Jump to content

[iTunes] Προβλήματα - Απορίες


kosvou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σε κουράσω λίγο ακόμα, για να το κάνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο σαφές...:

- Πρώτα από όλα ένα Backup μέσω itunes

- Μεταφέρω τις φωτογρταφίες μου/video, στον υπολογιστή μου με απλό copy - paste

- Δημιουργία icloud λογαριασμού / ενργοποίησή του.

[Μέχρι εδώ, με το icloud έχω αποθηκευμένες πλέον τις επαφές]

- Με ένα "εξωτερικό" app σώζω και τα sms μου..

- Αναβάθμιση συσκευής, set up as new..

- Κάνω τώρα synch με το itunes για να περαστούν πάλι οι παλαιές εφαρμογές ή θα μου σβήσει και από το itunes τα application μιας και το τηλέφωνο θα είναι άδειο.. (πάντα μπερδεύω με ποιό σημείο κάνει Synch... και έχω τον φόβο μην τα αφήσω άδεια και τα 2)

- Αν όλα έχουν πάει καλά, θα έχω πλέον στο τηλέφωνό μου τις επαφές που θα τις κατεβάσω από το icloud, τα sms μου, imported από το application που θα είχα βάλει...

 

Και λογικά είμαι έτοιμος...?!

Χωρίς να έχουν μεταφερθεί παλαιά σκουπίδια από παλαιότερες εγκαταστασεις και γενικότερα από application που έχουν αφαιρεθεί και δεν τα χρησιμοποιώ πλέον?!?!?

 

[1000 sorry για την ταλαιπωρία κι άν όλα αυτά σου ακούγονται βαρεττά...]

 

Να αποσαφηνίσουμε τι γίνεται στον συγχρονισμό. ´Ολα τα δεδομένα που υπάρχουν στη συσκευή σου, αποθηκεύονται στο υπολογιστή σου κι ότι έχεις επιλέξει να συγχρονίσεις απο τον υπολογιστή στη συσκευή με μια λέξη γίνεται συγχώνευση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3. Τα SMS δεν αποθηκεύονται, Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια προγράμματα τρίτων για να εξάγεις και να τα εισάγεις ξανά, δεν τα έχω χρηιμοποιήσει, δεν μπορώ να τα συστήσω.

 

Σου είναι εύκολο να αναφέρεις κάποιες;

Πως μπορούμε τελικά να εξάγουμε και κυρίως να εισάγουμε SMS/iMessages σε μη jailbroken συσκευή;

Δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή στο App Srore που να κάνει κάτι τέτοιο (μέσω dropbox ή icloud π.χ.);

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να αναφέρεις κάποιες;

Πως μπορούμε τελικά να εξάγουμε και κυρίως να εισάγουμε SMS/iMessages σε μη jailbroken συσκευή;

Δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή στο App Srore που να κάνει κάτι τέτοιο (μέσω dropbox ή icloud π.χ.);

 

Δες τον παρακάτω οδηγό είναι αναλυτικός

 

http://www.idownloadblog.com/2014/03/06/how-to-back-up-restore-sms-messages/

Link to comment
Share on other sites

Δες τον παρακάτω οδηγό είναι αναλυτικός

 

http://www.idownloadblog.com/2014/03/06/how-to-back-up-restore-sms-messages/

 

Ευχαριστώ!

Το πρώτο κομμάτι έγινε επιτυχώς.

Το 2ο στην καινούρια συσκευή όταν έρθει η ώρα!!

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Να αποσαφηνίσουμε τι γίνεται στον συγχρονισμό. ´Ολα τα δεδομένα που υπάρχουν στη συσκευή σου, αποθηκεύονται στο υπολογιστή σου κι ότι έχεις επιλέξει να συγχρονίσεις απο τον υπολογιστή στη συσκευή με μια λέξη γίνεται συγχώνευση!

 

(σόρρυ γίνομαι κουραστικός, αλλά την έχω πατήσει με @@νο android και μου είχε κάνει συγχρονισμό υποτίθεται, και μου τα έσβησε όλα!!!!:cry:)

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα:

 

Αν στο κινητό έχω κάποιες επαφές και στο Outlook στον υπολογιστή δεν έχω καμιά, κάνοντας synch, θα έχω μετά τις ίδιες επαφές και στο iphone και στον υπολογιστή?!

