Jump to content

XBMC: Open Source Home Theatre Software. All platforms


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα μπορούμε να συζητάμε αποκλειστικά για το XBMC. Είναι κάτι που το ζητήσατε οπότε δεν θα μπορούσαμε να το αρνηθούμε. Θα γίνει μια προσπάθεια να μετακινηθούν κάποια post από το θέμα του Android TV Box αν αυτό κριθεί απαραίτητο αλλά προς το παρόν συνεχίζουμε απλά τη συζήτησή μας.

 

Καλή συνέχεια! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατ΄αρχήν ευχαριστούμε πολύ για την παραχώρηση του χώρου ειδικά για το XBMC για Android.

 

Κάνοντας την αρχή θα απαντήσω στον guspsoras που ρωτάει για οδηγό εγκατάστασης και ρυθμίσεων του XBMC

Κανας οδηγός για το xbmc υπάρχει;

Γράψε στο Google "Εγκατάσταση XBMC" και θα βρεις πολλούς κατατοπιστικούς οδηγούς.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

αντε καλορίζικο παρεθετω το custom xbmc που χρησιμοποιώ εγώ που παίζει και πεντακαναλο για οποίον ενδιαφέρεται http://www.mediafire.com/download/8cdq366rky86clk/justXBMC.apk

οσο για το setup θα πρέπει να βάλουμε το fusion και το xfinity(xbmctalk)

για να εγκαταστησουμε τα addons ακολουθούμε τον οδηγο http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_2727660785&feature=iv&src_vid=AQy2Zu4kqZA&v=mx_H4CB6KAU#t=2m

ειναι ωραιο να κατεβάζεις ταινιες και να της βλεπεις ....αλλα πιο ωραιο δεν ειναι να της βλεπεις live stream χωρίς να της αποθηκεύσεις και μάλιστα σε καλή ποιότητα αυτη ειναι η διαφορα του xbmc και οχι μονο:)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιούν το XBMC με H/W θα παρατηρήσουν ότι μερικά αρχεία βίντεο δεν το εκμεταλλεύονται. Η λύση είναι να ορίσουμε περισσότερα video extensions και το επιτυγχάνουμε αυτό προσθέτοντας στη διαδρομή "Android/data/org.xbmc.xbmc/files/.xbmc/userdata/" από την εσωτερική μνήμη της συσκευής μας το αρχείο advancedsettings.xml. Απλά αντιγραφή και επικόλληση μέσα στο φάκελο userdata και επανεκκίνηση του XBMC. Στον file manager που έχετε στη συσκευή σας πρέπει να ενεργοποιήσετε την επιλογή "Εμφάνιση κρυφών αρχείων" για να μπορέσετε να έχετε πρόσβαση στην παραπάνω διαδρομή. Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιούν το XBMC με H/W θα παρατηρήσουν ότι μερικά αρχεία βίντεο δεν το εκμεταλλεύονται. Η λύση είναι να ορίσουμε περισσότερα video extensions και το επιτυγχάνουμε αυτό προσθέτοντας στη διαδρομή "Android/data/org.xbmc.xbmc/files/.xbmc/userdata/" από την εσωτερική μνήμη της συσκευής μας το αρχείο advancedsettings.xml. Απλά αντιγραφή και επικόλληση μέσα στο φάκελο userdata και επανεκκίνηση του XBMC. Στον file manager που έχετε στη συσκευή σας πρέπει να ενεργοποιήσετε την επιλογή "Εμφάνιση κρυφών αρχείων" για να μπορέσετε να έχετε πρόσβαση στην παραπάνω διαδρομή.

 

το αρχειο που εχεις εδω "advancedsettings.xml" παιζει σε ολες της version του xbmc?

Link to comment
Share on other sites

το αρχειο που εχεις εδω "advancedsettings.xml" παιζει σε ολες της version του xbmc?

Ναι σε όλες που υποστηρίζουν H/W.

αντε καλορίζικο παρεθετω το custom xbmc που χρησιμοποιώ εγώ που παίζει και πεντακαναλο για οποίον ενδιαφέρεται http://www.mediafire.com/download/8cdq366rky86clk/justXBMC.apk

Είναι με υποστήριξη H/W και σε ποια έκδοση βασίζεται;

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το ενδιαφέρον αυτό thread.

Αν μπορούσε να μπει και ένας οδηγός για το πως να παίζει ελληνικά κανάλια θα ήταν πολύ καλό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το ενδιαφέρον αυτό thread.

