Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα θα συγκεντρώνουμε και θα σχολιάζουμε τις ειδήσεις που αφορούν τη Symbian platform.

 

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/3288/all_symbian_news.png

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Symbian^3 is functionally complete

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/11684_Symbian3_is_functionally_compl.php

 

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο Symbian Foundation release plan PDF document.

 

 

Καλημέρα :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό που διάβασα εδώ δεν μου άρεσε και πολύ...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λογικο και αναμενομενο. Δεν θα παψει να χρησιμοποιει το symbian η nokia. Το αρθρο το παρουσιαζει σαν να βαζει ταφοπλακα που δεν ειναι ετσι. Το N8 θα ειναι ισως το πρωτο και τελευταιο Ν που εχει symbian 3^. Αυτο δεν σημαινει οτι η nokia δεν θα βγαλει αλλες συσκευες με 3^ και 4^. Αλλα δεν θα ανηκουν στην Ν. Θα ανηκουν στη μεσαια κατηγορια. Στις σειρες C ισως. καλο για τις επιλογες ενος φτηνου smartphone.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω, απλά με προβλημάτισε ως προς το αντίκτυπο που θα έχει στους developers μια τέτοια είδηση.

Βέβαια θα μου πεις, το QT τι το αγόρασαν και το ενσωμάτωσαν στη πλατφόρμα.

Όπως και να 'χει, ο χρόνος θα δείξει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πότε υπολογίζεται οτι θα έρθει??? ξέρουμε πόσο sar θα έχει?

1.02 W/kg. αν ισχύουν οι πληροφορίες του http://sar.nokia.com για το "Nokia N8".

 

Γενικά μετά από πάρα πολλά προβλήματα δικά μου και φίλων με Symbian δεν με βλέπω να ασχολούμαι μαζί του, μπορεί από την ^4 και μετά (όπου μπορεί να έχουμε και βελτιωμένο πυρήνα εκτός του UI) - προς το παρόν η ^3 φαίνεται να πρόκειται για τα ίδια χάλια (δηλαδή, λίγη μνήμη, κολλήματα, αστάθεια, hard formats για να στρώσει μετά από έντονη χρήση, κακογραμμένα firmwares -βλ. το flop Ν97- και όλο το κακό συναπάντημα που ακολουθεί το Symbian οπότε μακριά!!).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

1.02 W/kg. αν ισχύουν οι πληροφορίες του http://sar.nokia.com για το "Nokia N8".

 

Γενικά μετά από πάρα πολλά προβλήματα δικά μου και φίλων με Symbian δεν με βλέπω να ασχολούμαι μαζί του, μπορεί από την ^4 και μετά (όπου μπορεί να έχουμε και βελτιωμένο πυρήνα εκτός του UI) - προς το παρόν η ^3 φαίνεται να πρόκειται για τα ίδια χάλια (δηλαδή, λίγη μνήμη, κολλήματα, αστάθεια, hard formats για να στρώσει μετά από έντονη χρήση, κακογραμμένα firmwares -βλ. το flop Ν97- και όλο το κακό συναπάντημα που ακολουθεί το Symbian οπότε μακριά!!).

 

Αυτό το συμπέρασμα που το έβγαλες; Κάτσε να έρθει πρώτα στα χέρια μας...

Θα βγούν 1-2 αναβαθμίσεις max και το κινητό θα είναι κάτι παραπάνω από super,είμαι σίγουρος...

Όσον αφορά το SAR,ένα έχω να πω : "Έχει σήμα...σήμα καμπάνα" :) Άρα ίσως να μη φθάνει ποτέ το όριο σε αντίθεση με άλλα,πανάκριβα κινητά που ξεχνούν οτι είναι κινητά ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συμπέρασμα που το έβγαλες;

Να σου πω, δεν είναι μυστικό :p

Αφού είναι Symbian αυτά τα προβλήματα θα έχει, εδώ είσαι - εδώ είμαι θα το δεις :-)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δεν είναι μυστικό :p

Αφού είναι Symbian αυτά τα προβλήματα θα έχει, εδώ είσαι - εδώ είμαι θα το δεις :-)

 

γιατί με το Ε66 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με το Symbian; Προσωπικά έχω την καλύτερη εντύπωση για το Symbian OS...

