Jump to content

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μέρος και τρόπο ζωής;


Guest RouKouNas
 Κοινοποίηση

Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???  

95 members have voted

  1. 1. Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???

    • Θα εγκατέλειπα την Αθήνα τρέχοντας εάν μπορούσα.
      57
    • Δεν θα την εγκατέλειπα ακόμα και αν μπορούσα.
      38


Recommended Posts

Εμπνεόμενος από το θέμα του φίλου AcouaSonic για το θέμα της ληστείας έφτιαξα αυτό το θέμα και θα ήθελα σας παρακαλώ τις απόψεις σας.

 

Είμαι γεννημένος στη Αθηνά και έχω μεγαλώσει στην Νίκαια – Κορυδαλλό όπου και έζησα τα 23 από τα 32 χρόνια της ζωής μου. Το 1995 μου έκαναν μια πρόταση για δουλεία στην Σαντορίνη. Έτσι απλά και χωρίς να έχω να κάνω κάτι καλύτερο τότε στην Αθηνά πήρα την απόφαση και ήρθα.. Για να μην μακρηγορήσω και κάνω το θέμα κουραστικό από την έναρξη του, μετά από 10 χρόνια (σήμερα) με διακοπή ενάμισι χρόνο από τον Οκτώβριο του 2003 μέχρι τον Μάιο του 2004 που έμεινα στην Αθήνα έζησα στην Σαντορίνη.

 

Να σημειώσω ότι όταν ήρθα εδώ ήμουν μόνος ανάμεσα σε άγνωστους σε μια καινούργια δουλεία χωρίς παρέες και φίλους.

 

Αυτή τη στιγμή έχω να ανέβω στην Αθήνα ακριβώς 8 μήνες και ομολογώ ότι δεν μου λείπει καθόλου και τίποτα από αυτήν. Η ζωή μου εδώ κυλάει σε φυσιολογικούς ρυθμούς χωρίς άγχος και πίεση και φόβο για την ασφάλεια την δική μου και της οικογένειας μου.. Κάθε πρωί που ξυπνάω κοάζω το απέραντο γαλάζιο της θάλασσας από το παράθυρο μου, φτάνω σε 5 λεπτά στην δουλεία μου, θα βρω αμέσως πάρκινγκ, θα χαιρετίσω καμία 10αρια φίλους στον δρόμο και όταν σχολάσω θα πάω για μπάνιο στην παραλία χωρίς να έχω κάνει άλλα 10 «μπάνια» μέσα στο αμάξι.

 

Κατά πόσο πιστεύεται ότι μπορείτε να κάνετε το ίδιο, δηλαδή να απαρνηθείτε την πρωτεύουσα με ότι αυτό συνεπάγεται και να ζήσετε σε ένα νησί /επαρχιακή πόλη με ότι αυτό συνεπάγεται??

 

Πείτε την άποψη σας και θα ήθελα πολύ να δω τους matrb bayern7 OveLix Dimitris79 woudoulis marioFit και ταξιδιωτης22 αλλά και πολλούς άλλους που τώρα μου διαφεύγουν να παίρνουν μέρος στην συζήτηση γιατί οι απόψεις τους με ενδιαφέρουν και για να κρατηθεί και ένα επίπεδο στην συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπικά, όσο και να υπάρχουν τα θετικα που αναφέρεις, και είναι όντως δελεαστικά, δεν θ μπορούσα ποτέ να αφήσω την πολη (είτε μιλάμε για Αθήνα είτε για Θεσ/νίκη) και να πάω σε ένα τόσο μικρό μέρος. Μέχρι τα 15 μου ζούσα σε τέτοιο μέρος (Καλλονή Λέσβου) και πραγματικά έχω αηδιάσει απο αυτο. Κουτσομπολιό, κακία, φθόνος, π**τανια, βαρβαρότητα... Το τι εχω δει κι εχω ακούσει εκει περα ειναι για να σου σηκώνεται η τρίχα. Ίσως βέβαια να φταίει το συγκεκριμένο μέρος και να μην είναι σε όλα τα μικρά μέρη έτσι αλλά η μικρή ή μεγάλη (όπως το πάρει κανεις) κακή μου πειρα δεν μου επιτρέπει να το ρισκάρω ξανα. Για διακοπές ναι, ειναι τέλεια αλλα για μόνιμη κατοικια δεν θα μπορούσα ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Den vlepo kanenan apolytos logo gia na egkataleipso thn Athhna.Den exo kanena parapono.

