Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικα έκανα μ@λ@κι@...εκανα update OTA και τώρα έχει χαλάσει όολη η φάση..... Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει βήμα βήμα τι θα κάνω?Ακολουθώ τον οδηγό που είδα πιο πρίν??? Help dudes γιατι η αδερφή μου τρελαίνεται....Αν καποιος μπορει να βοηθησει να κανω κατι, γτ ουτε το εχω ξανακανει, ουτε καν ποια rom εχει ελληνικα δν ξερω..,

 

Εχεις περασμενη στο κινητό σου custom recovery (CWM η TWRP); Αν ναι σου προτείνω αυτές τις δυο rom.

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-20/

Τις έχω χρησιμοποιήσεικαι τις δυο, έχουν ελληνικά και δουλεύουν πολύ καλά. Εαν δεν έχεις recovery δες το Post 1003 για το πως θα φλασάρεις recovery και εν συνεχεία μέσω της recovery φλασάρεις όποι απο τις δυο rom θέλεις.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους . Παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό αλλά δεν είχα συμμετάσχει σε κάποιο θέμα μέχρι τώρα (για τυχόν λάθη ή παρατυπίες παρακαλώ συγχωρέστε με) . Χρειάζομαι άμεσα τη βοήθειά σας . Πριν ένα μήνα έφερα ένα Lenovo A820 για ένα φίλο , το τηλέφωνο παρουσίασε πρόβλημα . Στη Sim1 το σήμα έρχεται και φεύγει . Δοκίμασα διάφορες κάρτες τίποτα , έβαλα 2 κάρτες του ίδιου πάροχου τίποτα (η Sim2 δουλεύει τέλεια) , δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων τίποτα . Η ROM που φοράει είναι Lenovo A820_S139_130422 και το τηλέφωνο είναι ρουταρισμένο . Δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στα smartphones , ότι έχω διαβάσει εδώ θεωρητικά . Περιμένω με αγωνία τα "φώτα σας" .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

μήπως το τηλέφωνό είναι ρυθμιζόμενο να πιάνει μόνο 3g και στην περιοχή σου δεν έχει καλό σήμα το 3g;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που με βοήθησες να προσεγγίσω το πρόβλημα . Πήγα στη Λειτουργία Δικτύου>SIM1>Προτιμήσεις Δικτύου και παρατήρησα τα εξής :

Όταν επιλέγω GSM/WCDMA (αυτόματη λειτουργία) το σήμα είτε είναι 3G είτε G χάνετε και ξαναέρχεται με αποτέλεσμα το κινητό να χάνει τη λειτουργικότητα του .

Όταν επιλέγω WCDMA αν στην περιοχή που βρίσκομαι υπάρχει σήμα 3G τότε έχει και το κινητό . Αν η περιοχή δεν έχει σήμα 3G τότε το κινητό δεν έχει καθόλου σήμα (φυσιολογικό νομίζω) .

Όταν επιλέγω GSM το κινητό έχει σταθερό σήμα παντού .

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι αρκετά πολύπλοκο γι' αυτό κάθε ιδέα-λύση δεκτή .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να κάνω overclocking στο lenovo a820;

Και γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό;

Πάντως νομίζω οτι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό;

Πάντως νομίζω οτι δεν γίνεται.

 

θελω να του αυξήσω την ταχύτητά του.. οχι πως εχω πρόβλημα. υπάρχει overclocked kernel;

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά . Έχει ξεψυχίσει το θέμα ;

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά . Έχει ξεψυχίσει το θέμα ;

μήπως δεν φταίει το κινητό αλλά ο παροχος;;;..... δοκίμασε και μια άλλη εταιρία

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το πρόβλημά μου . Το δοκίμασα με διάφορους παρόχους αλλά το ίδιο συμβαίνει . Καμιά άλλη ιδέα .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom έχεις?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

θελω να του αυξήσω την ταχύτητά του.. οχι πως εχω πρόβλημα. υπάρχει overclocked kernel;

 

Νομίζω οτι πρέπει να δώσει τα sources η Mediatek για overclocked Kernel. Δεν το έχει κάνει μέχρι τώρα και ούτε πιστεύω οτι θα το κάνει.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom έχεις?

Build number

Lenovo A820_S139_130422

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδιά κάνω την διαδηκασία για να φλασάρω ενα lenovo A820 όπως την περιγράφει ο φίλος EGRANEROE αλλά στο 3ο βήμα μετά την αποσυμπίεση της ρομ δεν μπορώ να βρω το MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει ?
Lumia 920
Link to comment
Share on other sites

Lenovo A820_S139_130422

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνω την διαδηκασία για να φλασάρω ενα lenovo A820 όπως την περιγράφει ο φίλος EGRANEROE αλλά στο 3ο βήμα μετά την αποσυμπίεση της ρομ δεν μπορώ να βρω το MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει ?

