Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ σε πολλά, αλλά κάνεις και εσύ κάποια λάθη. Σε τι ακριβώς κάνει το android καλύτερο από το υποτιθέμενο symbian^4 ή 5 που θα είχαμε τώρα, σε συσκευές τηλεφώνου και μόνο (ποσώς με απασχολεί αν το android τρέχει σε mixer mulinex), με τις μεγάλες αναλύσεις του και τους σύγχρονους επεξεργαστές? Μιλάμε καθαρά και μόνο για το λειτουργικό. Μη μου πεις λοιπόν για εφαρμογές οικοσυστήματα και store. Δηλαδή 58 εκατομμύρια τυφλών fanboys έχει το symbian? Ε ακόμα και αυτό (παρόλο που έχεις δίκιο για το θέμα λογισμικού - από την αρχή ή συντήρηση κτλ) το κάνει πιο "έυκολο" για κάποια εταιρία να ασχοληθεί μαζί του. Μόνο άχρηστο δεν είναι, άλλοι τρέχουν ακόμα να το φτάσουν σε δυνατότητες. Ακόμα παραμένει το πιο πλήρες out of the box λειτουργικό για κινητά. Χθες σέταρα πάλι το 808, και δε χρειάζεται να περάσω τίποτα για να λειτουργούν τα πάντα (!). Ψέματα πέρασα τους offline χάρτες.

Και κάτι ακόμα. κάποιοι από αυτά τα 58 εκατομμύρια έχουν και έναν λόγο ακόμα που αρνούνται να πάνε αλλού. Την ιδιοτικότητά τους. Και όχι ούτε εγκληματίας είμαι, ούτε έχω να κρύψω κάτι ούτε τίποτα (γιατί το έχω ακούσει και αυτό το άθλιο επιχείρημα). Πιστέυω ένας από τους λόγους που το symbian έσβησε είναι αυτός. Ότι δε βόλευε στο θέμα της ιδιοτικότητας πολλούς (ναι το έχω δει το Illuminati)...:D

Να πούμε για το πόσο ενεργοβόρο είναι το κάθε λειτουργικό? Να πούμε το πόσο ελαφρύ είναι?

Βρίσκω λοιπόν κάποια πράγματα που ίσως να ήταν καλύτερο το symbian, γιατί πλέον σίγουρα υστερεί, 3 χρόνια εγκαταλελειμμένο.

Μη μας περάσεις για ανίδεους fanboys. Ξέρουμε πολύ καλά όλοι ότι έληξε αυτή η ιστορία. Εγώ παραμένο βολεμένος και περιμένω μια αξιόλογη κάμερα σε android για να το επισκεφτώ. Αλλά τη συσκευή που θα πάρω θα την ξεψαχνίσω και θα τη φέρω στα μέτρα μου, πετάγωντας έξω σκουπίδια και κατασκοπευτηκές τακτικές.

 

Ακριβώς αυτό ήταν το προβλημα του Symbian το οποίο δεν μετριέται με αριθμούς. Αν και πουλούσε καλά ακόμη, είχε αρχίσει να περνάει στον κόσμο ότι είναι ξεπερασμένο, απαρχαιωμένο και οι χρηστες του ζούσαν σε σπηλιές. Και οσα καλούδια κι αν έφερναν οι επόμενες αναβαθμίσεις, φοβάμαι πως δεν θα μπορούσε να αντέξει απέναντι στα android και IOS. Όχι, σίγουρα δεν θα ήταν στο 3% που πήγε με τα WP. Αλλά ούτε θα έμενε και τόσο ψηλά.

Υποθέσεις κάνω βέβαια αλλά θυμάμαι και το κλίμα. Πολλοί μου έλεγαν "ακόμα Symbian έχεις?".

Υ.Γ. Φαντάζομαι τι θα ακούς εσυ σήμερα......:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτό ήταν το προβλημα του Symbian το οποίο δεν μετριέται με αριθμούς. Αν και πουλούσε καλά ακόμη, είχε αρχίσει να περνάει στον κόσμο ότι είναι ξεπερασμένο, απαρχαιωμένο και οι χρηστες του ζούσαν σε σπηλιές. Και οσα καλούδια κι αν έφερναν οι επόμενες αναβαθμίσεις, φοβάμαι πως δεν θα μπορούσε να αντέξει απέναντι στα android και IOS. Όχι, σίγουρα δεν θα ήταν στο 3% που πήγε με τα WP. Αλλά ούτε θα έμενε και τόσο ψηλά.

Υποθέσεις κάνω βέβαια αλλά θυμάμαι και το κλίμα. Πολλοί μου έλεγαν "ακόμα Symbian έχεις?".

