Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν για να τελειώνουμε με το θέμα recovery έγινε ένα λάθος από την Smartdigi Team και ανέβασε λάθος recovery με την rom.

 

Τώρα από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις σωστές recovery οι οποίες είναι τρεις μια η STOCK μια η CWM και μια η TWRP.Την STOCK την δίνω απλά για να υπάρχει σε περίπτωση που την χρειαστείτε.Οι άλλες δυο είναι Customs recoverys και μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε λειτουργούν άψογα.Εγώ προτιμώ την TWRP λόγο ομορφιάς.

 

Stock Recovery

 

CWM v6.0.5.0 Recovery

 

TWRP 2.8.1.0 Recovery (Material Design)

 

 

Η εγκατάσταση γίνετε μέσα από το android και για τις τρεις αυτές recovery με αυτό το πρόγραμμα Rashr:

Rashr V2.1.1

Η μπορείτε να το εγκαταστήσετε από το Play store.

Rashr Play Store

 

1)Οδηγίες ξε-συμπιεζετε την recovery της αρεσκείας σας.

2)Μέσα στον φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη ( ιmg ) το αντιγράφουμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

3)Εγκαταστούμε Rashr και το τρέχουμε,επιλέγουμε Recovery from storage μας ανοίγει ένα άλλο παράθυρο εκεί θα επιλέξουμε το το αρχείο ( ιmg ) που βάλαμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.Αφού το επιλέξουμε μας ρωτάει αν θέλουμε να το εγκαταστήσουμε πατάμε Yes,Please.

 

Εννοείτε πως για να γίνει αυτήν η διαδικασία πρέπει να είμαστε ROOT.

 

Eνα συγνωμη για την ταλαιπωρια δεν μπηκαν στον κοπο να ζητησουν φυσικα,ουτε να γραψουν με απλα λογια την διαδικασια της αλλαγης της ρομ,ετσι τελικα μονο για εμπειρουςθα γινει αυτο το φορουμ,ας ειναι.Eπισης στον φακκελο της twrp δεν υπαρχει αρχειο με καταληξη img

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eνα συγνωμη για την ταλαιπωρια δεν μπηκαν στον κοπο να ζητησουν φυσικα,ουτε να γραψουν με απλα λογια την διαδικασια της αλλαγης της ρομ,ετσι τελικα μονο για εμπειρουςθα γινει αυτο το φορουμ,ας ειναι.Eπισης στον φακκελο της twrp δεν υπαρχει αρχειο με καταληξη img

 

Αναλυτικές οδηγίες για το πως να εγκαταστήσετε την Nubia Z7 Max 4G Build 1.01 1.50 Multilang ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΗΣ ROM.

 

Μην τα περιμένετε όλα έτοιμα δεν είναι υποχρεωμένη όλοι η άλλοι να κάνουν τα πάντα για να σας εξυπηρετήσουν.

Ούτε να απαιτείται να σας ζητήσουν συγνώμη για κάτι που έγινε χωρίς κάποιο κέρδος από αυτούς,και κυρίως χωρίς δόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικές οδηγίες για το πως να εγκαταστήσετε την Nubia Z7 Max 4G Build 1.01 1.50 Multilang ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΗΣ ROM.

 

Μην τα περιμένετε όλα έτοιμα δεν είναι υποχρεωμένη όλοι η άλλοι να κάνουν τα πάντα για να σας εξυπηρετήσουν.

Ούτε να απαιτείται να σας ζητήσουν συγνώμη για κάτι που έγινε χωρίς κάποιο κέρδος από αυτούς,και κυρίως χωρίς δόλο.

 

φιλε μου την ξανακατεβασα απο το needrom οι οδηγιες ειναι βασισμενες στο ρικοβερυ που ηταν λαθος οχι στο νεο,επισης γραφουν οτι υπαρχουν οδηγιες μεσα στην twrp, δεν υπαρχει τιποτα,βασει ποιων οδηγιων λοιπον θα γινει η αλλαγη ρομ?

Ο Φακκελος δηλαδη της ρομ με τις οδηγιες ειναι ο ιδιοςκαι υπαρχει μεσα και το ρικοβερυ και οι ιδιες οδηγιες για το λαθος ρικοβερυ,ασχετος ειμαι και το καταλαβαινω,ποσο μαλλον αν ηξερα.Oσο για την συγνωμη...τους την χαριζω.

