Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τί είναι αυτή η εκπομπή κυψέλης, που υπάρχει στο Hub; Χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένη;
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παλιότερα η wind, σαν Telestet, έδειχνε την πόλη που είσαι και τον κωδικό της. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον Φεβρουάριο η επίσημη 10.3.1

http://www.blackberryos.com/content/blackberry-10-3-1-will-officially-released-february-2015-7665/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αναμένεται Google Play Services στο BlackBerry 10

http://n4bb.com/google-play-services-blackberry-10-not-planned/

Link to comment
Share on other sites

Τον Φεβρουάριο η επίσημη 10.3.1

http://www.blackberryos.com/content/blackberry-10-3-1-will-officially-released-february-2015-7665/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα σε αναγκάζει να πας για νέα συσκευή .....

Λάθος μεγάλο

Εγώ π.χ δεν θελα να περάσω leak έκδοση και να γίνω beta tester της blackberry...

Θεωρώ πως θα απογοητεύσει πολλούς ....

Η έκδοση 10.3 δοκιμάζεται μήνες τώρα και πιστεύω έπρεπε να είναι έτοιμη να την δώσει σε πελάτες οι οποίοι την κρατάνε ζωντανη ακόμη ....

Μόλις καταλαγιάσουν οι πωλήσεις του Classic ,τότε θα την δώσει και στους άλλους ...

Ας ελπίσουμε πως δεν θα είναι αργά μέχρι τότε

Link to comment
Share on other sites

Τον Φεβρουάριο η επίσημη 10.3.1

http://www.blackberryos.com/content/blackberry-10-3-1-will-officially-released-february-2015-7665/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα σε αναγκάζει να πας για νέα συσκευή .....

Λάθος μεγάλο

Εγώ π.χ δεν θελα να περάσω leak έκδοση και να γίνω beta tester της blackberry...

Θεωρώ πως θα απογοητεύσει πολλούς ....

Η έκδοση 10.3 δοκιμάζεται μήνες τώρα και πιστεύω έπρεπε να είναι έτοιμη να την δώσει σε πελάτες οι οποίοι την κρατάνε ζωντανη ακόμη ....

Μόλις καταλαγιάσουν οι πωλήσεις του Classic ,τότε θα την δώσει και στους άλλους ...

Ας ελπίσουμε πως δεν θα είναι αργά μέχρι τότε

 

Όχι δεν πιστεύω ότι θα είναι αργά. Στη BlackBerry δουλεύουν συστηματικά και με σοβαρότητα.

Έκανα υπομονή ως τώρα και θα περιμένω και ως το Φεβρουάριο. Ναι και εγώ θα ήθελα την αναβάθμιση τώρα, αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει. Προσέχουν πάρα πολύ. Να αλλάξω συσκευή δεν θέλω, έχω εδώ και ένα χρόνο το Ζ10 μου αρέσει πάρα πολύ, αν και το Classic με το φυσικό πληκτρολόγιο θα το ήθελα, καθώς ήμουν ενθουσιασμένος με τα Bold.

Υπομονή λοιπόν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πιστεύω ότι θα είναι αργά. Στη BlackBerry δουλεύουν συστηματικά και με σοβαρότητα.

Έκανα υπομονή ως τώρα και θα περιμένω και ως το Φεβρουάριο. Ναι και εγώ θα ήθελα την αναβάθμιση τώρα, αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει. Προσέχουν πάρα πολύ. Να αλλάξω συσκευή δεν θέλω, έχω εδώ και ένα χρόνο το Ζ10 μου αρέσει πάρα πολύ, αν και το Classic με το φυσικό πληκτρολόγιο θα το ήθελα, καθώς ήμουν ενθουσιασμένος με τα Bold.

Υπομονή λοιπόν.

:)

Σακη σιγουρα θα κανω και εγω υπομονη αναγκαταστικα ....

Η αληθεια ειναι οτι περιμενα τοσο πολυ το classic αλλα δυστυχως δεν θα αλλαξω το αγαπημενο μου Ζ30 , προς το παρων....

Ειμαι τρομερα ευχαριστημενος , μιας και εχω δοκιμασει ολη την παλιά φρουρά του os 10 (Ζ10 και Q10 και Q5) αλλα το Ζ30 το αγαπησα περισσοτερο απ ολα .

Το μονο που του λειπει ειναι το official os 10.3 ..

