Jump to content

Apple iPhone 5C


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Πήρε η γυναίκα μου το Μάιο το 5C. Εδώ και ενάμιση μήνα όταν την παίρνουν τηλέφωνο δεν μπορεί να απαντήσει σύροντας το δάκτυλο στην οθόνη. Δεν το κάνει πάντα αλλά αρκετές φορές, ειδικά όταν είναι σβηστή η οθόνη. Έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα?

Κατά τα άλλα το touch screen δουλεύει μια χαρά.

Η έκδοση του λειτουργικού είναι 7.1.2

 

Καλησπέρα φίλε μου, για αρχή πηγαίνετε Ρυθμίσεις - Γενικά - Επαναφορά - Επαναφορά διάταξης οθόνης Αφετηρίας. Η συσκευή θα επαναφέρει τα εικονίδια και τις ρυθμίσεις οθόνης στην αρχική κατάσταση. εάν δεν δεις βελτίωση, θα πρέπει να προχωρήσεις σε επαναφορά είτε στην ίδια έκδοση είτε να αναβαθμίσετε στην iOS 8 και στην συνέχεια να ενεργοποιηθεί ως νέα συσκευή.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όλα τα δεδομένα σας θα διαγραφούν, καλό είναι να κρατήσετε backup και να αποθκηκέυσετε τις φωτογραφίες - video. Για τα παραπάνω δεν πρέπει να έχετε κάνει jailbreak στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε μου, για αρχή πηγαίνετε Ρυθμίσεις - Γενικά - Επαναφορά - Επαναφορά διάταξης οθόνης Αφετηρίας. Η συσκευή θα επαναφέρει τα εικονίδια και τις ρυθμίσεις οθόνης στην αρχική κατάσταση. εάν δεν δεις βελτίωση, θα πρέπει να προχωρήσεις σε επαναφορά είτε στην ίδια έκδοση είτε να αναβαθμίσετε στην iOS 8 και στην συνέχεια να ενεργοποιηθεί ως νέα συσκευή.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όλα τα δεδομένα σας θα διαγραφούν, καλό είναι να κρατήσετε backup και να αποθκηκέυσετε τις φωτογραφίες - video. Για τα παραπάνω δεν πρέπει να έχετε κάνει jailbreak στη συσκευή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω και ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα παρέμεινε, θα πρέπει μάλλον να βάλω καινούριο λειτουργικό.

 

η όλη διαδικασία επαναφοράς είναι 10 λεπτά :)

Link to comment
Share on other sites

Προ διημέρου ήρθε ειδοποίηση για καινούριο λειτουργικό, περάστηκε η 8.0 και so far so good!!!

Τώρα πρέπει να σου έχει βγάλει και για την 8.0.2.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα app loading times έχουν μεγαλώσει σε σχέση με τη 7.1.2 ειδικά σε εφαρμογές τρίτων. Ίσως χρειάζεται περαιτέρω βελτίωση ο εκάστοτε developer για το iOS 8

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα ξερει κανεις που μπορω να βρω τα ποιο οικονομικα 5c??ektos ebay!ευχαριστω!

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=iphone+5c

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πιστεύετε οτι συμφέρει πιο πολύ να αγοράσω το iphone 5c 32 gb ή το 5s 16 gb??Εχουν την ιδια τιμη πανω κατω!

Από θέμα χαρακτηριστικών 5s. Είναι περυσινό μοντέλο ενώ το 5c έχει hardware του 2012. Βέβαια θα θυσιάσεις χωρητικότητα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Ένας φίλος έχει το 5c και εδώ και δύο βδομάδες αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα με την γκαλερί. Η ταξινόμηση των φωτογραφιών γίνεται με βάση την ημερομηνία τροποποίησης και όχι δημιουργίας με αποτέλεσμα να γίνεται ένας χαμός. Φωτογραφίες του 2012 φαίνονται μαζί με τις σημερινές πχ. Υπάρχει τρόπος να αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites

Αφού τις τροποποιεί αποθηκεύεται ως νέα φωτογραφία άρα λογικό είναι να εμφανίζονται μαζί με τις νεότερές του. Ας επιλέξει να τις βλέπει από τη δεξια καρτέλα Αλμπουμ

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφού τις τροποποιεί αποθηκεύεται ως νέα φωτογραφία άρα λογικό είναι να εμφανίζονται μαζί με τις νεότερές του. Ας επιλέξει να τις βλέπει από τη δεξια καρτέλα Αλμπουμ

Βλέποντας τα από την καρτέλα άλμπουμ ταξινομουνται με βάση την δημιουργία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτιάξει τους φακέλους με τις φωτογραφίες στον υπολογιστή μου. Τις πέρασα μια φορά και τέλος.