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

Η οδηγίες είναι οι ίδιες είτε από CWM είτε από TWRP.

 

TWRP 2.8.1.0

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe ------>Swipe to factory Reset

3)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με την ROM και Swip to Install.

 

CWM v6.0.5.0

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe data/factory reset και πατάμε yes ---- Wipe cache partition ----- και πατάμε yes μετά μπαίνουμε στο advanced ---->Wipe dalvik cache και πατάμε yes.

3)Επιλέγουμε Install -----> choose zip from /storage/sdcard0 και δίνουμε το zip με την ROM.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Eκτος αποτην δικη μου ταλαιπωρια την πατανε κι αλλοι,αν δεν ξερουν οι τυποι τι κανουν τι ανακατευονται?Διαβαστε

urbanra5cal on 12/17/2014 @ 5:27 pm

Really messed up my phone. Terrible.

Reply

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω 10 ημέρες περίπου. Λ

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό το έχω περίπου 10 ημέρες είμαι σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος.

Με απασχολει μονο η ποιοτητα ληψης φωτογραφιων ειδικά σε εσωτερικό χώρο με όχι τόσο δυνατό φως.

Βελτιώθηκε σίγουρα με την νέα ρομ v 1.50 κ εγκατάσταση της Lenovo super camera, οπως είχε προταθεί από ορισμένους.

Link to comment
Share on other sites

Tο κινητό το έχω περίπου 10 ημέρες είμαι σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος.

Με απασχολει μονο η ποιοτητα ληψης φωτογραφιων ειδικά σε εσωτερικό χώρο με όχι τόσο δυνατό φως.

Βελτιώθηκε σίγουρα με την νέα ρομ v 1.50 κ εγκατάσταση της Lenovo super camera, οπως είχε προταθεί από ορισμένους.

 

Η φωτογραφική σε στοκ 1.40 είναι όντως μέτρια....

Lenovo super camera ποια βέρσιον βάζετε;

 

@edit

Εγκατέστησα την camera version 4.1.2.0199 post #265 και έχει όντος διαφορά!!!

Edited by apozafeir
Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η οδηγίες είναι οι ίδιες είτε από CWM είτε από TWRP.

 

TWRP 2.8.1.0

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe ------>Swipe to factory Reset

3)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με την ROM και Swip to Install.

 

CWM v6.0.5.0

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe data/factory reset και πατάμε yes ---- Wipe cache partition ----- και πατάμε yes μετά μπαίνουμε στο advanced ---->Wipe dalvik cache και πατάμε yes.

3)Επιλέγουμε Install -----> choose zip from /storage/sdcard0 και δίνουμε το zip με την ROM.

 

Στης επαφες στην ρομ του Smartdigi τα γραμματα στην καθετη πλαινη μπαρα στα δεξια είναι στα Ελληνικα???

Δεν καταλαβα αυτό το Bug που λεει στο needrom τι ακρυβως είναι???

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Στης επαφες στην ρομ του Smartdigi τα γραμματα στην καθετη πλαινη μπαρα στα δεξια είναι στα Ελληνικα???

Δεν καταλαβα αυτό το Bug που λεει στο needrom τι ακρυβως είναι???

 

1)Όχι.

2)Είναι ένα μήνυμα ενημερωτικό σχετικά με το δίκτυο τον δυο SIM.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δείχνει. Η "Συλλογή" βίντεο που δεν υπάρχουν στον φάκελο DCIM....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Eκτος αποτην δικη μου ταλαιπωρια την πατανε κι αλλοι,αν δεν ξερουν οι τυποι τι κανουν τι ανακατευονται?Διαβαστε

urbanra5cal on 12/17/2014 @ 5:27 pm

Really messed up my phone. Terrible.

Reply

 

Φίλε μου να σου εξηγήσω δύο πράγματα σας απλό μέλος του Forum.

 

Η ομάδα Smartdigi είναι μια ομάδα η οποία στον ελεύθερο χρόνο της αναπτύσσει ROM για κινητά.Στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ χρόνο της.Δεν σου εγγυήθηκε κανείς οτί θα δουλεύει αυτό που φτιάξανε και είναι καθαρά δικιά σου ευθύνη αν δεν κατάφερες να αλλάξεις την ROM.Ακόμα και αυτοί να φταίνε δεν μπορείς να τους κατήγορεις έτσι, καθώς δεν σε ανάγκασαν να βάλεις την ROM τους.(Επίσης αν περάσεις μια βόλτα από το thread του z7 mini θα δεις τι δουλειά έχει κάνει αυτή η ομάδα)

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να σου εξηγήσω δύο πράγματα σας απλό μέλος του Forum.