Sthn Athhna vrikseis o,ti thes:kinhmatografoys,katasthmata,ghpeda kai athlhtikes egkatastaseis,neanika kentra,estiatoria,polla eksyphretika mesa mazikhs metaforas,ta panta.

To thetikotero omos einai oti sthn Athhna o kairos einai sxedon panta kalos kai h thermokrasia den peftei pote kato apo toys 3 vathmoys.Epipleon sthn Athhna vriskontai oloi oi syggenois kai oi filoi moy...

 

Emena panta moy leipei h proteyoysa,otan vriskomai makria ths.Tha moy htan poly dyskolo na egkatastatho MONIMA se allh polh...

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργη φάση.

Προσωπικά έχω μεγαλώσει σε μικρό μέρος, και όλα αυτά που αναφέρει η φίλτατη Michelle ίσχυαν και σε εμάς (είναι κανόνας στα μικρά μέρη), ωστόσο δεν είναι λόγος για να μη ζήσεις σε μικρό μέρος (το πρόβλημα το έχουν οι άλλοι και όχι εγώ).

Κάθε τρόπος ζωής έχει τα συν και τα πλην, και ειλικρινά δεν έχω ακόμα καταλήξειαν μου ταιριάζει περισσότερο μεγάλη πόλη ή μικρό μέρος (ή κάτι ενδιάμεσο, βλ. Πάτρα για παράδειγμα).

Το σίγουρο είναι ότι στη ζωή μου δεν πρόκεται να ζήσω για πολύ πουθενά, οπότε δε με απασχολεί και ιδιαίτερα το θέμα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Den vlepo kanenan apolytos logo gia na egkataleipso thn Athhna.Den exo kanena parapono.

Sthn Athhna vrikseis o,ti thes:kinhmatografoys,katasthmata,ghpeda kai athlhtikes egkatastaseis,neanika kentra,estiatoria,polla eksyphretika mesa mazikhs metaforas,ta panta.

To thetikotero omos einai oti sthn Athhna o kairos einai sxedon panta kalos kai h thermokrasia den peftei pote kato apo toys 3 vathmoys.Epipleon sthn Athhna vriskontai oloi oi syggenois kai oi filoi moy...

 

Emena panta moy leipei h proteyoysa,otan vriskomai makria ths.Tha moy htan poly dyskolo na egkatastatho MONIMA se allh polh...

 

Σε περιμενα φιλε DENIOR και ειπα μεσα μου "αυτος ο DENIOR δεν μπορει να μην πει οτι θελει αθηνα και μονο"..

Εχω να σου απαντησω φιλε οτι στην ηλικια σου ακριβως τα ιδια πιστευα και τα ιδια ελεγα.. Τα χρονια περασαν ομως και απο την στιγμη που βγηκα στην αγορα εργασιας η αποψη μου επι του θεματος αλλαξε..

 

Οι μεγαλυτεροι απο εσενα θα συμφωνησουν μαζι μου και θα το δεις.. ;)

Οι συνομιλοικοι σου παλι θα συμφωνησουν μαζι σου.. ;)

 

We will See.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Oχι. Το αντικειμενο των σπουδών μου, συνεπώς και το επάγγελμα που ακολουθώ δεν «ευδοκιμεί» στις μικρές επαρχιακές πόλεις.

Οπότε Αθήνα, Θεσσαλονίκη μοιάζουν μονόδρομος...

Αν δεν υπήρχε αυτό το «πρόβλημα» θα προτιμούσα συνειδητά να μένω σε κάποια επαρχιάκη πόλη με πληθυσμό κάτω των 100.000 κατοίκων, ή κάπου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον θεμα φιλε Roykoynas... :)

 

Αν εμενα στο κεντρο της Αθηνας ή σε καμια υποβαθμισμενη,πνιγμενη στο καυσαεριο περιοχη,ασφαλως & θα εφευγα τρεχωντας...τωρα ομως,μενοντας στο Πασαλιμανι & βλεποντας καθε μερα θαλασσα & παιρνωντας καθαρο αερα(οχι σαν των νησιων,αλλα σε σχεση με της Αθηνας ειναι κατι... ;) )δεν το κουναω απο εδω...

