Jump to content

Cytamobile - Vodafone (Κύπρος)


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που παρέχουν υπηρεσίες triple play

Μια καλή ιστοσελίδα για να αρχίσεις είναι η CompareServices.com.cy

http://compareservices.com.cy/3playtelephony-internet-tvcol=250/charts/30?show=all

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδή πρόκειται να μείνω Κύπρο για κάποιο διάστημα έψαξα λιγο να δω τι παιζει με τα πακετα για ιντερνετ και σοκαρίστικα! ειναι δυνατον να χρεωνουν τα 200 mb 10 ευρώ? δεν υπάρχει καποια πιο φθηνοτερη λύση για ιντερνετ στην Κυπρο? μεγάλες διαφορες με την Ελλάδα είδα:wacko:
Link to comment
Share on other sites

300 MB φίλε μου είναι για 9 ευρώ. Και γενικά τον τελευταίο καιρό αποφάσισαν να ασχοληθούν επιτέλους με το mobile internet κι άρχισαν κάποιες προσπάθειες. Ας ελπίσουμε να συνεχίσουν και να προσφέρουν ακόμη καλύτερα πακέτα. Γενικά όταν έρθεις θα διαπιστώσεις ότι οι χρεώσεις είναι καλύτερες των Ελληνικών.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτο πρεπει να αφορά συνδέσεις! Εγω εννοουσα για prepaid card που το λετε so easy εαν δεν κανω λαθος και στο σάιτ αναγραφεί 200 μεγκαμπιτς 10,07 νομιζω... Ξερω πως οι τιμες στα υπολοιπα ειναι φθηνότερες αλλα εμενα με ενδιαφερει περισσότερο το mobile broadband και οχι τα υπολοιπα.εαν υπαρχει και καποια αλλη εταιρια θα με ενδιέφερε ... Δεν γνωριζω εαν εσεις εχετε εταιρίες που χρησιμοποιούν εικονικά τους 2 μεγάλους παρόχους σας.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό που λές, υπάρχει όμως και το πακέτο Text & Surf για soeasy, όπου με κάθε topup παίρνεις δωρεάν SMS & MBs. https://www.cyta.com.cy/soeasy

An βέβαι θες να συγκρίνεις υπηρεσίες στην Κύπρο, δες αυτό

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτο πρεπει να αφορά συνδέσεις! Εγω εννοουσα για prepaid card που το λετε so easy εαν δεν κανω λαθος και στο σάιτ αναγραφεί 200 μεγκαμπιτς 10,07 νομιζω... Ξερω πως οι τιμες στα υπολοιπα ειναι φθηνότερες αλλα εμενα με ενδιαφερει περισσότερο το mobile broadband και οχι τα υπολοιπα.εαν υπαρχει και καποια αλλη εταιρια θα με ενδιέφερε ... Δεν γνωριζω εαν εσεις εχετε εταιρίες που χρησιμοποιούν εικονικά τους 2 μεγάλους παρόχους σας.

 

Λοιπόν πας στην ΜΤΝ, όπου δε χρειάζεται να δώσεις και 500 ευρώ εγγύηση, και κάνεις μια σύνδεση με συμβόλαιο. Οπότε παίρνεις πολύ καλό πακέτο. Επίσης τώρα υπάρχει και τρίτος παίκτης, η Primetel. Εκτός αν έχεις σκοπό να μείνεις για μικρό διάστημα εδώ και δε σε βολεύει η σύνδεση που απαιτεί 12μηνη δέσμευση. Επίσης παίζει ρόλο και η χρήση που κάνεις. Σχεδόν παντού βρίσκεις Wi-Fi και κάνεις τη δουλειά σου. Εκτός αν είσαι φαντάρος οπότε στις μονάδες δεν παίζουν τέτοιες πολυτέλειες...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πας στην ΜΤΝ, όπου δε χρειάζεται να δώσεις και 500 ευρώ εγγύηση, και κάνεις μια σύνδεση με συμβόλαιο. Οπότε παίρνεις πολύ καλό πακέτο. Επίσης τώρα υπάρχει και τρίτος παίκτης, η Primetel. Εκτός αν έχεις σκοπό να μείνεις για μικρό διάστημα εδώ και δε σε βολεύει η σύνδεση που απαιτεί 12μηνη δέσμευση. Επίσης παίζει ρόλο και η χρήση που κάνεις. Σχεδόν παντού βρίσκεις Wi-Fi και κάνεις τη δουλειά σου. Εκτός αν είσαι φαντάρος οπότε στις μονάδες δεν παίζουν τέτοιες πολυτέλειες...