Υ.Γ. Φαντάζομαι τι θα ακούς εσυ σήμερα......:lol:

Οι περισσότεροι που το έλεγαν είχαν το πολύ μέχρι midrange συσκευή. Πλην τους κατόχους Ν97 (ήμουν και εγώ ένας από αυτούς:rolleyes:). Δεν είχαν και δεν έχουν ακουμπήσει ποτέ 808, συσκευή που δείχνει τι θα μπορούσε να έχει γίνει μετέπειτα. Αν έρθεις μια βόλτα από το σπίτι μου θα καταλάβεις ότι μόνο άνθρωπος των σπηλαίων δεν είμαι, και όμως έχω ακόμα symbian, το οποίο από το 2012 με δύο κλικ και ένα σκρολ (για να επιλέξεις αρχείο) μπορούσε να πάιξει mkv αρχείο στην τηλεόραση σου ασύρματα. Πολύ μπροστά για άνθρωπο των σπηλαίων.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που το έλεγαν είχαν το πολύ μέχρι midrange συσκευή. Πλην τους κατόχους Ν97 (ήμουν και εγώ ένας από αυτούς:rolleyes:). Δεν είχαν και δεν έχουν ακουμπήσει ποτέ 808, συσκευή που δείχνει τι θα μπορούσε να έχει γίνει μετέπειτα. Αν έρθεις μια βόλτα από το σπίτι μου θα καταλάβεις ότι μόνο άνθρωπος των σπηλαίων δεν είμαι, και όμως έχω ακόμα symbian, το οποίο από το 2012 με δύο κλικ και ένα σκρολ (για να επιλέξεις αρχείο) μπορούσε να πάιξει mkv αρχείο στην τηλεόραση σου ασύρματα. Πολύ μπροστά για άνθρωπο των σπηλαίων.

 

Σε μένα τα λες???? Ξέρω καλά τις δυνατότητες του Symbian. Απλά αναφέρομαι στην κοινή γνώμη. Ναι, αυτη που πάει σαν τα πρόβατα (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου).

Υ.Γ. Εδω είσαι βρε βρυκολακα? 12:00 πήγε....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τα λες???? Ξέρω καλά τις δυνατότητες του Symbian. Απλά αναφέρομαι στην κοινή γνώμη. Ναι, αυτη που πάει σαν τα πρόβατα (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου).

Υ.Γ. Εδω είσαι βρε βρυκολακα? 12:00 πήγε....:lol:

Τι εννοείς? Απογευματάκι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε πολλά, αλλά κάνεις και εσύ κάποια λάθη. Σε τι ακριβώς κάνει το android καλύτερο από το υποτιθέμενο symbian^4 ή 5 που θα είχαμε τώρα, σε συσκευές τηλεφώνου και μόνο (ποσώς με απασχολεί αν το android τρέχει σε mixer mulinex), με τις μεγάλες αναλύσεις του και τους σύγχρονους επεξεργαστές? Μιλάμε καθαρά και μόνο για το λειτουργικό. Μη μου πεις λοιπόν για εφαρμογές οικοσυστήματα και store. Δηλαδή 58 εκατομμύρια τυφλών fanboys έχει το symbian? Ε ακόμα και αυτό (παρόλο που έχεις δίκιο για το θέμα λογισμικού - από την αρχή ή συντήρηση κτλ) το κάνει πιο "έυκολο" για κάποια εταιρία να ασχοληθεί μαζί του. Μόνο άχρηστο δεν είναι, άλλοι τρέχουν ακόμα να το φτάσουν σε δυνατότητες. Ακόμα παραμένει το πιο πλήρες out of the box λειτουργικό για κινητά. Χθες σέταρα πάλι το 808, και δε χρειάζεται να περάσω τίποτα για να λειτουργούν τα πάντα (!). Ψέματα πέρασα τους offline χάρτες.

 

Δεν ξερω τι θα εκανε παραπανω το android σε συγκριση με το 4 ή 5 (και το αντιστροφο) και δεν κανω συγκριση μεταξυ αυτων anyway. Αυτο που εχω αντιρρηση ειναι οτι αξιζει περισσοτερο η αναπτυξη του symbian που υπαρχει τωρα (^3) με το επισης τωρινο android (5.0).

 

Δηλαδη το symbian τι παραπανω κανει? Και εγω προχθες αγορασα ενα moto g για την μανα μου, επισης λειτουργουν τα παντα :what: Δηλαδη το πλεονεκτημα ειναι οτι εχει ηδη μεσα καποια apps?

 

Να πούμε για το πόσο ενεργοβόρο είναι το κάθε λειτουργικό? Να πούμε το πόσο ελαφρύ είναι?