Oπως λες , υπομονη λοιπον ....:)

Link to comment
Share on other sites

Οι leaked εκδοσεις δεν ειναι ουτε custom rom ή beta εκδοσεις.κανονικες ειναι που απλα δεν τις εχει κανειrelease η εταιρια.μια χαρα δουλευουν και οποτε θελεις πας πισω.η 10.2 με την 10.3.1 ειναι η μερα με την νυχτα.δεν μπορω να περιμενω μεχρι φεβρουαριο.
Link to comment
Share on other sites

Οι leaked εκδοσεις δεν ειναι ουτε custom rom ή beta εκδοσεις.κανονικες ειναι που απλα δεν τις εχει κανειrelease η εταιρια.μια χαρα δουλευουν και οποτε θελεις πας πισω.η 10.2 με την 10.3.1 ειναι η μερα με την νυχτα.δεν μπορω να περιμενω μεχρι φεβρουαριο.

αν αναφέρεσαι σε εμενα , ξερω πολυ καλα τι ειναι μια leak εκδοση :)

Απο την στιγμη που δεν ειναι επισημη εκδοση για την συγκεκριμένη συσκευη σου , τοτε εκτος το οτι γίνεσαι θέλοντας και μη tester, μιας και γραφεις σε φορουμ κ.τ.λ για τα προβληματα που υπαρχουν ,το κυριοτερο ειναι οτι ρισκαρεις να γινει η ζημια ....και να ξεμείνεις με ενα τουβλο στα χερια ...

Ξερω ξερω ειναι σχεδον μηδαμινες η πιθανοτητες , παρολαυτα μπορει να γινει η στραβη...

H blackberry δεν εχει πλεον το προσωπικο που ειχε και δεν μπορει να τα προλαβει ολα ....γι αυτο μας εχει κανει ολους σχεδον tester ωστε να κανουμε και εμεις την δουλιτσα της κατα καποιο τροπο....

Τελος να πω πως γυρνωντας στην official εκδοση, διοτι η leak ειχε τα προβληματακια της.... παντα υπαρχει περιπτωση να συνεχισει το προβλημα και εας εχεις παει σε official με clean install - wipe (χωρις να περασεις backup)

Πιστεψε με ολα αυτα εχουν γινει :)

Το Ζ30 δουλευει αψογα με την official εκδοση και θεωρω δεν εχει κανενα μα κανενα λειτουργικο προβλημα

Μετα την leak εκδοση , πιστεψε με θα αρχισουν τα θεματακια

Ευχομαι να βγω ψευτης :)

Link to comment
Share on other sites

Σε Ζ10 με την 10.3.0 το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οταν το βαλεις σε bedside mode οι υπηρεσιες θεσεις τρωνε μεσα σε 8 ωρες ολη την μπαταρια. Δεν γυρναω πισω σε 10.2.1 ...Τωρα που με τις leaked 10.3.1 λειτουργει και το Blend, ειμαι ηδη ενα βημα πριν την εγκαταστησω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ στο τριπάκι να βρω την τελευταία leaked έκδοση. Την κατέβασα κιόλας. Αλλά στη σκέψη και μόνο να γίνει κάποια στραβή και να χρειαστώ service αναθεώρησα...

Να πω επίσης ότι με δυσαρέστησε που θα χρειαστεί να περιμένουμε κι άλλο. Θέμα προώθησης των καινούριων συσκευών δεν τίθεται, αφού δεν είναι ανταγωνιστικά τα καινούρια qwerty με τα Z10/30 ούτε και τα Q10/5 άμεσα συγκρίσιμα με το Classic.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ίσως είναι καλύτερα που η 10.3 θα δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες χρήσης με τα Classic και Passport και τελικά όλοι εμείς να την πάρουμε έτοιμη και πιο ολοκληρωμένη :)

Έχοντας τα μπέρυ ως εργαλείο εργασίας ποτέ δεν βάζω leak παρά το γεγονός ότι ελάχιστα θέματα έχουν δημιουργήσει. Δεν υπάρχει λόγος, καθώς το Ζ10 με την τρέχουσα λειτουργεί μια χαρά. Και φυσικά ανυπομονώ και εγώ για την καινούργια έκδοση, αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος αν περιμένω και λίγο.

Ούτως ή άλλως το Ζ10 είναι απόλαυση!

:D

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι σε εμενα , ξερω πολυ καλα τι ειναι μια leak εκδοση :)

Απο την στιγμη που δεν ειναι επισημη εκδοση για την συγκεκριμένη συσκευη σου , τοτε εκτος το οτι γίνεσαι θέλοντας και μη tester, μιας και γραφεις σε φορουμ κ.τ.λ για τα προβληματα που υπαρχουν ,το κυριοτερο ειναι οτι ρισκαρεις να γινει η ζημια ....και να ξεμείνεις με ενα τουβλο στα χερια ...