 

Προς το παρον βεβαια... :!: εχοντας επισκεφτει πολλες νησιωτικες πολεις,θα εμενα ευχαριστως σε μια απ'αυτες:Χανια,Αγ.Νικολαο,Ερμουπολη,Ναξο,Μυτιληνη,Βαθυ Σαμου,Σκιαθο,Σκοπελο,Κερκυρα,Αργοστολι,Ζακυνθο & αλλες παρομοιες.Σε καμια περιπτωση δε θα εφευγα για να παω να μεινω σε ηπειρωτικη περιοχη,πχ. Λαρισα.

Γενικα το να εισαι στην επαρχια εχει πολλα καλα(ωραιο περιβαλλον,πιο ανθρωπινες σχεσεις,πιο αμεση επαφαη με τη φυση)& καποια κακα(λιγοτερες επιλογες διασκεδασεις).

Τελικο συμπερασμα?Ναι μεν αλλα...ειδικα αν η ζωη σου σε καποιο μερος του λεκανοπεδιου σε ικανοποιει...βασικα θα ηθελα να υπηρχε & μια αλλη επιλογη στη δημοσκοπηση "δεν ξερω,μπορει",μιας & σ'αυτη την κατηγορια ανηκω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον θεμα φιλε Roykoynas... :)

 

Αν εμενα στο κεντρο της Αθηνας ή σε καμια υποβαθμισμενη,πνιγμενη στο καυσαεριο περιοχη,ασφαλως & θα εφευγα τρεχωντας...τωρα ομως,μενοντας στο Πασαλιμανι & βλεποντας καθε μερα θαλασσα & παιρνωντας καθαρο αερα(οχι σαν των νησιων,αλλα σε σχεση με της Αθηνας ειναι κατι... ;) )δεν το κουναω απο εδω...

 

Προς το παρον βεβαια... :!: εχοντας επισκεφτει πολλες νησιωτικες πολεις,θα εμενα ευχαριστως σε μια απ'αυτες:Χανια,Αγ.Νικολαο,Ερμουπολη,Ναξο,Μυτιληνη,Βαθυ Σαμου,Σκιαθο,Σκοπελο,Κερκυρα,Αργοστολι,Ζακυνθο & αλλες παρομοιες.Σε καμια περιπτωση δε θα εφευγα για να παω να μεινω σε ηπειρωτικη περιοχη,πχ. Λαρισα.

Γενικα το να εισαι στην επαρχια εχει πολλα καλα(ωραιο περιβαλλον,πιο ανθρωπινες σχεσεις,πιο αμεση επαφαη με τη φυση)& καποια κακα(λιγοτερες επιλογες διασκεδασεις).

Τελικο συμπερασμα?Ναι μεν αλλα...ειδικα αν η ζωη σου σε καποιο μερος του λεκανοπεδιου σε ικανοποιει...βασικα θα ηθελα να υπηρχε & μια αλλη επιλογη στη δημοσκοπηση "δεν ξερω,μπορει",μιας & σ'αυτη την κατηγορια ανηκω... ;)

Μια επισήμανση μόνο, μην ξεχνάς ότι αν μένεις σε νησί (εκτός της Κρήτης) είσαι αρκετά απομονωμένος, ειδικά κατά τη διάρκεια του χειμώνα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιστευω οτι οσοι εχουν ζήσει χρόνια σε χωριο θα πουν οτι προτιμουν τις πολεις και όσοι εχουν μεγαλώσει σε πολεις οτι προτιμούν την επαρχια. Κλασικα...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου roukounas, ομορφο θεμα.;)

Προσωπικα στην Ελλαδα εχω μεγαλωσει στην επαρχια.Στο Αργος.

Τα τελευταια χρονια περναω τον μεγαλυτερο ποσοστο του ετους σε μια φαινομενικα μεγαλυτερη πολη στην Ιταλια.