Βρίσκω λοιπόν κάποια πράγματα που ίσως να ήταν καλύτερο το symbian, γιατί πλέον σίγουρα υστερεί, 3 χρόνια εγκαταλελειμμένο.

Μη μας περάσεις για ανίδεους fanboys. Ξέρουμε πολύ καλά όλοι ότι έληξε αυτή η ιστορία. Εγώ παραμένο βολεμένος και περιμένω μια αξιόλογη κάμερα σε android για να το επισκεφτώ. Αλλά τη συσκευή που θα πάρω θα την ξεψαχνίσω και θα τη φέρω στα μέτρα μου, πετάγωντας έξω σκουπίδια και κατασκοπευτηκές τακτικές.

 

Με το ART που ηταν και ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα του, το θεμα ελαφρυ και ενεργοβορο εχει λυθει. Οχι οτι δεν ηταν πριν. Οπως γραφω πιο πανω πλεον υπαρχει ενα moto g στο σπιτι, στοκ, με 4.4.4 vanilla και ΠΕΤΑΕΙ. "Το android ειναι βαρυ" ειναι ενα επιχειρημα που εχει παλιωσει εδω και πολυ καιρο.

 

Παιδια σορρυ, αλλα μου φαινεται εξαιρετικα απιστευτο να εχετε τωρα symbian συσκευη και να σας δωσει καποιος ενα Z3/M8/Note/S5/MotoX/G3 και να σας πεσει 'λιγο'.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και όμως έχω ακόμα symbian, το οποίο από το 2012 με δύο κλικ και ένα σκρολ (για να επιλέξεις αρχείο) μπορούσε να πάιξει mkv αρχείο στην τηλεόραση σου ασύρματα. Πολύ μπροστά για άνθρωπο των σπηλαίων.

 

To ιδιο μπορουσε να κανει και το GS2 απο το 2011.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα privacy δεν το σχολίασες όμως.

Όπως και να έχει κανένα από τα κινητά που γράφεις δε με συγκινεί τόσο, ώστε να μπορεί να αντικαταστήσει το 808 μου. Σε όλα κάτι θα λείπει, ή κάτι θα έχει παραπάνω... (μέγεθος :lol:) Το μόνο που ζαχαρώνω είναι το z3compact, μαζί φυσικά με τον επιπλέον επαγγελματικό φακό που έχει βγάλει η sony και δουλέυει μέσω nfc, ώστε να μη μου λείψει η κάμερα του 808. Και πάλι κάτι θα λείπει (από αυτά που εγώ χρησιμοποιώ και έχω καλομάθει). Σίγουρα είναι θέμα συνήθειας. Επίσης όσο και αστείο να σου φαίνεται παίζει να έχω και κόμπλεξ με το να με παρακολουθεί η google, ή παίζει και να έχω επηρεαστεί πολύ από αυτά που ακούω. Όπως είπα και πριν, η συσκευή που θα επιλέξω, θα ξηλωθεί κάθε τι σπιούνικο από μέσα της.

To ιδιο μπορουσε να κανει και το GS2 απο το 2011.

Ε δεν έχει να λέει και το Ν8 το έκανε πιο πριν.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ, αλλα μου φαινεται εξαιρετικα απιστευτο να εχετε τωρα symbian συσκευη και να σας δωσει καποιος ενα Z3/M8/Note/S5/MotoX/G3 και να σας πεσει 'λιγο'.

 

:")

 

Είναι υπερβολικά αστείο όταν το θέτεις έτσι ..

 

Αυτό που εννοούν τα παιδιά είναι πως η Nokia με το Symbian έφερε ένα κάρο όμορφα πράγματα, τα οποία άλλες εταιρίες δεν τα είχαν καν σκεφτεί .. Είτε PureView, είτε OTG, είτε HDMI .. Αν το Symbian είχε συνεχιστεί, τι άλλο θα είχε προσφέρει σήμερα ?

 

Σίγουρα τα προαναφερθέντα κινητά κερδίζουν το 808 και σίγουρα το Android γίνεται καλύτερο και καλύτερο και σίγουρα το Android είναι μια ασφαλής επιλογή στην οποία μπορεί να καταφύγει ο κάθε απαιτητικός καταναλωτής και ακόμα πιο σίγουρα η Nokia δεν θα είχε καταφέρει σήμερα με το Symbian να δώσει το hardware που δίνουν οι άλλες εταιρίες με το Android, απλά ως καταναλωτές θα θέλαμε κάτι περισσότερο σε επιλογές λειτουργικού από την σιγουριά του Android ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Enema, δεν είμαι πληροφορικάριος, είχα δει ελάχιστα βασικά πράγματα σε προγραμματισμό κλπ, αλλά δεν με τράβηξε η επιστήμη... Επομένως, αν η συντήρηση κι η εξέλιξη ενός έτοιμου λειτουργικού χρειάζεται περισσότερο κόπο από το να αρχίσεις από την βάση ένα νέο λειτουργικό, δεν το γνωρίζω στην πράξη, οπότε πάω πάσο. Όσο για fanboy, δεν είμαι κανενός, ίσως λιγάκι hater των TOP 3 ενεργών λειτουργικών (Android, iOS, WP8), μιας και θα υποστήριζα μετα χαράς ένα ελεύθερο, δωρεάν λειτουργικό που σέβεται την ιδιοτικότητα (πιστεύω σε αυτό το κλίμα να προχωρήσουν Sailfish και Ubuntu Mobile).

