Jump to content

Εξυπηρέτηση πελατών Wind


haforce
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να το πιστέψω, πώς σε κάτι που πληρώνεις (0,24/κλήση ή 0,12/κλήση) γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη αναμονή και μάλιστα να στο κλείνουν μετά από 20 λεπτά ΑΝΑΜΟΝΗΣ!

Πραγματικά έχω βγει από τα ρούχα μου. 2 φορές έπαιρνα τηλέφωνο στο 1260 και περίμενα 20 λεπτά κάθε φορά και μου έκλειναν το τηλέφωνο στα μούτρα.

Πρώτη φορά στα τελευταία 2,5 χρόνια μου έχει συμβεί αυτό. ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ. Ειδκά όταν πληρώνεις για κάτι, να σου φέρονται με αυτόν τον απαξιωτικό τρόπο. Βούρδουλας που χρειάζεται...:whip: :whip:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να το πιστέψω, πώς σε κάτι που πληρώνεις (0,24/κλήση ή 0,12/κλήση) γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη αναμονή και μάλιστα να στο κλείνουν μετά από 20 λεπτά ΑΝΑΜΟΝΗΣ!

Πραγματικά έχω βγει από τα ρούχα μου. 2 φορές έπαιρνα τηλέφωνο στο 1260 και περίμενα 20 λεπτά κάθε φορά και μου έκλειναν το τηλέφωνο στα μούτρα.

Πρώτη φορά στα τελευταία 2,5 χρόνια μου έχει συμβεί αυτό. ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ. Ειδκά όταν πληρώνεις για κάτι, να σου φέρονται με αυτόν τον απαξιωτικό τρόπο. Βούρδουλας που χρειάζεται...:whip: :whip:

 

Που να δεις στη Cosmote...:X Εκεί κλείνει κατευθείαν η γραμμή από τις πολλές αναμονές!:p

 

Πάντως και εγώ έχω διαπιστώσει τώρα τελευταία ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ στο cc της ΤΙΜ. Μήπως ήρθε η ώρα να ενδυναμώσουν λίγο το δυναμικό της εξυπηρέτησης πελατών?:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γινεται με την εξυπηρετηση πελατων των εταιρειων ειναι απιστευτο.

Ειδικα αυτη η cosmote πρεπει να προσπαθει πολυ για να ειναι τοσο αθλια σε αυτο τον τομεα.

Η μονη σχεδον αψογη στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση ειναι η vodafone, η οποια ομως μαλλον εχει ξεχασει οτι εχει και online φορμα για εξυπηρετηση πελατων, αφου δεν απανταει ποτε.

Προσωπικα θεωρω οτι ειναι απαραδεκτες οι εταιρειες ειδικα απο τη στιγμη που χρεωνουν την υπηρεσια.

Θα επρεπε να υπαρξει συντονισμενη αντιδραση για περιπτωσεις τυπου cosmote (εκει εχω τη μεγαλη δυσαρεστη εμπειρια, οπου απο τα νευρα μου εχω χασει 10 χρονια απο τη ζωη μου).

Εγω για τη vodafone που δεν απανταει στα online ερωτηματα εστηλα ηδη e-mail στη vodafone uk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα την τελευταία φορά που χρειάστηκε να καλέσω 1260.2 φορές μετά από 20λεπτο μου το έκλεισαν!

μηνυμα 330:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164500&page=17

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια, τον τελευταιο μηνα δλδ, εχει αναμονες.

Κατι ανακαταταξεις προσωπικου, κατι νέες προσληψεις, σύντομα θα πρέπει να στρωσει παλι .

Link to comment
Share on other sites

Εγω για τη vodafone που δεν απανταει στα online ερωτηματα εστηλα ηδη e-mail στη vodafone uk

 

 

...Χμμμ...και τι περιμενεις;;;;....

 

...να τους μαλωσουν;;;;:lol: :lol: :lol: :lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...Χμμμ...και τι περιμενεις;;;;....

 

...να τους μαλωσουν;;;;:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Βασικα θα το προωθησουν στην vf gr.

