Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εσύ το θεωρείς gadget εγώ πάω πάσο, για εμένα είναι μια ολόκληρομένη φωτογραφική μηχανή όπου για οθόνη χρησιμοποιω απλά το το κινητό. ..

Ρίξε μια ματιά στα specs και μετά έλα πες μου αν το θεωρείς gadget.

 

http://www.sony.gr/electronics/cyber-shot-fwtografikes-mhxanes-compact/dsc-qx100

 

http://www.sony.gr/electronics/cyber-shot-fwtografikes-mhxanes-compact/dsc-qx100/specifications

 

Sadly, although not surprisingly, the QX100 is a JPEG-only device. And not only is RAW mode unavailable, manual exposure control is limited too, to aperture priority and exposure compensation. There's no shutter priority mode here, nor fully manual (even though we can't see why there couldn't have been). HD video recording is available at 1440 x 1080 resolution, reduced from the standard 1920 x 1080 found in most compact cameras

 

Consider that the QX100 also strips away a flash, AF assist lamp, manual focus aids and manual exposure control (you have aperture priority and exposure compensation but that's all) and it's hard to imagine the enthusiast shooter who would be better served by this camera rather than a full-fledged compact.

 

οτιδήποτε άλλη απορία έχεις ,μπορώ να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ενταξει ποσοι ξερουν την διαφορα raw με jpeg. Αν ήξεραν δεν θα ρώταγαν καν τι να πάρουν! !

Προφανως έβαλες κάποιες γνώμες κάποιων. ..απο την αλλη μπορώ να βρω και εγώ άλλες τόσες που λένε το αντίθετο. .. αλλά δεν θα μπω καν σε αυτή την διαδικασία. .. ο καθένας έχει την γνώμη του..

Τα specs από την άλλη είναι πολύ καλύτερα από πολλές compact ..

 

Αισθητήρας εικόνας Exmor® CMOS με ανάλυση 20,2MP

Φακός Carl Zeiss, ISO 160-25600 κτλ κτλ ...

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι γκατζετακι (ωραιο) Για να βγάζεις φώτο με το κινητό σου! Μην επιμένεις.... δεν θεωρείτε φωτογραφική μηχανή γιατί δεν έχει ΣΩΜΑ! Είναι μόνο ένας φακός που συνδέετε με το κινητό.

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου....

:)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ποσοι ξερουν την διαφορα raw με jpeg. Αν ήξεραν δεν θα ρώταγαν καν τι να πάρουν! !

Προφανως έβαλες κάποιες γνώμες κάποιων. ..απο την αλλη μπορώ να βρω και εγώ άλλες τόσες που λένε το αντίθετο. .. αλλά δεν θα μπω καν σε αυτή την διαδικασία. .. ο καθένας έχει την γνώμη του..

Τα specs από την άλλη είναι πολύ καλύτερα από πολλές compact ..

 

Αισθητήρας εικόνας Exmor® CMOS με ανάλυση 20,2MP

Φακός Carl Zeiss, ISO 160-25600 κτλ κτλ ...

 

Όπως και να έχει είναι κατώτερο απο μια καλή κόμπακτ Όπως Αυτή που πρότεινα.Δεν είναι φωτογραφική και Τέλος.Όπως Και το καλύτερο smartphone δεν μπορεί να συγκριθεί με μια καθεαυτου φωτογραφική μηχανή

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου συμφορμίτες θα καταθέσω και εγώ τη γνώμη μου.

1) το DSC-QX100 είναι σίγουρα ένα γκάτζετ, το οποίο όμως κτυπάει το σύνολο σχεδόν των των compact φωτογραφικών μηχανών.

ελάχιστες μου έρχονται στο νου, που να είναι καλύτερες από το DSC-QX100 μία είναι η σειρά rx100 1-2-+3 της sony (370-800 ευρώ) και μια η κορυφαία για μένα compact, Canon PowerShot G7 X (575 ευρώ στην Ελλάδα) και τα δύο μοντέλα που αναφέρω όμως είναι πολύ ακριβά.

το DSC-QX100 είναι μια αυτόματη φωτογραφική μηχανή με αισθητήρα μιας ίντσας!!! και υψηλών προδιαγραφών φακό δίχως όμως χειριστήρια και οθόνη, αυτή τη δουλειά την κάνει το έξυπνο τηλέφωνο μας.

