Jump to content

Ενσύρματα ακουστικά (Hands free)


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικά με το που θα βγουν επίσημα θα τα φέρουν κ τα Κινεζομάγαζα

http://www.ebay.com/itm/100-Original-Oneplus-Silver-Bullet-Headset-Earphone-For-Oneplus-one-Smartphone-/181561922781?pt=Bluetooth_Wireless_Products&var=&hash=item2a45ef14dd

Edited by dk65gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 577
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορει καποιος να μου πει, αν αυτος σε αυτον τον επισημο adapter της sony, για τα ακουστικα handsfree,

 

http://i62.tinypic.com/2gtdkt5.jpg

 

μπορει να συνδεσω, εκτος απο τα 'παλιου' τυπου omtp ακουστικα, και τα πιο καινουρια ctia που εγγενως χρησιμοποιει κι η sony?

Γιατι να το κανω; Γιατι εχω 'ορθια' handsfree'(το καρφακι), και θελω να ειναι curved ωστε να μην 'καταπονειται' η θυρα 3.5.

Το θελω δηλαδη οχι ως μετατροπεα, το συγκεκριμενο adapter, αλλα για να μπορω να εχω 'πλαγιαστα' τα handsfree μου.

Δεχεται λοιπον, εκτος απο omtp, και ctia ακουστικα; (και συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση, δεν θελω να κανω λαθος αγορες)

 

Επειδη μου ειπαν οτι αυτο που θελω δεν γινεται, μηπως μπορει να καποιος να μου προτειναι για θυρα ctia, ενα καλωδιακι επεκτασης ομοιο με το ανωτερω, χωρις να κανει μετατροπη σε πρωτοκολλα/στανταρντς, απλα να ειναι curved καρφακι;

Απεχθανομαι το ορθιο καρφακι στα handsfree και δυστυχως τα βγαζουν σχεδον ολα ετσι.

Αν μπορουσε καποιος να μου πει πως/τι να ψαξω, ή ενα λινκ στο ebay, θα με εξυπηρετουσε πολυ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν αυτος σε αυτον τον επισημο adapter της sony, για τα ακουστικα handsfree,

 

http://i62.tinypic.com/2gtdkt5.jpg

 

μπορει να συνδεσω, εκτος απο τα 'παλιου' τυπου omtp ακουστικα, και τα πιο καινουρια ctia που εγγενως χρησιμοποιει κι η sony?

Γιατι να το κανω; Γιατι εχω 'ορθια' handsfree'(το καρφακι), και θελω να ειναι curved ωστε να μην 'καταπονειται' η θυρα 3.5.

Το θελω δηλαδη οχι ως μετατροπεα, το συγκεκριμενο adapter, αλλα για να μπορω να εχω 'πλαγιαστα' τα handsfree μου.

Δεχεται λοιπον, εκτος απο omtp, και ctia ακουστικα; (και συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση, δεν θελω να κανω λαθος αγορες)

 

Επειδη μου ειπαν οτι αυτο που θελω δεν γινεται, μηπως μπορει να καποιος να μου προτειναι για θυρα ctia, ενα καλωδιακι επεκτασης ομοιο με το ανωτερω, χωρις να κανει μετατροπη σε πρωτοκολλα/στανταρντς, απλα να ειναι curved καρφακι;

Απεχθανομαι το ορθιο καρφακι στα handsfree και δυστυχως τα βγαζουν σχεδον ολα ετσι.

Αν μπορουσε καποιος να μου πει πως/τι να ψαξω, ή ενα λινκ στο ebay, θα με εξυπηρετουσε πολυ.

Υπαρχουν και σκετα καλωδια με το λοξο,χωρις να ειναι ανταπτορ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ας με βοηθησει καποιος να το εντοπισω. Δεν βλεπω σε 'curved', δεν ξερω πως να το αναζητησω.

Θελω κατι τετοιο

http://www.ebay.com/itm/2-5mm-male-to-3-5mm-female-Handsfree-Headset-Adapter-4-inches-/111486534474?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item19f51d834a

αλλα απο 3.5 σε 3.5mm

οπως αυτο εδω

http://www.ebay.com/itm/3-5mm-Stereo-Extended-Headset-Adapter-3-5mm-Jack-Male-to-Male-/141315754878?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item20e7134b7e

αλλα με στριφτο-πλαγιαστο-γωνια Γ σχημα, οπως σας εδειξα στο πιο πανω λινκ.

