Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η θηκη που μου λες την εχεις παρει απο ebay ? γιατι στα κινεζομαγαζα με την ιδια ονομασια δεν την βρηκα αυτη, βρηκα αλλες για παραδειγμα οπως εδω http://www.minideal.net/nillkin-fresh-pu-leather-folio-cover-hard-back-case-skin-for-lenovo-a806-a808t.html κλεινει εντελως την οθονη του αλλα δεν μου φαινεται κι πολυ χριστικη , εχω δει κατι θηκες που τις δινει free το http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-basic-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html με την αγορα του τηλεφωνου οπως και ζελατινες προστασιας. Α και εχω και ενα kingstone flash QTG 32ρι φανταζομαι να κανει για μεταφορα αρχειων με αυτο το τηλεφωνο ?

 

Στο to2c εκεί που επιλέγεις PU Leather Case > Η προτελευταία επιλογή (NILLKIN PU Fresh Leather case black 6.99$)

Όσο για το χρηστική για σένα, μόνο εσύ το ξέρεις...

Για μένα που ιδρώνει το αυτί μου στο τζάμι όταν μιλάω πολύ ώρα, που θέλω να απενεργοποιείται η οθόνη όταν δεν το χρησιμοποιώ και να ανοίγει χωρίς να πατάω κάθε φορά το κουμπί, είναι χρηστική.;)

Η ονομασία είναι από την φωτογραφία στο link που έδωσες αν το ρολάρεις λίγο προς τα κάτω.

Επίσης όπως λέει κι ο Επισκέπτης παραπάνω δεν έχει OTG οπότε πάρε καμιά microSD μεγάλη. Τα παιδιά λένε ότι υποστηρίζει και 64GB, εγώ έχω 32.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχω το τηλεφωνο 1 μηνα και κατι μερες.Τουμπανο σε εξαιρεση την μπαταρια που ειναι τραγικη κανει 3 ωρες περιπου να φορτισει και πεφτει σε 8.Εχω την 1508 και απο σημερα δεν μπορω να μπω στο playstore ξερει κανενας γιατι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω δοκιμασει και calibrate αλλα δεν εκανε δουλεια επισης αν μπορει να μου πει καπιος πως μπορω να παγωσω εφαρμογες διοτι δεν εχω χρονο να ψαχνω στις προηγουμενες σελιδες.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχω το τηλεφωνο 1 μηνα και κατι μερες.Τουμπανο σε εξαιρεση την μπαταρια που ειναι τραγικη κανει 3 ωρες περιπου να φορτισει και πεφτει σε 8.Εχω την 1508 και απο σημερα δεν μπορω να μπω στο playstore ξερει κανενας γιατι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω δοκιμασει και calibrate αλλα δεν εκανε δουλεια επισης αν μπορει να μου πει καπιος πως μπορω να παγωσω εφαρμογες διοτι δεν εχω χρονο να ψαχνω στις προηγουμενες σελιδες.Ευχαριστω

 

Η μπαταρία με κανονική χρήση βγάζει 1-2 μέρες άνετα. Αν παίζεις παιχνίδια, βλέπεις βίντεο και τρέχεις εφαρμογές συνεχώς δεν βγάζει ούτε 8ώρο όπως λες.

Για καλιμπράρισμα σωστό με power manager ή άλλες εφαρμογές ψάξε στο forum.

Για το πάγωμα ούτε εγώ έχω χρόνο να ψάχνω στις προηγούμενες σελίδες (ειδικά για δουλειά άλλου).:D

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους παρέλαβα πριν από 3 βδομάδες την εν λόγω συσκευή τα λόγια είναι περιττά! Άψογη τα έχουν πει και τα παιδιά παραπάνω! Επειδή δεν είμαι και τόσο σχετικός αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα που πιστεύω είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων και δεν μπορώ να το βρώ! Για παράδειγμα όταν μου στέλνει κάποιος μήνυμα στο viber δε μου το εμφανίζει αμέσως αλλά όταν μπω στο viber έρχεται αμέσως όπως επίσης δεν φαίνονται και οι ειδοποιήσεις για παράδειγμα στο εικονίδιο του facebook. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό που να μπορέσει να μου δώσει τα φώτα του?????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους παρέλαβα πριν από 3 βδομάδες την εν λόγω συσκευή τα λόγια είναι περιττά! Άψογη τα έχουν πει και τα παιδιά παραπάνω! Επειδή δεν είμαι και τόσο σχετικός αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα που πιστεύω είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων και δεν μπορώ να το βρώ! Για παράδειγμα όταν μου στέλνει κάποιος μήνυμα στο viber δε μου το εμφανίζει αμέσως αλλά όταν μπω στο viber έρχεται αμέσως όπως επίσης δεν φαίνονται και οι ειδοποιήσεις για παράδειγμα στο εικονίδιο του facebook. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό που να μπορέσει να μου δώσει τα φώτα του?????

