Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εταιρίας ή κάρτα για απεριόριση flat rate dial-up πρόσβαση; (δηλαδή με 0800... νούμερο ή κάτι αντίστοιχο). Με ενδιαφέρει μόνο για το καλοκαίρι και επομένως δε θέλω να μπλέξω με συμβόλαια, κλπ. Thanx:)

 

(ή έστω με ΕΠΑΚ χρέωση αλλά για απερίοριστο χρόνο μέσα στο μήνα, όχι συγκεκριμένες ώρες όπως είναι oi Netkey της Forthnet)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με ΕΠΑΚ Θα βρείς κάρτες για 1 ή δύο μήνες. Υπάρχει μία του ΟΤΕ Smile Μαύρη. Πρόσεξε όμως μήπως η σύνδεση σου ADSL σου επιτρέπει να κάνεις και χρήση DIAL -UP . Οι περισσότερες εταιρείες το επιτρέπουν
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με κάτι που μου συμβαίνει από χθες το βράδυ.

Συγκεκριμένα, ενώ μέχρι χθες κατέβαζα από το rapidshare με ταχύτητα 105 - 110 KB/δευτερόλεπτο, από χθες κατεβάζω ακριβώς με τη μισή, δηλαδή με 53-54 περίπου.

Λέω θα είναι κάτι παροδικό: κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή, κλείνω το ρούτερ για λίγο και μετά το ξανανοίγω, πάλι τα ίδια.

Μειωμένη και η ταχύτητα downloading από microsoft.com, λίγο παραπάνω από το μισό όμως.

Από ftp.ntua.gr κανένα πρόβλημα. Κατεβάζω με την ίια ταχύτητα όπως και παλιά.

Με το speedtest.net πάλι κανένα πρόβλημα! Μου δείχνει ότι έχω την ταχύτητα που είχα πάντα.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Να έχει μειωθεί η ταχύτητα στο rapidshare μόνο, αφού ουσιαστικά εκεί έχει μειωθεί; (είμαι free user)

Πώς γίνεται οι άλλες μετρήσεις που κάνω να μη δείχνουν μείωση;

Επικοινώνησα με το cc της WIND και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή μου και ότι η μείωση ταχύτητας μπορεί να οφείλεται σε αυξημένη κίνηση στο rapidshare και αυτό που μου είπαν είναι λογικό, τη στιγμή που αλλού δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.

Τέλος, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους αξιόπιστους τρόπους μέτρησης της ταχύτητάς μου; Κάποια αξιοόπιστα πχ. τεστ ή σελίδες με αρχεία μεγάλου όγκου για να τα κατβάζω και να βλέπω την ταχύτητα;

Nα σημειώσω ότι δεν αντιμετωπίζω άλλα προβλήματα. Όλες οι σελίδες ανοίγουν ταχύτατα.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις 2 Ιουνίου το rapidshare έχει εφαρμόσει την τακτική στους free users να κατεβάζουν με μέγιστο στα 500 kilobit.

Δεν έχει πρόβλημα η γραμμή σου καθώς το παραπάνω μεταφράζεται σε max=62.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις 2 Ιουνίου το rapidshare έχει εφαρμόσει την τακτική στους free users να κατεβάζουν με μέγιστο στα 500 kilobit.

Δεν έχει πρόβλημα η γραμμή σου καθώς το παραπάνω μεταφράζεται σε max=62.

 

Καλά το κατάλαβα...

Σ' ευχαριστώ φίλε! :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά το ΟΤΕ talk 24/7 με απεριόριστες κλήσεις σε όλα τα σταθερά δίκτυα στην Ελλάδα, τί θα γίνει με το Conn-x talk 24/7, του οποίου οι απεριόριστες κλήσεις περιορίζονται μόνο σε σταθερά ΟΤΕ; Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύει το isdn...αν θέλεις να δουλεύουν όλες οι πρίζες πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο!!!
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αν θέλει να δοκιμάσει μόνος του το εξής.

Ξεβιδώνει την κεντρική πρίζα. Εκεί υπάρχουν δύο ζεύγη καλωδίων τουλάχιστον. Το ένα φέρνει το σήμα του ΟΤΕ και το άλλο συνδέει την κεντρική πρίζα με τις υπόλοιπες. Συνδέει το πρώτο στην είσοδο του NT1 παρακάμπτοντας την πρίζα (με καλώδιο απέξω) και το άλλο το αφήνει συνδεδεμένο στην πρίζα. Μετά απλά βάζει ένα καλώδιο που συνδέει την έξοδο του NT1 με την πρίζα και έτσι όλες οι πρίζες θα έχουν κανονικά τηλεφωνικό σήμα και θα λειτουργούν ως duplex.

Link to comment
Share on other sites

Θελω το εξης αν γινεται....

 

Να παρω ενα ασυρματο τηλεφωνο που να δεχεται προσθετο ακουστικο αλλα ο χωρος που θα ειναι η βαση του προσθετου να μην απαιτειται να εχει τηλεφωνικη πριζα.

 

Για να γινω πιο κατανοητος.....Στο σπιτι εχω ολα τα τηλεφωνα πανω σε router της netone αλλα ειναι σε χωρο μακρυα απο την κρεβατοκαμαρα στην οποια δεν εχω τηλεφωνικη πριζα με σημα.