 

Δεν μπορω να βρω.

Σιγουρα ομως πρεπει να υπαρχει.

Μπορει καποιος να μου το εντοπισει στο ebay?

Link to comment
Share on other sites

Ας με βοηθησει καποιος να το εντοπισω. Δεν βλεπω σε 'curved', δεν ξερω πως να το αναζητησω.

Θελω κατι τετοιο

http://www.ebay.com/itm/2-5mm-male-to-3-5mm-female-Handsfree-Headset-Adapter-4-inches-/111486534474?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item19f51d834a

αλλα απο 3.5 σε 3.5mm

οπως αυτο εδω

http://www.ebay.com/itm/3-5mm-Stereo-Extended-Headset-Adapter-3-5mm-Jack-Male-to-Male-/141315754878?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item20e7134b7e

αλλα με στριφτο-πλαγιαστο-γωνια Γ σχημα, οπως σας εδειξα στο πιο πανω λινκ.

 

Δεν μπορω να βρω.

Σιγουρα ομως πρεπει να υπαρχει.

Μπορει καποιος να μου το εντοπισει στο ebay?

 

L Shape Right Angle 3.5mm Male To Female Stereo Plug Adapter Connector HFUS

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστω!

Για να μην κανω κανενα λαθος, να ρωτησω, αυτο λειτουργει ανεξαρτητως πρωτοκολου της θυρας/τηλεφωνου;

(ειτε ειναι ctia, είτε omtp-δεν πρεπει να παιζει ρολο, σωστα;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, περιμένω να πάρω μέσα στην εβδομάδα το OnePlus One και θέλω να αγοράσω Hands free, έχει μήπως κάποιος να μου προτείνει κάποια που έχει δοκιμάσει ο ίδιος ή απλά γνωρίζει πως είναι αρκετά καλά προτίθεμαι να δώσω μέχρι το πολύ 30 € Ευχαριστώ :rolleyes:

Δες και τα roccat syva..

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα roccat syva..

Έχεις εμπειρία από τα syva ; τα είδα σε ένα review και ο Τύπος έλεγε τα καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

Για να μην κανω κανενα λαθος, να ρωτησω, αυτο λειτουργει ανεξαρτητως πρωτοκολου της θυρας/τηλεφωνου;

(ειτε ειναι ctia, είτε omtp-δεν πρεπει να παιζει ρολο, σωστα;)

 

Ξερει καποιος να μου απαντησει, για να μπορεσω να βαλω παραγγελια;

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν ξερει ρε παιδια;

Εχω σε εκκρεμοτητα το θεμα του handsfree.

Και μεχρι να μου ρθει απο κινα θα φτασουμε Χριστουγεννα.

Ας πει καποιος αν ξερει, γιατι δεν θελω να βαλω παραγγελια και να μην μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

H Oδύσσεια ενός αναζητητή ενσύρματου handsfree….

 

Η ιστορια μας ξεκινα τον Σεπτεμβρη με την αγορα νεου κινητου.

Ειχα ειδη καβατζα ενσυρματα handsfree. 3,5’ εδω και χρονια σε ολα τα κινητα, ενιωθα οτι ημουν ετοιμος για χρηση.

Αμ δε!

Τα υπαρχοντα handsfree που ειχα ηταν για το παλιοτερο omtp πρωτοκολλο, κι ετσι, ξεμεινα στο νεο κινητο!

Το θεμα ειναι βεβαια, οτι δεν θελω απλως ενσυρματο handsfree, αλλα να ειναι και σε γωνια L, ωστε να μην πιεζεται η θυρα.

Εχουν χαλασει διαφορα κινητα στην οικογενεια απο τα ‘παλουκια’-ορθια καλωδια των handsfree. Αυτα με την γωνια, ειναι πιο ‘φιλικα’ στην συσκευη.

