Jump to content

Εξυπηρέτηση πελατών Wind


haforce
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απιστευτο.45 λεπτα περιμενα να με συνδεσουν για να μιλησω......

 

εκλεισα και ξαναπηρα και ξανα μια απο τα ιδια.

 

μα καλα τι κανουν αυτοι εκει;

 

τρομερη ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ.

 

ΝΤΡΟΠΗ.

 

...ε...καλα....κοιταξε το απο την καλη πλευρα...

 

....στην Cosmote εκανα καπου 25 κλησεις (διορθ....σε διαστημα 3 ημερων) για να μιλησω με την "εξυπερετηση" πελατων....καθε μια απο αυτες χρεωσιμη ...μιας που εβγαινε τηλεφωνητης που ελεγε οτι οι γραμμες ειναι κατελειμενες και εκλεινε....:wacko::wacko::wacko:....

 

...στην δε vodafone περιμενα καπου 50 μερες για απαντηση σε προβλημα μου....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εξυπηρέτηση της Wind είναι περίεργη περίπτωση. Ή δεν θα περιμένεις καθόλου ή θα περιμένεις πάνω από μισή ώρα. Αλλά πίστεψε με υπάρχουν και χειρότερα, δηλαδή Cosmote...

 

@ΗΕΟ: To έχουν δηλώσει πολλοί ως πρόβλημα αυτό στη Cosmote αλλά δεν κάνει τίποτα... :mad: Όσο για τη Vodafone εξαρτάται το πρόβλημα και τη περίοδο, ο χρόνος διεκπαιρέωσης αίτηματος.:( Πάντως άκρη θα βγάλεις. Η αλήθεια είναι πως τους τελευταίους μήνες παρατηρείται καθυστέρηση στα αιτήματα αλλά από ότι έμαθα γίνονται προσλήψεις και στο Back και στο Support dpt. αλλά και στα τμήματα για θέματα διερεύνησης λογαριασμών και θα δούμε σύντομα βελτίωση.:rolleyes: Όμως είναι η μόνη που το cc της απαντάει αμέσως και είναι οι πιο εξυπηρετικοί.;)

Και η Wind έχω παρατηρήσει πως απαντάει γρήγορα στα αιτήματα!:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι ανάλογα που θα πέσεις(csr).

Έχει τύχη να με βρίσουν στην Wind και να με το κλείσουν στα μούτρα!:blink:

Έχει τύχει και να εξυπηρετηθώ από υπάλληλο της Κοσμοτέ!:blink::worry:

Απλώς είναι θέμα πιθανοτήτων με θετικότερες αυτές των Wind και Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη;;; :confused:

 

Α δε μπορώ να πω περισσότερα δημοσίως...:p

Μόνο ότι ήταν μία που δουλεύει 10 χρόνια εκεί μέσα και έχει τουπέ δημοσίου υπαλλήλου...

Link to comment
Share on other sites

Α δε μπορώ να πω περισσότερα δημοσίως...:p

Μόνο ότι ήταν μία που δουλεύει 10 χρόνια εκεί μέσα και έχει τουπέ δημοσίου υπαλλήλου...

Δεν σου είπαμε να πεις ονόματα. Το περιστάτικο να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι χαλι ειναι αυτο ρε παιδια; Πηρα 2 φορες σημερα πρωι και μεσημερι και μετα απο 20 λεπτα αναμονης εκλεινε η γραμμη. Τους πετυχα το απογευμα, η κοπελα που μιλησα δεν μπορουσε να με βοηθησει σε Τ Ι Π Ο Τ Α και μου ειπε να καλεσω 9 με 5!! Πεντε λεπτα προσπαθουσα να της εξηγησω οτι ειναι δωρεαν ο 1ος μηνας στο plus non stop και αυτη μου ελεγε οτι ειναι μεν δωρεαν αλλα υπαρχει παγιο 3.49 Ευρω :lol: :lol: Για του λογου το αληθες δειτε εδω http://www.windplus.gr/default.asp?siteID=2&pageid=2&langid=1 " Ακόμη, με κάθε νέα σύνδεση συμβολαίου της WIND δικαιούστε τον πρώτο μήνα χρήσης του WIND Plus Non-Stop εντελώς δωρεάν! Μάθετε πώς στο πλησιέστερο κατάστημα WIND. "
Link to comment
Share on other sites