(Και ετοιμαζομαι να παω του χρονου σε μια "μικρη" Αθηνα...)

-Εχω διανυσει και ενα ετος περιπου στην Αθηνα.Οχι συνεχομενο.-

Προσωπικα μιλωντας παντα, πιστευω οτι η επαρχια ειναι καλλιτερη.

Ναι μεν η πρωτευουσα, εχει περισσοτερες επιλογες, σε διασκεδαση, βολτες, εστιατορια, events κτλ κτλ, αλλα απο την αλλη η επαρχια σε εμενα τουλαχιστον μου δινει ορισμενα αλλα πραγματα.

Κατ' αρχην δεν ζεις στους εξωφρενικους ρυθμους της πρωτευουσας.Δεν ειναι η ζωη σου ενας συνεχομενος αγωνας δρομου. :!:

Και στην επαρχια υπαρχουν πολλες επιλογες για διασκεδαση.Σιγουρα οχι τοσες οσο στην Αθηνα, αλλα δεν βαριεσαι και την ζωη σου.(με τιποτα)

Οι περιοχες που υπαρχουν στην επαρχια εχουν τρομερες φυσικες ομορφιες, και μπορεις να κανεις ανετα μικρα ταξιδακια(και σε αποσταση και σε ωρα), και να δεις απιστευτα μερη.(Στον ιδιο χρονο στην Αθηνα λογο κυκλοφοριακου θα εκανες 10χλμ...)

(Για εμενα).Το Ναυπλιο, Τολο, και αλλα μερη με ομορφες παραλιες κτλ κτλ, ειναι με το αυτοκινητο 10 με 20 λεπτα.:!:

ξερω οτι ανα πασα στιγμη, σε περιπτωση αναγκης θα εχω παρα πολλα ατομα τα οποια θα με βοηθησουν με τον "Α" ή "Β" τροπο.Ουτως ή αλλως ολοι γνωστοι ειμαστε. ;)

Σαφεστατα μεγαλυτερη ασφαλεια στη επαρχια.(Οχι βεβαια και σε απομονωμενες περιοχες οπου μπορει να σε σφαξουν και να μην σε βρουν ποτε :p )

Γενικα ειναι πολυ πιο "φιλικοι" οι ρυθμοι ζωης στην επαρχια.Δεν υπαρχει το αγχος και το πνιξημο της Αθηνας.

Ακομα και αν ποτε χρειαστει λογω της δουλειας μου μελλοντικα να μεινω στην Αθηνα, ειμαι σιγουρος οτι με την πρωτη ευκαιρεια θα πηγαινω επαρχια.Για να ξεσκασω-χαλαρωσω-ηρεμησω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε την άποψη σας και θα ήθελα πολύ να δω τους matrb bayern7 OveLix Dimitris79 woudoulis marioFit και ταξιδιωτης22 αλλά και πολλούς άλλους που τώρα μου διαφεύγουν να παίρνουν μέρος στην συζήτηση γιατί οι απόψεις τους με ενδιαφέρουν και για να κρατηθεί και ένα επίπεδο στην συζήτηση...

Καλά δε ντρέπεσαι?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ? Κανένας σεβασμός πλέον στους μεγαλυτέρους σου?Ε?? :p

Λοιπόν για να σοβαρευτούμε τώρα: όταν ο άντρας μου έκανε το στρατιωτικό του, πήγα και έπιασα δουλειά στο Πυθαγόρειο της Σάμου (το στρατόπεδο ήταν 10 λεπτά με τη μηχανή από εκεί).

Ηταν η χειρότερη περίοδος της ζωής μου. Κακοήθεια και κουτσομπολιό, μέχρι εκεί που δεν έπαιρνε. 'Ημουν "η γκόμενα του φαντάρου" με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Αγένεια, προσβλητικές εκφράσεις και καρφιά. Χάλια...

Το πράγμα άλλαξε όταν ήρθαν από την Αθήνα τα παιδιά που είχαν τουριστικά μαγαζιά και -σαφώς- άλλη νοοτροπία.

Ισως με εσένα να είναι διαφορετικά γιατί είσαι άντρας. Δεν ξερω. Ισως να ήταν έτσι το Πυθαγόρειο, ένα πολύ μικρό μέρος και να μην είναι έτσι στην πρωτεύουσα του νησιού. Τι να πω...