 

Κατοπιν λοιπον, μετα την πρωτη ψυχρολουσια που ειχαν την φαεινη ιδεα να αλλαξουν πρωτοκολλα οι εταιριες (λες και βελτιωθηκε ο ηχος με αυτες τις αηδιες), παρηγγειλα απο Κινα, για φτηνοτερα (καθως θεωρω κοροϊδια να πληρωσω στην Ελλαδα 10 ευρω για ενα σετ, οταν απο Κινα αγοραζω 4-εξαλλου μετα απο λιγο καιρο χαλανε, οποτε θελω να εχω στοκ), με το σωστο πρωτοκολλο ctia. Απο δικο μου λαθος, λογω βιασυνης, δεν εδειξα σε αυτη την παραγγελια την απαιτουμενη προσοχη, κι ετσι, ηρθαν, παιζουν, αλλα ειναι ‘ορθια’.

 

Κατοπιν λοιπον, αφου ρωτησα κι εδω σε αυτο το νημα και με βοηθησατε να το εντοπισω, παραγγελνω sony αυθεντικα handsfree, και η φωτο στην σελιδα του προϊοντος στο eBay και με σωστο κωδικο προϊοντος, (410) ηταν σε σχημα γωνιας L, τα παρηγγειλα λοιπον.

Ερχεται η παραγγελια, και τι να δω: όρθια κι αυτα!!!!

Τρελαθηκα. Στελνω μηνυμα στον seller, μου λεει εχεις δικιο, δεν ξερω τι συνεβη, ασε να το ψαξω, κλπ. Οντως, το εψαξε, κι ανακαλυψε, μεσω της δικης μου της περιπετειας, οτι η sony απο τελη 2013 και μερα, πουλουσε με τον ιδιο κωδικο προϊοντος, τα ιδια handsfree, αλλα με ‘ορθιο καρφακι’!!!

Μου εκανε ενα partial refund ο τύπος, αλλα σε μενα το προβλημα παραμενει.

 

Ετσι, ψαχνω πλεον για επεκταση καλωδιου, για να μπορω να βαλω τα ‘θελοντας-και-μη’ ορθια-καρφακια handsfree, σε πλαγιαστη θεση.

Ειλικρινα οτι θα εμπλεκα σε τετοιο κυκεωνα εδω και 2 μηνες, με τα ενσυρματα handsfree, δεν το περιμενα.

 

Και τωρα, για να μην κανω παλι λαθος αγορα, και παλι δεν κανω τη δουλεια μου, και παλι ταλαιπωρηθω, και παλι περιμενω μηνες αδικα, σας ρωτω, αν ο παραπανω προταθεν adapter, κανει για ολα τα πρωτοκολλα handsfree, omtp αλλα και cite.

Σημειωτεον δε, οτι ρωτησα τον seller και μου εδωσε μια απαντηση για γελια: (προφανως οι κινεζοι δεν ξερουν τι πουλανε)

 

Thanks for your interests in our item. and please make sure all your phones compatible with below data :

 

this item is: 3.5mm male to female stereo adapter converter.

right-angled for easy access to jacks with minimal clearance.

Ideal for use as a headphone adaptor.

Side A: 3.5mm female.

Side B: 3.5mm male.

 

Αν αυτο ειναι απαντηση…. μηπως τελικα δεν ειναι για κινητα, αλλα για τιποτε mp3 players;

 

 

 

Και περιμενω απο εσας την διευκρινηση, για να προχωρησω σε παραγγελια, να παραλαβω κατα τον Δεκεμβριο, και να τελείωσει η Οδύσσεια του αναζητητή του σωστου ενσυρματου handsfree….

:(

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδακια για handsfree με πλακε καλωδιο και καλη ποιοτητα ηχου σε συνομιλια τι προτεινετε ;

Θα πηγαινα σε xiaomi αν ηταν flat το καλωδιο αλλα δεν αντεχω αυτο το μπερδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εμπειρία από τα syva ; τα είδα σε ένα review και ο Τύπος έλεγε τα καλύτερα .