 

Για να κάνεις σύνδεση με την Α.Τη.Κ χρειάζεσαι 500 ευρώ εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Για τους Κύπριους άνω των 18 ετών όχι. Για όλους εμάς τους υπόλοιπους ζητούν 500 ευρώ εγγύηση.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση ισχύει για μη μονιμους κάτοικους Κύπρου. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος, τότε δεν πληρώνεις. Για περαιτέρω λεπτομέρειες, καλό είναι να καλέσεις το 132.

 

Επίσης, τα 500 Ευρώ της εγγύησης ισχύουν μόνο για προγράμματα συμβολαίου RED και MakeYourOwn. Για Πρόγραμμα Συμβολαίου Classic (το οποίο δεν έχει χρονική διάρκεια), δε χρειάζεται. Κάνεις συμβόλαιο, χρεώνεσαι με τη χρήση, και μπορείς να προσθέσεις όποιο πακέτο Mobile Internet θες και το ακυρώνεις όποτε θες χωρίς να έχεις οποιεσδήποτε συνέπειες. Και όχι, τα μικρά γράμματα δε λένε κάτι άλλο ;)

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρυθμίσεις Internet & MMS:

iPhone

Android

Windows 8 Phones

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά έρχομαι στην Κύπρο σε μια βδομάδα και μέχρι να νοικιάσω σπίτι στην Λεμεσσό θέλω να έχω internet στο κινητό μιας

και το χρειάζομαι για τη δουλειά μου. Ποιο είναι το πιο σταθερό/αξιόπιστο και με καλή ταχύτητα δίκτυο 3G (νομίζω δεν έχει καμμία εταιρεία 4G σωστά;) στη Λεμεσσό; Ένας φίλος μου είπε ότι στη Λευκωσία είναι η MTN αλλά δεν είχε ιδέα για την Λεμεσσό..

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Από σημείο σε σημείο προφανώς υπάρχει διαφορά. Γενικά σε όλο το νησί θεωρώ καλύτερο το δίκτυο της Cyta.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Νέο Σχέδιο Προνομίων όλατακαλά

 

https://www.cyta.com.cy/olatakala

 

 

Για 24μηνη δέσμευση;; Μάλλον ψάχνουν για λαλάκες... Έχουν δει τί προσφέρει η ΜΤΝ;;

 

(Κι εγώ Cyta έχω αλλά η αλήθεια να λέγετε)

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σημερα πηγα και εκανα συμβολαιο red 2 και συσκευη 26ευρω τον μηνα βασικα θα πληρωνω και πειρα το Nokia Lumia 730 παντος τους προτιμω απο την ΜΤΝ που ειμουν παλια και πληρωνα 48+

Αυτο το πακετο πειρα: http://s3.postimg.org/gtpf30oqr/image.png

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας, έχω μέτριο εισόδημα και θέλω να πάρω ένα καλό κινητό. Επειδή το ψάχνω αρκετά, διαπίστωσα ότι η Cyta - Vodafone (whatever) στην Κύπρο δίνει τσάμπα εξαιρετικά κινητά, με έναρξη συμβολαίου. Απ' ότι είδα κιολας στο e-shop της, υπάρχει η επιλογή για μη μόνιμους κατοίκους Κύπρου.

Με δεδομένο πως κινητά των 500 και 600 ευρώ στην Ελλάδα τ' αγοράζεις με 400 ευρώ με έναρξη συμβολαίου, σκέφτηκα να ξεκινήσω συμβόλαιο στην Cyta - Vodafone της Κύπρου, να πληρώνω το πάγιο εκεί και να πληρώνω μια νέα σύνδεση εδώ στην Ελλάδα, γλιτώνοντας έτσι το 400άρι 500άρι της συσκευής.

 

Και σας ερωτώ. Γίνεται τέτοιο κασκαντεριλίκι;! Μπορώ λέτε; Επιτρέπεται;

Και το άλλο ερώτημα: Γιατί στην Κύπρο είναι τόσο φθηνές οι συσκευές σε σχέση πάντα με την Ελλάδα;!