 

Σημερα λοιπον πρωι πρωι μας πηραν τηλεφωνο και με δυσκολια ακουσα τον ηχο απο το ασυρματο που ηταν πανω στον router....Αν γινεται αυτο που θελω δεν θα υπηρχε προβλημα.

 

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο κανει;

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978086&product=785369

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978086&product=876410

 

βασικα νομιζω οτι τα πακετα με 2 ασυρματα μονο το ενα εχει βαση κανονικη και το αλλο μονο βαση φορτισης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Πηγα στον Γερμανο και πηρα ενα κλασικο Panasonic ασυρματο και το εβαλα να φορτιζει.

Μου ειπαν οτι αν κανω συγχρονισμο με το υπαρχον ασυρματο στα ακουστικα μπορω να το βαλω σε αλλο χωρο χωρις να χρειαζεται να το βαλω και σε τηλ. πριζα....

 

Θα δειξει....

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μια χαρα δουλεψε !!!!!Πρωτη φορα ειδα τηλεφωνο να χτυπαει χωρις να ειναι σε τηλεφωνικη πριζα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς, αυτή την στιγμή ποιά υπηρεσία προσφέρει τις φθηνότερες κλήσεις προς ελληνικά κινητά από σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ; Είναι VOIP, με προεπιλογή ή μήπως το νέο πρόγραμμα ΟΤΕ mobile (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=353&hop=o);
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και η διαφορά με το προηγούμενο που είχε κλήσεις μόνο προς δίκτυο ΟΤΕ είναι μόνο 90λεπτά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και η διαφορά με το προηγούμενο που είχε κλήσεις μόνο προς δίκτυο ΟΤΕ είναι μόνο 90λεπτά.

 

Μα ακόμα το conn-x talk περιλαμβάνει κλήσεις μόνο προς ΟΤΕ. Εσύ μιλάς για το OTE talk.

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστή μου μετακόμισε σε δικό της σπίτι και δεν έχει βάλει ακόμα τηλεφωνική γραμμή.

Το πρώτο βήμα που της είπα να κάνει είναι να ζητήσει απο τον ΟΤΕ να της περάσει μια γραμμή στο διαμέρισμά της. Απο εκεί και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα.

 

Μου είπε πως ενδιαφέρεται για μια εταιρεία που να της δίνει φθηνές , εαν όχι δωρεάν, σε σταθερα και κινητά.

Απο προσωπική εμπειρία απο την Forthnet της είπα να μείνει μακριά...

ΠΟιές άλλες έχουν βγάλει οικονομικά πακέτα; Conex talk?

Περισσότερο θέλέι τηλεφωνία παρα ιντερνετ.

 

Πόλη: Βόλος

 

Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας? :cool::O:rolleyes:

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous...

Prin apo dyo mines epeidi eprepe na paw sto e3wteriko diekopsa mia tilefoniki grammi pou eixa. Epeidi epestrepsa pisw ligo nwritera ap'oti perimena tha ithela na zhthsw epanasyndesh me ton idio ari8mo. Gnwrizei kanenas an ginete? Rwtaw epeidh eixa mia mikri zhthsh me mia ekprosopo ths etaireias kai mou anefere oti o ari8mos pou eixa dw8ike se kapoio allo :confused:.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν ξεκίνησε η εμπορική του διάθεση, παρά την έγκριση από την ΕΕΤΤ. Πάντως εγώ πήρα στο 134, έδωσα τα στοιχεία μου και θα με ενημερώσουν τηλεφωνικά, όταν ξεκινήσει η λειτουργία προς όλα τα σταθερά δίκτυα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι το διαθέτουν. Όμως το παλιό σίγουρα δεν θα το αλλάξουν σε καινούρο αυτόματα. Γιατι το παλιό το δίναν και σε επαγγελματίες ενώ το καινούριο όχι.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα πακέτα 2Play με δωρεάν σταθερή τηλεφωνία είναι αυτά που ενδιαφέρουν τον περισσότερο κόσμο. Ποια εταιρεία όμως έχει την καλύτερη προσφορά (με ή χωρίς δωρεάν χρόνο προς κινητά?)

 

Ξεκινάω με τη Forthnet που με 40€ δίνει 24Mbit δωρεάν αστικά/υπεραστικά/διεθνή (για τις δημοφιλέστερες χώρες) και 1 ώρα προς όλα τα Ελληνικά κινητά.

Μικρή λεπτομέρεια είναι πως τους 801 αριθμούς τους χρεώνει μια αστική μονάδα.

Ποιότητα επικοινωνίας μέτρια (αλλά δεν προβληματίζει). Σε κλήσεις προς Αμερική πολύ συχνά ήταν κακή και κάποιες φορές δεν μπορούσα να πιάσω γραμμή.

ΑDSL ταχύτητες καλές, αλλά τουλάχιστον στην περίπτωσή μου υπάρχει πρόβλημα αποσυνδέσεων.

Τηλεφωνική εξυπηρέτηση μέτρια (συχνά ο χρόνος αναμονής είναι 20λεπτά με μισή ώρα) αλλά οι υπάλληλοι είναι καταρτισμένοι και εξυπηρετικοί.

Χρόνος ενεργοποίησης δυστυχώς δε θυμάμαι... Χωρίς τηλέφωνο δεν πρέπει να έμεινα σχεδόν καθόλου, χωρίς Ιnternet όμως πρέπει να ήμουν αρκετές ημέρες. Πάει αρκετός καιρός όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...