Ξερω ξερω ειναι σχεδον μηδαμινες η πιθανοτητες , παρολαυτα μπορει να γινει η στραβη...

H blackberry δεν εχει πλεον το προσωπικο που ειχε και δεν μπορει να τα προλαβει ολα ....γι αυτο μας εχει κανει ολους σχεδον tester ωστε να κανουμε και εμεις την δουλιτσα της κατα καποιο τροπο....

Τελος να πω πως γυρνωντας στην official εκδοση, διοτι η leak ειχε τα προβληματακια της.... παντα υπαρχει περιπτωση να συνεχισει το προβλημα και εας εχεις παει σε official με clean install - wipe (χωρις να περασεις backup)

Πιστεψε με ολα αυτα εχουν γινει :)

Το Ζ30 δουλευει αψογα με την official εκδοση και θεωρω δεν εχει κανενα μα κανενα λειτουργικο προβλημα

Μετα την leak εκδοση , πιστεψε με θα αρχισουν τα θεματακια

Ευχομαι να βγω ψευτης :)

 

οπως βολευει τον καθενα για leaked η οχι και η επιλογη ειναι το καθε χρηστη:)

φιλικα παντα:)

Link to comment
Share on other sites

οπως βολευει τον καθενα για leaked η οχι και η επιλογη ειναι το καθε χρηστη:)

φιλικα παντα:)

Μα εννοείται βρε συ dalton ότι ο καθένας ότι των βολεύει....στην συσκευή του.

Εγώ απλά όφειλα να πω πως υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να γίνει η ζημιά....μικρη μεν αλλά υπάρχει ,μιας και αναφερθήκαμε σε leak εκδόσεις.

Δεν είναι τυχαίο που κάθε φορά που ανεβαίνει μια leak έκδοση, κάτω κάτω αναφέρουν με δική σου ευθύνη ότι και εάν συμβεί......

Πάντα με φιλική διάθεση γράφω :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αναβαθμίσεις θα κάνουν και πιο σταθερό το τρέξιμο android εφαρμογών στο BB10?
Εβαλα σημερα την 10.3.1.1154 . Δεν τις λες και native σε ανταποκριση , αλλα ειναι αισθητα πιο γρηγορες σε σχεση με την 10.2.1

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή Χρονιά σε όλους,

νεότατος στην παρέα σας, έγινα χρήστης πρόσφατα της συσκευής και κυριολεκτικά η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο του BlackBerry.

Το μοντέλο που έχω και που προέκυψε από φίλο που ελάχιστα το χρησιμοποίησε αλλά δεν τον βόλεψε, είναι το Z10 STL 100-1, μέ έκδοση λογισμικού 10.2.1.3062.

Το τηλέφωνο το βρίσκω πάρα πολύ καλό.

Προσπαθώ να μάθω, διαβάζοντας αρκετά. Έχω διαβάσει όλα τα post, αρκετά τα ερωτήματα μου, σε κάποια υπάρχουν απαντήσεις, σε κάποια άλλα τα παιδεύω, άλλα λιγότερο σημαντικά θα τα ρωτήσω αργότερα, αλλά ένα ερώτημα που έχω και δεν βρήκα απάντηση θα σας το μεταφέρω.

Αναφέρομαι στη δυνατότητα μεταφοράς των επαφών, από τον χώρο αποθήκευσης του BBLink (στο τηλέφωνο), στον χώρο αποθήκευσης των επαφών στην συσκευή.

Συγκεκριμένα, έχω στον υπολογιστή μου όλες τις επαφές στο MS Outlook, όπου και μετά τον συγχρονισμό του τηλεφώνου με την εφαρμογή BBLink, πέρασα όλες τις επαφές και το ημερολόγιο στο τηλέφωνο. Έτσι, στο menu των επαφών υπήρχε και η επιλογή των επαφών του BBLink, με την δυνατότητα της ρύθμισης ON-OFF, εμφάνισης ή όχι των επαφών, μέσω του BBLink.

Κάποια στιγμή έχασα την δυνατότητα ανεύρεσης των επαφών και ημερολογίου, είχε εξαφανιστεί το BBLink και στις επαφές-ημερολόγια εμφάνιζε μόνο αυτά που είχαν καταχωρηθεί στο τηλέφωνο χειροκίνητα.