Τι χαλι ειναι αυτο ρε παιδια; Πηρα 2 φορες σημερα πρωι και μεσημερι και μετα απο 20 λεπτα αναμονης εκλεινε η γραμμη. Τους πετυχα το απογευμα, η κοπελα που μιλησα δεν μπορουσε να με βοηθησει σε Τ Ι Π Ο Τ Α και μου ειπε να καλεσω 9 με 5!! Πεντε λεπτα προσπαθουσα να της εξηγησω οτι ειναι δωρεαν ο 1ος μηνας στο plus non stop και αυτη μου ελεγε οτι ειναι μεν δωρεαν αλλα υπαρχει παγιο 3.49 Ευρω :lol: :lol: Για του λογου το αληθες δειτε εδω http://www.windplus.gr/default.asp?siteID=2&pageid=2&langid=1 " Ακόμη, με κάθε νέα σύνδεση συμβολαίου της WIND δικαιούστε τον πρώτο μήνα χρήσης του WIND Plus Non-Stop εντελώς δωρεάν! Μάθετε πώς στο πλησιέστερο κατάστημα WIND. "

Γελοίοι τύποι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι χαλι ειναι αυτο ρε παιδια; Πηρα 2 φορες σημερα πρωι και μεσημερι και μετα απο 20 λεπτα αναμονης εκλεινε η γραμμη. Τους πετυχα το απογευμα, η κοπελα που μιλησα δεν μπορουσε να με βοηθησει σε Τ Ι Π Ο Τ Α και μου ειπε να καλεσω 9 με 5!! Πεντε λεπτα προσπαθουσα να της εξηγησω οτι ειναι δωρεαν ο 1ος μηνας στο plus non stop και αυτη μου ελεγε οτι ειναι μεν δωρεαν αλλα υπαρχει παγιο 3.49 Ευρω :lol: :lol: Για του λογου το αληθες δειτε εδω http://www.windplus.gr/default.asp?siteID=2&pageid=2&langid=1 " Ακόμη, με κάθε νέα σύνδεση συμβολαίου της WIND δικαιούστε τον πρώτο μήνα χρήσης του WIND Plus Non-Stop εντελώς δωρεάν! Μάθετε πώς στο πλησιέστερο κατάστημα WIND. "

το πρόβλημά σου ήταν να επιβεβαιώσεις το link ή ήθελες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο?

:X
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά σου ήταν να επιβεβαιώσεις το link ή ήθελες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο?

 

Το προβλημα μου ειναι αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2013881#post2013881 .

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν μπορούν που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν, σε ταλαιπωρούν που σε ταλαιπωρούν, είναι ανάγκη να στο χρεώνουν κιόλας;

Κρίμα και ήταν η πρώτη εταιρεία που προσέφερε στους πελάτες επιστροφή λόγω διακοπής κλήσεων, κρίμα που κατέληξε έτσι...

Περίμενα πολύ περισσότερα, αλλά βλέπω ότι και αυτά που έδινε τώρα τα μειώνει!

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν με μια γρήγορη ματιά που έριξα παρατήρησα τα εξής:

 

1)το παγιο non stop για ενδοοικογενειακές κλήσεις είναι σωστό διότι είναι 15,99 (περ. το φπα) *2 μήνες=31,98 και σου έστειλαν 29,26 παγιο τέλος άρα βγάινει εκεί αναλογικά (στο περίπου διότι δεν γνωρίζω το διάστημα για το οποίο μιλάς)

2)το 10% ισχύει για το πρώτο αναλογικό πάγιο και όχι για αυτό που προπληρώνεις άρα και αυτό σωστό είναι (5ευρώ για ολόκληρο μήνα - την αναλογία των ημερών σου)

3)και για την έκπτωση του μηνιαίου παγίου σου το ίδιο θα ισχύει

 

ΑΡΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΩΣΤΌΣ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΟΥ.