σίγουρα δεν είναι μια ολοκληρωμένη φωτογραφική μηχανή, άλλωστε δε λέει και κάτι τέτοιο, είναι ένα εξειδικευμένο γκατζετ.

Για κομπλέ μηχανή και εγώ θεωρώ την canon powershot s120 ως πάρα πολύ καλή επιλογή, με αισθητήρα 1/1.7" δηλαδή μεγαλύτερο από τις περισσότερες compact, όχι όμως από τα προαναφερόμενα μοντέλα μίας ίντσας .

 

2) υπάρχουν αρκετά κινητά-φωτογραφικές μηχανές, που είναι καλύτερα από πολλές compact φωτογραφικές μηχανές, μερικά παραδείγματα είναι: Samsung Galaxy S4 zoom - Nokia Lumia 1020 - Samsung Galaxy K S5 Zoom LTE κ.α.

 

3) ο φίλος που θέλει φωτογραφική με μεγάλο ζουμ ας ρίξει μια ματιά εδώ. https://www.skroutz.gr/c/1671/Compact/f/483821/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-18x.html?order_dir=asc&page=3

αν και θα του πρότεινα στα χρήματα αυτά να βάλει στις προτιμήσεις του και οπτικό σταθεροποιητή, απαραίτητο εφόσον ζητάει μεγάλο ζούμ, καλό φακό και άλλα πολλά. τέλος πάντων, θέλει πολλή συζήτηση.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γειά σας παιδιά. Εχω μιά μηχανή canon 600D με φακό sigma 18-250 και σκέπτομαι να πάρω και ένα teleconverter x2 ώστε να διπλασιάσω το ζουμ. Μήπως γνωρίζετε ποιό teleconverter χρειάζομαι ώστε να υπάρχει συμβατότητα μεταξύ μηχανής και φακού για να εστιάζει αυτόματα ο φακός; Και δεύτερον, η προσαρμογή ενός teleconverter πόσο αρνητικά θα παίξει ρόλο στο σκοτείνιασμα της φωτογραφίας σχετικά με τον συγκεκριμένο φακό;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή μέχρι 200 ευρώ. Για πείτε μου ιδέες
Link to comment
Share on other sites

Action camera

 

Μάγκες ώρα να χρειαστώ κι εγώ τη βοήθεια σας. Πιστεύω πως μπορεί να έχει απαντηθεί και πιο πριν, αλλά πρώτη φορά θα ασχοληθώ με κάμερες κτλ

 

Καταρχάς η χρήση που θέλω είναι καταγραφή σε σταθερή θέση στο tennis, ξυλορακετα παραλία, beach volley κτλ από νερό σε κανό, ιστιοπλοία, rafting κτλ και γενικά για προσωπική χρήση video, φωτογραφίας μιας και μέχρι τώρα όλη αυτή η χρηση γίνεται με iPhone 5s με θήκη lifeproof nuud

 

είμαι ανάμεσα σε 2 προτάσεις

Xiaomi Yi Sport Camera

 

και

SJ5000+ Wifi

 

η Xiaomi σίγουρα είναι έρωτας απο την πρώτη ματιά, αλλά από παρελκόμενα δεν έχει τίποτα μέσα οπότε πιστεύω θα πάω +200€

ενώ η SJ5000 με 160€ θα είναι υπερπλήρες το πακέτο !!!

 

Ανοιχτός σε κάθε πρόταση, αν κάποιος έχεις δοκιμάσει τη SJ500 αν μπορεί να μου πει πως ειναι στην αδιάβροχη θηκη το μικρόφωνο, μεγάλο θετικό στη Xiaomi που είναι στεγανή χωρίς θήκη !!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή μέχρι 200 ευρώ. Για πείτε μου ιδέες

 