Έκανα, επανασυγχρονισμό (τηλέφωνο-εφαμογή του BBLink Η/Υ) και τα πέρασα, όμως σκέφτομαι την περίπτωση που δεν θα έχω άμεση πρόσβαση στον Η/Υ. Έτσι, για περισσότερη ασφάλεια, πέρασα όλες τις επαφές με αντιγραφή, μία- μία, από το BBLink του τηλεφώνου στη βάση δεδομένων του τηλεφώνου, ώστε να έχω δύο επιλογές ανεύρεσης των επαφών.

Το ερώτημα είναι πως μπορώ να περνάω όλες τις επαφές ταυτόχρονα και όχι μία μία, από το BBLink (του τηλεφώνου) στη μνήμη του τηλεφώνου, ώστε να είναι σταθερά εκεί.

Γνωρίζω ότι με τον συγχρονισμό του gmail, μπορώ να τα έχω στην διάθεση μου, όπως επίσης διάβασα για την εφαρμογή του BBWorld "inTouchApp Contacts", αλλά θέλω την διαχείριση των επαφών να την κάνω μόνος μου. Έτσι στην περίπτωση αναβάθμισης ή απαραίτητης χρήσης λειτουργίας εργοστασιακών ρυθμίσεων, να περάσω όλες τις επαφές ξανά, στην βασική θέση των επαφών του τηλεφώνου και όχι με την μέθοδο της αντιγραφής μία-μία.

Γνωρίζει κάποιος επίσης, αν με την εφαρμογή του BBWorld "inTouchApp Contacts", οι διπλοεγγραφές ονομάτων ή επιθέτων κόβονται χωρίς να ληφθεί υπόψη ο αριθμός ή οι αριθμοί που είναι καταχωρημένοι στην επαφή; Κάπου το διάβασα στα σχόλια της εφαρμογής και μου φαίνεται ότι υπάρχει κίνδυνος απώλειας επαφών, αν ισχύει αυτό.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο να διαβάσετε την αναφορά μου.

Προτάσεις, σχόλια, παρατηρήσεις ή υποδείξεις, ευπρόσδεκτα.

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά

Έχω το BlackBerry z10 γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να εγκαταστήσω το xbmc?

Μπορεις. Αλλα μια φορα που δοκιμασα δεν μπορουσα να εγκαταστησω τα repo. Οποτε ειναι αχρηστο. Κριμα γιατι τρεχει ομαλοτατα ως εφαρμογη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Μπορείς να με βοηθήσεις να το εγκαταστήσω.

Όσες φορές και εάν προσπαθεισα να το εγκαταστήσω από το επίσημο σαιτ xbmc δεν μου έτρεξε καθόλου η οθόνη ήταν μαύρη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Μπορείς να με βοηθήσεις να το εγκαταστήσω.

Όσες φορές και εάν προσπαθεισα να το εγκαταστήσω από το επίσημο σαιτ xbmc δεν μου έτρεξε καθόλου η οθόνη ήταν μαύρη!

Χμ εδω ισως παιζει ρολο οτι εχω νεοτερη leaked εκδοση του λειτουργικου που εχει νεοτερο android runtime. Αν δεν θες να περασεις leaked περιμενε μεχρι τον Φλεβαρη που θα παρεις επισημα την 10.3.1 του λειτουργικου. Το ιδιο apk εκανα εγκατασταση και εγω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό?
Να Βαλεις leaked; Πολυ ευκολα. Απλα σου σβηνει τα παντα απο το τηλεφωνο και back up δεν ειναι 100% πετυχημενο στο restore. Μονο για το xbmc δεν θα το εκανα. Για ολα τα πλεονεκτηματα της 10.3.1 ομως θα το εκανα. Αν θες να πειραματιστεις οριστε ο οδηγος στο crackberry. http://forums.crackberry.com/bb10-leaked-beta-os-f395/guide-how-load-os-using-autoloader-927076/ Κατεβαζεις το αρχειο exe αναλογα της συσκευης σου (αυτο ειναι μονο για Z10 stl 100-2,3,4 και οχι το 1!) https://mega.co.nz/#!i4oGhZjQ!fwpC2Yeq8yt0bhl9WrpJ-HBd54ZCsOuDZbCvTgBKBvI . Συνδεεις το κινητο με usb. Κλεινεις το BBlink να μην τρεχει. Πατας το exe και σε 1-2 λεπτα και ενα restart εχεις την νεοτερη εκδοση. Φυσικα υπαρχει ρισκο. Για οποιαδηποτε προβληματα , μεχρι και brickαρισμα ευθυνεσαι μονο εσυ... Αλλιως περιμενεις την επισημη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...