Jump to content

Lenovo S850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά τα recoveries που κατασκεύασα είναι για όσα κινητά αγοράστηκαν στην Κίνα και περάστηκε η ROW (πιθανόν να δουλεύει και σε αυτά που αγοράστηκαν στην Ελλάδα)

CWM 6.0.5.0 για τη S850_ROW

TWRP 2.7.1.0 για τη S850_ROW

TWRP 2.8.0.0 για τη S850_ROW

Αυτό το recovery είναι για τα κινητά που έχουν την κινέζικη rom (αυτή που στέλνουν τα καταστήματα απο την Κίνα)

TWRP 2.7.1.0 για S850_CN

 

1. Eγκαταστήσετε τo recovery απο PC (χωρίς root και FlashTool)

 

Ενεργοποίηστε το USB-debugging στο τηλέφωνό σας ( συνδέστε το τηλεφωνο με έναν υπολογιστή, ανοίξτε το διάφραγμα κορυφής, επιλέξτε Ρυθμίσεις USB-σύνδεση , ενεργοποιήστε τον εντοπισμό σφαλμάτων USB )

Κατεβάστε και αποσυμπιέστε το αρχείο fastboot-recovery.zip

Αποσυμπίεστε σε ενα φάκελο το παραπάνω zip

Τοποθετήστε μεσα στον παραπάνω φακελο το recovery.img (αν δεν ονομάζεται έτσι μετονομαστε το)

Εκτελέστε το αρχείο flash.bat

Πατήστε οποιοδήποτε πλήκτρο για να τερματίσετε οταν ολοκληρωθεί το script

 

2. Με το Mobileuncle

 

Εαν είστε ήδη root μπορείτε να χρησιμοποιησετε το Mobileuncle το οποίο το κατεβάζετε απο το playstore

Συνδέστε το τηλέφωνο με το PC

Αντιγράψτε το recovery.img (αν δεν ονομάζεται έτσι μετονομαστε το) στη εσωτερική μνήμη

Μπείτε στο mobileuncle και πατηστε recovery update

Επιλέξτε το Recovery.img (στην SD-Card)

Πατηστε OK και επανεκινήστε

 

3. Με το SPFlashTool

 

Χρησιμοποιήστε το MT6582_Android_scatter.txt (είναι για ROW Rom)

Βάλτε το recovery.img στον ιδιο φάκελο με το scatter

Επιλέξτε DA_DL_All With Check Sums

Πατήστε Download

Συνδέστε κλειστό το κινητό (έχοντας αποεπιλέξει την γρήγορη εκκίνηση)

Περιμενετε μεχρι να εμφανιστεί ο πράσινος κυκλος

Αποσυνδέστε

 

Είσοδος στο Recovery

 

Σας παραθέτω τρείς μεθόδους για είσοδο στο recovery

a) Για να μπέιτε στο recovery πατήστε volume(+) , volume (-) και το power ταυτόχρονα

b) Με το Mobileuncle -> reboot into recovery

c) Έχοντας εγκατεστημένο το ADB πληκτρολογούμε στο command prompt adb reboot recovery

 

Διαδικασία Root με το SuperSU

 

Κατεβάστε στο κινητό το UPDATE-SuperSU-v2.04.zip

Κατεβάστε στο κινητό το SuperSU_v2.08.rar

Μπείτε στο recovery

επιλέξτε το install zip from SD

επιλέξτε το UPDATE-SuperSU-v2.04.zip

Κάντε reboot

εγκαταστήστε το SuperSU_v2.08.rar

Edited by Mic_T
Προσθήκη οδηγιών και ανανέωση των recoveries
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτά τα recoveries που κατασκεύασα είναι για όσα κινητά αγοράστηκαν στην Κίνα και περάστηκε η ROW (πιθανόν να δουλεύει και σε αυτά που αγοράστηκαν στην Ελλάδα)

CWM 6.0.5.0 για τη S850_ROW

TWRP 2.7.1.0 για τη S850_ROW

TWRP 2.8.0.0 για τη S850_ROW

 

Μπορείς να μας πεις πως βάζουμε την custom recovery?2.8.0.0 δουλεύει κομπλέ?Πιο πολυ για root το θελω εξαλου γιατι ακομα δεν βλεπω καποιον kernel η custom rom

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις πως βάζουμε την custom recovery?2.8.0.0 δουλεύει κομπλέ?Πιο πολυ για root το θελω εξαλου γιατι ακομα δεν βλεπω καποιον kernel η custom rom

Ενημέρωσα το post μου με οδηγίες.