Πάντως η εμπειρία μου ήταν κάκιστη. Ασε την εκμετάλλευση που γινόταν σουτς δύστυχους τους φαντάρους... :(

Link to comment
Share on other sites

Den vlepo kanenan apolytos logo gia na egkataleipso thn Athhna.Den exo kanena parapono.

Sthn Athhna vrikseis o,ti thes:kinhmatografoys,katasthmata,ghpeda kai athlhtikes egkatastaseis,neanika kentra,estiatoria,polla eksyphretika mesa mazikhs metaforas,ta panta.

To thetikotero omos einai oti sthn Athhna o kairos einai sxedon panta kalos kai h thermokrasia den peftei pote kato apo toys 3 vathmoys.Epipleon sthn Athhna vriskontai oloi oi syggenois kai oi filoi moy...

 

Emena panta moy leipei h proteyoysa,otan vriskomai makria ths.Tha moy htan poly dyskolo na egkatastatho MONIMA se allh polh...

Denior είσαι ακόμα 16 χρονών. Κι εγώ είμαι μόλις 22. Νομίζω στην παρούσα φάση της ζωής μας δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε κάποια πράγματα του στυλ: "ψυχική ηρεμία", "απουσία άγχους", "πώς να κουμαντάρεις μια οικογένεια", "καθαρός αέρας", "ησυχία".

Εγώ σπουδάζω στη Θεσσαλονίκη. Μεγάλωσα στη Χαλκίδα.Εκεί μένουν και οι γονείς μου δηλαδή. Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αρχίσει και γίνεται ανυπόφορη η κατάσταση εκεί.Και μιλάω από άποψη κίνησης και ηρεμίας. Και το συζητάω με τους δικούς μου οι οποίοι περιμένουν πώς και πώς να τελειώσω με τις σπουδές, να πάρουν σύνταξη και να φύγουν για κάνα νησάκι. Φαντάζομαι λοιπόν ότι από τη στιγμή που όλοι είμαστε από το ίδιο σκαρί φτιαγμένοι, θα φτάσει κάποια στιγμή που θα παρακαλάμε να μπορούσαμε να φύγουμε από το φρενοκομείο της μεγαλούπολης. Πόσο μάλλον οι Αθηναίοι που ζουν και στο κολλαστήριο της Αθήνας. Εγώ προσωπικά ακόμα και τώρα παίρνοντας το πτυχίο μου αν μπορέσω να φύγω και να βρώ μια δουλειά σε κάνα νησί θα το κάνω όπωσδήποτε. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ λίγοι οι τυχεροί που βρίσκουν αξιοπρεπή δουλειά στα νησιά

Link to comment
Share on other sites

kat arxhn na ekfraso thn aporia moy...pera apo aytous pou einai sth lista sou oi upoloipoi na mh grapsoume?kai deyteron giati h dhmoskophsh afora mono thn a8hna?oi upoloipoi den exoume dikaioma summetoxhs kai pali???
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιστευω οτι οσοι εχουν ζήσει χρόνια σε χωριο θα πουν οτι προτιμουν τις πολεις και όσοι εχουν μεγαλώσει σε πολεις οτι προτιμούν την επαρχια. Κλασικα...

 

Eδω κανεις ενα λαθος.

Λεγοντας επαρχια δεν σημαινει αναγκαστικα και χωριο.Τα χωρια ειναι περιοχες κοντα σε πολεις που βρισκονται στην επαρχια.

Π.Χ. το Αργος ειναι πολη και εχει καπου 40.000 κατοικους.

Και πιστεψε με ειναι αναλογα τι σου λειπει.

Εγω μεγαλωσα επαρχια και ειπα επαρχια.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
kat arxhn na ekfraso thn aporia moy...pera apo aytous pou einai sth lista sou oi upoloipoi na mh grapsoume?kai deyteron giati h dhmoskophsh afora mono thn a8hna?oi upoloipoi den exoume dikaioma summetoxhs kai pali???

 

:wacko: :blink: και βεβαια εχετε και οσον αφορα το μερος εβαλα την Αθήνα γιατι το 70% αυτον που γραφουν στο φορουμ μενουν εκει..

