Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την λογικη 'δεν θα ιδρωσει τ'αυτι τους' και το 'ασε να βγαλουν αλλοι το φιδι απο την τρυπα', φτασαμε εδω που φτασαμε.

Μας 'βαρανε' και λεμε κι ευχαριστω.

 

Το τι μπορει να κανει κανείς ως 'αντιπραξη', εξαρταται απο τις αναγκες, και το τι μπορει να κανει οντως.

Ομως, οταν ξερω τι θελω να κανω, δεν μπορει, καποια στιγμη, θα βρω τροπο και θα το κανω.

Κι εγω θελω να αντιδρασω στην cosmote.

 

Αν πχ εισαι υπαλληλος γραφειου, μπορεις πολλα τηλεφωνα να τα κανεις μεσω σταθερης.

Αν επισης καποια τηλεφωνα μπορουν να 'περιμενουν', τα κανεις απογευμα απο το σπιτι.

Δεν ειναι αυτο μια τακτικη που χιλιαδες μπορουν να κανουν; Ειναι.

 

Τωρα βεβαια, αν εισαι μες το δρομο συνεχεια, εκει ειναι δυσκολοτερη η αντιδραση.

 

Και δεν ειπα 'πεταω το τηλεφωνο', ουτε οτι δεν θα εχω 'χρημα/καρτα' εντος.

Αλλα θα κανω αυτο που μπορω, και την τσεπη μου να προστατευσω, και ενα μηνυμα να δωσω.

 

Αυτά όλα που λες τα έχω κάνει πράξη εδώ και καιρό, έχω βάλει στο σπίτι forthnet με απεριόριστα σταθερά και 720΄(απεριόριστα για αυτούς) προς κινητά, αλλά δύστυχος την μισή και παραπάνω μέρα είμαι στο δρόμο και αρκετές κλίσεις δεν μπορώ να τις αποφύγω

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν το αλλάξω από cosmokarta σε whats up δεν χανω κατι ως 31/1/2015

 

'Οχι, αλλά να ξέρεις ότι οι επόμενες αλλαγές πακέτου χρεώνονται. Αν και δεν νομίζω να το ξακανάνουν 120'.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να ρωτήσω κάτι; Έχω κοσμοκάρτα και προσπάθησα, μέσω της εφαρμογής για Android, να κάνω εγγραφή. Καταρχήν μπορώ να γραφτώ με καρτοκινητό; Εκτός από user name, email και αριθμό, μου ζητάει να γράψω και ΑΦΜ. Όταν συμπληρώνω όλα τα πεδία και πάω επόμενο, μου γράφει ένα περίεργο μήνυμα και στη συνέχεια ότι δεν ανήκει σε συμβολαιο και δεν με αφήνει να πάω πιο κάτω. Η εφαρμογή λέγεται cosmote από play store. Υπάρχει μήπως άλλη εφαρμογή για κοσμοκάρτα; Δεν θέλω για what's up.
Link to comment
Share on other sites

Χάζευα τα σχόλια στο fb για τη συγκεκριμένη προσφορά, και το μάτι μου έπεσε σε κάτι που με ενδιέφερε.

Τελικά όσοι έχουμε φοιτητικό ΔΕΝ έχουμε 4G αν προηγουμένως δεν ενεργοποιήσουμε επιπρόσθετα και κάποιο άλλο πακέτο που υποστηρίζει 4G. Ότι και να λένε στην εξυπηρέτηση (προφανώς αγνοούν την συγκεκριμένη λεπτομέρεια).

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα τα σχόλια στο fb για τη συγκεκριμένη προσφορά, και το μάτι μου έπεσε σε κάτι που με ενδιέφερε.

Τελικά όσοι έχουμε φοιτητικό ΔΕΝ έχουμε 4G αν προηγουμένως δεν ενεργοποιήσουμε επιπρόσθετα και κάποιο άλλο πακέτο που υποστηρίζει 4G. Ότι και να λένε στην εξυπηρέτηση (προφανώς αγνοούν την συγκεκριμένη λεπτομέρεια).