Στο δικό μου κινητό δουλεύουν και τα τρία recoveries για ROW που ανέβασα, οπότε είναι θέμα γούστου για ποιο θέλεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα το post μου με οδηγίες.

Στο δικό μου κινητό δουλεύουν και τα τρία recoveries για ROW που ανέβασα, οπότε είναι θέμα γούστου για ποιο θέλεις.:)

 

οκ σ'ευχαριστώ!!!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

εδω είσαι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thinkleft.eightyeightsms.mms&hl=el......επιπλέον ρυθμίσεις-Αφαίρεση unicode-Αφαίρεση όλων των χαρακτήρων και είσαι κομπλε

Υπαρχει τροπος να μετραει αντιστροφα τους χαρακτηρες ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να μετραει αντιστροφα τους χαρακτηρες ?

 

δεν νομίζω να γίνεται στο 8sms...τώρα σε άλλη εφαρμογή sms ίσως να υπάρχει αυτό..

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με το lenovo S850! Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες και ξαφνικά μου έκλεισε και όταν το ξανάνοιξα μου λέει κάτω αριστερά Security Problem και πάνω αριστερά μου έχει το εικονίδιο του ANDROID (το πράσινο ανθρωπάκι) ! Τι μπορώ να κάνω για να το επιδιορθώσω? Πάντως το κινητό λειτουργεί κανονικά απλώς είναι ενοχλητικό να υπάρχουν αυτά στην οθόνη μου και ίσως υπάρχει θέμα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με το lenovo S850! Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες και ξαφνικά μου έκλεισε και όταν το ξανάνοιξα μου λέει κάτω αριστερά Security Problem και πάνω αριστερά μου έχει το εικονίδιο του ANDROID (το πράσινο ανθρωπάκι) ! Τι μπορώ να κάνω για να το επιδιορθώσω? Πάντως το κινητό λειτουργεί κανονικά απλώς είναι ενοχλητικό να υπάρχουν αυτά στην οθόνη μου και ίσως υπάρχει θέμα!

 

καλησπέρα μαρια θα σου προτεινα να τσεκαρεις λιγο ολα τα post απο την αρχη έχει αναφερθεί το πρόβλημα και από μένα και από άλλον χρήστη.......δυστυχώς εσβησες το secureit αντί να το κάνεις πάγωμα και σου βγάζει αυτήν την επιλογή......εγω ο μονος τροπος που βρηκα αν και με δυσκόλεψε λίγο άλλα τελικά ήταν πολύ εύκολο ήταν να περάσω την ευρωπαϊκή rom 207 που αναβαθμιζεται σε 211.Διαβασε τα post πιο πίσω θα σε βοηθήσουν αρκετα..

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να μετραει αντιστροφα τους χαρακτηρες ?

 

Εγω χρησιμοποιω το chompSMS και τους μετραει αντιστροφα. Αν το εγκαταστησεις πανε πρωτα 'Ρυθμισεις > SMS & MMS Settings και βαλε check στο Compact sms messages.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το chompSMS και τους μετραει αντιστροφα. Αν το εγκαταστησεις πανε πρωτα 'Ρυθμισεις > SMS & MMS Settings και βαλε check στο Compact sms messages.

Σου εμφανιζει στα εισερχομενα ειδοποιηση Παλι με την stock εφαρμογη ?

Link to comment
Share on other sites

Σου εμφανιζει στα εισερχομενα ειδοποιηση Παλι με την stock εφαρμογη ?

 

Δεν ξερω, εχω βαλει το chomps κατω, αλλα οταν ερχεται sms βγαζει pop window με το μηνυμα για γρηγορη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειμαι ετοιμη να παραγγειλω το κινητο απο minideal. Το βρήκα όμως στο ιδιο σαιτ στο eu warehouse.Ειναι λιγο πιο ακριβο, αλλα ερχεται γρηγορότερα.Γνωριζετε αν υπάρχει καμία άλλη διαφορα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειμαι ετοιμη να παραγγειλω το κινητο απο minideal. Το βρήκα όμως στο ιδιο σαιτ στο eu warehouse.Ειναι λιγο πιο ακριβο, αλλα ερχεται γρηγορότερα.Γνωριζετε αν υπάρχει καμία άλλη διαφορα?

 

Καμια αλλη διαφορα. Απλα πληρωνεις παραπανω την μεταφορα με DHL.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Ειμαι ετοιμη να παραγγειλω το κινητο απο minideal. Το βρήκα όμως στο ιδιο σαιτ στο eu warehouse.Ειναι λιγο πιο ακριβο, αλλα ερχεται γρηγορότερα.Γνωριζετε αν υπάρχει καμία άλλη διαφορα?