 

Η Γούγλε πήρε ένα δωρεάν λειτουργικό, το εξέλιξε και το δίνει σε όλες τις συσκευές, με σκοπό να παρακολουθεί τους πάντες και τα πάντα, να πουλάει διαφημίσεις και να πλουτίζει σε βάρος μας. Το θεωρώ ανήθικο τουλάχιστον και ίσως να μην ξαναπιάσω Νόκια στα χέρια μου αν συνεχίσει σε τέτοια ανδροειδή. Για να νιώθεις πιο ασφαλής, πρέπει να κάνεις χίλια δυο πράγματα, να πετάξεις πολλά (όπως και πολλές χρήσιμες εφαρμογές) και τελικά να έχεις ψιλοκουτσουρεμένο λειτουργικό. Σαφώς οι τρίτοι εξελίσσονται και βελτιώνουν τα ανδροειδή εκτός Γούγλε (συσκευές τύπου OnePlus One), αλλά και πάλι με βλέπω στο μέλλον πολύ πιο κοντά σε Sailfish ή Ubuntu (αν και το τελευταίο δεν έχει από όσο ξέρω ούτε καν συσκευή ακόμη...). Το 808 το κρατάω σαν κύρια συσκευή όσο αντέχει. Σαν εργαλείο δουλειάς, δυστυχώς δεν μπορώ πια. Αναγκάστηκα να δω τα παράθυρα, αλλά το symbian εμφανισιακά και λειτουργικά που άρεσε πολύ περισσότερο.

 

Οπότε ναι, είμαι hater τελικά τώρα που ξανασκέφτομαι! :cool:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

@Moralas

Το θεμα privacy δεν το θιγω γιατι δεν πιστευω σε θεωριες συνομωσιας, και χρησιμοποιω google search και facebook οποτε το android μαλλον ειναι το τελευταιο των 'προβληματων' μου. Αν εσυ πιστευεις και χρησιμοποιεις duckduckgo και guerillamail, δικαιωμα σου ειναι και καλα κανεις. Δεν νομιζω οτι εχει νοημα μια αντιπαραθεση εδω.

 

Απλα τουλαχιστον ας κανουμε εναν διαχωρισμο μεταξυ software και hardware γιατι η καμερα του 808 δεν ειναι μερος του symbian.

PS μαζι με το Ν8 και ενα καρο αλλες android συσκευες του 2010.

 

@Kaluas

Αυτα που αναφερεις ειναι τεχνολογιες ξεχωριστες απο το symbian. Υπηρχαν και android συσκευες που τα υποστηριζαν αυτα ακομα και τοτε, ποσο μαλλον σημερα. Εγω μιλαω καθαρα για το symbian ως software. Η blackberry ας πουμε ειχε την υπερασφαλη πλατφορμα ανταλλαγης μηνυμάτων που δεν ειχε κανεις αλλος, το symbian τι ειχε?

 

@Mivas

Θα ξαναδιαφωνησω στο οτι η google εφτιαξε το android για να μας παρακολουθει, ο κωδικας ειναι ανοιχτος και ελευθερος στο git και τον βλεπουν χιλιαδες ματια καθημερινα. Αν ειχε βρεθει κατι θα γινοταν χαμος. Μπορεις να σουταρεις τις closed source εφαρμογες της google που μπορει οντως να μαζευουν στοιχεια (αν και παλι οχι απαραιτητα κακοβουλα).

 

Aπο εκει και περα σε οσους εχουν προβληματα με την ιδιωτικοτητα τους στο android δεν μπορω να κανω κατι γι'αυτο. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το android ειναι κακο ή χειροτερο λειτουργικο απο το symbian.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλα τουλαχιστον ας κανουμε εναν διαχωρισμο μεταξυ software και hardware γιατι η καμερα του 808 δεν ειναι μερος του symbian.