Αν μπορούσε να μπει και ένας οδηγός για το πως να παίζει ελληνικά κανάλια θα ήταν πολύ καλό.

http://www.youtube.com/watch?v=ZFAtJB51-wA

 

Πολύ νέος χρήστης εδω και να σας πω την αληθεια δε με έχει ενθουσιάσει το άθλημα για το σκοπό που το ήθελα...Ίσως δε το έχω ανακαλύψει ακόμα αλλά δεν...

Προσπαθω να δω ταινίες και μου παίζει μια στις τέσσερις - 720p είναι χειρότερα αν και έχω καλό δικτυο- άσε που δείχνουν μόνο τίτλους και πρέπει να ψάχνω με browser το imdb για να δω ποια είναι!

 

Δε ξέρω αν κάνω κάτι λάθος.Ας με διορθώσει κάποιος.

Ευχαριστώ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Στα αριστερά στην οθόνη βγάζει μενού άλλαξε το view σε thumbnail

 

Ααα δες και τον οδηγό που έχω βάλει πιο πανω και περνά και το xfinity ,και απο εκεί περνά το mash up και παίξε βίντεο απο εκει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

ναι υποστηρίζει h/w xbmc 12.3 OUYA

Από τις καλύτερες και σταθερότερες εκδόσεις που δοκίμσα. Θα μείνω με αυτήν. Ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Από τις καλύτερες και σταθερότερες εκδόσεις που δοκίμσα. Θα μείνω με αυτήν. Ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.

 

για αυτο ειναι τα forums να μοιρζεσαι τη εμπειρια σου:wink:

ο τυπος εχει βγαλει και custom rom για το minix αυτην φοραω (και σημερα εβγαλε και ποιο καινουργια τη δοκιμαζω τωρα) δεν ξερω αν κανει και για αλλα μηχανακια που εχουν το ιδιο hardware την βαζω και αν κανει σε καποιον http://minixforums.com/threads/neo-x7-007-firmware-15-november.3028/

 

η καινούργια ρομ MINIX NEO X7 20131111 (version 007) 4.2.2 firmware

Release Date: 2013-11-15 που δοκίμασα εχει προβλήματα στον ηχο θα περιμένω λιγο μπας και βγάλει κάνα fix αλλιώς θα γυρισω στη προηγούμενη v1.1.1

...μερικες πας για καλύτερα γιατι δεν χορταίνεις ...και παίρνεις τα@@@ σου τι να κανουμε:)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

αντε καλορίζικο παρεθετω το custom xbmc που χρησιμοποιώ εγώ που παίζει και πεντακαναλο για οποίον ενδιαφέρεται http://www.mediafire.com/download/8cdq366rky86clk/justXBMC.apk

οσο για το setup θα πρέπει να βάλουμε το fusion και το xfinity(xbmctalk)

για να εγκαταστησουμε τα addons ακολουθούμε τον οδηγο http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_2727660785&feature=iv&src_vid=AQy2Zu4kqZA&v=mx_H4CB6KAU#t=2m

ειναι ωραιο να κατεβάζεις ταινιες και να της βλεπεις ....αλλα πιο ωραιο δεν ειναι να της βλεπεις live stream χωρίς να της αποθηκεύσεις και μάλιστα σε καλή ποιότητα αυτη ειναι η διαφορα του xbmc και οχι μονο:)

 

Εγώ έχω κατεβάσει το κανονικό από το site ,τώρα εάν το βάλω από πάνω θα δουλέψει;για πισι αναφέρομαι

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να γνωρίζω τίποτα σχετικό με το θέμα, υπάρχει η δυνατότητα να βλέπουμε ελληνικό και ξένα πρωταθλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, με ένα addon που λέγεται sportsdevil

 

Παίζω εδώ και μια ώρα μαζί του και έβαλα αυτό που λες και το naxi x. Έχει δηλαδή και ελληνικό ποδόσφαιρο;;

Link to comment
Share on other sites

Παίζω εδώ και μια ώρα μαζί του και έβαλα αυτό που λες και το naxi x. Έχει δηλαδή και ελληνικό ποδόσφαιρο;;

 

Στην τελευταία lambda έχει και αθλητικά (football today,Hellenic player). Δεν είμαι σίγουρος άν έχει ζωντανό πρόγραμμα.Δείτε το...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κατεβάσει το κανονικό από το site ,τώρα εάν το βάλω από πάνω θα δουλέψει;για πισι αναφέρομαι

 

οχι δεν θα δουλέψει γιατι ειναι για android = apk

pc = exe

 

μετά απο πολλές ώρες update- rollback-update οι το μόνο ρομ και xbmc που δουλεύουν απρόσκοπτα για το minx(δηλαδή αυτά που είχα και πριν) ειναι rom + xbmc μαζι http://www.mediafire.com/download/fqlrcd874ta7hah/x7_justXBMC_by_lewy20041_v1.1.1.rar