 

Καλά δε ντρέπεσαι?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ? Κανένας σεβασμός πλέον στους μεγαλυτέρους σου?Ε?? :p

 

για δες παρακατω.. ;)

 

Πείτε την άποψη σας και θα ήθελα πολύ να δω τους matrb bayern7 OveLix Dimitris79 woudoulis marioFit και ταξιδιωτης22 αλλά και πολλούς άλλους που τώρα μου διαφεύγουν να παίρνουν μέρος στην συζήτηση γιατί οι απόψεις τους με ενδιαφέρουν και για να κρατηθεί και ένα επίπεδο στην συζήτηση...
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο marios_fit.

Kαι εγώ στη Βέροια μεγάλωσα (40-50Κ κατοίκους) και θα προτιμούσα με τα χίλια να μενω σε μια τέτοια πόλη (Βέροια, Καβάλα, Έδεσσα, Δράμα, Βόλο, Σπάρτη) παρά σε Θεσσαλονίκη όπου ζω τώρα.

Αλλά είπαμε η επαγγελματική αποκατάσταση το επιβάλλει...

Link to comment
Share on other sites

kat arxhn na ekfraso thn aporia moy...pera apo aytous pou einai sth lista sou oi upoloipoi na mh grapsoume?kai deyteron giati h dhmoskophsh afora mono thn a8hna?oi upoloipoi den exoume dikaioma summetoxhs kai pali???

 

Το πρωτο freak μου δεν το εγραψε με κακια.Ισως επειδη εχουμε μια "α" σχεση (π.χ. εγω τον εχω στους "φιλους"), και απλως το εγραψε χωρις να μειωσει τους υπολοιπους.(Ειπε οτι ξεχασε και πολλους)Ουτως ή αλλως ολοι μια παρεα ειμαστε.Ειλικριναα ετσι το βλεπω εγω. :D

ασ το αφησουμε αυτο ομως.Στο δευτερο που λες, η βααθυτερη εννοια ειναι οχι μονο Αθηνας - επαρχιας, αλλα αν το παρεις με μια πιο ευρεια(;) εννοια, ανα θα προτιμουσες να ζησεις σε μια "μεγαλουπολη"(δεν αναφερομαι στην Μεγαλοπολη-Τριπολη :p ), ή στην επαρχια.

Καιστην ελλαδα οι μεγαλουπολεις δεν ειναι και πολλες.Ο μισος πλυθσμος της χωρας στην Αθηνα εχει παει...:p (Χωρις κακια-ειρωνια)

Π.χ., εαν εσυ που γεννηθηκες στη Κω (υποθετικα παντα), και μεγαλωσες εκει, αν θα μπορουσες να ζησεις σε μια πολη σαν την Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

prosopika gennh8hka kai megalosa sth 8essalonikh...opote top erothma einai an 8a efeyga gia na pao na zhso se kapoia mikroterh polh...kai h prosopikh mou apanthsh einai pos nai..alloste kati tetoio 8a ginei...ta kinhtra omos einai ayta pou diaferoun .

p.x h garfield efyge kai phge se mikroterh polh gia ton antra ths...

o roukounas gia douleia..kapoios allos endexomenos gia sunduasmo kai ton duo...

kanenas ostoso den eida mexri tora na ekane esoterikh metanasteysh,apokentrosh,opos 8elete peite to etsi apla epeidh bare8hke ton tropo zohs sth polh...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εμεινα πεντε χρονια στην Ροδο οταν πρωτοηρθα στην Ελλαδα απο το εξωτερικο, και μετανιωνω καθε μερα που εφυγα και ηρθα στην Αθηνα.......και ναι εαν μπορουσα θα ξαναγυρναγα στην Ροδο
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μεγάλωσα στην Αθήνα και τα τελευταία τέσσερα χρόνια ζω στην Καλαμάτα οπου σπουδάζω. Αυτό που έχω να πω μετα απο τέσσερα χρόνια στην επαρχία είναι οτι με τίποτα δεν θα μπορούσα να αφήσω την Αθήνα για να ζήσω αλλού γιατι ήδη μου λείπει αφάνταστα και δε βλέπω την ωρα να πάρω το πτυχίο μου να γυρίσω πίσω. Δε λέω πολύ ωραία πόλη η Καλαμάτα, συνδιάζει βουνό-θάλασσα και πολλές ομορφιές αλλα τα πλεονεκτήματα της Αθήνας, για μένα, είναι περισσότερα :O
Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω στη Βαρκιζα.Ειμαι ευτυχισμενος που ζω σε ενα τετοιο μερος το οποιο συνδυαζει τα πλεονεκτηματα της πολης και του χωριου-κωμοπολης.Εχεις τη θαλασσα σου,την ανεση σου,το χωρο σου και συναμα δεν εισαι μακρια απο υπηρεσιες,καταστηματα κτλ

