχιστον. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρεται!!

ειμαι και γω πρωτοετης φοιτητρια και θελω να παρω μετεγγραφη στην αθηνα οπου βρισκεται ο αδεφος μ.ξερω οτι πρεπει να περασω τα μαθηματα του πρωτου ετουσ αλλα και το εισοδημα μα μν περναει τισ 35000€.το θεμα ειναι οτι το εισοδημα των γονιων μ ειναι 38000€.πιστευετε πως θα εχω ελπιδες??

Link to comment
Share on other sites

Επισης παιδια εχετε ακουσει για μετεγγραφη με πολιτικο μεσω αν ειναι ευκολη;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται!!

ειμαι και γω πρωτοετης φοιτητρια και θελω να παρω μετεγγραφη στην αθηνα οπου βρισκεται ο αδεφος μ.ξερω οτι πρεπει να περασω τα μαθηματα του πρωτου ετουσ αλλα και το εισοδημα μα μν περναει τισ 35000€.το θεμα ειναι οτι το εισοδημα των γονιων μ ειναι 38000€.πιστευετε πως θα εχω ελπιδες??

 

Μονο αν δηλωσουν οι γονεις σου λιγοτερα στην εφορια. Αν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι τοτε βασικα την εβαψες. Δε θυμαμαι τι λεει ακριβως ο νομος αλλα νομιζω αναφερει για τα τελευταια 3 χρονια και οχι μονο 1. Οποτε :(

Επειδη θα ζητησουν εκκαθαριστικο, θα φανει και οταν εξετεσουν την αιτηση σου θα σε απορριψουν.

 

Επισης παιδια εχετε ακουσει για μετεγγραφη με πολιτικο μεσω αν ειναι ευκολη;;;

 

Πλεον δε βαζουν το χερι τους λογω Τσιτουριδη παρα μονο σε «εκλεκτους» πελατες :ninja:

Αυτο που εννοω ειναι οτι δε βολευουν τον καθενα, παρα μονο φιλους, συγγενεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ξερει κανεις τι γινεται τελικα με τις μεταγραφες φοιτητων απο τεε και εσπερινα λυκεια;;Ειναι νομικες;Μεχρι περσυ υπηρχε σχετικη διευκρινηση στην εγκυκλιο των μεταγραφων που στερουσε το δικαιωμα μεταγραφης απο αυτες τις κατηγοριες.....Αλλα καπου ακουσα οτι το εφετειο Πειραια απερριψε ως παρανομη αυτη τη διαταξη διοτι δεν υπαγονται σε ειδικες διαταξεις οι αποφοιτοι των τεε και εσπερινων .....Μαλιστα η αποφαση ειναι τελεσιδικη...

Τελικα τι ισχυει;:wacko:

 

Λογικα, οτι λεει ο νομος... μεχρι να τον αλλαξουν, τουλαχιστον. ;)

 

 

Σχετικα με αυτο, τα Πανεπιστημιακα Ιδρυματα ειμαι σιγουρος οτι θα ακολουθησουν την εγκυκλιο του Υπουργειου. Εκεινοι ειναι που θα πρεπει να λαβουν υποψιν τους την αποφαση αυτη αν ληφθηκε και να την ενταξουν στο νομο. ;)

Link to comment
Share on other sites

βασικα η μανα μ οντως ειναι δημ.υπαλληλος.αλλα το εισοδημα ειναι 38000 τα τρια τελευταια χρονια.και λεω επειδη ειμαι λιγο πανω απο το οριο αν υπαρχει καποια ελπιδα!
Link to comment
Share on other sites

βασικα η μανα μ οντως ειναι δημ.υπαλληλος.αλλα το εισοδημα ειναι 38000 τα τρια τελευταια χρονια.και λεω επειδη ειμαι λιγο πανω απο το οριο αν υπαρχει καποια ελπιδα!

 

Κανε την αιτηση σου αλλα ειλικρινα, να μην ελπιζεις, εκτος κι αν τους πας πλαστο εκκαθαριστικο.

Αθηνα - Θεσσαλονικη λογο ψαχνουν για να σε απορριψουν γιατι τα ποσοστα μετεγγραφων ειναι περιορισμενα. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
λενε οτι συζητουν να αλλαξουν ορισμενα μετρα για τις μετεγγρφες των φοιτητων .ξερετε απο ποτε θα ισχυσει κατι τετοιο???
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις πολλα αδελφια, δεν εισαι κουτσαβλος(με το συμπαθειο) ή δεν βρισκεται τρελο μεσο απλα δεν παιζει μεταγραφή...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

δεν ξερω αν ειναι ο καταληλος τοπος να αναρτησω αυτο το θεμα αλλα τεσπα...

λοιπον ειμαι φοιτητης της γυμναστικης ακαδημιας στην σοφια. ειμαι στον δευτερο χρονο τωρα (ενας η γλωσσα και ενας του πανεπιστημιου φετος) και θελω να μαθω αν γνωριζει κανενας αν μπορει να γινει μεταγραφη σε ελληνικο πανεπιστημιο στην ιδια σχολη. ο λογος που πηγα στην σοφια για γυμναστικηα ακαδημια και οχι θεσσαλονικη η κομοτηνη η σερρες η που αλλου εχει τελοσπαντων ειναι διοτι δεν τα καταφερα στις πανελληνιες γι'αυτο μη με ρωτατε για μορια και τετοια... οτιδηποτε γνωριζει καποιος και πιστευει οτι θα μου φανει χρησιμο... σας ευχαριστω εκ των προτερων... :)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οι μετεγγραφες εχουν καταργηθει εδω και χρονια.

καλα αυτα δε θα επρεπε να τα ψαξεις πριν ανεβεις να σπουδασεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...