 

Ό,τι θέλουν λένε, το 4G παίζει κανονικά με την φοιτητική μιας και μόνο έτσι έχω mb στο whats up - δεν αγοράζω πακέτα internet.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχεις και ταχύτητες 4G όχι απλά να σου βγάζει την ένδειξη. Εγώ έβλεπα να γράφει 4G και πάνω από 15mbps δεν πήγαινε. Αγόρασα πακέτο για δοκιμή και με το καλημέρα ήταν στα 60. Στον ίδιο χώρο, ίδια συσκευή, ίδιο επίπεδο σήματος.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να ρωτήσω κάτι; Έχω κοσμοκάρτα και προσπάθησα, μέσω της εφαρμογής για Android, να κάνω εγγραφή. Καταρχήν μπορώ να γραφτώ με καρτοκινητό; Εκτός από user name, email και αριθμό, μου ζητάει να γράψω και ΑΦΜ. Όταν συμπληρώνω όλα τα πεδία και πάω επόμενο, μου γράφει ένα περίεργο μήνυμα και στη συνέχεια ότι δεν ανήκει σε συμβολαιο και δεν με αφήνει να πάω πιο κάτω. Η εφαρμογή λέγεται cosmote από play store. Υπάρχει μήπως άλλη εφαρμογή για κοσμοκάρτα; Δεν θέλω για what's up.

 

Δεν χρειάζετε να γραφτεις.Κατεβασε την εφαρμογη και απλα ανοιξε την.αμα εχεις wifi θα σταλει αυτοματα μηνυμα και θα δεις τα στοιχεια που σου δινει.ειναι λιγο αργη η εφαρμογη.αμα μπεις με δεδομενα απο το κινητο θα τα δεις ποιο γρηγορα και χωρις κολημματα

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια. αυτα να νουμερα που δινουν δωρεαν στο δρομο ειναι οκ? Εννοω ειναι σαν να παιρνεις απο καταστημα?

 

και γιατι στο καταστημα το χρεωνουν 5 ευρω ενω στο δρομο το δινουν δωρεαν?

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια. αυτα να νουμερα που δινουν δωρεαν στο δρομο ειναι οκ? Εννοω ειναι σαν να παιρνεις απο καταστημα?

 

και γιατι στο καταστημα το χρεωνουν 5 ευρω ενω στο δρομο το δινουν δωρεαν?

 

 

Ευχαριστω

 

Είναι οκ, αλλά η κοσμοτέ δίνει στο δρόμο τζάμπα νούμερα; Για vodafone-wind ήξερα. Κοίτα, αν έβγαιναν στο δρόμο και τα χρέωναν 5 ευρώ, 1) δεν θα έπαιρνε κανείς και 2) θα έτρωγαν τρελό κράξιμο που οι άλλοι τα δίνουν τζαμπέ κι αυτοί τα χρεώνουν. Πάντα υπάρχει η ανάγκη για νέους συνδρομητές ακόμη κι αν έχεις τιγκάρει (whatsup). Τώρα το γιατί το χρεώνουν στο κατάστημα, αυτό που γνωρίζω και μπορώ να πω είναι ότι το κατάστημα τα παίρνει δωρεάν από την κοσμοτέ. Οπότε το 5ευρο είναι καθ. κέρδος για το κατάστημα... Να πούμε κάτι σαν μπόνους καταστημάτων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζετε να γραφτεις.Κατεβασε την εφαρμογη και απλα ανοιξε την.αμα εχεις wifi θα σταλει αυτοματα μηνυμα και θα δεις τα στοιχεια που σου δινει.ειναι λιγο αργη η εφαρμογη.αμα μπεις με δεδομενα απο το κινητο θα τα δεις ποιο γρηγορα και χωρις κολημματα

 

Μέσα από την εφαρμογή αυτή, μπορώ να κάνω και ανανέωση χρόνου ομιλίας; Την έχω δει την υπηρεσία, έχω φτάσει μέχρι το σημείο που ζητάει τα στοιχεία της πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας, αλλά δεν έχω προχωρήσει. Σε ένα F2G που έχω επίσης, ανανεώνω κανονικά μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής. Εδώ δεν έχω προσπαθήσει, γι΄αυτό και ρωτάω εάν έχει κάποιος κάνει ανανέωση. Επειδή στην εφαρμογή της WIND χρειάζεται πρώτα εγγραφή με user name και password, υπέθετα ότι το ίδιο γίνεται και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και αν κάνεις αυτό το ΣΚ, κερδίζεις 400MB!