και μονο xbmc http://www.mediafire.com/download/8cdq366rky86clk/justXBMC.apk το xbmc παιζει και σε αλλες συσκευές εκτός του minix

τωρα η ρομ μπορει να παιζει σε αλλες συσκευές με το ίδιο hardware αν θέλει κανενας τολμηρός ας δοκιμασει:X

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα ελληνικά κανάλια,ice films, sports devil και το navi x. Έβαλα και υποστήριξη για υπότιτλους και οκ. Εσείς που το δουλεύετε καιρό τι add ons έχετε να μου προτείνετε για αθλητικά και ταινίες;
Link to comment
Share on other sites

για ταινίες και σειρές χρησιμοποιώ τα εξής: 1channel, icefilms, simply movies, much movies, my video links eu

αθλητικά: sports-a-holic, sportsdevil και mash up (το οποίο έχει τα πάντα).

έχω κάνει και ένα λογαριασμό real-debrid με 9 ευρώ το 3μηνο αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα τον συνεχίσω.

βάλτε και το navi-x το οποίο έχει πολλά links επίσης

ψάξιμο θέλει και υπομονή γιατί είναι υπέροχο πρόγραμμα

Edited by spoos_gr

www.koilakozanis.gr

Custom made 3d Printed Products

www.etsy.com/shop/3DPrintingExpert

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα ελληνικά κανάλια,ice films, sports devil και το navi x. Έβαλα και υποστήριξη για υπότιτλους και οκ. Εσείς που το δουλεύετε καιρό τι add ons έχετε να μου προτείνετε για αθλητικά και ταινίες;

 

Οπωςδηποτε mushup για ταινιες και 1channel plugin

Link to comment
Share on other sites

για ταινίες και σειρές χρησιμοποιώ τα εξής: 1channel, icefilms, simply movies, much movies, my video links eu

αθλητικά: sports-a-holic, sportsdevil και mash up (το οποίο έχει τα πάντα).

έχω κάνει και ένα λογαριασμό real-debrid με 9 ευρώ το 3μηνο αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα τον συνεχίσω.

βάλτε και το navi-x το οποίο έχει πολλά links επίσης

ψάξιμο θέλει και υπομονή γιατί είναι υπέροχο πρόγραμμα

 

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!! Τι addon προτείνετε για σούπερ λίγκα;

 

 

 

 

 

Οπωςδηποτε mushup για ταινιες και 1channel plugin
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα δουλέψει γιατι ειναι για android = apk

pc = exe

 

Ναι το είδα μετά, απλά δεν έδειχνε την κατάληξη γι αυτό ρώτησα, κάτι άλλο πως μπορώ να δω ονλαιν σειρές με ελληνικούς υπότιτλους. Απλά ένα βίντεο ή λινκ και θα το φτιάξω εγώ

 

για ταινίες και σειρές χρησιμοποιώ τα εξής: 1channel, icefilms, simply movies, much movies, my video links eu

αθλητικά: sports-a-holic, sportsdevil και mash up (το οποίο έχει τα πάντα).

έχω κάνει και ένα λογαριασμό real-debrid με 9 ευρώ το 3μηνο αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα τον συνεχίσω.

βάλτε και το navi-x το οποίο έχει πολλά links επίσης

ψάξιμο θέλει και υπομονή γιατί είναι υπέροχο πρόγραμμα

 

Αυτά που γράφεις τα ψάχνω σαν addons έτσι;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Για τα καλύτερα addons κατεβάστε αυτό

http://superrepo.org/get-started/add-the-super-repo-directory-as-source/

 

δηλαδη δεν χρειαζεται να κανουμε εγκατασταση το XUNITY με αυτο που εδωσες?το λεω γιατι βλεπω ολα τα addons να υπαρχουν

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα με αυτό ,μπορείς να εγκαταστήσεις και το fusion και το xinfinity, αλλά πιστεύω οτι το superrepo αρκεί γιατί έχει τα πάντα

 

Ναι όντως έχει τα πάντα, για σειρές ποιο addon χρησιμοποιούμε ;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μία απορία ρε παιδιά.

Έχετε προσθέσει το xfinity δίνοντας ως πηγή http://xfinity.xbmctalk.com και δούλεψε; Εμένα δεν δουλεύει και δεν ξέρω γιατί.

Η διαδικασία έχει γίνει σίγουρα σωστά. Με την ίδια διαδικασία έβαλα και το fusion και δουλεύει μια χαρά.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...