Ακόμα και αν τις ταξινομεί και εκεί με βάση την ημερομηνία, πόσο μεγάλο να είναι το Αλμπουμ ; 100; 200 φωτογραφίες ; Ε θα τις βρίσκει πολύ πιο εύκολα από ότι αναμεσα σε ολες τις φωτογραφίες. Ίσως να υπάρχει πιο εξυπνος τρόπος αλλά δε τον γνωρίζω.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ένας φίλος έχει το 5c και εδώ και δύο βδομάδες αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα με την γκαλερί. Η ταξινόμηση των φωτογραφιών γίνεται με βάση την ημερομηνία τροποποίησης και όχι δημιουργίας με αποτέλεσμα να γίνεται ένας χαμός. Φωτογραφίες του 2012 φαίνονται μαζί με τις σημερινές πχ. Υπάρχει τρόπος να αλλάξει?

 

Έχει ενεργοποιήσει το iCloud Photo Gallery; Εάν ναι ας επισκεφθεί το iCloud.com για να δει με ποια ταξινόμηση υπάρχουν οι φωτογραφίες εκεί. Εάν δεν έχει πολλές φωτογραφίες μπορεί να τις ταξινομήσει manually σε φακέλους και μέσω του iTunes να τις συγχρονίσει στη συσκευή του. Κάθε φορά που θα προσθέτει μία photo σε έναν φάκελο στο PC μόλις συνδέσει τη συσκευή του, θα συγχρονίζεται στο iPhone. Αυτός ήταν ο τρόπος που αποθηκεύαμε έως τώρα τις Φωτογραφίες.

 

Το iPhone στη ροή φωτογραφίών διατηρεί τις τελευταίες 30 ημέρες σε λήψεις ή τις τελευταίες 1000 φωτογραφίες με κάποιους περιορισμούς. Εάν θέλετε πλέον μπορείτε να αγοράσετε χώρο με έλάχιστα χρήματα συνδρομή, και να έχετε διαθέσιμες όλες τις φωτογραφίες και video, χωρίς να υπάρχει ανάγκη αποθήκευσης στη συσκευή σας. Προϋποθέτει και καλό συμβόλαιο δεδομένων. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια αξιζει το κινητο σκεφτομαι να το παρω???

 

Ένα ακόμη θέλεις :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει το κινητο σκεφτομαι να το παρω???

 

Όταν λες αξίζει;

Μιλάς για καινούργιο; Σε τι χρήματα;

Καλύτερα 5s καινούργιο η 5αρι μεταχειρισμένο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να κανω δωρο στην κοπελα μου για χριστουγεννα το iPhone 5c. Τωρα εχει ενα iPhone 4. Η χρηση που το θελει ειναι τηλεφωνα και messeging αντε και καμια φωτογραφια. Θελει να ειναι ios επειδη εχει συνηθισει το 4. Το θεμα μου ειναι αξιζουν τα 400 ευρω για το 5c αυτην την στιγμη και για την συγκεκριμενη χρηση?
Link to comment
Share on other sites

Αν οπωσδήποτε θέλει iOS ,ναι. Ειναι αρκετά ποιοτικό, εχει τα χρώματα που αρέσουν και με το iOS 8 καλα πάει. Αλλα αν μπορείς καλύτερα το 5 s και αν δεν το φτάνεις απέφυγε τα 8 giga . Ειναι πολυ λίγα.
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να κανω δωρο στην κοπελα μου για χριστουγεννα το iPhone 5c. Τωρα εχει ενα iPhone 4. Η χρηση που το θελει ειναι τηλεφωνα και messeging αντε και καμια φωτογραφια. Θελει να ειναι ios επειδη εχει συνηθισει το 4. Το θεμα μου ειναι αξιζουν τα 400 ευρω για το 5c αυτην την στιγμη και για την συγκεκριμενη χρηση?

 

Εαν ενδιαφέρεται για το πλαστικό κομμάτι της συσκευής δεν θα της αλλάξεις γνώμη ειδάλλως με 70€ επιπλέον, μπορείς να βρεις iPhone 5s :)

 

Μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα που αφορούν το iPhone και το λειτουργικό του σύστημα, ακολουθώντας το σύνδεσμο, σε λίγες μέρες θα είναι σε πλήρη λειτουργία learn differently! beta... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να κανω δωρο στην κοπελα μου για χριστουγεννα το iPhone 5c. Τωρα εχει ενα iPhone 4. Η χρηση που το θελει ειναι τηλεφωνα και messeging αντε και καμια φωτογραφια. Θελει να ειναι ios επειδη εχει συνηθισει το 4. Το θεμα μου ειναι αξιζουν τα 400 ευρω για το 5c αυτην την στιγμη και για την συγκεκριμενη χρηση?

Για τη χρήση που περιγράφεις, το 5C θα υπερκαλύψει τις ανάγκες της.

Ωστόσο σε ποιο μέγεθος μνήμης αναφέρεσαι;

Αν είναι το 16 GB, είναι αρκετά καλά τα λεφτά. Για το μοντέλο των 8 GB, είμαι λίγο επιφυλακτικός. Τα 8 GB είναι πολύ λίγα για την εποχή μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...