Κατά κάποιο τρόπο είναι. Το 808 διαθέτει επιπλέον επεξεργαστή μόνο για την κάμερά του. Πράγμα αδύνατον λόγω λειτουργικού στα wp πχ. Από ότι ξέρω ακόμα και στα android με τους υπερτεράστιους επεξεργαστές, δεν υπάρχει ακόμα κάποιος που να μπορεί να επεξεργαστεί την κάμερα του 808. Όλα αυτά είναι "δυνατά" στο symbian.

Link to comment
Share on other sites

@Mivas

Θα ξαναδιαφωνησω στο οτι η google εφτιαξε το android για να μας παρακολουθει, ο κωδικας ειναι ανοιχτος και ελευθερος στο git και τον βλεπουν χιλιαδες ματια καθημερινα. Αν ειχε βρεθει κατι θα γινοταν χαμος. Μπορεις να σουταρεις τις closed source εφαρμογες της google που μπορει οντως να μαζευουν στοιχεια (αν και παλι οχι απαραιτητα κακοβουλα).

 

Aπο εκει και περα σε οσους εχουν προβληματα με την ιδιωτικοτητα τους στο android δεν μπορω να κανω κατι γι'αυτο. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το android ειναι κακο ή χειροτερο λειτουργικο απο το symbian.

 

Διαφώνα μαζί μου όσο θέλεις. Η παρακολούθηση είναι ο τρόπος με τον οποίο η Γούγλε βγάζει τα $$$$$$ της. Αυτή είναι η αλήθεια. Παρακολούθηση όσο πιο στενή γίνεται σε PC, tablet, smartphone, αύξηση της στοχευμένης διαφήμισης, αύξηση πιθανότητας εύρεσης πελατών στα προϊόντα/υπηρεσίες των διαφημίσεων, αύξηση του κέρδους της Γούγλε. Αυτή είναι η καθαρή πραγματικότητα. Το android το είχε εξαγοράσει πριν από αρκετά χρόνια η Γούγλε για αυτόν και μόνο τον λόγο. Να το αναπτύξει, να το βάλει σε όσο περισσότερες συσκευές γίνεται και να παρακολουθεί τον κόσμο για να κερδίσει. Αυτή είναι η δουλειά της. Γι αυτό και το δίνει δωρεάν. Απλά τα πράγματα. Ούτε συνομωσίες, ούτε fanboyσμοί που λες, ούτε τίποτα.

 

Το ίδιο το λειτουργικό σαφώς και έχει δυνατότητες και πλεονεκτήματα. Και σαφώς μπορείς να πετάξεις πράγματα από μέσα για να μην έχεις την Γούγλε. Απλά μετά δεν θα έχεις όλα τα προγράμματα που θα ήθελες. Οπότε επιλογή του καθενός. Εγώ προτιμώ την ελευθερία του Symbian, του Sailfish, των Ubuntu (και λοιπών linux που σέβονται την ιδιωτικότητα).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

@Kaluas

Αυτα που αναφερεις ειναι τεχνολογιες ξεχωριστες απο το symbian. Υπηρχαν και android συσκευες που τα υποστηριζαν αυτα ακομα και τοτε, ποσο μαλλον σημερα. Εγω μιλαω καθαρα για το symbian ως software. Η blackberry ας πουμε ειχε την υπερασφαλη πλατφορμα ανταλλαγης μηνυμάτων που δεν ειχε κανεις αλλος, το symbian τι ειχε?

 

Όχι, δεν το εννοώ έτσι .. Πριν το Symbian δεν υπήρχαν, το Symbian τα έφερε .. Μάλλον, να το θέσω καλύτερα, η Nokia τα έφερε, μέσω του Symbian ... Δεν ξέρω αν θα μπορέσει να καινοτομήσει πάλι με το Android, αλλά η αλήθεια είναι πως αυτά είναι πρωτοπορίες του Symbian .. Και σήμερα σίγουρα υπάρχουν σε πολλά κινητά, σίγουρα όμως τότε και τώρα παραμένουν πιο εύχρηστα από μία υπερασφαλή πλατφόρμα ανταλλαγής μηνυμάτων ...

 

Εν πάσει περιπτώσει, εμένα δεν με ενδιαφέρει να κάτσω να πω τα πλεονεκτήματα του Android έναντι ενός λειτουργικού που έχει να δει υλοποίηση μια διετία ... Εγώ απλά λέω πως κάποια άτομα ίσως θέλουν παραπάνω παίχτες ... Αν έχεις ασχοληθεί με την πληροφορική, να σου θυμίσω πως ο χρήστης πάντα θέλει αυτό στο οποίο έχει μάθει ... Αν η αγορά είχε κατακλυστεί με Symbian συσκευές για τόσα χρόνια και με τόσους χρήστες, φαντάσου πως μπορεί μια εταιρία να το εκμεταλλευτεί αυτό .. Και ας πάρουν και Linux Kernel να βάλουν μέσα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιο τρόπο είναι. Το 808 διαθέτει επιπλέον επεξεργαστή μόνο για την κάμερά του. Πράγμα αδύνατον λόγω λειτουργικού στα wp πχ. Από ότι ξέρω ακόμα και στα android με τους υπερτεράστιους επεξεργαστές, δεν υπάρχει ακόμα κάποιος που να μπορεί να επεξεργαστεί την κάμερα του 808. Όλα αυτά είναι "δυνατά" στο symbian.