 

Η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι οι συσκευές που έρχονται από Ευρώπη δεν περνούν τη διαδικασία του τελωνείου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι οι συσκευές που έρχονται από Ευρώπη δεν περνούν τη διαδικασία του τελωνείου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ουτε αυτες που ερχονται απο τα γνωστα μαγαζακια της Κινας.

Τελωνειο περνανε μονο οι συσκευες που ερχονται μεσω ιδιωτικων εταιριων μεταφορας. DHL UPS κτλ.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ουτε αυτες που ερχονται απο τα γνωστα μαγαζακια της Κινας.

Τελωνειο περνανε μονο οι συσκευες που ερχονται μεσω ιδιωτικων εταιριων μεταφορας. DHL UPS κτλ.

 

Δεν ισχύει αυτό. Κανονικά όλα περνάνε (ή θα έπρεπε να περνάνε) από το τελωνείο από τη στιγμή που προέρχονται από αγορές εκτός Ευρώπης. Αυτό είναι θέμα νομοθεσίας. Τώρα αν για κάποιους λόγους κάποια πράγματα παρακάμπτονται αυτό είναι άλλο θέμα. Ενημερωτικά... με απλό ταχυδρομείο, κάποιοι είχαν την τύχη ή την ατυχία να πληρώσουν δασμούς. Απλά αυτά τα περιστατικά είναι λίγα σε σχέση με το σύνολο των αγορών. Τέλος πάντων, κλείνουμε το off topic εδώ και συνεχίζουμε στα της συσκευής του τίτλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και παλι γεια σας παιδια. Λοιπον παρελαβα το κινητο μου Μπλε εχτες όλα καλα απο minideal ξεκινησε στις 5 του μηνα και ηταν εδω 21 (Ρόδος). ειναι το πρωτο μου smartphone οποτε τα εχω τελειως χαμενα. Να ρωτησω γιατι κανετε αυτο με την Ελληνικη rom πρεπει να το κανω και εγω; Και καποια apps πως τα σβηνω. Το ξερω οτι ειμαι τελειως ασχετη οποτε μπορειτε να γελασετε ελευθερα πειραζει που καθαρισα την οθονη με το υγρο που καθαριζουν τις οθονες των laptop νομιζω οτι εκανα βλακεια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Aelia, δεν είναι απαραίτητο να περάσεις την ελληνική rom καθώς η rom του minideal θα καλύψει τις ανάγκες σου. Τώρα όσον αφορά για το πως σβήνεις κάποιες εφαρμογές, γνώμη μου είναι να τις αφήσεις (μέσα σε ένα φάκελο) γιατί αν διαβάσεις στις προηγούμενες σελίδες, αρκετοί φίλοι προσπάθησαν να απομακρύνουν κάποιες από αυτές και τους έβγαζε ένα μήνυμα στην οθόνη συνεχώς.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Aelia, δεν είναι απαραίτητο να περάσεις την ελληνική rom καθώς η rom του minideal θα καλύψει τις ανάγκες σου. Τώρα όσον αφορά για το πως σβήνεις κάποιες εφαρμογές, γνώμη μου είναι να τις αφήσεις (μέσα σε ένα φάκελο) γιατί αν διαβάσεις στις προηγούμενες σελίδες, αρκετοί φίλοι προσπάθησαν να απομακρύνουν κάποιες από αυτές και τους έβγαζε ένα μήνυμα στην οθόνη συνεχώς.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να σε ρωτησω μου βγαζει κινεζικα σε διαφορες φασεις διπλα απο τα Ελληνικα. π.χ. διπλα απο τα ονοματα στις επαφες μου. Ετσι να το αφησω; και αυτο με την κεραία το σημα μου ειναι 1 με 2 γραμμες 3g ειναι φυσιολογικο ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι εχω παρει αρκετα τηλεφωνα απο ali αλλα απο τον συγκεκριμενο πωλητη..θελει προσοχη το ali..τον συγκεκριμενο παντως τον συνιστω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εγω εχω παρει 2 απο εδω http://www.aliexpress.com/store/product/Original-5-inch-Lenovo-S850-3G-Smartphone-MTK6582-Quad-Core-Android-4-4-IPS-Screen-16GB/103919_1897472717.html

τωρα ομως δεν συμφερει το πηγε 232$..θα το ξαναβαλει ομως 180$

 