Εδώ θα είμαστε και θα λέμε ό,τι προβλήματα προκύψουν,δεν έχουμε παρωπίδες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γιατί με το Ε66 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με το Symbian;

Ξέρω' γω, τυχερός; ..

 

Προσωπικά έχω την καλύτερη εντύπωση για το Symbian OS...

Εγώ (μετά τα N71, E60 και μερικά πιο μοντέρνα φίλων μου όπως τα E51 & 52) την χειρότερη.

 

Εδώ θα είμαστε και θα λέμε ό,τι προβλήματα προκύψουν,δεν έχουμε παρωπίδες...

Yeap - αν θες την συμβουλή μου πάντως μην το αγοράσεις αμέσως - άσε να περάσουν 3 - 4 μήνες να δεις που θα πάει το πράμα από τα τεχνικά προβλήματα εδώ μέσα (έτσι σώθηκα από το N97 παλαιότερα και δεν πέταξα τα χρήματα μου) :)

 

Υ.Γ.

Για την ιστορία (το έχω ξανά γράψει) με συμφέρει να προτιμάτε Symbian καθώς ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα προγραμματίζω :D (αλλά η αλήθεια να λέγεται).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω' γω, τυχερός; ..

 

 

Εγώ (μετά τα N71, E60 και μερικά πιο μοντέρνα φίλων μου όπως τα E51 & 52) την χειρότερη.

 

 

Yeap - αν θες την συμβουλή μου πάντως μην το αγοράσεις αμέσως - άσε να περάσουν 3 - 4 μήνες να δεις που θα πάει το πράμα από τα τεχνικά προβλήματα εδώ μέσα (έτσι σώθηκα από το N97 παλαιότερα και δεν πέταξα τα χρήματα μου) :)

 

Υ.Γ.

Για την ιστορία (το έχω ξανά γράψει) με συμφέρει να προτιμάτε Symbian καθώς ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα προγραμματίζω :D (αλλά η αλήθεια να λέγεται).

 

Τα προγραμματίζεις? Μήπως γιαυτό έχουν τα προβλήματα που λες? :p:lol:

ΠΛακίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγραμματίζεις? Μήπως γιαυτό έχουν τα προβλήματα που λες? :p:lol:

ΠΛακίτσα.

Μπα.. και το δικό σου (avatar) που δεν έχω βάλει το χέρι μου.. από ότι διαβάζω στο παρόν forum.. για τα μπάζα είναι ;)

ΠΛακίτσα. :lol:

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινετε οτι η νοκια με τα μοντελα των σχεδον 2 χρονων(n97,n97mini,n900.x6.5800) πονταρει σε μας ως beta testers με ελλειπη υποστιρηξη(firmware) αλλα και εν μερη ελλατοματικο η με πλημελη σχεδιαση hardware και δεν την νοιαζει τιποτα και συντομα θα φαει το κεφαλι της
Link to comment
Share on other sites

μου φαινετε οτι η νοκια με τα μοντελα των σχεδον 2 χρονων(n97,n97mini,n900.x6.5800) πονταρει σε μας ως beta testers με ελλειπη υποστιρηξη(firmware) αλλα και εν μερη ελλατοματικο η με πλημελη σχεδιαση hardware και δεν την νοιαζει τιποτα και συντομα θα φαει το κεφαλι της

τα ιδια γραφουνε για την nokia απο την εποχη του 7650 και την μεταβαση στα εγχρωμα κινητα. Ακομη πρωτη ειναι ομως.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια γραφουνε για την nokia απο την εποχη του 7650 και την μεταβαση στα εγχρωμα κινητα. Ακομη πρωτη ειναι ομως.