Μέχρι πρίν λίγο καιρό κυκλοφορούσε η nikon 1 j3 στα 199ε,αλλά πλέον μάλλον είναι εκτός στοκ και εκτοξεύθηκε η τιμή της.Θα σου έλεγα να πάς σε κάποια κόμπακτ στα 140-150ε,ή να ανέβεις και να κοιτάξεις mirrorless.Μην δώσεις παραπάνω λεφτά για κόμπακτ,δεν θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την Canon Powershot N που βγήκε πέρυσι αλλά δυσκολεύομαι να την βρω στην Ελλάδα. Βρίσκω μόνο την Ν2 που κοστίζει 300 ευρώ. Ακόμα και από το εξωτερικό οι προμηθευτές είναι περιορισμένοι. Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που μπορώ να απευθυνθώ; Επιπλέον, την έχει κάποιος από εσάς, εντυπώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Η olympous pe pl1 είναι καλή για τα το όριο των 200 ευρώ που έχω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σορρυ. Olympous pen e pl1 λέγεται

Link to comment
Share on other sites

Η olympous pe pl1 είναι καλή για τα το όριο των 200 ευρώ που έχω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σορρυ. Olympous pen e pl1 λέγεται

 

Φαντάζομαι την βρίσκεις κάπου μεταχειρισμενη?Οκ είναι λίγο παλιά και δεν έχει και πολλά mp αλλά μόνο και μόνο βάση μεγέθους αισθητήρα θα πάρεις καλυτερες φωτο από κόμπακτ στα ίδια λεφτά .Άσε που στο μέλλον μπορεί να σου τη βιδωσει και να πάρεις και κανένα καλύτερο φακο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι την βρίσκεις κάπου μεταχειρισμενη?Οκ είναι λίγο παλιά και δεν έχει και πολλά mp αλλά μόνο και μόνο βάση μεγέθους αισθητήρα θα πάρεις καλυτερες φωτο από κόμπακτ στα ίδια λεφτά .Άσε που στο μέλλον μπορεί να σου τη βιδωσει και να πάρεις και κανένα καλύτερο φακο.

Ας κάνει μια υπέρβαση ο φίλος και να δει την e pl5.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μπορεί να πουληθεί μια Coolpix p90 σε άψογη κατάσταση?

 

Ανάλογα το που και σε ποιον θα πας να την πουλήσεις. Την είχες πάρει καινουρια η μεταχειρισμενη? Ποτέ κυκλοφορησε το μοντέλο αυτο? Πριν πόσο καιρο Την αγόρασες εσυ? Έχεις κρατήσει το κουτί της και την απόδειξη αγοράς Και τα παρελκομενα της? Σε Τι τιμή την είχες παρει? Όλα αυτά παίζουν ρόλο.... Αν δηλαδή την βάλεις αγγελία στο ίντερνετ Για παραδειγμα 200€ μπορεί κάποιος ιδιοτης και να την πάρει αλλά αν την πας σε μαγαζί που πουλάει κ αγοράζει καινούριες και μεταχειρισμένες μηχανές παίζουν ρόλο όλα τα παραπάνω και τα αξιολογούν και μπορεί να σου βγάλουν μια τελική τιμή αγοράς 40- 50- 60€ ας πούμε. Αναλογα!

Λογικά δεν πιάνει πολλά όμως γιατί:

1) είναι Μεταχειρισμένη (έστω κ ελάχιστα ακομα)

Και

2) είναι δωδεκάρα!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει μια υπέρβαση ο φίλος και να δει την e pl5.

 

Σωστός.Πρότεινα και εγώ πιο πάνω,αν θελει να ανεβάσει το budget να κοιτάξει mirrorless

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θελω μια φωτογραφική μηχανη για καλα βραδυνα και επισης πολυ καλα μακρινα μεχρι 30-40 μετρα...

Τι προτεινετέ???

dslr ή mirrolress

Επίσης επειδη δεν το εχω με τις ρυθμισεις θα ηθελα κατι καλό και στο auto οταν τραβάω.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια φωτογραφική μηχανη για καλα βραδυνα και επισης πολυ καλα μακρινα μεχρι 30-40 μετρα...

Τι προτεινετέ???

dslr ή mirrolress

Επίσης επειδη δεν το εχω με τις ρυθμισεις θα ηθελα κατι καλό και στο auto οταν τραβάω.