 

Στείλε ΜΒ στο 1330 μέχρι την Κυριακή 23/11 τα μεσάνυχτα.

 

Tα 400ΜΒ θα ισχύουν για 3 μέρες από τη στιγμή που θα στείλεις το μήνυμα.

 

για WU

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Είναι οκ, αλλά η κοσμοτέ δίνει στο δρόμο τζάμπα νούμερα; Για vodafone-wind ήξερα. Κοίτα, αν έβγαιναν στο δρόμο και τα χρέωναν 5 ευρώ, 1) δεν θα έπαιρνε κανείς και 2) θα έτρωγαν τρελό κράξιμο που οι άλλοι τα δίνουν τζαμπέ κι αυτοί τα χρεώνουν. Πάντα υπάρχει η ανάγκη για νέους συνδρομητές ακόμη κι αν έχεις τιγκάρει (whatsup). Τώρα το γιατί το χρεώνουν στο κατάστημα, αυτό που γνωρίζω και μπορώ να πω είναι ότι το κατάστημα τα παίρνει δωρεάν από την κοσμοτέ. Οπότε το 5ευρο είναι καθ. κέρδος για το κατάστημα... Να πούμε κάτι σαν μπόνους καταστημάτων;

 

Παντως σταθμο βικτωρια ειναι ατομα κατα καιρους και λενε. Δωρεανννννν νουμεραααααακι Watch up!!! απο εβδομαδα αν βρω καποιον θα σας ενημερωσω για το αν ειναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Παντως σταθμο βικτωρια ειναι ατομα κατα καιρους και λενε. Δωρεανννννν νουμεραααααακι Watch up!!! απο εβδομαδα αν βρω καποιον θα σας ενημερωσω για το αν ειναι δωρεαν

 

Είναι όντως δωρέαν και υπάρχουν κατά καιρούς σε σταθμούς όπως η Βικτωρία, αλλά και πιο κεντρικά όπως Σύνταγμα, Ομόνοια κτλ και μάλιστα πολλοί δεν ζητάνε καν υποχρεωτική ανανέωση για να στο δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, μπορώ να ενεργοποιήσω το φοιτητικό πακέτο σε what's up της κοπέλα μου με δικό μου πάσο. Αν ναι μπορεί να γίνει on line ενεργοποίηση ;
Link to comment
Share on other sites