Βέβαια και λέγονται χρόνια και πολλοί από εμάς αν ψάξεις το ιστορικό του MyPhone και του συχωρεμένου Unwired.gr θα διαπιστώσεις ότι είχαμε κρούσει από πολύ νωρίς τον κώδωνα του κινδύνου που αντιμετωπίζει πλέον η Nokia όσον αφορά αρχικά τουλάχιστον το hi-end smart-phone segment. Βλέπεις είναι η πρώτη φορά που η εταιρία οφείλει να αντιταχθεί απέναντι σε τόσους ικανούς και ισχυρούς ανταγωνιστές και αυτό με μια φαρέτρα προτάσεων που έχει ελάχιστα ικανά βέλη εναντίον τους (Symbian, S40). Στην παρούσα φάση η εταιρία έχει νικηθεί κατά κράτος όσον αφορά τον τομέα των υψηλής τεχνολογίας ακριβών smartphones με το μερίδιο να μειώνεται συνεχώς ή αν θες (δεύτερη ανάγνωση των δεδομένων) να μένει σταθερό εκεί που τα μερίδιο των υπολοίπων ανταγωνιστών της αυξάνεται συνεχώς (;-)). Αν σώνεται μεσοπρόθεσμα αυτό το οφείλει στην μεσαία, χαμηλή κατηγορία όπου εξακολουθεί να γράφει ικανές πωλήσεις ενώ δεν είναι καθόλου τυχαία η μεταστροφή της προς MeeGo όσον αφορά τα νέα flagships κινητά της με το Symbian να περιορίζεται στην μεσαία και χαμηλού κόστους αγορά (αναλαμβάνοντας τον ρόλο του S40). Μέσα σε αυτό το πολύ δυσάρεστο πια κλήμα για την Nokia, δεν θα χαρακτήριζα καθόλου αβάσιμες τις τελευταίες φήμες πως το N8 θα είναι το τελευταίο N-series κινητό με Symbian με τα επόμενα μοντέλα της leadership σειράς N να γυρίζουν σε MeeGo σε μια προσπάθεια να ανακτήσει με ένα νέο, μοντέρνο, δυναμικό Λ.Σ. η εταιρία το χαμένο έδαφος που την χαντάκωσε εδώ και μερικά χρόνια το Symbian OS αν θέλει να έχει μέλλον στην αγορά.

 

Υ.Γ.

Πριν αρχίσουν όλα τα Symbian-fan boys τα κλάματα θέλω να πω πως: Δεν φταίω εγώ αν η εταιρία διαρρέει ότι για τα flagships της προτιμά το MeeGo (ούτε καν συζητά για Symbian ^4) ούτε φταίω εγώ που ανοικτά (δίχως φήμες σε αυτό) αναγνωρίζει ότι το Symbian πάει Β’ εθνική για συσκευές μεσαίου & χαμηλού κόστους. Το Symbian κύριοι έκλεισε τον κύκλο του (και δικαίως) - η Nokia θα κλείσει και αυτή τον κύκλο της αν συνεχίσει να υποστηρίζει το Symbian (θα γίνει η ταφόπλακα της).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινεις ενα λειτουργικο που υπαρχει απο την εποχη της epoc με λειτουργικα 4 και 2 χρονων...Αδικο. Τα νεα λειτουργικα γραφτηκαν και πατησαν πανω σε νεα δεδομενα σε αντιθεση με το symbian που τραβουσε τα στραβα μια 10ετιας σε καθε εκδοση. Μονο ταφοπλακα δεν ειναι η υποστιριξη του symbian. Τωρα που δεν κοστιζει τιποτα οταν θα μπορει να το βαλει σε κινητα των 100€(ηδη εχει κινητο των 130€). Οι αλλοι θα παλευουν στην μεγαλη κατηγορια των 500€ για εσοδα, που και εκει η nokia με το meego δεν θα ειναι αδιαφορη. Το symbian πλεον δνε μπορει να ανταγωνιστει οντως τα high end λειτουργικα, ομως μπορει να βασιλεψει εκει που οι αλλοι ειναι ανυπαρκτοι. Μονο το android μπορει να μπει σε φτηνες συσκευες, αλλα ακομη θελει να ωριμασει σε υποστηριξη δυνατοτητων, πχ videocall. Αν και δνε μπορω να φανταστω android φτηνη συσκευη με 2.2" οθονη τι θα δινει απεναντι σε ενα symbian. αλλα εχω την υποψια οτι θελει μονο touch ή touch και qwerty για να δουλεψει το android σωστα. Αρα ακομη ενα πλεονεκτημα του "μπαινω" παντου symbian. Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινεις ενα λειτουργικο που υπαρχει απο την εποχη της epoc με λειτουργικα 4 και 2 χρονων...Αδικο. Τα νεα λειτουργικα γραφτηκαν και πατησαν πανω σε νεα δεδομενα σε αντιθεση με το symbian που τραβουσε τα στραβα μια 10ετιας σε καθε εκδοση. Μονο ταφοπλακα δεν ειναι η υποστιριξη του symbian. Τωρα που δεν κοστιζει τιποτα οταν θα μπορει να το βαλει σε κινητα των 100€(ηδη εχει κινητο των 130€). Οι αλλοι θα παλευουν στην μεγαλη κατηγορια των 500€ για εσοδα, που και εκει η nokia με το meego δεν θα ειναι αδιαφορη. Το symbian πλεον δνε μπορει να ανταγωνιστει οντως τα high end λειτουργικα, ομως μπορει να βασιλεψει εκει που οι αλλοι ειναι ανυπαρκτοι. Μονο το android μπορει να μπει σε φτηνες συσκευες, αλλα ακομη θελει να ωριμασει σε υποστηριξη δυνατοτητων, πχ videocall. Αν και δνε μπορω να φανταστω android φτηνη συσκευη με 2.2" οθονη τι θα δινει απεναντι σε ενα symbian. αλλα εχω την υποψια οτι θελει μονο touch ή touch και qwerty για να δουλεψει το android σωστα. Αρα ακομη ενα πλεονεκτημα του "μπαινω" παντου symbian.