 

Η ομάδα Smartdigi είναι μια ομάδα η οποία στον ελεύθερο χρόνο της αναπτύσσει ROM για κινητά.Στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ χρόνο της.Δεν σου εγγυήθηκε κανείς οτί θα δουλεύει αυτό που φτιάξανε και είναι καθαρά δικιά σου ευθύνη αν δεν κατάφερες να αλλάξεις την ROM.Ακόμα και αυτοί να φταίνε δεν μπορείς να τους κατήγορεις έτσι, καθώς δεν σε ανάγκασαν να βάλεις την ROM τους.(Επίσης αν περάσεις μια βόλτα από το thread του z7 mini θα δεις τι δουλειά έχει κάνει αυτή η ομάδα)

Φιλικά.

 

Έχετε χάσει τη μπάλα μου φαίνεται κανονικά...

Άλλο να κάνω εγώ κάτι στραβά και άλλο αν υπάρχει λάθος του εκδότη της ROM...

 

Κανείς δεν μειώνει την ομάδα, και ούτε οι ώρες που έχει δουλέψει η ομάδα, δεν της προσάπτουν το αλάθητο...

Άπό βιασύνη; Από παράλειψη; Δεν ξέρω αλλά οι λάθος οδηγίες είχαν ως αποτέλεσμα ορισμένοι να μπρικάρουν τα κινητά τους... προσωρινά ή μη δεν ξέρω...

 

αλλά ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα... τι σημαίνει κανείς δεν σε ανάγκασε; σφάλει η λογική σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η λογική λέει ότι αν δεν θέλεις να ρισκάρεις το κινητό σου βάζεις τις εργοστασιακές αναβαθμίσεις, για οτιδήποτε άλλο ευθύνη έχεις εσύ και κανένας άλλος και ειδικά κάποιος που δεν πληρώνεται :)
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια την εβαλε κανενας την ρομ??του πηγε καποιου καλα η εγκατασταση?ρωταω για να ξερω γιατι ακομα δεν εχω ασχοληθει να την βαλω με αυτα που διαβασα.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε χάσει τη μπάλα μου φαίνεται κανονικά...

Άλλο να κάνω εγώ κάτι στραβά και άλλο αν υπάρχει λάθος του εκδότη της ROM...

 

Κανείς δεν μειώνει την ομάδα, και ούτε οι ώρες που έχει δουλέψει η ομάδα, δεν της προσάπτουν το αλάθητο...

Άπό βιασύνη; Από παράλειψη; Δεν ξέρω αλλά οι λάθος οδηγίες είχαν ως αποτέλεσμα ορισμένοι να μπρικάρουν τα κινητά τους... προσωρινά ή μη δεν ξέρω...

 

αλλά ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα... τι σημαίνει κανείς δεν σε ανάγκασε; σφάλει η λογική σου...

 

Καλημέρα, η λογική λέει ότι αν δεν θέλεις να ρισκάρεις το κινητό σου βάζεις τις εργοστασιακές αναβαθμίσεις, για οτιδήποτε άλλο ευθύνη έχεις εσύ και κανένας άλλος και ειδικά κάποιος που δεν πληρώνεται :)

 

 

Αυτό ακριβώς.. Και εγώ μπορώ να σου πω οτί έχω φτιάξει ROM γιατί δεν την κάνεις install?? Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και πάντα ρισκάρεις όταν δεν είναι από την μαμά εταιρεία οι αναβαθμίσεις. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνεις επειδή εσύ θέλεις και είναι δικιά σου ευθύνη..Ακόμα και φωτιά να παρει το κινητό σου δεν μπορείς να πεις ΤΙΠΟΤΑ στον developer.. Εσύ θέλεις κάτι παραπάνω από την συσκεύη σου οπότε είναι δικές σου και οι συνέπειες...

Edited by kaliakman
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια την εβαλε κανενας την ρομ??του πηγε καποιου καλα η εγκατασταση?ρωταω για να ξερω γιατι ακομα δεν εχω ασχοληθει να την βαλω με αυτα που διαβασα.