Ευχαριστω το πηρα τελικα απο minideal

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να σε ρωτησω μου βγαζει κινεζικα σε διαφορες φασεις διπλα απο τα Ελληνικα. π.χ. διπλα απο τα ονοματα στις επαφες μου. Ετσι να το αφησω; και αυτο με την κεραία το σημα μου ειναι 1 με 2 γραμμες 3g ειναι φυσιολογικο ;

 

Γιαυτό τον λογο βάζουμε τις ευρωπαικες rom, επειδή σε αυτά τα τηλέφωνα από την Κίνα δεν είναι τα πάντα μεταφρασμένα, ενω στην ευρωπαϊκή rom δεν έχεις τέτοια προβλήματα.

 

Για το σήμα παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο οπως πχ η περιοχή που βρίσκεσαι με ποια εταιρία είσαι κλπ. Εγω με την wind είμαι έτσι εχω στο σπίτι μου 1 γραμμή με 3g ενω με cosmote 3 γραμμές

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό τον λογο βάζουμε τις ευρωπαικες rom, επειδή σε αυτά τα τηλέφωνα από την Κίνα δεν είναι τα πάντα μεταφρασμένα, ενω στην ευρωπαϊκή rom δεν έχεις τέτοια προβλήματα.

 

Για το σήμα παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο οπως πχ η περιοχή που βρίσκεσαι με ποια εταιρία είσαι κλπ. Εγω με την wind είμαι έτσι εχω στο σπίτι μου 1 γραμμή με 3g ενω με cosmote 3 γραμμές

 

Αχ ναι το καταλαβα πρεπει να βαλω Ελληνικη αλλα οι οδηγιες σας ενω ειναι κατατοπιστηκοτατες μου φαινονται κινεζικες. δεν ειναι απλα ενα downloading εδω εχω χασει τον μπουσουλα αλλα που θα παει θα τον βρω , οσο για το σημα παρολο που χανεται τελειως καμια φορα (ποτεδεν ειχα καλο σημα σπιτι μου.) μπορω και μιλαω ανετα.

Και παλι σε ευχαριστω, γενικοτερα το σαιτ ειναι πολυ βηθητικο !!

 

Ερωτηση στους ειδικους; Αν προσπαθησω να τα κανω μονη μου ολα αυτα(backup,rom, recovery κ.λ.π.) και δεν το κανω σωστα, υπαρχει περιπτωση να κανω ανεπανορθωτη ζημια;;;;

Γιατι ενας τεχνικος που ρωτησα μου ειπε οτι θελει πολυ ωρα πολυ ψαξιμο και το λιγοτερο που θα μου παρει ειναι 20€ δηλ δεν ξερει ποσα θα παει.

 

Παιδιά έχει κανείς πρόβλημα με το σήμα του δικτύου;
Εμενα εχει φορες που χανεται και τελειως αλλα παραδοξως μπορω και μιλαω εσυ τι προβλημα εχεις; Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει φορες που χανεται και τελειως αλλα παραδοξως μπορω και μιλαω εσυ τι προβλημα εχεις;

Όχι απλά Ρωτούσα γιατί ήθελα να το πάρω και διάβασα σε ένα φόρουμ του εξωτερικού ότι υπάρχει πρόβλημα γι αυτό Ρωτούσα

Edited by athanaso77
απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά Ρωτούσα γιατί ήθελα να το πάρω και διάβασα σε ένα φόρουμ του εξωτερικού ότι υπάρχει πρόβλημα γι αυτό Ρωτούσα

 

Να σου πω την αληθεια με ανησυχει λιγο αλλα το κουλο ειναι οτι μιλαω ανενοχλητη και μου αρεσει πολυ σαν κινητο. Να σου εξηγησω το ανοιγω και δεν εχω καθολου και με το που τηλεφωνω ερχεται το σημα και ακομα με μια γραμμη μιλαω μια χαρα. Δεν ξερω αν σε βοηθαω ή σε μπερδευω ...;)

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Σε Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και ευχομαι το τηλέφωνο να σου βγει πολυ καλό και να μην αντιμετωπισεις ποτέ κανένα πρόβλημα αλλά αγορασα άλλο κινητό
απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Σε Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και ευχομαι το τηλέφωνο να σου βγει πολυ καλό και να μην αντιμετωπισεις ποτέ κανένα πρόβλημα αλλά αγορασα άλλο κινητό

 

Παρακλω. Επισης να μας πει τι πηρες και αν βγηκε καλο

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...