Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι εγω αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως έκανες ανανέωση σε φοιτητικό internet on the go student και είχες τη δυνατότητα να μοιράζεις τα δεδομένα της κύριας σύνδεσης σου και της σύνδεσης internet, αφού το nternet on the go student δεν παρέχει δυνατότητα για από κοινού χρήση δεδομένων σύμφωνα με το site της cosmote και πιο πάνω λες ότι τα συνδύασες με internet on the go anyway που αυτά δεν υπάρχουν σε φοιτητική προσφορά! Όπως και να είναι πάντως η σύνσεση internet δεν πρέπει να κοπεί.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και λάθος συστήματος. Να "είδε" το "σύστημα" ότι η φορητότητα αφορούσε και τα δύο συμβόλαια; Περίεργο, αλλά μπορεί να έχει συμβεί.
Link to comment
Share on other sites

και εγω παντως μολονοτι εχω αποφοιτησει και μου εχει ληξει το πασο ακομα χρησιμοποιω κανονικα το φοιτητικο WU...

 

http://s15.postimg.org/wz2kex4ff/image.png

Link to comment
Share on other sites

όσο είσαι στην σχολη σου λογικά... αλλα και να έχει λήξη το φοιτητικό πάσο θα ισχύει ακόμα ένα χρόνο... αν δεν κάνω λάθος...

 

πάντως με έχει βόλεψη απίστευτα το πακέτο αυτό.. ειδικά με τα 1000λεπτά στα 5euro.. και τα 600mb δώρο που δίνει... με ανανέωση 10 ευρώ το μηνα kai an βάλεις 2 κάρτες των 10euro κάθε μηνα..! έχεις 1200mb internet + 5euro αλλα 500 έχεις 1700mb internet...! που πραγματικά συμφέρει πολύ...! εγώ επειδή γενικά χρησιμοποιώ αρκετά mobile internet θέλω τουλάχιστον 2GB internet...! οποτε κοιτάξτε πως έχει..!

 

με 20 ευρώ το μηνα έχω..

 

1000 λεπτά προς όλα τα δίκτυα με 5 ευρώ..!

 

2X 500MB internet στα 10 euro

 

+τα δωρεάν 600mb x2 αν βάλεις όπως είπα και πιο πάνω 2 κάρτες τον 10 ευρώ..!

 

οποτε πάμε στα 2200MB/2GB

 

και μένουνε και στην κάρτα περίπου 4euro οποτε ανανεώνεις ξανά τον επόμενο μηνα...!

Link to comment
Share on other sites

όσο είσαι στην σχολη σου λογικά... αλλα και να έχει λήξη το φοιτητικό πάσο θα ισχύει ακόμα ένα χρόνο... αν δεν κάνω λάθος...

 

πάντως με έχει βόλεψη απίστευτα το πακέτο αυτό.. ειδικά με τα 1000λεπτά στα 5euro.. και τα 600mb δώρο που δίνει... με ανανέωση 10 ευρώ το μηνα kai an βάλεις 2 κάρτες των 10euro κάθε μηνα..! έχεις 1200mb internet + 5euro αλλα 500 έχεις 1700mb internet...! που πραγματικά συμφέρει πολύ...! εγώ επειδή γενικά χρησιμοποιώ αρκετά mobile internet θέλω τουλάχιστον 2GB internet...! οποτε κοιτάξτε πως έχει..!

 

με 20 ευρώ το μηνα έχω..

 

1000 λεπτά προς όλα τα δίκτυα με 5 ευρώ..!

 

2X 500MB internet στα 10 euro

 

+τα δωρεάν 600mb x2 αν βάλεις όπως είπα και πιο πάνω 2 κάρτες τον 10 ευρώ..!

 

οποτε πάμε στα 2200MB/2GB

 

και μένουνε και στην κάρτα περίπου 4euro οποτε ανανεώνεις ξανά τον επόμενο μηνα...!

 

 

 

ξεχασες και αυτο

 

600 ΜΒ κάθε μήνα, με προϋπόθεση ανανέωσης 10€ τον προηγούμενο μήνα

 

δεν ισχυει?

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=T37&catName=Offer_Student_WU&cat=Student_offer

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια συσκευή με micro-sim. Έχω την παλιά SIM cosmote.

Ποια λύση να προτιμήσω;

 

1) Κόψιμο δωρεάν σε κατάστημα. Υπάρχει λόγος να δώσω 5 ευρώ και να ζητήσω micro-sim αντί να κόψω την παλιά; Κάπου διάβασα για καλύτερη λειτουργία αν χρησιμοποιήσω καινούρια λόγω διαφοράς στην τάση που χρειάζεται αλλά δεν είμαι βέβαιος...