 

Κάνε αναζήτηση στο θέμα (πάνω δεξιά) για Task manager και Push notifications, έχουν γραφτεί πολλά...

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους παρέλαβα πριν από 3 βδομάδες την εν λόγω συσκευή τα λόγια είναι περιττά! Άψογη τα έχουν πει και τα παιδιά παραπάνω! Επειδή δεν είμαι και τόσο σχετικός αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα που πιστεύω είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων και δεν μπορώ να το βρώ! Για παράδειγμα όταν μου στέλνει κάποιος μήνυμα στο viber δε μου το εμφανίζει αμέσως αλλά όταν μπω στο viber έρχεται αμέσως όπως επίσης δεν φαίνονται και οι ειδοποιήσεις για παράδειγμα στο εικονίδιο του facebook. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό που να μπορέσει να μου δώσει τα φώτα του?????

Δες στις προηγούμενες σελίδες (2-4 το πολύ πίσω πρέπει να είναι) είναι κάποια post στην σειρά μεταξύ εμένα και του kandilak και έχει βρεθεί η λύση.

 

Προσθετεις μια γραμμή στο build.prop αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.....καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που γραφεται και διαπιστωνω οτι το δικο μου το κιν με την 1501dev δεν τα βγαζει αυτα τα προβληματα....

1ον Εχει ελληνικα (στο μεγαλυτερο μερος)

2ον Η μπαταρια κρατα αρκετα καλα....περιπου 2 μερες με αρκετη χρηση (ανοιχτα δεδομενα, 3g, παιχνιδια για λιγο περιπου στις 2 ωρες και τις 2 μερες)

3ον Οι ειδοποιησεις ερχονται κανονικα απο σκαηπ βαημπερ και whatsup... παρολο που δεν τα εχω κλειδωσει οταν παταω να διαγραφουν....το εχω προγραμματισει να κλεινει τη νυχτα και να ανοιγει παλι μονο του το πρωι και με το που συνδεεται με το ιντερνετ του σπιτιου πεταει αμεσως τα μηνυματα απο τις εφαρμογες...κοιταξα ενα πρωι να δω εαν ειναι καμια εφαρμογη ανοιχτη οταν παταμε παρατεταμενα το κεντρικο κουμπι για να μας πεταξει τις εφαρμογες ποιυ ειναι ανοιχτες και δεν υπηρχε τπτ ανοιχτο...αλλα τα μηνυματα ηρθαν κανονικα...

4ον Το bluetooth, wifi,gps κτλ δουλευουν μια χαρα τα τεσταρα

 

Συμπερασμα....μεχρι στιγμης θεωρω την 1501dev την πιο καλη αλλα...θεωρω οτι εχει να κανει και με το security της lenovo...εγω πηγα στο 'privacy guard' στο 'sort by apps' και επελεξα τα προγραμματα που ηθελα να ειναι 'ανοιχτα'....

 