 

Απλά είναι οι λεπτομέρειες που πρέπει να ελέγχεις (εκπτώσεις κλπ.)

 

Εάν θέλεις επιβεβαίωσέ το και με τον επόμενο λογαριασμό σου που ουσιαστικά θα δεν θα περιλλαμβάνει την αναλογική περίοδο.

 

Οσο για τις αναγκες μόνοι μας τις δημιουργούμε;)

:X
Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν με μια γρήγορη ματιά που έριξα παρατήρησα τα εξής:

 

1)το παγιο non stop για ενδοοικογενειακές κλήσεις είναι σωστό διότι είναι 15,99 (περ. το φπα) *2 μήνες=31,98 και σου έστειλαν 29,26 παγιο τέλος άρα βγάινει εκεί αναλογικά (στο περίπου διότι δεν γνωρίζω το διάστημα για το οποίο μιλάς)

2)το 10% ισχύει για το πρώτο αναλογικό πάγιο και όχι για αυτό που προπληρώνεις άρα και αυτό σωστό είναι (5ευρώ για ολόκληρο μήνα - την αναλογία των ημερών σου)

3)και για την έκπτωση του μηνιαίου παγίου σου το ίδιο θα ισχύει

 

ΑΡΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΩΣΤΌΣ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΟΥ.

 

Απλά είναι οι λεπτομέρειες που πρέπει να ελέγχεις (εκπτώσεις κλπ.)

 

Εάν θέλεις επιβεβαίωσέ το και με τον επόμενο λογαριασμό σου που ουσιαστικά θα δεν θα περιλλαμβάνει την αναλογική περίοδο.

 

Οσο για τις αναγκες μόνοι μας τις δημιουργούμε;)

 

Πως διχνει σωστος οταν το non stop οικογ. βγαινει λαθος (υπολογισε τα να δεις), οταν το 10% εκπτωση το βγαζουν 4.72 αντι για 9.76 και αντι για 15Ευρω εκπτωση (περιπου) για το φλεξυ δινουν μονο 7.88;; Απ'οτι μου ειπαν θα πρεπει να περιμενω μεχρι τον 13ο μηνα ωστε να ειναι ολα ενταξει, ο χρονος 13 μηνες εχει;; Γιατι εγω ξερω οτι η προσφορα ελεγε για 1 χρονο και οχι 13 μηνες... :rolleyes:

 

Αυτες τις πατατες να μην εκανε η WIND θα ειχε σταθερους συνδρομητες, τωρα μονο περιστασιακους με non stop κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πως διχνει σωστος οταν το non stop οικογ. βγαινει λαθος (υπολογισε τα να δεις), οταν το 10% εκπτωση το βγαζουν 4.72 αντι για 9.76 και αντι για 15Ευρω εκπτωση (περιπου) για το φλεξυ δινουν μονο 7.88;; Απ'οτι μου ειπαν θα πρεπει να περιμενω μεχρι τον 13ο μηνα ωστε να ειναι ολα ενταξει, ο χρονος 13 μηνες εχει;; Γιατι εγω ξερω οτι η προσφορα ελεγε για 1 χρονο και οχι 13 μηνες... :rolleyes:

 

Αυτες τις πατατες να μην εκανε η WIND θα ειχε σταθερους συνδρομητες, τωρα μονο περιστασιακους με non stop κτλ.

1)διότι το 10% όπως σου έγραψα αναφέρεται στην αναλογία του παγίου και όχι σε αυτό που προπληρώνεις. δηλαδή είναι 25€*2=50-10%=5 € - αναλογία (ημέρες που αντιστοιχούν). αρα βγαίνει κάπου εκεί. Εσύ το υπολογίζεις για 4 πάγια . είναι λάθος

2)το 15€ που το βρήκες. Πάλι η έκπτωση από το αρχικό πρόγραμμα είναι 30€αρχικό πάγιο flexy-5€ έκπτωση =25€πάγιο flexy. τα 5€*2 γραμμές=10€-τις ημέρες που αναλογούν. άρα και αυτό κάπου εκεί βγαίνει. δεν υπολογίζεις την έκπτωση και στα 4 πάγια.