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Ενδεικτικά κάποια στοιχεία για πρόγραμμα της Cyta Vodafone και της ελληνικής Vodafone. Πήρα για παράδειγμα το Samsung Galaxy 4 Note

 

Πρόγραμμα RED 4 της Cyta

85 ευρω πάγιο, 0 ευρώ κόστος συσκευής ή 65 ευρώ πάγιο, 192 ευρώ κόστος συσκευής

RED 1 Vodafone

65 ευρώ πάγιο, 583 ευρώ κόστος συσκευής

RED 2

95 ευρώ πάγιο, 369 ευρώ κόστος συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας, έχω μέτριο εισόδημα και θέλω να πάρω ένα καλό κινητό. Επειδή το ψάχνω αρκετά, διαπίστωσα ότι η Cyta - Vodafone (whatever) στην Κύπρο δίνει τσάμπα εξαιρετικά κινητά, με έναρξη συμβολαίου. Απ' ότι είδα κιολας στο e-shop της, υπάρχει η επιλογή για μη μόνιμους κατοίκους Κύπρου.

Με δεδομένο πως κινητά των 500 και 600 ευρώ στην Ελλάδα τ' αγοράζεις με 400 ευρώ με έναρξη συμβολαίου, σκέφτηκα να ξεκινήσω συμβόλαιο στην Cyta - Vodafone της Κύπρου, να πληρώνω το πάγιο εκεί και να πληρώνω μια νέα σύνδεση εδώ στην Ελλάδα, γλιτώνοντας έτσι το 400άρι 500άρι της συσκευής.

 

Και σας ερωτώ. Γίνεται τέτοιο κασκαντεριλίκι;! Μπορώ λέτε; Επιτρέπεται;

Και το άλλο ερώτημα: Γιατί στην Κύπρο είναι τόσο φθηνές οι συσκευές σε σχέση πάντα με την Ελλάδα;!

 

Σας ευχαριστώ!

Και να επιτρέπεται δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική. Το συμβόλαιο στη Cyta με συσκευή είναι 24 μήνες αν δεν κάνω λάθος. Οπόταν εστω με πάγιο 85/μήνα η συσκευή θα σου κάτσει 2040 ευρώ!

Αν κατάλαβα καλά δεν θα χρησιμοποιείς τα λεπτά κλπ της Cyta γιατί θα μένεις Ελλάδα όπου θα πληρώνεις άλλα τόσα για άλλη σύνδεση; Και όλα αυτά απλά επειδή δεν έχεις τα 500ε τώρα;

Δεν ξέρω αν κατάλαβα κάποια πράγματα λάθος! Το Note 4 πάντως μπορείς μέχρι της 18 του μήνα να το πάρεις από Γερμανό -300 ευρώ με τη δωροεπιταγή (σύμφωνα με το site τους)

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου. Ίσως δεν το εξήγησα απλά. Αν φέρουμε σε αντιδιαστολή τις δύο προσφορές θα διαπιστώσουμε ότι οι κυπριακές προσφορές είναι με διαφορά καλύτερες. Κάποιος άλλος ενδεχομένως να έμπαινε σε μια διαδικασία να μην πληρώνει ελληνικό πάγιο και να διατηρεί το κυπριακή συσκευή με κάρτα με βάση αυτά τα δεδομένα. Αν δεις το επόμενο μήνυμά μου, θα διαπιστώσεις ότι με 24μηνο συμβόλαιο στην ελληνική Vodafone πληρώνεις 1600 περίπου σε δύο χρόνια και 580 σε κόστος συσκευής. Ή 2300 σε δύο χρόνια και 370 ευρώ σε κόστος συσκευής.

Το συμπέρασμα που έβγαλα από αυτά τα δεδομένα είναι ότι στην Κύπρο μηδενίζουν ή έστω ελαχιστοποιούν το άμεσο κόστος της συσκευής. Μια τέτοια διαδικασία συμφέρει αν κάποιος δεν θέλει να μπει σε... διαδικασία φόρτωσης της πιστωτικής του κάρτας.

Πάντως, σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο. Ίσα ίσα, η σκέψη μου χρειάζεται ρύθμιση ώστε να προκύψει ένα πραγματικά συμφέρον σχέδιο.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας, έχω μέτριο εισόδημα και θέλω να πάρω ένα καλό κινητό. Επειδή το ψάχνω αρκετά, διαπίστωσα ότι η Cyta - Vodafone (whatever) στην Κύπρο δίνει τσάμπα εξαιρετικά κινητά, με έναρξη συμβολαίου. Απ' ότι είδα κιολας στο e-shop της, υπάρχει η επιλογή για μη μόνιμους κατοίκους Κύπρου.