δεν ξερω εαν βοηθησα αλλα διαβαζω εδω ολο τα ιδια και τα ιδια προβληματα με τις εκαστοτε ρομ ρε παιδια και εχω κουραστει.....βαλτε την 1501dev και πιστεψτε με θα λυθουν τα περισσοτερα προβληματα που εχετε τωρα και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξανασχοληθειτε με το κινητο σας.....θεωρω οτι ο σκοπος του φορουμ ειναι να 'βγαζουμε' μεσα απο το 'ψαξιμο' το μαξιμουμ των δυνατοτητων του κινητου.....δοξα το θεο τα παιδια εδω εχουν γραψει οσο πιο αναλυτικα γινεται τα παντα....και ειναι ολα στην πρωτη σελιδα....δεν μπορω να βλεπω τον αλλο να ρωταει πχ 'τι υφη δερματος εχει η θηκη της niklin απο την θηκη του minideal....' ελεος χανεται η ουσια...συγνωμη εαν εγινα εριστικος αλλα παιδια απο τις 332 σελιδες αντε να αξιζουν οι 50 για το σωστο μονταρισμα του κινητου....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :cry:.ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.ΣΥΓΚΕΓΚΡΙΜΕΝΑ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΣΟΙ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ "Ο ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ...ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΩ ΚΛΗΣΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ RESTART.ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SECURITY ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.

ΕΧΩ ΤΗΝ 1432 MULTILANGUAGE ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ....

ΕΤΟΙΜΟΣ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΟΥΤΑΡΩ ...ΞΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΙΔΕΕΣ:mad:

HELP PLEASE:(

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ρομ...φαντάζομαι ότι έχεις διαβάσει εδώ μέσα για την 1447 και την 1501dev..γιατί λοιπόν δεν προχωράς σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφερθεί ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Υπάρχει περίπτωση από την 1447 dev που είμαι τώρα (με αυτή ήρθε από το vickmall), να περάσω 1508 st, χωρίς να χρειαστεί εκ νέου σετάρισμα όλων των ρυθμίσεων και όλων των εφαρμογών; Γενικότερα γίνεται αυτό ή πρέπει κάθε φορά που αλλάζουμε rom, να σετάρουμε πάλι τα πάντα από την αρχή! Ευχαριστώ πολύ για όποιες απαντήσεις! :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Υπάρχει περίπτωση από την 1447 dev που είμαι τώρα (με αυτή ήρθε από το vickmall), να περάσω 1508 st, χωρίς να χρειαστεί εκ νέου σετάρισμα όλων των ρυθμίσεων και όλων των εφαρμογών; Γενικότερα γίνεται αυτό ή πρέπει κάθε φορά που αλλάζουμε rom, να σετάρουμε πάλι τα πάντα από την αρχή! Ευχαριστώ πολύ για όποιες απαντήσεις! :!:

 

Οταν αλλαζεις ρομ, συμφωνα με τον οδηγο της πρωτης σελιδας, κανεις κ backup. Αφου λοιπον περασεις την νεα σου ρομ, μετα μπαινεις ξανα στο TWRP κ κανεις restore, αλλα μονο το "Data". Ετσι, εχεις ξανα ολες σου τις εφαρμογες κ ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Με ενα ερωτηματικο ως προς τα gapps και ιδιες εφαρμογες που υπάρχουν και στην παλια και στην καινούρια..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το εξης θεματακι. Μεσω του Security επιλεγω να μην εκκινει αυτοματα καμια εφαρμογη. Παρ'ολα αυτα, οταν ξαναελεγχω το Security, καποιες εφαρμογες ειναι επιλεγμενες να εκκινουν αυτοματα,απο μονες τους...
Link to comment
Share on other sites

Με ενα ερωτηματικο ως προς τα gapps και ιδιες εφαρμογες που υπάρχουν και στην παλια και στην καινούρια..

 

Τι ακριβώς εννοείς; :!:

Link to comment
Share on other sites

Αν η νεα ρομ ειναι ετοιμη, rooted, gapps κλπ, τοτε μπορεί να κάθονται πανω στα παλια που του περνας και κρασαρουν/δυσλειτουργουν, αλλα μπορεί και όχι..

Ο kandilak ειχε πει ότι απο 1447 σε 15xx (δε θυμαμαι) που περασε, αυτο δεν πέτυχε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει το πρόβλημα; Σε ολα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα πήγα να κάνω instal πάλι το twrp όταν το έκανα μέσα από το pc αφού έγινε κόκκινη η μπάρα μετά κίτρινη και μου έβγαλε το σήμα ότι έγινε!!πάω να ανοίξω το τηλέφωνο και μου γραφει "ΛΕΝΟΒΟ" και κάτω κάτω =>tool DL image Faill!... :!::!::!:

και μετα οταν οταν τα επελεξα ολα μου εγραψε αυτο http://prntscr.com/6nq18l

 

***παιδιά επίσης παρατηρώ το εξής!! μόλις το συνδέω χωρίς την μπαταρία το αναγνωρίζει το pc(χαρακτηριστικός ήχος)και μετά από 3 δευτερόλεπτα το κινητό δονείται(1 δόνηση τύπου μηνύματος) και αποσυνδέεται από το pc(επίσης ο χαρακτηριστικός ήχος!! να πω ότι έχω κάνει instal τους driver!!