Άδικο; Δεν νομίζω, ίσα – ίσα ακριβώς επειδή το Symbian κατάγεται από το περίφημο EPOC32 OS των πάλαι ποτέ πανίσχυρων 32bit PSION orgranizers και δεδομένου ότι έπεσαν πάρα πολλά λεφτά σε αυτό όφειλε αγαπητέ μου σήμερα να ήταν το κορυφαίο OS καταρχήν σε σταθερότητα και ύστερα σε interface αντίθετα ελλείψει πραγματικού – ουσιαστικού ανταγωνισμού η Nokia και οι υπόλοιποι παίκτες αδιαφόρησαν, το είδαν σαν ένα cash-cow και τώρα το πετάνε στην medium και low-range κατηγορία και ξέρεις ποίο είναι το αστείο; Σε αυτή την κατηγορία οι χρήστες έχουν συνηθίσει dumb μεν αλλά σταθερά OSes οπότε η χρήση του Symbian από την Nokia εκεί θα έχει πολύ άσχημες συνέπειες απέναντι σε καταναλωτές που δεν είναι συνηθισμένοι να κάνουν hard reset τα κινητά τους.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το λεω αδικο γιατι μιλας για ενα λειτουργικο που διατηρηθηκε και περασε απο ολες τις εξελιξεις, εγχρωμες οθονες, καμερες, 3G, usb, touch screens και ακομη υπαρχει, οσο χαλια και να το θες να ειναι. Ενω τα αλλα τα βρηκαν ετοιμα και πατησαν πανω σε αυτα. Που ακομη δεν μπορουν να τα υποστηρίξουν πληρως...

Εγω βλεπω ενα σταθεροτατο λειτουργικο απο την εκδοση 9. Ακομη και απο το 7 εχω κανει hard reset απο δικο μου σφαλμα. Ετυχε οπως θα πεις και εσυ. Αλλα πλεον ειναι open source και φυσικα φανταζομαι γνωριζεις τι οφελη εχει αυτο. Πιστευω οτι με το 3^ και 4^ ειναι πιο ωριμο απο ποτε. Και μην ξεχναμε πως η nokia ξερει τον τροπο να σου πουλαει σαν απλο τηλεφωνο ενα smartphone, το κανει τοσα χρονια. Ο απλος χρηστης δεν θα σκαλισει το κινητο του και ας ειναι smartphone. Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Πολλα προβληματα ηρθαν απο ευθυνη χρηστων βαζοντας σπαμενα προγραμματα και παιχνιδια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγω το λεω αδικο γιατι μιλας για ενα λειτουργικο που διατηρηθηκε και περασε απο ολες τις εξελιξεις, εγχρωμες οθονες, καμερες, 3G, usb, touch screens και ακομη υπαρχει, οσο χαλια και να το θες να ειναι. Ενω τα αλλα τα βρηκαν ετοιμα και πατησαν πανω σε αυτα. Που ακομη δεν μπορουν να τα υποστηρίξουν πληρως...