 

Ναι την έχω βάλει λειτουργεί απροβλημάτιστα και το 4G είναι άψογο χωρίς να χρειάζεται μετά από κάθε επανεκκίνηση να πας να το ξανά ρυθμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την "Συλλογή" τελικά τα βίντεο τα βλέπει μόνο αν είναι στο φάκελο που τα αποθηκεύει... Αν τα βάλεις σε ενα δικό σου φάκελο δεν τα βλέπει???
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω βάλει λειτουργεί απροβλημάτιστα και το 4G είναι άψογο χωρίς να χρειάζεται μετά από κάθε επανεκκίνηση να πας να το ξανά ρυθμίζεις.

με τα apps που δεν επαιζαν τι γινεται, οπως youtube, instagram? μπορεις να κανεις αναβαθμιση απο το store κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

επισης πρεπει να περασουμε πρωτα την 1,50 στοκ και μετα την custom?...η κατευθειαν την custom των παιδιων και ας εχουμε οποιαδηποτε stock?
Link to comment
Share on other sites

Την περνάς κανονικά απο οποία ρομ και αν προέρχεσαι....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς.. Και εγώ μπορώ να σου πω οτί έχω φτιάξει ROM γιατί δεν την κάνεις install?? Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και πάντα ρισκάρεις όταν δεν είναι από την μαμά εταιρεία οι αναβαθμίσεις. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνεις επειδή εσύ θέλεις και είναι δικιά σου ευθύνη..Ακόμα και φωτιά να παρει το κινητό σου δεν μπορείς να πεις ΤΙΠΟΤΑ στον developer.. Εσύ θέλεις κάτι παραπάνω από την συσκεύη σου οπότε είναι δικές σου και οι συνέπειες...

Και πάλι κάτι έχετε μπερδέψει... Άλλο το δικό σου λάθος άλλο του "developer"... Τεσπα

Link to comment
Share on other sites

https://yadi.sk/d/TbXsOKpLcu3mv

Νέο bete 1.59 με αρκετές βελτιώσεις μια από αυτές είναι και η ποιότητα σήματος όπως και 4g και στις 2 σιμ χωρίς καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις

 

Updated baseline, optimize network signal

to optimize the speed of the phone looking

to optimize real-time data flow display

to optimize voice quality

During a call to resolve the background click to dial button, contacts the question of error

optimization contact picture The picture shows

a small card terminal resolve iphone just inserted with Cato, the first question of error deleting contacts

to solve the terminal plug in card, then insert another card can not create a new contact and then pull out the problem

solving mode under the easy card 1 Card 2 Card Problems receive text messages are displayed one of

 

the standby power consumption optimization

optimization bright screen double click function

 

recovery after closed or unable to sleep time and power saving mode is turned on automatically Transferred screen problem

to solve long-press the Home key clean background probability of error problem

After solving using U disk mode, contact personal ringtone restore default ringtone

sleep music interface picture adaptation

FOTA upgrade process optimization

optimization infrared remote control for air conditioning

to optimize the camera function

to solve anyway screen shot panoramic photo gallery arrangement superposition problem

solving edit photos, Radio negative, you can not view the original image problem

solving remove the SD card and phone memory loss in the photo probabilistic problem

solving open polarizing filters and HDR pictures, photo bottom line issues

resolved polarizing filters and HDR pictures, delete photographs, thumbnail does not show the problem of the effect of

optimization compass

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή της v1.59:

1) Εμφανισιακά δεν έχει καμία διαφορά από από τις προηγούμενες εκδόσεις.(Αγγλικά-Κινεζικα)

2) Αυτό που πρόσεξα είναι μια βελτιώσει στο θέμα Ram αφήνει ποιο πολλά Mb ελεύθερα (~1300Mb Free)

3) Επίσης διορθώθηκε το θέμα με το 4G δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ρυθμίσει για να έχεις 4G ούτε μετά από επανεκκίνηση.

4)Καλύτερη λήψη σήματος για τις SIM και ποιο σταθερό.

5)Μικρή βελτίωση τις μπαταρίας προς το καλύτερο βγάζει ~2-3 ώρες παραπάνω.

 

Αυτό που θέλω να δοκιμάσω ακόμα περισσότερο είναι το (double tap) δείχνει να δουλεύει καλύτερα από τις προηγούμενες εκδόσεις αλλά θα φανεί αν είναι όντος έτσι.

 

Αυτά προς το παρόν,ότι άλλο θέλετε ρωτήστε.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...