Jump to content

Πρόβλημα ήχου


Haltito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μου δώσαν ένα λάπτοπ HP Pavilion dv5000 το οποίο είχε xp. Του πέρασα 7άρια και απο τότε δεν λειτουργεί ο ήχος.

Το εικονίδιο υπάρχει κάτω δεξιά, όμως με ένα κόκκινο Χ.

Έψαξα για drivers και βρήκα και απο την Realtek και απο την Intel αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να τους κάνω εγκατάσταση, μου εμφανίζει ένα μήνυμα που λέει ότι δεν βρέθηκε συσκευή.

Ούτε με το Easy Driver μπόρεσα να κάνω κάτι.

Το Everest Ultimate αναγνωρίζει σαν συσκευή ήχου την εξής:

Device Description Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller [A-1]

Μπορεί μήπως κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα driver. Τα δοκίμασα όλα αυτά. Η συσκευή ήχου δεν αναγνωρίζεται απο κανένα driver. Έχω απελπιστεί λέμε....

Θα το κάνω πάλι xp μου φαίνεται να ησυχάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

στη διαχείριση συσκευών στους ελεγκτές ήχου δεν σου εμφανίζει τπτ, γιατί αν όπως λές δεν είναι θέμα driver δηλ. software θα είναι hardware αρα η συσκευή, οπότε ούτε και στα xp θα πρέπει να δουλέψει.

οπότε μάλλον πρέπει να ψάξεις για κάποιον driver ίσως επειδή είναι on board θα πρέπει να βρεις κανέναν driver με βάσει την μητρική

[sIGPIC][/sIGPIC]

My Youtube Channel

GreekTechstruction

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει στο bios αν είναι απενεργοποιημένη η συσκευή; Γιατί όπως λέει και ο zaxos2145 θα έπρεπε να την βλέπει το σύστημα σαν συσκευή άσχετα αν βρει driver η όχι.
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε απο την HP...επειδη ειχα και εγω το HP 2140(Notebook) και του εκανα μεταβαση απο XP σε 7 βρηκα τους drivers...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μου δώσαν ένα λάπτοπ HP Pavilion dv5000 το οποίο είχε xp. Του πέρασα 7άρια και απο τότε δεν λειτουργεί ο ήχος.

Το εικονίδιο υπάρχει κάτω δεξιά, όμως με ένα κόκκινο Χ.

Έψαξα για drivers και βρήκα και απο την Realtek και απο την Intel αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να τους κάνω εγκατάσταση, μου εμφανίζει ένα μήνυμα που λέει ότι δεν βρέθηκε συσκευή.

Ούτε με το Easy Driver μπόρεσα να κάνω κάτι.

Το Everest Ultimate αναγνωρίζει σαν συσκευή ήχου την εξής:

Device Description Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller [A-1]

Μπορεί μήπως κάποιος να με βοηθήσει;

 

Φίλε μου οι drivers που ψάχνεις δεν είναι γι αυτή την συσκευή. Μπες εδώ http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?os=2093&lc=en&cc=us&dlc=en&sw_lang=&product=499849#N189 κατέβαασε τους drivers ήχου. Ειναι για vista. Μην αγχώνεσε. ΙΟταν τελειώσει το κατέβασμα κάνε αποσυμπίεση του αρχείου sp34567.exe κάπου. Αυτό γίνεται με δεξί κλίκ στο exe. Εντόπισε το Setup.exe και δοκίμασε να το τρέξεις με συμβατότητα (δεξί κλικ - Ιδιοτητες-Συμβατότητα-Τικάρεις το κουτάκι από κάτω και επιλέγεις Windows Vista.Πιο κάτω επελεξε να το τρέχεις σαν δχστης. Αν δεν τα καταφερεις με αυτούς τους οδηγούς κατέβασε το ίδιο από την hp αλλά για windows xp. ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...