 

Για ποιά rom μιλάς;

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παδιά σας παρακαλώ βοηθείστε με! Παρήγγειλα από το aliexpress το lenovo a820 s (οκταπύρηνο) αλλά δεν ανοιγει :(((( το εβαλα στη φορτιση αλλα δεν υπαρχει κατι που να δειχνει οτι φορτίζει. Το κινητο μολις παταω το κουμπι on κατι κανει η οθονη. Δλδ το μαυρο για ενα δευτερολεπτο γινεται φωτεινο μαυρο. Ειδα πως δεν υπαρχει καποιο αυτοκολλητο προστασιας πισω απο την μπαταρια. Τι μπορει να ειναι;;;
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Με παρατεταμένο πάτημα του volume + ή - μαζί με το power button κάνει κάτι διαφορετικό;

 

Ωστόσο φίλε μου οφείλω να σε ενημερώσω ότι όπως μάλλον θα έχεις καταλάβει ήδη από την αρχή που άνοιξες το κουτί... η συσκευή σου δεν είναι γνήσια Lenovo αλλά κάποιος αγνώστου προελεύσεως κλώνος μιας και δεν υπάρχει επίσημα Α820s αλλά το κλασσικό A820. Συνηθίζεται βλέπεις τα Aliexpress / Alibaba να πουλάνε τέτοιου είδους (δήθεν ενισχυμένων) συσκευών. Και αν βάλεις κάποια εφαρμογή τύπου cpu-z θα δεις ότι δεν είναι καν οκταπύρηνο. Κάποιοι κινέζοι έχουν τη συνήθεια να πειράζουν τον kernel και να δείχνει διαφορετικά χαρακτηριστικά από αυτά που έχει πραγματικά η συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εκανα οσα ειπες και μετα πηρε μπρος.

Επειδη εχω δει το A820 , το συγκεκριμενο κινητο ειναι τελειως διαφορετικο. Το πρωτο ειναι πιο μακροστενο σε σχεση με το s , οπως επισης και το καπακι ειναι διαφορετικο. Ειλικρινα ελπιζω να μην ειναι κλωνος

 

Και κατι που μολις ειδα.. δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογες απο το market. μου λεει "σφαλμα ανακτησης πληροφοριων απο τον διακομιστή RPC:S-5:AEC-0" Τι ειναι αυτο παλι;;;;

Edited by myrsine22
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει Α820s...κσι βλέπω ότι έχει μεγαλύτερη μπαταρία 2800mAh

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπάρχει Α820s...κσι βλέπω ότι έχει μεγαλύτερη μπαταρία 2800mAh

 

Που το είδες ακριβώς; Στο site της Lenovo;

 

Σ ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εκανα οσα ειπες και μετα πηρε μπρος.

Επειδη εχω δει το A820 , το συγκεκριμενο κινητο ειναι τελειως διαφορετικο. Το πρωτο ειναι πιο μακροστενο σε σχεση με το s , οπως επισης και το καπακι ειναι διαφορετικο. Ειλικρινα ελπιζω να μην ειναι κλωνος

 

Τι ανάλυση έχει η συσκευή σου υποτίθεται; Δες εδώ.

 

Και κατι που μολις ειδα.. δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογες απο το market. μου λεει "σφαλμα ανακτησης πληροφοριων απο τον διακομιστή RPC:S-5:AEC-0" Τι ειναι αυτο παλι;;;;

 

Για να μην μπλέκεις τώρα με δοκιμές... πας καλύτερα για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει Α820s...κσι βλέπω ότι έχει μεγαλύτερη μπαταρία 2800mAh

 

http://forum.china-iphone.ru/lenovo-a820s-fake-lenovo-a820-t33977.html

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Α820s σταματήστε να δωρίζεται τα λεφτά σας σε τυχάρπαστους κινέζους και ειδικά του aliexpress. Πριν δώσετε τα λεφτά σας και δεν το λέω σε εσένα ψάξτε, αυτή η αναθεματισμένη συσκευή με τα σουπερ ουάου χαρακτηριστικά είναι πραγματική; Συνήθως ένα απλό Google Search ή ερώτηση στο forum θα σας σώσει εκατοντάδες ευρώ.

 

Εντελώς φιλικά γιατί τα ευρώ δεν είναι βοτσαλάκια.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι ακριβώς, τώρα ο καθένας μπορεί να φαντάζεται ότι θέλει, αλλά η αλήθεια είναι αυτή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ο τόνος μου είναι κάπως και συγγνώμη γι'αυτό αλλά την έχω δει κάπως μετά τα αντίστοιχα κρούσματα στο Huawei Honor 3C, ρε παιδιά λίγο προσοχή, κάνουμε αγορά από την άλλη άκρη της Κίνας και δίνουμε λεφτά, πραγματικά λεφτά, όχι βοτσαλάκια. Γράψε 2 γραμμές στο forum ή 2 λέξεις στο Google Search και δείτε τι γίνεται με το κινητό, ποια είναι τα πραγματικά χαρακτηριστικά και εν τέλη προτιμείστε καταστήματα που εκπροσωπούνται εδώ στο forum που έχουν δώσει και τις ανάλογες εξετάσεις.

 

Το πάθημα ας γίνει μάθημα τώρα, και την επόμενη φορά, σωστή επιλογή. Για την ιστοριά το link που παρέθεσα έχει κάποιες rom και κάτι άλλες πληροφορίες άμα θέλεις να δεις.

 

Αυτά και συγγνώμη πάλι για το ύφος μου.

 

Καλό σας βράδυ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι ο τόνος σου...

 

ένα γρήγορο search έκανα και μου έβγαλε το a820s σε διάφορα μαγαζιά, πλην όμως όχι μεγάλα και υπέθεσα ότι είναι πραγματικό μιας και πλέον δεν κυκλοφορεί ...

 

αλλά κοιτώντας το τώρα προσεκτικά αρχίζει να μου μυρίζει και εμένα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...