 

2) Αγορά καινούριας micro-sim οπότε ακυρώνεται η παλιά. Τα στοιχεία της παλιάς (επαφές κλπ) χάνονται; Πρέπει να πληρώσω για να τα μεταφέρουν στη νέα;

 

3) Αγορά 2 καρτών (Twin-sim) με 10 ευρώ. Υποθέτω η μια θα παραμείνει η παλιά και θα μου δώσουν και μια micro-sim; Εξακολουθώ να μην γνωρίζω αν θα μεταφερθούν στη νέα οι επαφές και ότι άλλο υπάρχει στην παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω από τον Οκτώβρη το φοιτητικό πακέτο του what's up και με αυτό κάθε φορά που κάνω ανανέωση 10 ευρώ μου δίνει δώρο 600mb internet τα οποία είναι >χωρίς όριο λήξης!!< δηλαδή μέχρι στιγμής είχα μαζέψει σχεδόν 3gb..

 

Σήμερα το μεσημέρι μου ήρθε μήνυμα της κοσμοτέ που έλεγε οτι τα mb τελείωσαν, αλλά δε μου φάνηκε καθόλου περίεργο γιατί τέτοια μηνύματα έρχονται συνέχεια όταν τελειώνουν πχ. τα mb απτο reload it που είναι για μια εβδομάδα..Έλα όμως που πήγαινε για αυτά τα 3gb σχεδόν που είχα!!! Με άφησε με 0mb εντελώς!!!

 

Τώρα τι κάνω? Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών? Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτο το πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω από τον Οκτώβρη το φοιτητικό πακέτο του what's up και με αυτό κάθε φορά που κάνω ανανέωση 10 ευρώ μου δίνει δώρο 600mb internet τα οποία είναι >χωρίς όριο λήξης!!< δηλαδή μέχρι στιγμής είχα μαζέψει σχεδόν 3gb..

 

Σήμερα το μεσημέρι μου ήρθε μήνυμα της κοσμοτέ που έλεγε οτι τα mb τελείωσαν, αλλά δε μου φάνηκε καθόλου περίεργο γιατί τέτοια μηνύματα έρχονται συνέχεια όταν τελειώνουν πχ. τα mb απτο reload it που είναι για μια εβδομάδα..Έλα όμως που πήγαινε για αυτά τα 3gb σχεδόν που είχα!!! Με άφησε με 0mb εντελώς!!!

 

Τώρα τι κάνω? Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών? Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτο το πράγμα?

 

Το ότι μεταφέρονται τα ΜΒ από μήνα σε μήνα υπάρχει κάπου στους όρους; Αν όχι, τότε τα ΜΒ λήγουν κανονικά με το πέρασμα 30 ημερών και αυτή την απάντηση θα σου δώσουν στην εξυπηρέτηση. Ότι δηλαδή έληξαν.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν η συσκευή σου είναι 4G, τότε συνιστώ να κάνεις αντικατάσταση SIM, ώστε να έχεις & πρόσβαση στο 4G δίκτυο της Cosmote

2. Οι αριθμοί της παλιάς σου κάρτας SIM, ήταν αποθηκευμένοι στη συσκευή ή στη SIM?

3. Όχι, η μία δεν θα είναι η παλιά SIM. Θα σου δώσουν 2 νέες Twin-SIM (οι Twin λειτουργούν διαφορετικά).

 

Και πριν απ'όλα, ποια συσκευή είχες και ποια πήρες? Ίσως υπάρχει κι άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση πότε έκανες;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτεγε το οτι δεν είχα ανανεώσει για πάνω από 30 μέρες. Νόμιζα οτι δεν είχαν όριο λήξης γιατί κάθε φορά που ανανέωνα τα παλιά Mb προστίθενταν στα καινούργια!
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω επί τη ευκαιρία ότι είχα βάλει κάρτα 2/1/15 όπου πήρα την προσφορα 600' και 600ΜΒ και έκανα άλλη μια ανανέωση στις 15/1/15 γιατί ενεργοποίησα όλα τα χρήματα σε πακέτα λεπτών και χρειαζόμουν πάλι. Και όταν ξανά έκανα ανανέωση στις 2/2/15 μου έδωσε κανονικά την προσφορά της κάρτας νέων. Οπότε μετράει η ημερομηνία όπου πήρε κάποιος την προσφορά και μετράνε 30 μέρες από εκείνη την ανανέωση και όχι από την επόμενη που θα κάνει κάποιος μέσα στον μήνα όπως στην Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν μπορω να το ενεργοποιησω στο νουμερο ενος φιλου μου ή θα πρεπει να το βαλω σε κινητο που ειναι στο ονομά μου ;
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν μπορω να το ενεργοποιησω στο νουμερο ενος φιλου μου ή θα πρεπει να το βαλω σε κινητο που ειναι στο ονομά μου ;

 

