Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλάκα κάνεις, πέρασε τελωνείο και βγήκε από αυτή την κόλαση και δε χρεώθηκα, ΠΕΡΑΣΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!?!?

 

Οτιδήποτε εισέρχεται στην χώρα μας περνάει από το τελωνείο. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι εκτελωνιστες θα κάτσουν να χρεωσουν τους φόρους στα πάντα,λόγω έλλειψης χρόνου κάνουν τα στραβά μάτια

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Μάπα το καρπούζι, τελικά δεν πέρασε καν τελωνείο, θα περάσει σήμερα στη Θεσσαλονίκη... Πφφφ
Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν κάποιους μήνες πήρα κάτι μανικετόκουμπα απο ΗΠΑ, με ειδοποίησαν οτι ανοίχτηκε το δέμα για έλεγχο στο τελωνείο και ενώ κανονικά θα έπρεπε να πληρώσω, δε μου ζήτησαν ούτε 1 ευρώ.. απλά καθυστέρησε 2 μέρες

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πει κάποιος τι σκατά συμβαίνει;

Η σελίδα της USPS λέει

 

Status: Out of Foreign Customs

 

Your item cleared customs in GREECE at 10:13 am on September 16, 2010. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

 

Των ΕΛ.ΤΑ. λέει

 

14/9/2010 8:48:00 μμ ` ` ` `

` ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

14/9/2010 8:48:29 μμ ` ` ` `

` ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ Αποστολή Συσκευασίας

 

15/9/2010 3:39:51 πμ ` ` ` `

` ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ Αποστολή Συσκευασίας

 

16/9/2010 8:23:19 πμ ` ` ` `

` ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. Παραλαβή Συσκευασίας

 

16/9/2010 8:29:25 πμ ` ` ` `

` ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

16/9/2010 10:14:42 πμ ` ` ` `

` ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

16/9/2010 10:18:21 πμ ` ` ` `

` ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. Αποστολή Συσκευασίας

 

Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι δε βγήκε από το τελωνείο, ΒΓΗΚΕ ή ΟΧΙ;

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε μην αγχωνεσαι.....Ακομα και αυτο να δεις ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ /ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. ΕΝΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ ,μην αγχωνεσαι...Λογικα θα σου στειλουν ειδοποιιση αυριο ή τη Δευτερα να το παραλαβεις απο το τοπικο ταχυδρομειο...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έχει βγει :) Και δρομολογήθηκε για Κοζάνη :) Θα έρθει σε μένα, δε θα πάω να το παραλάβω... Τώρα μένει να μη με χρέωσαν :p Πόσο λέτε, αν με χρέωσαν; 120 ή παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , εχω παραγγελει κατι απο το revolve clothing , εχουν περασει 15 μερες και δεν εχει ερθει !! το στελνουν με usps (airmail) και δεν εχουν tracking service !! λενε οτι ερχεται σε 5 με 10 μερες !! δεν με ενδιαφερει και πολυ ποτε θα ερθει αλλα θελω να ξερω αν θα ερθει και δεν το παρω , σε ποσες μερες μπορουν να το στειλουν πισω !!

 

παντως , ειδοποιηση στο σπιτι δεν εχει ερθει !!

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Περιμενα κατι στικακια απο Κινα και μου ρθαν σημερα.Το πρωι ακουσα το θυροτηλεφωνο αλλα δεν απαντησα γιατι νομιζα πως ειναι διαφημιστικα.Το μεσημερι που κατεβηκα ειδα τους δυο φακελους με τα στικακια χυμα μαζι οτι αλλο αφηνει ο ταχυδρομος στην εισοδο(λογαριασμοι κλπ).Δεν θα πρεπε να μου αφησουν ειδοποιητηριο ωστε να περασω εγω απο το καταστημα εφοσων δεν με βρηκαν???Θα μπορουσε καποιος να μου τα παρει ετσι πως ηταν εκτεθημενα.Να παω να τους πω τιποτα η ετσι λειτουργουν οταν η συσκευασια ειναι μικρη??? Edited by zyp3r
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να τους πω να μην τα φερνουν σπιτι αλλα να περναω εγω απο κει να τα παιρνω??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πιό κουλό που μου έχει συμβεί με τα Ελτα είναι ότι ,μια θεία μου, πήρε τα Ελτα στο Μοσχάτο και τους ζήτησε όσα γράμματα γράφουν το επώνυμο της να πηγαίνουν στην Σαλαμίνα , με αποτέλεσμα να πάνε όλα τα γράμματα της πολυκατοικίας που έμενε αρχικά η θεία μου , να πάνε στην οδό του σπιτιού της στην Σαλαμίνα .Βέβαια μετά η θεία μου τους τα έψαλλε για τα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επανήλθαν όλα φυσιολογικά , εάν το ξαναζητήσει πάλι και ξαναγίνει θα πάω εγώ η ίδια στα Ελτα και θα γίνει πανικός.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται από το τηλέφωνο τέτοιες δουλειές.:)

