Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την εφαρμοφη για το facebook κατεβασε'την απο το ovi store ;)

 

για το c6 δν υπαρχει παιδια εχω κοιταξει παντου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν στην βγάζει εννοείς στο ovi store; Περίεργο γιατί πριν λίγο καιρό την κατέβασα για το 5800 και δούλευε καλά. Αν δεν την βρίσκεις από το ovi, δοκίμασε με αναζήτηση στο google να βρεις το αρχείο εγκατάστασης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν στην βγάζει εννοείς στο ovi store; Περίεργο γιατί πριν λίγο καιρό την κατέβασα για το 5800 και δούλευε καλά. Αν δεν την βρίσκεις από το ovi, δοκίμασε με αναζήτηση στο google να βρεις το αρχείο εγκατάστασης.

 

στο σιτε της ovi π.χ δν εχει ουτε fb ουτε myspace ουτε hi5.το fb το εχει για ολα τα κινητα εκτος απο το c6.και λεει οτι δν υποστιριζετε.....

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η final έκδοση του Opera Mobile 10.1!! :D :cool:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η final έκδοση του Opera Mobile 10.1!! :D :cool:

αξιζει να την κατεβασουμε?? διορθωνει τιποτα??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα για μήνες τον Opera Mobile 10.1 beta, είχα συχνά αρκετά μικρά κολλήματα κατά τo browsing, τα οποια πλέον δεν παρατηρώ.Για γενικές βελτιώσεις, στο changelog λέει ότι βελτιώσανε πολύ την Javascript engine, και την κάνανε εφάμιλη του κανονικού Opera για pc!

 

Για όσους χρησιμοποιούν τον Opera στα symbian κινητά τους, αξίζει η αναβάθμιση και δεν πειράζει τίποτα από bookmarks etc! ;)

 

Το μόνο κακό είναι ότι αλλάξανε το εικονίδιο, και το παλιό μάρεσε περισσότερο!! :p

Στον opera mobile 5 mini (java edition όχι symbian) υπήρχε δυνατότητα να βάλουμε ότι εικονίδιο θέλαμε, με ένα κολπάκι.

Δεν ξέρω αν υπάρχει tweak για να αλλάξουμε εικονίδιο στις κανονικές (*.sis) εφαρμογές...

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει tweak για να αλλάξουμε εικονίδιο στις κανονικές (*.sis) εφαρμογές...

 

Μπορείς να το αλλάξεις.. Θα πρέπει να "ανοίξεις" τα 2 .sis με το UnSIS μετά θα πάρεις από την beta το εικονίδιο που σου αρέσει μετά θα το μετονομάσεις (εάν χρειαστεί) όπως στην final και θα το αντικαταστήσεις με τον x-plore στην περίπτωση που η συσκευή σου είναι χακαρισμένη..

 

Εάν δεν είναι θα πρέπει να φτιάξεις ένα .sis που θα αντικαθιστά το εικονίδιο με αυτό της επιλογής σου ψάξε λίγο στο google και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Εάν χρειαστείς κάτι μπορείς να ρωτήσεις στο Μεταφράσεις εφαρμογών στα ελληνικά γιατί η δημιουργία του .sis που αλλάζει το εικονίδιο είναι ίδια με αυτήν που αλλάζει τα αρχεία της γλώσσας :)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους θα το δοκιμάσω το παραπάνω, αλλά για πρακτικούς λόγους επέστρεψα στην 10.1 beta 2!! :p

 

Η final έκδοση μπορεί να μην "παγώνει" όπως πάγωνε η beta (ανεπαίσθητα βέβαια), αλλά μου εμφάνισε ένα πρόβλημα που δεν το είχα με την beta!

Σε αρκετά sites κατά το άνοιγμα, μου βγαίνει μήνυμα "μνήμη πλήρης παρακαλώ κλείστε μερικές εφαρμογές", παρά το γεγονός ότι έχω 120+ ΜΒ μνήμης ελεύθερα!! Αυτό το πρόβλημα το είχα και με την final έκδοση του mobile 10....

 

Back to beta λοιπόν..... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα το περναω να δω ετσι τι παιζει...

παντως το γενικο installer μου εβγαλε προβλημα και δεν ολοκληρωνε την εγκατασταση και τωρα δοκιμαζω με το δευτερο τροπο install...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει αυτό;

 

Nokia Connectivity Analyzer

 

Καλή εφαρμογή φαίνεται.