Λογικά δεν θα γίνεται γιατί όταν πας να κάνεις την αίτηση της προσφοράς βγάζουν φωτοτυπία την ταυτότητα και την ευρωπαϊκή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν πήγα να κάνω την προσφορά είχα κάνει λίγες μέρες πριν μεταβίβαση στο όνομα μου γιατί δεν ήταν στο δικό μου και εφόσον είχε γίνει ήδη η μεταβίβαση και η κάρτα εκδόθηκε στο δικό μου όνομα δεν αναρωτήθηκα αυτό που ανέφερες. Το κακό είναι ότι καθυστερεί αρκετά η διαδικασία! Ενώ στην βονταφονε αν είναι ο αριθμός στο ίδιο όνομα με την ευρωπαϊκή κάρτα με ένα sms απευθείας γίνεται η ταυτοποίηση και η ενεργοποίηση!
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ποσοστά συνδρομητών για τα κινητά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας για το έτος 2015?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τύπος: Καρτοκινητό What's Up (Cosmote)

 

Σήμερα αντιμετώπισα για άλλη μια φορά ένα περίεργο μηδενισμό του δωρεάν χρόνου ομιλίας που είχα στο κινητό μου. Διέθετα πακέτο call them all 500 προς watsup συν 100 προς όλα τα δίκτυα. Το είχα ενεργοποιήσει στις 13/3/2015, ενώ στο κινητό μου είχα και 3,56eur. Σήμερα έλαβα SMS από την cosmote πως τα δωρεάν Λεπτά έληξαν (αυτό το sms το έλαβα στο άκυρο, χωρίς να έχω κάνει κάποια κλήση τις τελευταίες 12 ώρες). Παρ όλα αυτά άνοιξα την εφαρμογή του watsup στο iphone, όπου μετά την σχετική ενημέρωση, μου έδειξε πως εξακολουθώ να έχω κανονικά 3.56 eur, 350' προς watsup και 57' προς όλους.

Έτσι και θεώρησα πως το sms ήταν κάποιο λάθος ή πως επρόκειτο για δωρεάν λεπτά από το Reload it τα οποία έληξαν, παρ όλα αυτά τράβηξα ένα screenshot τα δεδομένα της εφαρμογής για να έχω κάποια απόδειξη.

 

Μετά από κάποιες ώρες έκανα ένα τηλεφώνημα σε έναν watsup αριθμό. Μετά από περίπου 15 λεπτά κλήσης η κλήση διακόπηκε και έλαβα sms πως το υπόλοιπο μου τελείωσε. Ξαφνικά δεν είχα ούτε δωρεάν λεπτά ομιλίας, ούτε και λεφτά στο κινητό.

 

Το συγκεκριμένο γεγονός μου έχει συμβεί και άλλες φορές στο παρελθόν και πλέον ανησυχώ πως κάτι βρωμάει εδώ. Κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών η οποία ουσιαστικά δεν μπορούσε να με βοηθήσει σε κάτι. με παρέπεμψαν σε τοπικά καταστήματα όπου θα μπορούσα να ζητήσω μία ανάλυση του λογαριασμού μου η οποία θα μου ερχόταν μετά από 1 εβδομάδα.

 

Αυτό που θα ήθελα να μάθω, είναι αν κάποιος άλλος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα και αν κατάφερε να δικαιωθεί ή τουλάχιστον να μην την ξαναπατήσει.

 

ps: Τα δωρεάν πακέτα ομιλίας που είχα, είχαν ενεργοποιηθεί πρόσφατα και σε καμία περίπτωση δεν είχαν καταναλωθεί εως και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Xωρις φυσικα να ξερω τι εχει γινει με αυτην την παραξενη χρεωση σου σου λενε να κανεις οτι κανουν ολες οι εταιρειες σε τετοιες περιπτωσεις.... Πανε σε καταστημα ζητα αναλυτικη χρεωση του καρτοκινητου σου ( παρε για 2 μηνες) οταν θα σου ερθει τσεκαρε τις παραξενες χρεωσεις και ξαναπανε σε καταστημα με την αναλυτικη λιστα να την στειλουν με φαξ να περιμενεις να το τσεκαρουν και καποτε να σε παρουν τηλ για να σου δωσουν εξηγησεις.Αυτο τουλαχιστον συνεβη σε μενα σε αλλη εταιρεια κινητης.Πιστωθηκα το ποσο στο ακεραιο αλλα με καθυστερηση 2 μηνων και πολλων τηλεφωνηματων.

Η διαφορα σε μενα ηταν οτι εμενα εφυγαν λεφτα για ιντερνετ ενω ειχα ενεργοποιημενο πακετο.

Εδω εσενα εφυγαν τα δωρεαν λεπτα απο το πακετο σου.Απο οσο γνωριζω στην αναλυτικη χρεωση των καρτοκινητων δεν υπαρχει καμια αναφορα στον δωρεαν χρονο ομιλιας η ιντερνετ παρα μονο το τι χρεωσεις εχεις σε χρημα.Δηλαδη ανανεωσεις αφαιρεση ποσου απο αγορα πακετων χρεωση κλησεων κτλ...

Το γιατι ακυρωθηκαν η μηδενιστηκαν τα δωρεαν λεπτα σου απο πακετο η προσφορα νομιζω θα επρεπε να στο απαντησει η εξ πελατων.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εληξαν.απλα το πακετο που έβαλες εχει ισχύ για 15 μέρες μονο!!!γιαυτο την "πάτησες"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...