 

Καλυτερα παντως απεθυειας email σε vf-gr γιατι το οnline δεν το πολυεμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα το προωθησουν στην vf gr.

 

προσωπικα πιστευω οτι ουτε καν θα ασχοληθουν μαζι του....

 

..ασχετο [η σχετικο;;;]...

 

...ειχα καρτοκινητο voda UK.... πριν κανενα χρονο ειχα στειλει ενα μαιλ στην voda UK....δυο φορες....για να αποκλεισω πιθανοτητα οτι χαθηκε, δεν το προσεξαν κλπ....μια φορα οσο ημουν Σαν Φραντσισκο και αλλη μια φορα οταν ηρθα Αθηνα :p ....

 

...ακομα περιμενω απαντηση...:lol: :lol: :lol: :lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο αδερφός μου με ΤΙΜ ήταν το προηγούμ,ενο μήνα στη Νέα Υόρκη, κάτι έγινε και του απενεργοποιήθηκε το roaming και έμεινε χωρίς τηλέφωνο. Προσπαθούσε απεγνωσμένα από το σταθερό του ξενοδοχείο να επικοινωνήσει με τη ΤΙΜ, καλούσε, ξανακαλούσε.... Να μην πολυλογώ συνολικά και στις 4 φορές που χρειάστηκε να καλέσει για να μιλήσει με έναν άνθρωπο (:mad: ) περίμενε 30' στην αναμονή. Καταλαβένετε ότι ο λογαριασμός του ξενοδοχείου ήταν megalicious... Kαι ήταν και για μία μέρα χωρίς κινητό!
Link to comment
Share on other sites

egw pantws opote pernw til sto 1260 den perimenw pote!!ma pote!!

o,ti wra kai na kalesw....

otan anoixei h grammi kai milaei o tilefonitis (patiste 1...patiste 2 ktl)

emeis kateythian patame to pliktro 8.

dokimaste to kai den tha xasete!!!!!!

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

egw pantws opote pernw til sto 1260 den perimenw pote!!ma pote!!

o,ti wra kai na kalesw....

otan anoixei h grammi kai milaei o tilefonitis (patiste 1...patiste 2 ktl)

emeis kateythian patame to pliktro 8.

dokimaste to kai den tha xasete!!!!!!

 

Όλοι το 8 πατάμε. Απλώς περιμένουμε δεν ξέρω και εγώ πόση ώρα ακούγοντας το "Θέλω τα ώπα μου" μέχρι να μιλήσουμε με κάποιον λες και είμαστε στη Cosmote...:(

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυστηχως αναμονη...αλλα τι να κανεις! οσο πιο πολλοι συνδρομητες τοσο μεγαλυτερη και η κινηση στο 1260 και παει λεγοντας :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυστηχως αναμονη...αλλα τι να κανεις! οσο πιο πολλοι συνδρομητες τοσο μεγαλυτερη και η κινηση στο 1260 και παει λεγοντας :p

 

Aυτό αγαπητέ billakosss δεν είναι δικαιολογία. Αν ξαφνικά με την εξαγορά της Q έχουν αυξηθεί οι συνδρομητές, ας αυξήσουν το προσωπικό στα call centers! Στη Vodafone που έχει και περισσότερους συνδρομητές γιατί σου απαντάνε αμέσως? Σαν τη Cosmote θέλει να καταντήσει η ΤΙΜ/Wind?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη Cosmote θέλει να καταντήσει η ΤΙΜ/Wind?:worry:

δεν σ'εβρισα!!!:p

 

οχι ενταξει ρε συ,απλα θα γνωριζεις οτι τα call center δεν εχουν συγκεκριμενες ωρες αιχμης. και λογικο ειναι καποιες φορες να πεφτουν εξω τα προγραμματα τους. ετσι δεν ειναι?

