Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με την μεταφορά εφαρμογών στην SD γιατί μέσα από το AppMgr μου δείχνει τον τρόπο να κάνω την μεταφορά, άσχετα αν δεν τον βρίσκω?

Εκτός αν δεν γνωρίζει ότι βρλίσκεται σε 4.4 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

εχω περιπου δυο μηνες το Ζ2 και μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα υπερθερμανσης,βασικα δεν παιζω παιχνιδια αλλα σημερα κολλησα και επαιξα ενα αρκετα βαρυ παιχνιδη με το κινητο στην θηκη,και σε καποια φαση μυρισε καμενο,φυσικα το σταματησα αμεσος το εβγαλα απο την θηκη οκ ηταν ζεστο αλλα δεν εκαιγε κιολας,το αφησα κρυωσε και μεχρι τωρα δουλευει μια χαρα.ανησυχησα με την μυρωδια εχει τυχη σε καποιον αλλον?πρεπει να το ψαξω??
Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας το tempered glass 9H της Nillkin, είδα ότι δεν έχει τρύπα για την μπροστά κάμερα. Είναι πρόβλημα;

Επίσης, δίνει μια ζελατίνα για την πίσω πλευρά, η οποία δεν έχει οπή για το φλας. Θα υπάρχει θέμα;

Tempered glass που χρησιμοποιεί κάποιος με επιτυχία;

 

Tip: η dbrand που κάνει skins λέει ότι θα έχει κάποια προσφορά- έκπτωση την παρασκευή 28 Νοεμ.(Facebook).

Link to comment
Share on other sites

έχω tempered glass της x-one και είμαι ευχαριστημένος..δεν φαίνεται ούτε δείγμα γρατσουνιάς, και δεν έχει ούτε εμένα τρύπα για την μπροστινή κάμερα αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Edited by drthuyrd
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό μου έχει το γνωστό screen gap, στο κάτω μέρος αν και είναι από τις τελευταίες παρτίδες. Υπάρχει περίπτωση να γίνει αντικατάσταση, αν και έχει περάσει καιρός από την εβδομάδα του DOA. Αν είναι εφικτό να το κάνω, ή δεν θα έχω θέμα? Υπάρχει κανένας με το ίδιο πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος του z ultra εδώ και καιρό και είπα να δοκιμάσω το ζ2 ενός φίλου. Κ αν αξίζει να το πάρω. Τι λέτε ?είναι καλή κίνηση η όχι ??δεκτές γνώμες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος του z ultra εδώ και καιρό και είπα να δοκιμάσω το ζ2 ενός φίλου. Κ αν αξίζει να το πάρω. Τι λέτε ?είναι καλή κίνηση η όχι ??δεκτές γνώμες

 

Εσύ που το χεις στα χέρια σου πώς το βλέπεις;; Καλύτερος κριτής από τον εαυτό μας δεν υπάρχει..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος του z ultra εδώ και καιρό και είπα να δοκιμάσω το ζ2 ενός φίλου. Κ αν αξίζει να το πάρω. Τι λέτε ?είναι καλή κίνηση η όχι ??δεκτές γνώμες

 

εξαρταται τι αναγκες εχεις και ποσο σε ικανοποιει το ultra..εγω προσωπικα δε θα την παλευα με τοσο μεγαλο τηλεφωνο..κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα δυνατο για να το αφησεις αν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις κτλ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι αναγκες εχεις και ποσο σε ικανοποιει το ultra..εγω προσωπικα δε θα την παλευα με τοσο μεγαλο τηλεφωνο..κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα δυνατο για να το αφησεις αν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις κτλ.

 

σαν τηλεφωνο με καλυπτε απολυτα.κ απο θεμα δυνατοτητων μικρες οι διαφορες..απλα λεω να παω σε λιγο πιο μικρο κ πιο φρεσκο...κ με απειρες επιλογες σε θηκες κλπ.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πει πως το ρουταρουμε το συγκεκριμένο ?δεν έπιασαν τα του ultra :-(
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πει πως το ρουταρουμε το συγκεκριμένο ?δεν έπιασαν τα του ultra :-(

 

για το τελευταίο firmware (4.4.4) δεν υπάρχει άμεσος τρόπος για root, ακόμη(;)

για να rootάρεις την 4.4.4 η διαδικασία περιγράφεται αρκετά αναλυτικά εδώ http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/general/4-4-4-creating-rooted-update-package-t2933155

 

σε γενικές γραμμές, χρειάζεται να είσαι ήδη root (με 4.4.2 π.χ.) και να έχεις εγκατεστειμένο κάποιο recovery.