Μεταβίβασε τον αριθμό της στο όνομά σου και μετά γίνεται και on line. Αρκεί φυσικά να μην έχεις και εσύ άλλο ήδη.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτή την εφαρμογή της cosmote; Είχα ρωτήσει και πιο πριν, αλλά πήρα απάντηση σε ένα μέρος από αυτά που ρωτούσα. Έχω κοσμοκάρτα και μέσω της cosmote my account μπορώ να βλέπω το υπόλοιπο που έχω στην κάρτα μου χωρίς να χρειάζεται να κάνω εγγραφή. Απ' ότι είδα, για να κάνεις εγγραφή θα πρέπει να έχεις σύνδεση. Στις υπηρεσίες που έχει, είδα ότι μπορείς να κάνεις και ανανέωση χρόνου με χρήση πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας. Προχώρησα μέχρι το σημείο που ζητάει τα στοιχεία της κάρτας, αλλά δεν συνέχισα γιατί δεν έχω κάνει πάλι συναλλαγή μέσω αυτής της εφαρμογής και προβληματίστηκα μήπως κάτι δεν πάει καλά και χάσω έτσι και τα χρήματα από την κάρτα. Έχει κάνει κάποιος άλλος ανανέωση με αυτό τον τρόπο σε κοσμοκάρτα; Ή ξέρετε εάν υπάρχει άλλη εφαρμογή, κάτι αντίστοιχο με την εφαρμογή της WIND που έχει για το F2G, για κοσμοκάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτή την εφαρμογή της cosmote; Είχα ρωτήσει και πιο πριν, αλλά πήρα απάντηση σε ένα μέρος από αυτά που ρωτούσα. Έχω κοσμοκάρτα και μέσω της cosmote my account μπορώ να βλέπω το υπόλοιπο που έχω στην κάρτα μου χωρίς να χρειάζεται να κάνω εγγραφή. Απ' ότι είδα, για να κάνεις εγγραφή θα πρέπει να έχεις σύνδεση. Στις υπηρεσίες που έχει, είδα ότι μπορείς να κάνεις και ανανέωση χρόνου με χρήση πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας. Προχώρησα μέχρι το σημείο που ζητάει τα στοιχεία της κάρτας, αλλά δεν συνέχισα γιατί δεν έχω κάνει πάλι συναλλαγή μέσω αυτής της εφαρμογής και προβληματίστηκα μήπως κάτι δεν πάει καλά και χάσω έτσι και τα χρήματα από την κάρτα. Έχει κάνει κάποιος άλλος ανανέωση με αυτό τον τρόπο σε κοσμοκάρτα; Ή ξέρετε εάν υπάρχει άλλη εφαρμογή, κάτι αντίστοιχο με την εφαρμογή της WIND που έχει για το F2G, για κοσμοκάρτα;

 

Μέσω της εφαρμογής αυτής μπορείς είτε με κωδικούς είτε χωρίς κωδικούς να κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και για whatsup? Πρεπει να την εγκαταστήσω στο κινητό που έχει την sim της cosmote ή μπορεί να δουλέψει και σε άλλο κινητό όπως οι εφαρμογές της wind?
Link to comment
Share on other sites

Μέσω της εφαρμογής αυτής μπορείς είτε με κωδικούς είτε χωρίς κωδικούς να κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας κανονικά.

 

Μπορείς όμως εάν θέλεις να κάνεις και εγγραφή; Προσπάθησα να κάνω νέα εγγραφή, έβαλα όλα τα στοιχεία που μου ζήτησε και στο τέλος μου έγραψε ότι δεν μπορεί να γίνει η εγγραφή γιατί το νούμερο δεν ανήκει σε συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον τηρω αυτο που ειχα πει ως παλιος συνδρομητης.

Ως αντίμετρο για την χρέωση των 400 λεπτων στους παλιους συνδρομητες ενώ επί χρόνια τα έδινε δωρεάν ως 300λεπτο με κάθε 10ευρη ανανεωση,

πλεον, εκει που ανανεωνα καθε μηνα, σχεδον με τη ληξη της μιας καρτας πανω στο μηνα περνουσα την επομενη,

αλλα τωρα πλεον ο μηνας ληγει, και κάρτα απο εμενα η cosmote δεν βλεπει να περνάω.

 

Και για να ειμαι πιο ακριβης, να δωσω κι ενα tip για οσους θα ηθελαν να το ακολουθησουν:

καρτα cosmote αγορασα, just in case, και την εχω στο πορτοφολι μου.

Ομως, δεν την βάζω. Μπορει να μεινει στο πορτοφολι και κανα μηνα! (δηλαδη αν μεινει 1 μηνα, σημαινει οτι εγω θα εχω βαλει 1 καρτα στους δυο μηνες).

Φροντιζω να εξυπηρετω τις τηλεφωνικες μου αναγκες με διαφορους τροπους (παλια περνουσα καρτα, δεν το σκεφτομουν καν).

Αν ομως προκυψει κατι εκτακτο, κατι που δεν το ειχα υπολογισει και επειγομαι να μιλησω πολυ και αμεσα, τοτε θα την καταχωρησω.

Υπο φυσιολογικες συνθηκες ομως, εκτακτα δεν συμβαινουν συχνα, οποτε την καρτα θα την περάσω όποτε κρινω εγώ σκόπιμο.