Θέλει αίτηση και γράφεις εκεί συγκεκριμένα τι ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, οι ταχυδρομοι μοιραζουν φακελους και απογευμα/βραδυ? εφυγα στις 7 παρα απο το σπτι. γυρισα πριν λιγο και ειδα 2 φακελους με το ονομα μου.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τους βάλανε από δίπλα πολυκατοικία ή κάτι τέτοιο, γιατί και εγώ το είχα παρατηρήσει αυτό, αλλά μετά μου είπαν ότι τα άφησαν κατά λάθος σε άλλη πολυκατοικία.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε πιστευω, μιας και ΟΛΟΙ οι γειτονες εδω ειναι..........(καταλαβαινετε)

 

περασε μια υποψια απο το μυαλο μου οτι μπορει να τους πηρε καποιος απο την οικοδομη που μενω και να τους ξαναβαλε πισω. η αληθεια ειναι οτι εχουν "εξαφανιστει" πολλοι φακελοι απο τους ενοικους της πολυκατοικιας μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να σου έγινε διανομή από ΕΛΤΑ αποκλείεται, γιατί μέχρι της 13:30 με 14:00 παραδίδουν.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:mad: - ειναι οι μεγαλυτερες "κηδειες" ,ο ταχυδρομος βαριεται ενα τοσο δα δεματακι να στο φερει και βαζει την ενδειξη ογκωδες και σου αφηνει ειδοποιητηριο την παρασκευη το μεσημερι κατα τις 12 να πας να το παρεις την δευτερα (!) οταν σου στελνουν κατι με DHL με χαμηλο κοστος [επειδη αυτη ειναι κατ'ουσιαν ειναι Deutche Post] το κανουν πασα στα ΕΛ.ΤΑ ταχυμεταφορες,η DHL δεν μπορει να σου πει που ειναι το δεμα απο την στιγμη που περασε τα συνορα ενω στο track & trace των ΕΛΤΑ αργουν να ενημερωσουν κι αλλες φορες καθολου

αποτελεσμα να ψαχνεις το δεμα στο ταχυδρομειο και ουτε αυτοι να μπορουν να κανουν κατι ασε δε που βαριουνται να παρουν τηλεφωνο να μαθουν,η κατασταση ειναι εξαιρετικα εκνευριστικη,στο Γερμανικο site σου λενε με λεπτομερειες που ειναι ανα μερα και ωρα το δεμα κι εδω στο αρμοδιο γραφειο δεν σηκωνουν ουτε το ρημαδι για τηλεφωνο που εχουν μπροστα τους ακριβως για αυτην την δουλεια (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω χθες το απόγευμα από τα ΕΛΤΑ στην Ομόνοια να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια έκπτωση για μαζική αγορά. Και με ένα ειρωνικό ύφος μου λέει η υπάλληλος:

-"Εχουμε περίοδο εκπτώσεων και δεν το ήξερα;"

 

Μου 'ρθε να τη δείρω, ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

Mερικοί υπάλληλοι των ΕΛΤΑ και συγκεκριμένα στο υποκατάστημα των Αμπελοκήπων στην θεσσ/κη, είναι πολύ αγενείς και μέχρι να σε εξυπηρετήσουν,αγανακτείς! Μια φορά έτυχε να ρωτήσω κάτι για αποστολή δέματος με αντικαταβολή και μόνο που δεν πιαστήκαμε στα χέρια.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

:mad: - σε συγκεκριμενο καταστημα εχω παει μονος μου 2 φορες να βρω δεματακι με την προϊσταμενη απλα να με κοιτα με απορια ,η υπαλληλος στο γκισε να επιμενει πως δεν εχει ερθει κατι ασχετα αν το ψαξιμο με tracking number ελεγε αλλα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...