Με δεδομένο πως κινητά των 500 και 600 ευρώ στην Ελλάδα τ' αγοράζεις με 400 ευρώ με έναρξη συμβολαίου, σκέφτηκα να ξεκινήσω συμβόλαιο στην Cyta - Vodafone της Κύπρου, να πληρώνω το πάγιο εκεί και να πληρώνω μια νέα σύνδεση εδώ στην Ελλάδα, γλιτώνοντας έτσι το 400άρι 500άρι της συσκευής.

 

Και σας ερωτώ. Γίνεται τέτοιο κασκαντεριλίκι;! Μπορώ λέτε; Επιτρέπεται;

Και το άλλο ερώτημα: Γιατί στην Κύπρο είναι τόσο φθηνές οι συσκευές σε σχέση πάντα με την Ελλάδα;!

 

Σας ευχαριστώ!

 

Συμφέρει μόνο αν δεν πληρώσεις τους λογαριασμούς :p

Ειλικρινά τι θέλεις να πετύχεις;Να πληρώσεις παραπάνω;

Βρες ενα φίλο σου με πιστωτική και αγόρασε με δόσεις το κινητό που θες απο κάποιο κατάστημα και πλήρωνε του εσύ κάθε μήνα το ποσο που σου αντιστοιχεί .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα μετακομίσω στην Κύπρο και σιγά σιγά βάζω σε μια οργάνωση τα έξοδα.

Από ότι κατάλαβα μόνο η MTN και η Cyta υπάρχει. Από τις δυο μου φάνηκε η Cyta από άποψη τιμολογιακής πολιτικής.

Κάτι με πολλά data τι έχετε να προτείνετε; Σκέφτομαι το Red 2 με το 1GB στα 33€

 

Κάτι διάβασα ότι οι μη μόνιμοι κάτοικοι πρέπει να πληρώσουν εγγύηση 500 ευρώ?

Ποιος ορίζεται ως μόνιμος κάτοικος?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω λίγο και θα σου απαντήσω την Τρίτη γιατί τώρα είμαι εκτός :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, ισχύει αυτό που έβαλα πιο παλιά. Τώρα, δεν κέρω εσύ που είσαι φοιτητής αν θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος ή όχι.

 

Η εγγύηση ισχύει για μη μονιμους κάτοικους Κύπρου. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος, τότε δεν πληρώνεις. Για περαιτέρω λεπτομέρειες, καλό είναι να καλέσεις το 132.

 

Επίσης, τα 500 Ευρώ της εγγύησης ισχύουν μόνο για προγράμματα συμβολαίου RED και MakeYourOwn. Για Πρόγραμμα Συμβολαίου Classic (το οποίο δεν έχει χρονική διάρκεια), δε χρειάζεται. Κάνεις συμβόλαιο, χρεώνεσαι με τη χρήση, και μπορείς να προσθέσεις όποιο πακέτο Mobile Internet θες και το ακυρώνεις όποτε θες χωρίς να έχεις οποιεσδήποτε συνέπειες. Και όχι, τα μικρά γράμματα δε λένε κάτι άλλο ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα :(

 

Τους πήρα τηλέφωνο ... σε κάθε περίπτωση η υπάλληλος αν δεν υπάρχει η Κυπριακή υπηκοότητα απαιτούνται 500 ευρώ.

Ξανά ρώτησα αν δεν δεχτώ την όποια επιδότηση, αν πληρώνω με πιστωτική, αν φέρω ενοικιαστήριο μεγάλης διάρκειας στο όνομα μου κτλ κτλ ... επέμενε και αυτή...

 

Οκ το καταλαβαίνω, κάποιος μπορεί να κάνει κατάχρηση και εξαφανιστεί αλλά υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι. Απαίτηση για πιστωτική κάρτα, εύκολες διακοπές σύνδεσης ή κατάργηση roaming ή έστω αυτά τα 500 να συμψηφίζονταν με τους επόμενους λογαριασμούς...

 

Τα απεχθάνομαι τα καρτοκινητά...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...