 

Cosmote, απο μενα δεν θα παρεις πολλα χρηματα, αφου εκοψες το δωρεαν 300λεπτο, και δεν μας δινεις τουλαχιστον δωρεαν-χωρις χρεωση-ουτε καν 60 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγγνώμη κιόλας δεν μου πέφτει λόγος εξάλλου ανήκω σε άλλη εταιρεία αλλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου... Ποιος ο λόγος να σου δίνει η κοσμοτε και κάθε κοσμοτε χρόνο ομιλίας χωρίς να σου κρατάει χρήματα;
Link to comment
Share on other sites

Φροντιζω να εξυπηρετω τις τηλεφωνικες μου αναγκες με διαφορους τροπους (παλια περνουσα καρτα, δεν το σκεφτομουν καν).

 

Μόνο που πουθενά δεν γράφεις ποιός είναι αυτός ο μαγικός τρόπος που έχεις ανακαλύψει να επικοινωνείς χωρίς να παίρνεις τηλέφωνο. Πώς ζητάς να ακολουθήσουν κι άλλοι την τακτική σου χωρίς να την λες φανερά; Κρυφό το 'χεις;

 

Για να κλείνουμε σιγά σιγά το θέμα: αυτά είναι αστεία για να γελάσουμε. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός άνθρωπος που να θέλει να πάρει τηλέφωνο και να λέει όχι δεν θα πάρω γιατί δεν θα βάλω κάρτα αυτό το μήνα για να τιμωρηθεί η κοσμοτέ (που ούτε καν τιμωρείται αλλά τέσπα). Επίσης λες ότι αγόρασες εν τέλει κάρτα και την κρατάς στο πορτοφόλι σου. Ενημερωτικά, να ξέρεις ότι από τη στιγμή που την αγόρασες, η κοσμοτέ πήρε το κέρδος της και δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το πότε θα την περάσεις στο κινητό σου. Η πώληση έγινε. Σου το λέω για να μην καταπιέζεσαι νομίζοντας ότι την τιμωρείς.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που πουθενά δεν γράφεις ποιός είναι αυτός ο μαγικός τρόπος που έχεις ανακαλύψει να επικοινωνείς χωρίς να παίρνεις τηλέφωνο. Πώς ζητάς να ακολουθήσουν κι άλλοι την τακτική σου χωρίς να την λες φανερά; Κρυφό το 'χεις;

 

Για να κλείνουμε σιγά σιγά το θέμα: αυτά είναι αστεία για να γελάσουμε. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός άνθρωπος που να θέλει να πάρει τηλέφωνο και να λέει όχι δεν θα πάρω γιατί δεν θα βάλω κάρτα αυτό το μήνα για να τιμωρηθεί η κοσμοτέ (που ούτε καν τιμωρείται αλλά τέσπα). Επίσης λες ότι αγόρασες εν τέλει κάρτα και την κρατάς στο πορτοφόλι σου. Ενημερωτικά, να ξέρεις ότι από τη στιγμή που την αγόρασες, η κοσμοτέ πήρε το κέρδος της και δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το πότε θα την περάσεις στο κινητό σου. Η πώληση έγινε. Σου το λέω για να μην καταπιέζεσαι νομίζοντας ότι την τιμωρείς.

 

 

Δεν υπαρχει μαγικος τροπος.

Ψαχνω να βρω σταθερο και μιλαω. Εκμεταλλευομαι την μια ωρα προς κινητα στο τηλεφωνο του σπιτιου.

Θα στειλω sms. Θα στειλω mail.

Εφοσον κατι δεν ειναι 'επειγον', δεν χρειαζεται να τηλεφωνησω.

 

Και ναι, τιμωρω την cosmote, γιατι εσυ μπορει να λες οτι 'φιλε αφου την αγορασες την καρτα η cosmote @@@κε αν και ποτε θα την βαλεις', αλλα εγω θα σου απαντησω ότι αυτη η καρτουλα δεν θα μπαινει στο κινητο, και φυσικα δεν θα αγοραζω καμια καινουρια για καιρο. Ε, αυτο την καιει, οπως και να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...