 

η γνωμη μου ειναι παντως, οτι ανα πασα στιγμη πρεπει να υπαρχει καποιος εκπροσωπος να απαντησει.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

δεν σ'εβρισα!!!:p

 

οχι ενταξει ρε συ,απλα θα γνωριζεις οτι τα call center δεν εχουν συγκεκριμενες ωρες αιχμης. και λογικο ειναι καποιες φορες να πεφτουν εξω τα προγραμματα τους. ετσι δεν ειναι?

 

η γνωμη μου ειναι παντως, οτι ανα πασα στιγμη πρεπει να υπαρχει καποιος εκπροσωπος να απαντησει.

 

To θέμα είναι ότι τώρα τελευταία παρατηρείται μεγάλη αναμονή όλες τις ώρες!:p Ακόμα και πρωινά καθημερινής. Δεν έχει προβλέψει η ΤΙΜ αυξημένη κίνηση την ώρα αυτή? Δηλαδή δεν υπάρχει επάρκεια προσωπικού και οργάνωση. Τέλος πάντων θέλω πραγματικά να πιστεύω πως τώρα με την αλλαγή ονόματος, την πλήρη ενσωμάτωση της Q στην εταιρεία και την αλλαγή στη πολιτική της (αφού στοχεύει πρωτιά!:rolleyes: ) να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση γιατι είναι έμας τομέας που η ΤΙΜ πάσχει ακόμα. Και δυστυχώς ακόμα και στην κατάρτιση/ενημέρωση του προσωπικού!

 

Είμαι σίγουρος όμως πως θα βελτιωθεί η κατάσταση. Αλλιώς... Απλώς θα μας σπάσουν τα νεύρα για λίγο καιρό ακόμα! Έχουμε τουλάχιστον τα καταστήματα, έτσι billakosss?:O

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει απαραίτητα να γίνουν πολλές προσλήψεις στο customer service της ΤΙΜ! ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ! Έχει αυξηθεί πολύ ο χρόνος αναμονής! Από θέματα κατάρτισης ξέρουν αρκετά πράγματα πλέον(τουλάχιστον στο 1277 που τηλεφωνώ δεν έχω παράπονο) αλλά από αναμονή...πάρα πολύ! Παλιότερα υπήρχε άμεση απόκριση,τώρα πρέπει να περιμένεις κατά μέσο όρο 5 λεπτά!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το πιστέψω, πώς σε κάτι που πληρώνεις (0,24/κλήση ή 0,12/κλήση) γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη αναμονή και μάλιστα να στο κλείνουν μετά από 20 λεπτά ΑΝΑΜΟΝΗΣ!

Πραγματικά έχω βγει από τα ρούχα μου. 2 φορές έπαιρνα τηλέφωνο στο 1260 και περίμενα 20 λεπτά κάθε φορά και μου έκλειναν το τηλέφωνο στα μούτρα.

Πρώτη φορά στα τελευταία 2,5 χρόνια μου έχει συμβεί αυτό. ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ. Ειδκά όταν πληρώνεις για κάτι, να σου φέρονται με αυτόν τον απαξιωτικό τρόπο. Βούρδουλας που χρειάζεται...:whip: :whip:

 

Πράγματι η αναμονή στο 1260 έχει αυξηθεί αρκετά. Η ΤΙΜ ακολουθεί στα βήματα των δύο πρώτων εταιρειών για να γίνει καλύτερη:lol: . Από την άλλη ας κάνουν προσλήψεις, ο Σαουϊρι ας δώσει λεφτά και να ζήσουν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Αναφορικά με το ότι κλείνει η γραμμή μετά από 20' παιδιά, δεν το κλείνει κάποιος στα μούτρα, αυτό είναι συστεμικό. Μετά τα 20 κλείνει αυτόματα. Ετσι νομίζω.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυστηχως αναμονη...αλλα τι να κανεις! οσο πιο πολλοι συνδρομητες τοσο μεγαλυτερη και η κινηση στο 1260 και παει λεγοντας :p

 

 

Να με συγχωρείς αλλά, αν δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στον αυξημένο αριθμό συνδρομητών, τότε να μη δέχονται άλλους αφού δεν έχουν την απαραίτητη υποδομή. Ας δώσουν κάποια χρήματα από, την υπερβολική, διαφήμιση που κάνουν για την αύξηση της ποιότητας εξυπηρέτησης των συνδρομητών.