 

Το lumia 1020 πως εχει τον ιδιο 40mp αισθητηρα? Μαγικα εκαναν? :)

Και που ειδες οτι τα android αδυνατουν να κανουν το ιδιο? Απλα δεν ισχυει αυτο...

 

Όχι, δεν το εννοώ έτσι .. Πριν το Symbian δεν υπήρχαν, το Symbian τα έφερε .. Μάλλον, να το θέσω καλύτερα, η Nokia τα έφερε, μέσω του Symbian ... Δεν ξέρω αν θα μπορέσει να καινοτομήσει πάλι με το Android, αλλά η αλήθεια είναι πως αυτά είναι πρωτοπορίες του Symbian ..

 

Κυκλοφορουσαν παραλληλα κινητα με παρομοιες δυνατοτητες. Η νοκια ας πηρε την πρωτια για 3ς μηνες απο την LG με το mini hdmi. Usb otg μπορουσε να εχει και το nexus one του 2009. Και αυτα ειναι φυσικα προτυπα που υπηρχαν πολυ πριν τα συγχρονα mobile λειτουργικα (^3, android κτλ).

 

 

Τελοσπαντων παιδες θα αποχωρησω σιγα-σιγα, νομιζω το εξαντλησαμε το θεμα για ακομα μια φορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το lumia 1020 πως εχει τον ιδιο 40mp αισθητηρα? Μαγικα εκαναν? :)

Και που ειδες οτι τα android αδυνατουν να κανουν το ιδιο? Απλα δεν ισχυει αυτο...

 

 

 

Κυκλοφορουσαν παραλληλα κινητα με παρομοιες δυνατοτητες. Η νοκια ας πηρε την πρωτια για 3ς μηνες απο την LG με το mini hdmi. Usb otg μπορουσε να εχει και το nexus one του 2009. Και αυτα ειναι φυσικα προτυπα που υπηρχαν πολυ πριν τα συγχρονα mobile λειτουργικα (^3, android κτλ).

 

 

Τελοσπαντων παιδες θα αποχωρησω σιγα-σιγα, νομιζω το εξαντλησαμε το θεμα για ακομα μια φορα.

 

Δεν έχει τον ίδιο(1/1.2), είναι πιο μικρός(1/1.5), δίχως ND filter, ενώ η λήψη φωτογραφίας κάνει περίπου 4second(σύμφωνα με χρήστες εδώ μέσα). Έχει και χαμηλότερης ποιότητας ηχογράφηση. Έχει βέβαια άλλα θετικά που δεν έχει το 808.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το lumia 1020 πως εχει τον ιδιο 40mp αισθητηρα? Μαγικα εκαναν? :)

Και που ειδες οτι τα android αδυνατουν να κανουν το ιδιο? Απλα δεν ισχυει αυτο...

Δεν είσαι καλά διαβασμενος...

 

Κυκλοφορουσαν παραλληλα κινητα με παρομοιες δυνατοτητες. Η νοκια ας πηρε την πρωτια για 3ς μηνες απο την LG με το mini hdmi. Usb otg μπορουσε να εχει και το nexus one του 2009. Και αυτα ειναι φυσικα προτυπα που υπηρχαν πολυ πριν τα συγχρονα mobile λειτουργικα (^3, android κτλ).

Με την ίδια λογική απαξιωνεται και το πρώτο iphone που έφερε την επανάσταση. Ούτως ή άλλως προς τα εκεί πήγαινε το θέμα με τα κινητά, σωστό?

 

Τελοσπαντων παιδες θα αποχωρησω σιγα-σιγα, νομιζω το εξαντλησαμε το θεμα για ακομα μια φορα.

Το να μας ρωτήσεις τι είχε το symbian και ακόμα και σήμερα δεν αλλάζουμε συσκευή, μια χαρά, σου απαντούμε. Το να προσπαθήσεις να μας πείσες για το αντίθετο δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τον ίδιο(1/1.2), είναι πιο μικρός(1/1.5), δίχως ND filter, ενώ η λήψη φωτογραφίας κάνει περίπου 4second(σύμφωνα με χρήστες εδώ μέσα). Έχει και χαμηλότερης ποιότητας ηχογράφηση. Έχει βέβαια άλλα θετικά που δεν έχει το 808.