Οταν κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας (σπανια) δεν αισθανομαι ανετα..Πνιγομαι..

Αναρωτιεμαι πως ζουν οι ανθρωποι εκει...

 

Συμπερασμα?Δεν αλλαζω τη Βαρκιζα με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
prosopika gennh8hka kai megalosa sth 8essalonikh...opote top erothma einai an 8a efeyga gia na pao na zhso se kapoia mikroterh polh...kai h prosopikh mou apanthsh einai pos nai..alloste kati tetoio 8a ginei...ta kinhtra omos einai ayta pou diaferoun .

p.x h garfield efyge kai phge se mikroterh polh gia ton antra ths...

o roukounas gia douleia..kapoios allos endexomenos gia sunduasmo kai ton duo...

kanenas ostoso den eida mexri tora na ekane esoterikh metanasteysh,apokentrosh,opos 8elete peite to etsi apla epeidh bare8hke ton tropo zohs sth polh...

 

Σωστος ο ΦΙΛΟΣ mario_fit (και εγω σε εχω στην Λιστα Φιλων :) )

 

FREAK διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ.. Ξερω πολλα ατομα που ζουν εδω στην Σαντορινη που απαρνηθηκαν την ζωη των μεγαλων πολεων (Αθηνα Θεσσαλονικη κ.α.) και ΕΨΑΞΑΝ να βρουν ακρη για να ερθουν να μεινουν εδω.. Δεν ηρθαν τυχαια οπως εγω π.χ. Επισης θα ηθελα να σου πω οτι με οσους απο τους λιγους παιδικους μου φιλους εχω ακομα επαφη και ζουν ακομα στην Αθηνα ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ (και πολλοι απο αυτους με οικογενειες και παιδια) μου ζητουν να τους βρω τον τροπο να κανουν αυτο που εκανα και εγω.. Λες να ειναι τυχαιο?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να σου πω οτι με οσους απο τους λιγους παιδικους μου φιλους εχω ακομα επαφη και ζουν ακομα στην Αθηνα ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ (και πολλοι απο αυτους με οικογενειες και παιδια) μου ζητουν να τους βρω τον τροπο να κανουν αυτο που εκανα και εγω.. Λες να ειναι τυχαιο?? :worry:

 

Οχι δεν ειναι τυχαιο...απλα παντα ο ανθρωπος θελει αυτο που δεν εχει...Οι ιδιοι που σου τα λενε αυτα, αν πανε επαρχια ειναι πολυ πιθανο να θέλουν να γυρισουν πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω στη Βαρκιζα.Ειμαι ευτυχισμενος που ζω σε ενα τετοιο μερος το οποιο συνδυαζει τα πλεονεκτηματα της πολης και του χωριου-κωμοπολης.Εχεις τη θαλασσα σου,την ανεση σου,το χωρο σου και συναμα δεν εισαι μακρια απο υπηρεσιες,καταστηματα κτλ

Οταν κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας (σπανια) δεν αισθανομαι ανετα..Πνιγομαι..

Αναρωτιεμαι πως ζουν οι ανθρωποι εκει...

 

Συμπερασμα?Δεν αλλαζω τη Βαρκιζα με τιποτα!

Γενικα η παραλιακη ζωνη της Αθηνας(νοτια προαστια)& ο Πειραιας δεν εχουν καμια σχεση με το κεντρο...κανουμε & κανα μπανακι χωρις πολλα εξοδα... ;)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...