3) ο 13ος μήνας μήπως αναφερονται στο ότι ουσιαστικά προπληρώνεις ένα πάγιο οπότε πάμε ένα μήνα μπροστά?

 

όσο για τις πατάτες πήγαινε και αλλού να δεις την γλύκα:ninja:

:X
Link to comment
Share on other sites

Ελατε, φερθειτε ομορφα τωρα, η περιπτωση του, πιστεψε με, δεν ειναι και τοσο απλη....

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ελατε, φερθειτε ομορφα τωρα, η περιπτωση του, πιστεψε με, δεν ειναι και τοσο απλη....

Αυτα...

θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος ...για την περίπτωση...?

:X
Link to comment
Share on other sites

όσο για τις πατάτες πήγαινε και αλλού να δεις την γλύκα:ninja:

Κοίταξε να δεις, επειδή πηγαινοέρχομαι μεταξύ Telestet/ΤΙΜ/Wind και Vodafone εδώ και αρκετά χρόνια (μου αρέσουν και οι δύο, μόνο Cosmote δεν πάω με τίποτα), ποτέ η Vodafone δε μου έδωσε την παραμικρή υπόνοια λάθους στον πρώτο λογαριασμό.

Μόνο η Wind έχει πετάξει αρκετές κοτσάνες, τις οποίες βαριέμαι να ψάχνω όταν είναι τόσο μικρά ποσά, επειδή θεωρώ αυτονόητο ότι δεν το κάνουν επίτηδες αλλά απλά οφείλεται στο χαζό πληροφοριακό σύστημά τους.

Τόσο μεγάλη εταιρία και τα συστήματά της κάνουν λάθη σαν να ήταν... η Vivodi....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, επειδή πηγαινοέρχομαι μεταξύ Telestet/ΤΙΜ/Wind και Vodafone εδώ και αρκετά χρόνια (μου αρέσουν και οι δύο, μόνο Cosmote δεν πάω με τίποτα), ποτέ η Vodafone δε μου έδωσε την παραμικρή υπόνοια λάθους στον πρώτο λογαριασμό.

Μόνο η Wind έχει πετάξει αρκετές κοτσάνες, τις οποίες βαριέμαι να ψάχνω όταν είναι τόσο μικρά ποσά, επειδή θεωρώ αυτονόητο ότι δεν το κάνουν επίτηδες αλλά απλά οφείλεται στο χαζό πληροφοριακό σύστημά τους.

Τόσο μεγάλη εταιρία και τα συστήματά της κάνουν λάθη σαν να ήταν... η Vivodi....

Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ προέρχομαι από cosmote και τώρα έχω βρει την υγειά μου.

Η εταιρεία δεν θεωρώ ότι το κάνει επιτηδες όπως και καμία εταιρεία άλλωστε αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος κάτι δεν υπολόγισε σωστά νομίζω.

 

Τώρα εάν θέλουμε να ζούμε με το παρελθόν και όχι με το μέλλον αυτό είναι πρόβλημα του καθένός μας.

:X
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο νουμερο οπου μπορουμε να καλουμε το cc απο σταθερο; Οχι το 693561260 αλλα κατι σε 210...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο νουμερο οπου μπορουμε να καλουμε το cc απο σταθερο; Οχι το 693561260 αλλα κατι σε 210...

 

Mε έχουν πάρει από την εξυπηρέτηση πελατών 2 φορές και το CID έβγαζε το νούμερο 2105100000, δεν ξέρω αν μπορείς να τους καλέσεις εκεί όμως.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο νουμερο οπου μπορουμε να καλουμε το cc απο σταθερο; Οχι το 693561260 αλλα κατι σε 210...

 

8001101260 (kai xwris xrewsi parakalw:))

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται ειναι μονο για πληροφοριες καταστηματων αυτο:p:rolleyes:

 

 

 

gia plirofories katastimatwn??

einai to klasiko <1260>.to kentro eksipiretisis pelatwn.(8001101260

eksalou an den kanw lathos,einai upoxrewsi kathe etairias na exei kentro eksipiretisis xwris xrewsi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...