 

Ξέχνα το auto άμα θες καλές λήψεις, το να μάθεις το f, το iso και το shutter speed δεν είναι τίποτα ακόμη και μόνος σου, πειραματιζόμενος. Ετοιμάσου να σκάσεις καλά λεφτά σε καλό εξοπλισμό, κυρίως τους φακούς αφού θες μακρυνά. Ποιο είναι το budjet σου. Για βραδύνα τι εννοείς με flash ή χωρίς;

 

Η παρακάτω είναι βραδυνή χωρίς flash

 

https://500px.com/photo/88138331/thessaloniki's-ministry-of-macedonia-and-thrake-by-romanos-nianios?from=user

με 5 δευτερόλεπτα κλείστρο και iso μόλις 100.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το auto άμα θες καλές λήψεις, το να μάθεις το f, το iso και το shutter speed δεν είναι τίποτα ακόμη και μόνος σου, πειραματιζόμενος. Ετοιμάσου να σκάσεις καλά λεφτά σε καλό εξοπλισμό, κυρίως τους φακούς αφού θες μακρυνά. Ποιο είναι το budjet σου. Για βραδύνα τι εννοείς με flash ή χωρίς;

 

Η παρακάτω είναι βραδυνή χωρίς flash

 

https://500px.com/photo/88138331/thessaloniki's-ministry-of-macedonia-and-thrake-by-romanos-nianios?from=user

με 5 δευτερόλεπτα κλείστρο και iso μόλις 100.

 

Περίπου στα 500 ευρω.Για βραδυνα κυρίως χωρίς φλας οπως και η φωτογραφια που ανεβασες.

βασικά δεν εχω καταλάβει την διαφορά των drlr vs mirr.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Περίπου στα 500 ευρω.Για βραδυνα κυρίως χωρίς φλας οπως και η φωτογραφια που ανεβασες.

βασικά δεν εχω καταλάβει την διαφορά των drlr vs mirr.

 

Είναι ο τρόπος αποτύπωσης της φωτογραφίας. Στις Dslr χρησιμοποιείται ένα κάτοπτρο ενώ στις mirrorless όχι, έτσι οι mirrorless είναι κατα πολύ μικρότερες σε μέγεθος. Βλέπωντας πως έχεις αρκετά κενά, θα σου πρότεινα να διαβάσεις αρκετά πριν πάρεις την πρώτη σου mirrorless, προσωπικά προερχόμενος από μία semi-dslr της Samsung δεν είχα μεγάλο πρόβλημα μιας και είχα πειραματιστεί αρκετούς μήνες.

 

500 ευρώ ολόκληρο set με 2 φακούς είσαι πολύ δύσκολα είτε για dslr είτε για mirrorless. Για φακό θα πρότεινα κάτι κοντά στα 120 ή 200mm.

 

Μπορείς να κοιτάξεις την NX 300 της Samsung με αρκετά καλά χαρακτηριστικά και είναι ότι πρέπει για entry level, στην οικογένεια έχουμε 2.

 

http://www.skroutz.gr/s/2886722/Samsung-Smart-Camera-NX300-Kit.html 350 euros

 

Και στο μέλλον μόλις βάλεις άλλα 200 ευρώ αγοράζεις ένα τηλεφακό.

 

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss_2?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=50-200mm+F4-5.6+ED+OIS+III&rh=i%3Aaps%2Ck%3A50-200mm+F4-5.6+ED+OIS+III

 

Τα 50 ευρώ που περισσεύουν αγόρασε φίλτρα, θήκη και κάρτες μνήμης.

 

Η φωτογραφία δεν είναι ένα φθηνό χόμπι, εγώ έχει 4-5 χρόνια που το ξεκίνησα και δεν έχω αγοράσει ακόμα φακό της προκοπής.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο τρόπος αποτύπωσης της φωτογραφίας. Στις Dslr χρησιμοποιείται ένα κάτοπτρο ενώ στις mirrorless όχι, έτσι οι mirrorless είναι κατα πολύ μικρότερες σε μέγεθος. Βλέπωντας πως έχεις αρκετά κενά, θα σου πρότεινα να διαβάσεις αρκετά πριν πάρεις την πρώτη σου mirrorless, προσωπικά προερχόμενος από μία semi-dslr της Samsung δεν είχα μεγάλο πρόβλημα μιας και είχα πειραματιστεί αρκετούς μήνες.

 

500 ευρώ ολόκληρο set με 2 φακούς είσαι πολύ δύσκολα είτε για dslr είτε για mirrorless. Για φακό θα πρότεινα κάτι κοντά στα 120 ή 200mm.

 

Μπορείς να κοιτάξεις την NX 300 της Samsung με αρκετά καλά χαρακτηριστικά και είναι ότι πρέπει για entry level, στην οικογένεια έχουμε 2.