Έτσι ακριβώς. Προσπάθησαν να βάλουν 40άρη αισθητήρα κατ'ονομασία, αλλά κατώτερο και μικρότερο στην πράξη. Είναι λιγότερο από 0,5 MP μικρότερος, αλλά τα εικονοστοιχεία του είναι πολύ μικρότερα στο 1020 και είναι περίπου τα 2/3 του μεγέθους του 808. Λιγότερο pureview zoom, απουσία ανεξάρτητου τσιπ (μόνο το 808 έχει και είναι λόγω Symbian, άλλα λειτουργικά έχουν περιορισμούς), αυξημένος crop factor, λόγω μακρόστενου αισθητήρα, αυξημένα distortion και πολλά άλλα αρνητικα. Μόνο θετικό, η προσθήκη OIS.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική απαξιωνεται και το πρώτο iphone που έφερε την επανάσταση. Ούτως ή άλλως προς τα εκεί πήγαινε το θέμα με τα κινητά, σωστό?

 

Ουτε καν.

 

Το να μας ρωτήσεις τι είχε το symbian και ακόμα και σήμερα δεν αλλάζουμε συσκευή, μια χαρά, σου απαντούμε. Το να προσπαθήσεις να μας πείσες για το αντίθετο δεν έχει νόημα.

 

Δεν προσπαθω να σας πεισω να αλλαξετε συσκευες. Η συζητηση ξεκινησε ως "το symbian αξιζει να γινει open source και να εξελιχθει" στο οποιο διαφωνω για τους λογους που ανεφερα πιο πανω. Το γιατι το ανεφερα στα ποστ μου, τα επιχειρηματα σας που ειναι κυριως hardwareικα (γιατι software δεν υπαρχει και κανενα) δεν στεκουν γιατι υπηρχαν και υπαρχουν android με τις ιδιες τεχνολογιες.

 

Και οσο αυτο για την καμερα του 808 και τις μοναδικες ικανοτητες του symbian να την υποστηριξει δεν στεκει, σκεψου το λιγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν.

Ούτε καν γιατί? Πρώτο το symbian έφερε κάποια πράγματα. Πρώτο το IOS έφερε multitouch capacitive screen. Δε βλέπω κάποια διαφορά.

Δεν προσπαθω να σας πεισω να αλλαξετε συσκευες. Η συζητηση ξεκινησε ως "το symbian αξιζει να γινει open source και να εξελιχθει" στο οποιο διαφωνω για τους λογους που ανεφερα πιο πανω. Το γιατι το ανεφερα στα ποστ μου, τα επιχειρηματα σας που ειναι κυριως hardwareικα (γιατι software δεν υπαρχει και κανενα) δεν στεκουν γιατι υπηρχαν και υπαρχουν android με τις ιδιες τεχνολογιες.

 

Και οσο αυτο για την καμερα του 808 και τις μοναδικες ικανοτητες του symbian να την υποστηριξει δεν στεκει, σκεψου το λιγο.

Αν μη τι άλλο αξίζει για πολλά εκατομμύρια κόσμου να γίνει και απλά σαν μια επιπλέον επιλογή. Που δεν είναι μόνο αυτό. Δεν είναι hardware τα επιχειρήματα. Αστείο να το λέμε αυτό για το symbian που έχει κάπως... παλιό hardware. Είπαμε τόσα πράγματα που δεν είναι hardware.

 

Επίσης, αν θες κάνε μια αναζήτηση για το μέχρι πόσα mp μπορούν να επεξεργαστούν cpu's τελευταίας γενιάς. Ούτε καν λόγος για cpu's γενιάς 2012 που ήταν το 808.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν γιατί? Πρώτο το symbian έφερε κάποια πράγματα. Πρώτο το IOS έφερε multitouch capacitive screen. Δε βλέπω κάποια διαφορά.

 

Μα δεν το πηγαινα εκει ετσι και αλλιως. Το μονο που μετραει ειναι η κατασταση των πραγματων αυτη την στιγμη. Οποια ιστορια και να εχει ειτε η apple ειτε η nokia ειτε ο οποιοδηποτε δεν αλλαζει τιποτα στο πως εχουν τα πραγματα τωρα. Ο,τι λεω το λεω με βαση το σημερα.

 

Αν μη τι άλλο αξίζει για πολλά εκατομμύρια κόσμου να γίνει και απλά σαν μια επιπλέον επιλογή. Που δεν είναι μόνο αυτό. Δεν είναι hardware τα επιχειρήματα. Αστείο να το λέμε αυτό για το symbian που έχει κάπως... παλιό hardware. Είπαμε τόσα πράγματα που δεν είναι hardware.