Εγω βλεπω ενα σταθεροτατο λειτουργικο απο την εκδοση 9. Ακομη και απο το 7 εχω κανει hard reset απο δικο μου σφαλμα. Ετυχε οπως θα πεις και εσυ. Αλλα πλεον ειναι open source και φυσικα φανταζομαι γνωριζεις τι οφελη εχει αυτο. Πιστευω οτι με το 3^ και 4^ ειναι πιο ωριμο απο ποτε. Και μην ξεχναμε πως η nokia ξερει τον τροπο να σου πουλαει σαν απλο τηλεφωνο ενα smartphone, το κανει τοσα χρονια. Ο απλος χρηστης δεν θα σκαλισει το κινητο του και ας ειναι smartphone. Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Πολλα προβληματα ηρθαν απο ευθυνη χρηστων βαζοντας σπαμενα προγραμματα και παιχνιδια.

Δεν σε προβληματίζει όμως το γεγονός ότι ακριβώς επειδή το Symbian πέρασε όλες αυτές τις φάσεις εξέλιξης θα έπρεπε τούτες να είχαν κεφαλαιοποιηθεί έμπρακτα στο firmware των συσκευών του ώστε να έχουμε ένα σύστημα πραγματικά σταθερό με ελάχιστα bugs στα υποσυστήματα του, αυτό που ονομάζουμε «ώριμο προϊόν»; Πες μου τώρα, διαβάζοντας το MyPhone τι βλέπεις; Κόσμο που έχει χαλάσει τα κινητά του μόνο επειδή βάζει πειρατικά software (και αυτό συμβαίνει φυσικά); .. ή μήπως και κόσμο που απλά η συσκευή του όταν αποφασίζει να την χρησιμοποιήσει πέρα από τα βασικά ή ακόμα (χειρότερα) και όταν της κάνει απλή βασική χρήση, αρχίζει και δυσλειτουργεί οδηγώντας εκατοντάδες χρήστες στην προσμονή ενός νέου firmware, στα service και γενικότερα σε μια τεράστια ταλαιπωρία; Αναρωτιέμαι επίσης γιατί ορισμένα bugs από την έκδοση S60 3rd Ed. εξακολουθούν να ταλαιπωρούν το S60 5th Ed. ενώ έχουν δημοσιευθεί χρόνια εδώ και στο εξωτερικό; Εσύ βλέπεις σταθερότητα στο Symbian, εγώ διαβάζοντας το MyPhone, δεν βλέπω ένα σταθερότατο λειτουργικό (ούτε σε επίπεδο Kernel –ξέρεις πόσο εύκολα πανικοβάλλεται ο «Symbian Kernel».. έτσι όπως είναι χρειάζεται άμεση ψυχοθεραπεία!) αντίθετα βλέπω πολύ κόσμο να ταλαιπωρείται άδικα και διάφορους φανατικούς που έμαθαν να συγκρίνουν το Symbian μια ζωή με το «πτώμα που λέγεται WM» να προσπαθούν να πείσουν όλους τους υπόλοιπους ότι το Symbian αξίζει - ε, λοιπόν κύριοι (αφού λες να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας) ούτε η Nokia (de facto – εκ των πράξεων της) δεν πιστεύει πια ότι αξίζει!

 

Υ.Γ.

1. Open Source είναι - έχεις διαβάσει όμως ποτέ κώδικα σε Symbian C++ στην οποία είναι γραμμένο το μεγαλύτερο μέρος του Λ.Σ.; Αν όχι, σε προκαλώ να ασχοληθείς μαζί της και ύστερα θα καταλάβεις γιατί οι υπόλοιποι κατασκευαστές (Samsung, SE, Motorola παλαιότερα) το παράτησαν και στράφηκαν σε άλλες λύσεις (όπως και η ίδια η Nokia που προωθεί όπως όπως το QT) -όλοι αυτοί τι είναι, ηλίθιοι; Δεν έχουν προγραμματιστές της προκοπής να ασχοληθούν με το Symbian; ή μήπως το πρόβλημα είναι πιο βαθύ τελικά; ..