μετά κατεβάζεις την 4.4.4 της αρεσκείας σου, την κάνεις pre-rooted και την εγκαθιστάς στο τηλέφωνο μέσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

για το τελευταίο firmware (4.4.4) δεν υπάρχει άμεσος τρόπος για root, ακόμη(;)

για να rootάρεις την 4.4.4 η διαδικασία περιγράφεται αρκετά αναλυτικά εδώ http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/general/4-4-4-creating-rooted-update-package-t2933155

 

σε γενικές γραμμές, χρειάζεται να είσαι ήδη root (με 4.4.2 π.χ.) και να έχεις εγκατεστειμένο κάποιο recovery.

μετά κατεβάζεις την 4.4.4 της αρεσκείας σου, την κάνεις pre-rooted και την εγκαθιστάς στο τηλέφωνο μέσω recovery.

Thanks. Ψιλοδυσκολο το βλέπω το όλο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Ψιλοδυσκολο το βλέπω το όλο θέμα....

 

αν είσαι ήδη root δεν είναι πολύ δύσκολο...

Αλλά ακόμη και αν δεν είσαι, αξίζει να ασχοληθείς, μόνο και μόνο για να μπορέσεις να ξηλώσεις όλες τις αηδίες που υποχρεώνει η google να μπαίνουν στο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι ήδη root δεν είναι πολύ δύσκολο...

Αλλά ακόμη και αν δεν είσαι, αξίζει να ασχοληθείς, μόνο και μόνο για να μπορέσεις να ξηλώσεις όλες τις αηδίες που υποχρεώνει η google να μπαίνουν στο λειτουργικό.

 

Όχι θέλω να το ρουταρω όπως έκανα σε όλα μέχρι τώρα. Απλά μου φαίνεται δύσκολο. Πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader πρώτα ε?δεν υπάρχει καμία εφαρμογή πχ όπως το easy root να το κάνει απευθείας ???

Link to comment
Share on other sites

Όχι θέλω να το ρουταρω όπως έκανα σε όλα μέχρι τώρα. Απλά μου φαίνεται δύσκολο. Πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader πρώτα ε?δεν υπάρχει καμία εφαρμογή πχ όπως το easy root να το κάνει απευθείας ???

 

οχι δε χρειάζεται ξεκλείδωμα bootloader.

εδώ έχω γράψει αναλυτικά πως rootάρεις τις εκδόαεις πριν την 4.4.4. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386015&page=95

έχωντας rooted 4.4.2 μπορείς να ακολουθήσεις τη διαδικασία της δημιουργίας pre-rooted rom με έκδοση 4.4.4 που θα εγκαταστήσεις από recovery

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή η κάτι τέτοιο που να δείχνει πόση μνήμη ραμ έχεις κ πόση τρέχει ?η πρέπει να μπαίνω ρυθμίσεις εφαρμογές κλπ για να το δω ????
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή η κάτι τέτοιο που να δείχνει πόση μνήμη ραμ έχεις κ πόση τρέχει ?η πρέπει να μπαίνω ρυθμίσεις εφαρμογές κλπ για να το δω ????

 

εγώ χρησιμοποιώ αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.taskmanager

σου παρέχει και ένα widget που σου δείχνει πόση ελεύθερη ram έχεις και πόσες διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο. πατώντας πάνω στο widget, "σκοτώνει" άμεσα τις διεργασίες που δεν χρειάζονται και ελευθερώνει ram.

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.taskmanager

σου παρέχει και ένα widget που σου δείχνει πόση ελεύθερη ram έχεις και πόσες διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο. πατώντας πάνω στο widget, "σκοτώνει" άμεσα τις διεργασίες που δεν χρειάζονται και ελευθερώνει ram.

 

Thanks φίλος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα υπαρχει δυνατότητα να βαλουμε το software του Ζ3?στο Ζ2

Δες την existenz

http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/development/rom-existenz-ultimate-1-0-5-light-dark-t2835196

 

 

Έχει βρει κανείς εδώ Ελλάδα το καπάκι της φόρτισης;Γιατί βάλε-βγάλε μέσα από την τσέπη μάλλον το χάσαμε :(

 

http://i.ebayimg.com/00/s/OTAwWDkwMA==/z/7lMAAOSwxCxT6OiK/$_57.JPG

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτπ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobisystems.fileman απο την μανα του το Ζ μου σκεφτομαι να παρω και το Ζ2 αξιζει η να περιμενω Ζ4 ιανουαριο και Ζ5 τον σεμπτεβριο εχουν φυγει η ελατωματικες παρτιδες ειναι στο τελος της κυκλοφωριας του η νεα αναβαθμιση πως σας φενεται? ευχαριστω και περιμενω
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτπ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobisystems.fileman απο την μανα του το Ζ μου σκεφτομαι να παρω και το Ζ2 αξιζει η να περιμενω Ζ4 ιανουαριο και Ζ5 τον σεμπτεβριο εχουν φυγει η ελατωματικες παρτιδες ειναι στο τελος της κυκλοφωριας του η νεα αναβαθμιση πως σας φενεται? ευχαριστω και περιμενω