Η ας κάνουν καλύτερη διαχείριση στο προσωπικό που βρίσκεται στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η αναμονή στο 1260 έχει αυξηθεί αρκετά. Η ΤΙΜ ακολουθεί στα βήματα των δύο πρώτων εταιρειών για να γίνει καλύτερη:lol: . Από την άλλη ας κάνουν προσλήψεις, ο Σαουϊρι ας δώσει λεφτά και να ζήσουν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Αναφορικά με το ότι κλείνει η γραμμή μετά από 20' παιδιά, δεν το κλείνει κάποιος στα μούτρα, αυτό είναι συστεμικό. Μετά τα 20 κλείνει αυτόματα. Ετσι νομίζω.

 

Τουλάχιστον, να μην σε χρεώνουν.... Αλλά ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ, έτσι?:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πάρε το 1231...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

έστειλα με μαιλ την δυσφορία μου για τις λειτουργικότητες του συστήματος e-Bill.

Εκτός απο την δυνατότητα χρησιμοποίησης ενός "λογικού" username που δεν δίνεται, πρέπει να εξελιχθεί και το σύστημα ανάκτησhς password, όπως σε όλα τα on-line συστήματα, συμπεριλαμβανομένων και των τραπεζών που διαχειρίζονται πολύ πιο ευαίσθητα στοιχεία.

Λοιπόν, μετά απο 5 τηλεφωνικές συνομιλίες με το τμήμα και με αναμονή τουλάχιστον 15 λεπτών κάθε φορά, μου έιπαν οτι πρέπει να στείλω χαρτιά κλπ για να μου αποσταλεί καινούργιο password. Aυτό είναι σύστημα που δεν χρησιμοποιείται πλέον διεθνώς και συνιστά ταλαιπωρία πελατών :mad: και σε καμία περίπτωση εξυπηρέτηση.

Όταν δε, πριν λίγες μέρες παρακάλεσα την κοπέλα να μεταβιβάσει τα στοιχεία μου στο αρμόδιο τμήμα για να επικοινων΄σουν αυτοί μαζί μου όταν έχουν χρόνο και να αποφύγω την αναμονή, η απάντηση ήταν οτι αυτό δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

έστειλα με μαιλ την δυσφορία μου για τις λειτουργικότητες του συστήματος e-Bill.

Εκτός απο την δυνατότητα χρησιμοποίησης ενός "λογικού" username που δεν δίνεται, πρέπει να εξελιχθεί και το σύστημα ανάκτησhς password, όπως σε όλα τα on-line συστήματα, συμπεριλαμβανομένων και των τραπεζών που διαχειρίζονται πολύ πιο ευαίσθητα στοιχεία.

Λοιπόν, μετά απο 5 τηλεφωνικές συνομιλίες με το τμήμα και με αναμονή τουλάχιστον 15 λεπτών κάθε φορά, μου έιπαν οτι πρέπει να στείλω χαρτιά κλπ για να μου αποσταλεί καινούργιο password. Aυτό είναι σύστημα που δεν χρησιμοποιείται πλέον διεθνώς και συνιστά ταλαιπωρία πελατών :mad: και σε καμία περίπτωση εξυπηρέτηση.

Όταν δε, πριν λίγες μέρες παρακάλεσα την κοπέλα να μεταβιβάσει τα στοιχεία μου στο αρμόδιο τμήμα για να επικοινων΄σουν αυτοί μαζί μου όταν έχουν χρόνο και να αποφύγω την αναμονή, η απάντηση ήταν οτι αυτό δεν γίνεται.

 

akrivws to idio file mou, distixws... gia auto tous epairna... :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έλεος. Κι εγώ το ίδιο. Παίρνω τηλέφωνο στο 1260 και με έχουν ζαλίσει με το 'θέλω τα όπα μου':mad;

Με την πολύ αναμονή μου άδειασε και η μπαταρία:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...