 

2. Η Nokia τόσα χρόνια έμαθε ή εθίστηκε να πουλάει κινητά δίχως πραγματικό ανταγωνισμό χαράζοντας πάντα εκείνη τον δρόμο όπως την συνέφερε, τώρα τα πράματα άλλαξαν άρδην οπότε «τρέχει και δεν φτάνει». Πόια innovations θα έφερνε η Nokia μόνη της αν δεν πιεζόταν από την Apple για παράδειγμα - εκτός και αν μιλάμε για κάτι φανταστικά κινητά σε μακέτες με τις οποίες φλόμωνε τον κόσμο τόσα χρόνια για το πως φαντάζεται το μέλλον (και ύστερα σκότωσε το S90 της .. έλα τώρα!)

 

3. Καθώς το θέμα έχει ξεφύγει – αυτά είχα να πω, καλές αγορές σε όλους και ελπίζω το N8 να έχει καλύτερη τύχη από τα υπόλοιπα Symbian κινητά. Εδώ είμαστε, θα τα λέμε.-

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τρεχει και φτανει. Και παλι σε 10 χρονια θα λεμε τωρα με το "ταδε" εβαλε την ταφοπλακα της κτλ.

Συγκρινε το ποσοστο των συσκευων με προβλημα. Γιατι αν η Samsung πουλαει 100 εκατ. συσκευες το χρονο και η η nokia 500 εκατ ειναι διαφορετικο να πεις 5% ειναι προβληματικες. Λογικο ειναι περισσοτερες συσκευες να φαινονται οτι εχουν ελλατωμα οταν πουλας τις μισες συσκευες στον πλανητη.

Δεν ξερω c++ αλλα γιατι να θαψεις ενα λειτουργικο οπως το symbian 3^ οταν το εχεις δει μονο απο video; Επειδη εχει τα ιδια εικονιδια με το 9 αρα εχει και τον ιδιο πυρηνα; Γνωριζεις απο πρωτο χερι μηπως ποσο μερος του symbian 3^ και ποσο μαλλον του 4^ θα ειναι κοινο με την τελευταια εκδοση 1^; Αποκλειεις το 4^ να γραφτηκε απο την αρχη και γι αυτο εριξαν νωρις το 3^ στην αγορα για να εχουν χρονο βελτιωσης;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βρείτε τον κώδικα του Symbian^3 και μπορώ κι εγώ να σας πω ότι έχει γραφτεί ξανά τουλάχιστον το 60% του κωδικά που πάρθηκε από προηγούμενες εκδόσεις + ο κώδικας που προσθέθηκε για τις νέες λειτουργίες.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... όπως και να το δούμε το symbian είναι αργό σε σχέση με iOS, και android.

Αυτό δεν αλλάζει και η ΝΟΚΙΑ μάλλον το κατάλαβε και το έριξε στο meego.

Από την άλλη το S40 είναι πολύ γρήγορο και ότι πρέπει για τηλέφωνα που δεν είναι touch.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο και αναμενομενο. Δεν θα παψει να χρησιμοποιει το symbian η nokia. Το αρθρο το παρουσιαζει σαν να βαζει ταφοπλακα που δεν ειναι ετσι. Το N8 θα ειναι ισως το πρωτο και τελευταιο Ν που εχει symbian 3^. Αυτο δεν σημαινει οτι η nokia δεν θα βγαλει αλλες συσκευες με 3^ και 4^. Αλλα δεν θα ανηκουν στην Ν. Θα ανηκουν στη μεσαια κατηγορια. Στις σειρες C ισως. καλο για τις επιλογες ενος φτηνου smartphone.

 

Αυτό άφησαν να εννοηθεί από την συγκεκριμένη δήλωση αλλά πολλοί υποστηρίζουν ότι θα υπάρξουν μοντέλα symbian N series απλά θα είναι οι διάδοχοι του Ν8 με πιθανή ονοματολογία Ν8-01, Ν8-02 κοκ. Η είδηση πάντως δεν λέει τίποτα. Η ονοματολογία είναι το τελευταίο που μας ενδιαφέρει (ποιος ξέρει, μπορεί να αρχίσουν να τους δίνουν ονόματα όπως η SE) και το σημαντικό είναι ότι θα δούμε σύντομα πολλά μοντέλα με S^3 και ικανότατο hardware (C7, E7 X7), κάτι που έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει στον κόσμο του symbian.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...