Τα εχω κοντα 1 μηνα, αρκετα καλα για τα λεφτα τους μπορω να πω..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

Για να μην κανω κανενα λαθος, να ρωτησω, αυτο λειτουργει ανεξαρτητως πρωτοκολου της θυρας/τηλεφωνου;

(ειτε ειναι ctia, είτε omtp-δεν πρεπει να παιζει ρολο, σωστα;)

 

Δηλαδη ο μονος τροπος να εξακριβωσω τι ισχυει, ειναι να τα αγορασω;

Κι ας παιζει πιθανοτητα να μου ειναι αχρηστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω ακουστικά της Apple για την Android συσκευή μου(Nexus 5). Αναρωτιόμουν όμως:

1)Καταρχάς αν είναι συμβατά

2)και αν υπάρχει περίπτωση η ποιότητα του ήχου να ΜΗΝ είναι όπως στα Iphones.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω ακουστικά της Apple για την Android συσκευή μου(Nexus 5). Αναρωτιόμουν όμως:

1)Καταρχάς αν είναι συμβατά

2)και αν υπάρχει περίπτωση η ποιότητα του ήχου να ΜΗΝ είναι όπως στα Iphones.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Λογικά θα δουλεύουν. Γιατί να το κάνεις αυτό όμως? :confused:

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν πάρα πολύ καλό ήχο,έχω δει ότι είναι αρκετά ανθεκτικά και δεν είναι πολύ ακριβά !!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν πάρα πολύ καλό ήχο,έχω δει ότι είναι αρκετά ανθεκτικά και δεν είναι πολύ ακριβά !!

Μάλλον δεν έχεις δει τι λένε για τα xiaomi Pistons... Υπάρχει και θέμα στο φόρουμ, σε ίδια τιμή περνεις φοβερή ποιότητα. Τα earpods στα περισσότερα reviews δεν ξετρελαινουν απ ότι έχω δει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να καθαρίσω την υποδοχή των ακουστικών σε ένα galaxy s3?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να καθαρίσω την υποδοχή των ακουστικών σε ένα galaxy s3?

Με μπατονετα. Ή τύλιξε λίγο βαμβάκι σε μια οδοντογλυφίδα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

To βαμβάκι με την οδοντογλυφίδα φοβάμαι μη μείνει μέσα και η μπατονέτα νομίζω ότι δεν χωράει.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα τα sony MDR - EX110LP.

Πιο χάλια δε γίνεται. Κρίμα τα 20 € , από τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσα ποτέ.

Δε μπορώ να καταλάβω σε κάποια reviews που διάβαζα για καλό μπάσο ( έστω για τη κατηγορία τους - ψείρες ακουστικά ).

Τσιριχτό και άχρωμο πρίμο, μεσαία ψάχνεις μήπως και είναι κάπου και ανύπαρκτο μπάσο. Δε μπορώ να καταλάβω , εγώ είμαι τόσο παράξενος ή έχει χαθεί κάθε έννοια τους αξιοπρεπούς ήχου, έστω με τις όποιες παραχωρήσεις - απώλειες λόγω κατασκευής, και ο καθένας λέει το κάθε σκουπίδι για αξιόλογο προϊόν;

Ήθελα ένα ακουστικό για να μπαίνει μέσα στο αυτί ( ψείρα ) να στέκεται καλά και να έχει ένα σχετικά αξιοπρεπή ήχο. Ζητάω πολλά; Χρησιμοποιώ τώρα για μουσική ( ραδιόφωνο από κινητό ) και ομιλία, με ένα Samsung Alpha κινητό και BT το Sony SBH52 , τα ακουστικά που είχε το προηγούμενο κινητό μου το sony SP και πραγματικά ο ήχος τους είναι πολύ καλός ( πάντα για τη κατηγορία τους - μικρά ακουστικά ). Ήθελα κάτι παρόμοιο σε ήχο, αλλά πιο μικρό σε μέγεθος ακουστικό και μικρότερο καλώδιο με παρεμφερή ήχο. Ζητάω πολλά;

Μα όμως τα MDR-EX110LP ( AP ) είναι τόσο μα τόσο μακριά από ηχητικής άποψης από αυτά που προανέφερα αλλά και γενικώς, που απορώ τόσος κόσμος που ακούει με φθηνότερα , τι είδους ποιότητα λέει πως ακούει;

Τελικά τι πρέπει κανείς να πάρει σε αυτή τη κατηγορία ψείρας που να έχει κάποια στοιχειώδη ποιότητα ήχου;

Συγνώμη από όλους για το μεγάλο ποστ, αλλά δε με νοιάζει τα χρήματα τόσο που έδωσα - πέταξα , αλλά για τις ************ που γράφονται και μάλιστα πολλές φορές με τόσο στόμφο......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...