 

Ωραίο είναι αλλά του λείπει ένα traceroute.... :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο καλό εορτολόγιο που να συνεργάζεται και με το ημερολόγιο;

έχω ένα java based αλλά ψάχνω για κάτι καλύτερο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στην πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει ο Porfyras

http://porfyras.blogspot.com/2009/11/eortologio-v100.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία έκδοση του python είναι η 1.45? Edited by Maniac
http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλό αλλά το scrolling δεν δουλεύει:(

 

Όντως έτσι συμβαίνει με τις μπάρες και δυστυχώς και οι επόμενες version της python

δεν διορθώνουν το πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει και με v1.97 και με v2.0 στις οποίες όχι μόνο δεν εξαλείφεται το πρόβλημα,

αλλά έχουν παρουσιαστεί πολύ πιο σοβαρά, ένα εκ των οποίων στο ενσωματωμένο στην python γλώσσα, time module.

Δεν νοείται Ημερολόγιο-Εορτολόγιο με λανθασμένες επιστροφές απ' το time module. Γι' αυτό και επέμενα στην 1.45 η οποία μπορεί να μην έχει μπάρες κύλησης σε λίστες

αλλά δουλεύει σωστά σε ότι έχει να κάνει με ημερομηνίες, έστω κι αν κρίνεται αναγκαία η extra χρήση και κατά συνέπεια signed του appuifw2 module.

Ξέρω ότι κουράζω με αυτά που αναφέρω. Όλοι μας θέλουμε (κι εγώ μαζί) να κάνουμε κλικ στην εφαρμογή, να εγκαθίσταται σωστά, γρήγορα, χωρίς πιστοποιητικά και

πάνω απ' όλα να δουλεύει ΣΩΣΤΑ kai bugfree.

Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι, ότι όταν είχα αγοράσει το Ν97 και το 5800 δεν υπήρχε kinetic scrolling στις συσκευές αυτές.

Όλες οι εφαρμογές μου (κι όχι μόνο οι δικές μου δούλευαν σωστά μόνο με τις μπάρες κύλισης).

Κατόπιν πιο λαμπρό μυαλό εκεί στη "μαμά" αποφάσισε να το προσθέσει και να μετατρέψει το gui των κινητών σε μαρτύριο δεν το γνωρίζω.

Μάλλον για να θυμίσει Αμερικάνικες και πιο εντυπωσιακές εμπειρίες (any way δεν μου πέφτει λόγος και δεν κριτικάρω. Περί ορέξεως ...)

Παρόλα αυτά (για να τελειώνω κιόλας-Κυριακάτικα σας έπρηξα ... :O) υπάρχει λύση την οποία εγω, εδω και πολύ καιρό έχω ακολουθήσει.

Πολύ απλά έκλεισα το kinetic scrolling στο Ν97 που χρησιμοποιώ.

Πως ???Με το sign και εγκατάσταση του Disable KS . Το συγκεκριμένο αλλά και άλλες μορφές επέμβασης στο scroll του κινητού υπάρχουν ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην touch έκδοση του Facebook από τον Opera 10.1, αλλά δεν βλέπω πουθενά πώς κάνεις chat.

Μήπως θέλει κάτι άλλο?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με κανέναν browser δεν μπορείς να κάνεις chat από το 5800. Μόνο με εφαρμογή όπως το nimbuzz. Αν κάποιος έχει βρει άλλον τρόπο ας με διορθώσει.
Link to comment
Share on other sites

Με κανέναν browser δεν μπορείς να κάνεις chat από το 5800. Μόνο με εφαρμογή όπως το nimbuzz. Αν κάποιος έχει βρει άλλον τρόπο ας με διορθώσει.

εγω εχω κανει και με το ebuddy ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αλλάξεις.. Θα πρέπει να "ανοίξεις" τα 2 .sis με το UnSIS μετά θα πάρεις από την beta το εικονίδιο που σου αρέσει μετά θα το μετονομάσεις (εάν χρειαστεί) όπως στην final και θα το αντικαταστήσεις με τον x-plore στην περίπτωση που η συσκευή σου είναι χακαρισμένη..

 

Εάν δεν είναι θα πρέπει να φτιάξεις ένα .sis που θα αντικαθιστά το εικονίδιο με αυτό της επιλογής σου ψάξε λίγο στο google και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Εάν χρειαστείς κάτι μπορείς να ρωτήσεις στο Μεταφράσεις εφαρμογών στα ελληνικά γιατί η δημιουργία του .sis που αλλάζει το εικονίδιο είναι ίδια με αυτήν που αλλάζει τα αρχεία της γλώσσας :)

Γιαννη επειδη θα ηταν πολυ χρησιμο να μπορουμε να αλλαζουμε εικονιδια σε εφαρμογες

(αλλα και φακελους?) μπορεις να μας δωσεις ενα οδηγο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει και με το ebuddy ;)

Ναι, υπάρχουν και άλλες εφαρμογές όπως επίσης και το fring. Το nimbuzz το έφερα σαν παράδειγμα. Αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος chatting για το facebook παρά μόνο μέσω εφαρμογής.