 

Επίσης, αν θες κάνε μια αναζήτηση για το μέχρι πόσα mp μπορούν να επεξεργαστούν cpu's τελευταίας γενιάς. Ούτε καν λόγος για cpu's γενιάς 2012 που ήταν το 808.

 

Η επιλογη εχει νοημα οταν υπαρχει ανταγωνισμος. Ο καθενας ειναι ελευθερος να χρησιμοποιησει (εκτος απο τα Gapps) και να τροποποιησει το android οπως θελει. Δεν εχει νοημα μια χειροτερη επιλογη. Και κατα τα φαινομενα η νοκια μαλλον εχει την ιδια αποψη αν κρινουμε απο το N1. Και η τζολλα μαλλον το ιδιο αν σκεφτουμε οτι το sailfish παταει στον ιδιο κερνελ που παταει το android.

 

Για τα softwarικα προτερηματα περα απο τους offline χαρτες που ειπες (υπαρχουν προφανως και στο android) και την ασυρματη tv (μια απο τα ιδια), τα θεματα ιδιωτικοτητας που εχεις/εχετε και το 4% (εναντι του 70% και δεν μιλαμε καν για εφαρμογες) τι αλλο ανεφερες γιατι διαβασα τις 2 προηγουμενες σελιδες ξανα και δεν ειδα κατι.

 

Δωσε επισης ενα link για αυτο που λες για την καμερα γιατι εψαξα και δεν βρηκα τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ την ενδιαφέρουσα συζήτησή σας και επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το 808 είχε επιπλέον επεξεργαστή, για τη διαχείριση της κάμερας. Αν θυμάμαι καλά ήταν Toshiba ή Panasonic. Αν θυμάμαι λάθος, διορθώστε ελεύθερα. :lol:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δωσε επισης ενα link για αυτο που λες για την καμερα γιατι εψαξα και δεν βρηκα τιποτα.

O 805 μπορεί! Μέχρι τον 801 δεν.

Link to comment
Share on other sites

O 805 μπορεί! Μέχρι τον 801 δεν.

 

Eνδιαφερον. Ομολογω οτι αυτο δεν το γνωριζα.

 

Αλλα εφοσον το 808 ειχε ξεχωριστο επεξεργαστη για να παιξει (οπου ξεχωριστο = εκτος SoC) το ιδιο θα μπορουσε να γινει και με τους snapdragon.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφερον. Ομολογω οτι αυτο δεν το γνωριζα.

 

Αλλα εφοσον το 808 ειχε ξεχωριστο επεξεργαστη για να παιξει (οπου ξεχωριστο = εκτος SoC) το ιδιο θα μπορουσε να γινει και με τους snapdragon.

Θα μπορούσε? Αν και εφόσον το επέτρεπε το λειτουργικό. Στο symbian το καταφέρανε, παρόλο που λένε ότι είναι δύσκολη η μετάβαση στους νέους επεξεργαστές κτλ. Τίποτα λοιπόν δεν είναι δύσκολο ή ακατόρθωτο.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε? Αν και εφόσον το επέτρεπε το λειτουργικό. Στο symbian το καταφέρανε, παρόλο που λένε ότι είναι δύσκολη η μετάβαση στους νέους επεξεργαστές κτλ. Τίποτα λοιπόν δεν είναι δύσκολο ή ακατόρθωτο.

 

Μια ίσως ηλίθια ερώτηση είναι αν μπορούσαν να κάνουν το αντίστροφο. Αν δηλαδή αντι του ανεξάρτητου επεξεργαστη μπορούσα να βάλουν 2g ram (όπως στο 1020) οπότε θα είχαν με ένα σμπάρο δυο τριγονια. Και θα καλύπτονταν οι αναγκες της κάμερας και θα είχαν μια πιο γρήγορη συσκευή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ίσως ηλίθια ερώτηση είναι αν μπορούσαν να κάνουν το αντίστροφο. Αν δηλαδή αντι του ανεξάρτητου επεξεργαστη μπορούσα να βάλουν 2g ram (όπως στο 1020) οπότε θα είχαν με ένα σμπάρο δυο τριγονια. Και θα καλύπτονταν οι αναγκες της κάμερας και θα είχαν μια πιο γρήγορη συσκευή.

Μα και το 1020 δεν έχει την υλοποίηση του 808. Αν την είχε θα έπρεπε να πετάει γιατί η διαφορά των επεξεργαστών τους και της ram είναι τεράστιες. Τα 2gb ram δε το σώζουν, γιαυτό αργεί στη λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...