Φίλε εγώ πήρα από του σκρουτζ πρόσφατα το κινητό και έχει το γνωστό θέμα με το screen gap. Έχει κενό κάτω αριστερά στην οθόνη και δεν είναι κεντραρισμένο στο κάτω ηχείο το τζάμι. Είναι από τις τελευταίες παρτίδες απ ότι είδα. Άλλο πρόβλημα δεν έχει το κινητό, αν και με ξενέρωσε ιδιαίτερα αυτό. Τα ελληνικά είχαν ένα πρόβλημα software, που λύθηκε με την αναβάθμιση σε 4.4.4. Εγώ ακόμα δεν την έκανα, γιατί υπάρχει περίπτωση να το επιστρέψω για αλλαγή, το τηλέφωνο. Εδώ τα παιδιά, δεν ανέφεραν προβλήματα, πέρα από αισθητικά, με τα μεγάλα εικονίδια. Στο xperia forum, διάβασα κάποια θέματα, που μάλλον αφορούν συγκεκριμένα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ πήρα από του σκρουτζ πρόσφατα το κινητό και έχει το γνωστό θέμα με το screen gap. Έχει κενό κάτω αριστερά στην οθόνη και δεν είναι κεντραρισμένο στο κάτω ηχείο το τζάμι. Είναι από τις τελευταίες παρτίδες απ ότι είδα. Άλλο πρόβλημα δεν έχει το κινητό, αν και με ξενέρωσε ιδιαίτερα αυτό. Τα ελληνικά είχαν ένα πρόβλημα software, που λύθηκε με την αναβάθμιση σε 4.4.4. Εγώ ακόμα δεν την έκανα, γιατί υπάρχει περίπτωση να το επιστρέψω για αλλαγή, το τηλέφωνο. Εδώ τα παιδιά, δεν ανέφεραν προβλήματα, πέρα από αισθητικά, με τα μεγάλα εικονίδια. Στο xperia forum, διάβασα κάποια θέματα, που μάλλον αφορούν συγκεκριμένα τηλέφωνα.

 

Ξέρουμε το ποσοστό αυτών που παρουσιάζουν screen gap;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει root οπωσδήποτε. Πολλά άχρηστα πράγματα μέσα. Η 4 4 4 στο ultra γινόταν πολύ εύκολα. Εδώ γιατί δεν γίνεται ?πρέπει να φλασαρω την 4 4 2?κ για να την περάσω πρέπει να ξεκλειδώσω πρώτα ??? κατεβαζω την 17.1.2.Α.0.314CE1 ειναι οκ????την φλασαρω απευθειας??

 

Αυτό εδώ τι λέει ?αξίζει ??

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει root οπωσδήποτε. Πολλά άχρηστα πράγματα μέσα. Η 4 4 4 στο ultra γινόταν πολύ εύκολα. Εδώ γιατί δεν γίνεται ?πρέπει να φλασαρω την 4 4 2?κ για να την περάσω πρέπει να ξεκλειδώσω πρώτα ??? κατεβαζω την 17.1.2.Α.0.314CE1 ειναι οκ????την φλασαρω απευθειας??

 

Σου απάντησε ο φίλος mutunas πως δεν θέλει ξεκλείδωμα ο bootloader. Την 4.4.2 την περνάς με το flashtool του androxyde(πρέπει να βρείς ένα .ftf αρχείο για 4.4.2). Έβαλε λινκ ο mutunas πως το κάνεις root στην 4.4.2(εύκολος τρόπος), και σου περνάει και την recovery απ ότι είδα. Μετά πέρνας ή την existenz ή μια prerooted. Διάβασε λίγο στο development του z2 και αποφασίζεις.

 

Καλό είναι να έχεις και ένα .ftf με την rom που έχει τώρα η συσκευή (πχ το Ελληνικό ftf αν έχεις συσκευή για την αγορά της Ελλάδας). Σε περίπτωση που χρειαστείς service, την περνας πριν το πας.

 

Δεν έχω την συσκευή , αν κάπου έγραψα κάτι λάθος ας με διορθώσουν.

 

Μην βιαστείς πάντως και αν για κάτι δεν είσαι σίγουρος για κάτι ρώτα. Ψάξε και στο youtube, μπορεί να έχει video που να σε βοηθήσουν.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...