Γιατί πάντα έχω τον φοβό μην "μεταφέρει" τις 'κενές' επαφές, δηλαδή τις 0 του υπολογιστή και αντικαταστήσει τις υφιστάμενες του κινητού... και με λίγα λόγια δεν θα έχω τίποτα μετά...

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

(σόρρυ γίνομαι κουραστικός, αλλά την έχω πατήσει με @@νο android και μου είχε κάνει συγχρονισμό υποτίθεται, και μου τα έσβησε όλα!!!!:cry:)

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα:

 

Αν στο κινητό έχω κάποιες επαφές και στο Outlook στον υπολογιστή δεν έχω καμιά, κάνοντας synch, θα έχω μετά τις ίδιες επαφές και στο iphone και στον υπολογιστή?!

Γιατί πάντα έχω τον φοβό μην "μεταφέρει" τις 'κενές' επαφές, δηλαδή τις 0 του υπολογιστή και αντικαταστήσει τις υφιστάμενες του κινητού... και με λίγα λόγια δεν θα έχω τίποτα μετά...

 

Το outlook έχει ως βάση τον υπολογιστή αυτό σημαίνει πως εάν το συνδέσεις κενό με οποιαδήποτε mobile συσκευή θα κάνει replace και θα τις διαγράψει. Αν όμως δημιουργήσεις μια demo στο outlook τότε θα ρωτήσει replace or merged. Αυτό δεν ισχύει στο iCloud καθώς κάνει από default συγχρονισμό κι όχι αντικατάσταση :)

Link to comment
Share on other sites

Το outlook έχει ως βάση τον υπολογιστή αυτό σημαίνει πως εάν το συνδέσεις κενό με οποιαδήποτε mobile συσκευή θα κάνει replace και θα τις διαγράψει. Αν όμως δημιουργήσεις μια demo στο outlook τότε θα ρωτήσει replace or merged. Αυτό δεν ισχύει στο iCloud καθώς κάνει από default συγχρονισμό κι όχι αντικατάσταση :)

 

είσαι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ και ΑΜΕΣΟΣ!

Σε ευχαριστώ!

 

P.S. : να είσαι σίγουρος, θα σε "ξαναενοχλήσω"

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά.

 

Θα ηθελα να μάθω (ελπίζω να γνωρίζει κάποιος) τι γίνεται με όλη την αγορασμένη μουσική απο το iTunes εφόσον κάποιος αποφασίσει να μην χρησιμοποιεί πλέον αυτήν την υπηρεσία.

 

Μπορώ την μουσική μου να την έχω στον υπολογιστή χρησιμοποιώντας αλλο προγραμμα;

 

Μπορώ να την μεταφέρω σε άλλες συσκευές (οχι Apple);

 

Στην ακραία περίπτωση που σταματήσει να υπάρχει το iTunes τι γίνεται με την αγορασμένη μουσική μου;

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια που έχεις αγοράσει, είναι δικά σου. Είναι χωρίς DRM και μπορείς να τα κανείς ο,τι θέλεις.

Η μουσική σου βιβλιοθήκη βρίσκεται στο φάκελο "Μουσική" των Windows.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Christ. Επίσης γνωρίζουμε αν η ποιότητα των τραγουδιών απο το iTunes ειναι ίδια με αυτην των CD;
Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια που έχεις αγοράσει, είναι δικά σου. Είναι χωρίς DRM και μπορείς να τα κανείς ο,τι θέλεις.

Η μουσική σου βιβλιοθήκη βρίσκεται στο φάκελο "Μουσική" των Windows.

 

Με τα βιβλία όμως που αγοράζουμε δεν ισχύει το ίδιο, έτσι; θελουν iOs συσκευή για να ανοίξουν. Εκτός αν εχει αλλαξει κατι

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία του iBooks είναι EPUB. Το EPUB είναι ένα ανοικτό πρότυπο. Οπότε δε βλέπω το λόγο να μην μπορείς να ανοίξεις τέτοια αρχεία και σε άλλες συσκευές.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία του iBooks είναι EPUB. Το EPUB είναι ένα ανοικτό πρότυπο. Οπότε δε βλέπω το λόγο να μην μπορείς να ανοίξεις τέτοια αρχεία και σε άλλες συσκευές.