 

http://www.skroutz.gr/s/2886722/Samsung-Smart-Camera-NX300-Kit.html 350 euros

 

Και στο μέλλον μόλις βάλεις άλλα 200 ευρώ αγοράζεις ένα τηλεφακό.

 

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss_2?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=50-200mm+F4-5.6+ED+OIS+III&rh=i%3Aaps%2Ck%3A50-200mm+F4-5.6+ED+OIS+III

 

Τα 50 ευρώ που περισσεύουν αγόρασε φίλτρα, θήκη και κάρτες μνήμης.

 

Η φωτογραφία δεν είναι ένα φθηνό χόμπι, εγώ έχει 4-5 χρόνια που το ξεκίνησα και δεν έχω αγοράσει ακόμα φακό της προκοπής.

 

Για την sony a6000 τι γνωμη εχεις???Μαζι με το κιτ βγαινει κοντα στα 700.Αξιζει πιστεύεις

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια φωτογραφική μηχανη για καλα βραδυνα και επισης πολυ καλα μακρινα μεχρι 30-40 μετρα...

Τι προτεινετέ???

dslr ή mirrolress

Επίσης επειδη δεν το εχω με τις ρυθμισεις θα ηθελα κατι καλό και στο auto οταν τραβάω.

Δεν μας λες τι όριο έχεις από θέμα τιμής Για να σου προτεινουμε! Δες την nikkon D3200 αν θες κάτι επαγγελματικό που να κάνει παπαδες στα 24 megapixel .

Και είναι κ απο τις μηχανές που αναβαθμίζοντε. Κιόλας αν αργότερα θες μπορείς να της αλλάξεις φακό κ να την κάνεις στα μέτρα σου.

Και όπως είναι να την αφήσεις είναι σουπερ

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εκεί γύρω στα 500 αλλά να είναι να ανέβω λίγο για κάτι που θα μείνει θα το κάνω. Βασικό για μένα να μην μπλεκω με πολλές ρυθμίσεις όταν θέλω να βγάλω μια φωτογραφία.

Καταλαβαίνω ότι στο auto δεν μπορείς να βγάλεις καλές φωτογραφίες αλλά αν είναι να μπλεξω με πολλές ρυθμίσεις τότε θα την παρατήσω και θα κάθεται στο συρτάρι.

Γι αυτό θέλω κάτι που να είναι εύκολη στην χρήση και κυρίως να έχει αποτέλεσμα.

Τα τοπία που θα βγάζει θα είναι 30-40 μέτρα κυρίως για φωτογραφίες ημέρας και καλά κοντινά βραδυνα..

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για την sony a6000 τι γνωμη εχεις???Μαζι με το κιτ βγαινει κοντα στα 700.Αξιζει πιστεύεις

 

Η κάμερα αξίζει αλλά ένας λόγος που έδωσα την Sony ήταν οι ακριβοί φακοί που είχε. Βλέπω πως ο τηλεφακός της Sony για το E-mount Πλέον έχει ίδια τιμή με τον αντίστοιχο της samsung http://www.fotomarket.gr/sony-sel-55210-tilefakos-e55-210mm-f4.5-6.3-oss.html στα 300 ευρώ περίπου. Βέβαια δεν έχει OIS, λογικά θα έχει το body.

 

Με αυτά όμως φτάνεις 1000+ ευρώ μαζί με τα διάφορα αξεσουάρ που θα αγοράσεις. Το οποιό είναι σχεδόν το διπλάσσιο από αυτό που πρότεινα εγώ πριν.

 

Προσωπική μου γνώμη, αφού είσαι αρχάριος δώσε λιγότερα χρήμα, πάνε σε κάτι πιο entry level, μπορεί αργότερα να μην σου αρέσει ή να το βρεις πολύ ακριβό.

 

Οι Mirrorless και DSLR δεν είναι point and shoot, φυσικά κάνουν πολύ καλή δουλειά εκεί αλλά δεν είναι για point and shoot γι'αυτές υπάρχουν μερικές πολύ καλές semi-dslr της Sony βέβαια δεν θυμάμαι μοντέλα.

 

Edit: τελικά θυμήθηκα http://www.dpreview.com/reviews/sony-cybershot-dsc-rx100-m2

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...