 

Αν πρόσθεταν την δυνατότητα chat στην εφαρμογή του facebook, θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα για τους χρήστες του fb.

Link to comment
Share on other sites

Με κανέναν browser δεν μπορείς να κάνεις chat από το 5800. Μόνο με εφαρμογή όπως το nimbuzz. Αν κάποιος έχει βρει άλλον τρόπο ας με διορθώσει.

Τελικά έχει δίκιο ο άλλος φίλος!!

Γίνεται κανονικά chat μέσω της σελίδας του FB και του Opera!!! :):)

Απλά πρέπει να επιλέξεις να πας στο Full Site του FB.Από το Touch site δεν βγαίνει το chat.

 

Όσο για το enter, μετά από 2-3 πατήματα στο enter του πληκτρολογίου, το κείμενο βγαίνει στο chat.:happy: Κουλό αλλά δουλεύει.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουν και άλλες εφαρμογές όπως επίσης και το fring. Το nimbuzz το έφερα σαν παράδειγμα. Αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος chatting για το facebook παρά μόνο μέσω εφαρμογής.

 

Αν πρόσθεταν την δυνατότητα chat στην εφαρμογή του facebook, θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα για τους χρήστες του fb.

 

Έχω την υποψία ότι δεν μπορείς να κάνεις fb chat από το fring αλλά έχω κλειστό το κινητό αυτή τη στιγμή και ψιλοβαριέμαι να σηκωθώ να το ανοίξω για να δω..:)

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη επειδη θα ηταν πολυ χρησιμο να μπορουμε να αλλαζουμε εικονιδια σε εφαρμογες

(αλλα και φακελους?) μπορεις να μας δωσεις ενα οδηγο?

Επειδή έχω περισσότερο από χρόνο να ασχοληθώ με την "διαδικασία" και o υπολογιστής μου δεν έχει windows αυτή την στιγμή μπορεί να γράψω κάτι που δεν είναι σωστό :O

 

Ο ευκολότερος τρόπος είναι να έχεις χακαρισμένη την συσκευή σου και να περάσεις το εικονίδιο χειροκίνητα στο κατάλογο \resource\apps αφού πρώτα το μετονομάσεις με το ίδιο ακριβώς όνομα που έχει το εικονίδιο που θέλεις να αλλάξεις.

 

Σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις ένα sis που θα αλλάζει το εικονίδιο χρησιμοποίησε το SISWare, είναι ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να κάνεις εύκολα τέτοια "κολπάκια" και δεν χρειάζεται να έχεις γνώσεις προγραμματισμού. Ανοίγεις το sis διαγράφεις ότι δεν χρειάζεται αντικαθιστάς το νέο mif με το παλιό και κλείνεις το αρχείο αφού έχεις επιλέξει το νέο sis που θα δημιουργηθεί να είναι "update" έτσι έχεις ένα sis που έχει μέσα του μόνο το καινούριο εικονίδιο και μπορεί να κάνει εγκατάσταση σε όλες της συσκευές. Εγκατέστησε το SISWare και με λίγο υπομονή θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις.

 

Για τους φακέλους τα πράγματα είναι διαφορετικά, μια εφαρμογή που σου επιτρέπει να αλλάξεις τα εικονίδια είναι το MenuEditor αλλά πρέπει να έχεις χακαρισμένη την συσκευή σου και δεν ξέρω εάν συνεχίζουν την ανάπτυξη του. Θυμάμαι ότι είναι ενσωματωμένο με την python και εάν δεν την συνεχίζουν μπορεί να έχεις προβλήματα με της άλλες εφαρμογές που είναι γραμμένες στην ίδια γλώσσα λόγο παλιότερης έκδοσης της python.

 

Ένας άλλος τρόπος υπάρχει εδω. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει τροποποιώντας το xml και mif μπορείς να κάνεις κάτι δικό σου και γιατί όχι να το κάνεις sis με την βοήθεια του SISWare ;)

 

Εάν τελικά ασχοληθείς θα χαρώ να μας δείξεις αυτά που θα φτιάξεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...