 

κι ομως δεν ανοιγουν ολα. Ενα συγκεκριμενο που εχω αγορασει απο iTunes, οταν παω να το ανοιξω απο Mozilla βγαζει μηνυμα

Your ePub-book is protected by Digital Rights Management (DRM). For this reason it can unfortunately not be opened.

Link to comment
Share on other sites

Ωστε είναι DRM protected.

Σε αυτή τη περίπτωση δεν γνωρίζω τι μπορείς να κάνεις ώστε να απαλλαγείς απο αυτό.

Κάνε μια αναζήτηση στο Διαδίκτυο. Ισως να βρεις κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα !! Λίγο τα φώτα σας γιατί δεν βγάζω άκρη ! Εχω κάνει δώρο σε μια φιλί μου ένα iphone 4s την συσκευή την έκανα πλήρη διαγραφή . Οπότε όταν την άνοιξε την έκανε σαν καινούργιο iphone με το δικό τις apple id . Το πρόβλημα είναι όμως ότι ενώ τα στοιχεία τις είναι τα δικό τις όταν πάει να κάνει αναβάθμιση εφαρμογές της πετάει το δικό μου mail και μόνο με το δικό μου κωδικό το δέχεται ! Σε όλα τα αλλά που χρειάζεται να βάλει κωδικό γενικά τις βγάζει το δικό τις mail και ζητάει τον δικό τις κωδικό !!! Πείτε μου τώρα εσείς δεν είναι περίεργο όλο αυτό ! Είναι σαν να μου λέει το τηλέφωνο πάρε με πίσω :) . Έχω την εντύπωση ότι όλα ξεκίνησαν τα μπερδέματα στην συσκευή της όταν ήρθε σε εμένα να κάνουμε στο δικό μου pc αντίγραφο ασφαλείας και να το ξανά επαναφέρουμε το τηλ γιατί είχε γίνει μια αναβάθμιση στο ios ! Τι φταίει ρε παιδιά για βοηθήστε λίγο.
[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Λίγο τα φώτα σας γιατί δεν βγάζω άκρη ! Εχω κάνει δώρο σε μια φιλί μου ένα iphone 4s την συσκευή την έκανα πλήρη διαγραφή . Οπότε όταν την άνοιξε την έκανε σαν καινούργιο iphone με το δικό τις apple id . Το πρόβλημα είναι όμως ότι ενώ τα στοιχεία τις είναι τα δικό τις όταν πάει να κάνει αναβάθμιση εφαρμογές της πετάει το δικό μου mail και μόνο με το δικό μου κωδικό το δέχεται ! Σε όλα τα αλλά που χρειάζεται να βάλει κωδικό γενικά τις βγάζει το δικό τις mail και ζητάει τον δικό τις κωδικό !!! Πείτε μου τώρα εσείς δεν είναι περίεργο όλο αυτό ! Είναι σαν να μου λέει το τηλέφωνο πάρε με πίσω :) . Έχω την εντύπωση ότι όλα ξεκίνησαν τα μπερδέματα στην συσκευή της όταν ήρθε σε εμένα να κάνουμε στο δικό μου pc αντίγραφο ασφαλείας και να το ξανά επαναφέρουμε το τηλ γιατί είχε γίνει μια αναβάθμιση στο ios ! Τι φταίει ρε παιδιά για βοηθήστε λίγο.

 

Καλημέρα πήγαινε Ρυθμίσεις >iTunes & App Store και κάνε αποσύνδεση το λογαριασμό σου, στη συνέχεια πέρασε της φίλη σου. Εάν δεν ανέφερες την τελευταία παράγραφο σχετικά με το συγχρονισμό , όντως θα ήταν παράλογο :)

Link to comment
Share on other sites

Στα στοιχεια λογαργιασμου μου στο itunse στο σύννεφο είχε αποθηκευμένο και το κινητό το παλιό μου που της έδωσα ! Το έσβησα. Ελπίζω να προερχόταν από εκεί και να διορθώθηκε τώρα το μπέρδεμα που γινόταν ! Τώρα θα περιμένω να τηs βγει καμια αναβάθμιση εφαρμογής για να δούμε αν θα της ζήτηση το δικό μου η το δικό τις κωδικό !!!
[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στα στοιχεια λογαργιασμου μου στο itunse στο σύννεφο είχε αποθηκευμένο και το κινητό το παλιό μου που της έδωσα ! Το έσβησα. Ελπίζω να προερχόταν από εκεί και να διορθώθηκε τώρα το μπέρδεμα που γινόταν ! Τώρα θα περιμένω να τηs βγει καμια αναβάθμιση εφαρμογής για να δούμε αν θα της ζήτηση το δικό μου η το δικό τις κωδικό !!!

 

Εάν είχες επιλέξει να συγχρονίσεις τις εφαρμογές από το iTunes,το πιο πιθανό είναι να της ζητήσει και πάλι τον δικό σου κωδικό. Θα πρέπει να διαγράψει την εφαρμογή και να την κατεβάσει πάλι, ανοίγοντας την εφαρμογή App Store > Update > purchases και να δει εάν είναι περασμένη στο δικό της account (θα δει το σύννεφο δίπλα από την εφαρμογή για downloading).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω δυο σκληρούς στο PC ένα 120GB και ένα 500GB το λειτουργικό (windows 7) το έχω στον 120GB (SSD) και εκεί ειναι και το iTunes. Το πρόβλημα μου ειναι ότι όταν κάνω backup (έχω επιλεγμένο στο iCloud όχι στο PC) μου τρώει όλο τον χώρο του σκληρού! Το iPhone 5 και 6 είναι 20GB περίπου και το iPad 70GB. Άλλαξα την διαδρομή της αποθήκευσης μέσω του μενού του iTunes και το πήγα στον άλλο σκληρό που έχει χώρο αλλα και πάλι μόλις κάνω συγχρονισμό μου γεμίζει ο 120GB σκληρός. Το πρόβλημα ειναι ότι τις ταινίες στο iPad τις έχω στο AvPlayer και έτσι τις βλέπει σαν "εφαρμογές". Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το iTunes να αποθηκεύει τα πάντα στον δεύτερο σκληρό; Εκει που δεν ειναι δηλαδή το λειτουργικό;

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω δυο σκληρούς στο PC ένα 120GB και ένα 500GB το λειτουργικό (windows 7) το έχω στον 120GB (SSD) και εκεί ειναι και το iTunes. Το πρόβλημα μου ειναι ότι όταν κάνω backup (έχω επιλεγμένο στο iCloud όχι στο PC) μου τρώει όλο τον χώρο του σκληρού! Το iPhone 5 και 6 είναι 20GB περίπου και το iPad 70GB. Άλλαξα την διαδρομή της αποθήκευσης μέσω του μενού του iTunes και το πήγα στον άλλο σκληρό που έχει χώρο αλλα και πάλι μόλις κάνω συγχρονισμό μου γεμίζει ο 120GB σκληρός. Το πρόβλημα ειναι ότι τις ταινίες στο iPad τις έχω στο AvPlayer και έτσι τις βλέπει σαν "εφαρμογές". Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το iTunes να αποθηκεύει τα πάντα στον δεύτερο σκληρό; Εκει που δεν ειναι δηλαδή το λειτουργικό;

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ :)

 

 

Λύση δεν φαίνεται να υπάρχει πάμε για μεγαλύτερο σκληρό SSD :(

Link to comment
Share on other sites

Λύση δεν φαίνεται να υπάρχει πάμε για μεγαλύτερο σκληρό SSD :(

 

Γιατί χρειάζεται να διατηρείς τόσο μεγάλο backup, μπορείς απο τις ρυθμίσεις διαχείρισης να απενεργοποιήσεις εφαρμογές απο το backup :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεται να διατηρείς τόσο μεγάλο backup, μπορείς απο τις ρυθμίσεις διαχείρισης να απενεργοποιήσεις εφαρμογές απο το backup :)

 

 

Το έκανα αυτό αλλά ισχύει μόνο για το iCloud!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό αλλά ισχύει μόνο για το iCloud!

 

Ναι εννοείται, αυτο δεν ήθελες, να μην σου πιάνει χώρο το backup στον υπολογιστή σου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται, αυτο δεν ήθελες, να μην σου πιάνει χώρο το backup στον υπολογιστή σου;

 

 

Το εχω να κάνει backup μόνο στο iCloud όμως αυτό καταλαμβάνει χώρο γιατί αποθηκεύει τις εφαρμογές στους φακέλους του iTunes (που είναι στον σκληρο) και επειδή εχω εφαρμογές όπως το avplayer που έχουν πολλά αρχεία μέσα μια εφαρμογή όπως η προαναφερθέν μπορεί να την βλέπει σαν 30GB

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...