SOS

Edited by black16
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.....καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που γραφεται και διαπιστωνω οτι το δικο μου το κιν με την 1501dev δεν τα βγαζει αυτα τα προβληματα....

1ον Εχει ελληνικα (στο μεγαλυτερο μερος)

2ον Η μπαταρια κρατα αρκετα καλα....περιπου 2 μερες με αρκετη χρηση (ανοιχτα δεδομενα, 3g, παιχνιδια για λιγο περιπου στις 2 ωρες και τις 2 μερες)

3ον Οι ειδοποιησεις ερχονται κανονικα απο σκαηπ βαημπερ και whatsup... παρολο που δεν τα εχω κλειδωσει οταν παταω να διαγραφουν....το εχω προγραμματισει να κλεινει τη νυχτα και να ανοιγει παλι μονο του το πρωι και με το που συνδεεται με το ιντερνετ του σπιτιου πεταει αμεσως τα μηνυματα απο τις εφαρμογες...κοιταξα ενα πρωι να δω εαν ειναι καμια εφαρμογη ανοιχτη οταν παταμε παρατεταμενα το κεντρικο κουμπι για να μας πεταξει τις εφαρμογες ποιυ ειναι ανοιχτες και δεν υπηρχε τπτ ανοιχτο...αλλα τα μηνυματα ηρθαν κανονικα...

4ον Το bluetooth, wifi,gps κτλ δουλευουν μια χαρα τα τεσταρα

 

Συμπερασμα....μεχρι στιγμης θεωρω την 1501dev την πιο καλη αλλα...θεωρω οτι εχει να κανει και με το security της lenovo...εγω πηγα στο 'privacy guard' στο 'sort by apps' και επελεξα τα προγραμματα που ηθελα να ειναι 'ανοιχτα'....

 

δεν ξερω εαν βοηθησα αλλα διαβαζω εδω ολο τα ιδια και τα ιδια προβληματα με τις εκαστοτε ρομ ρε παιδια και εχω κουραστει.....βαλτε την 1501dev και πιστεψτε με θα λυθουν τα περισσοτερα προβληματα που εχετε τωρα και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξανασχοληθειτε με το κινητο σας.....θεωρω οτι ο σκοπος του φορουμ ειναι να 'βγαζουμε' μεσα απο το 'ψαξιμο' το μαξιμουμ των δυνατοτητων του κινητου.....δοξα το θεο τα παιδια εδω εχουν γραψει οσο πιο αναλυτικα γινεται τα παντα....και ειναι ολα στην πρωτη σελιδα....δεν μπορω να βλεπω τον αλλο να ρωταει πχ 'τι υφη δερματος εχει η θηκη της niklin απο την θηκη του minideal....' ελεος χανεται η ουσια...συγνωμη εαν εγινα εριστικος αλλα παιδια απο τις 332 σελιδες αντε να αξιζουν οι 50 για το σωστο μονταρισμα του κινητου....

Καλά όλα αυτά που λες, αλλά αν παρακολουθούσες από κοντά το νήμα θα έβλεπες ότι έχουν απαντηθεί όλα τα παραπάνω με αρκετά λεπτομερή τρόπο, και δεν είναι καθόλου θέμα rom αλλά θέμα ρυθμίσεων και κάποιων build.prop tweaks .

Επίσης μην μαλώνετε για το αν η 1447 multilanguage rom ελιναι καλύτερη ή χειρότερη από την 1447 "θέλω να με λέτε 1501" rom.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, από 1447 αξίζει να πάμε 1508 ή ας περιμένουμε καμιά 16xx?

Εγώ το θέμα που είχα αναφέρει με τα μεγάλα κολλήματα στην εφαρμογή επαφών, επανέρχεται πού και πού και γιαυτό σκέφτηκα να αναβαθμίσω Ρομ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...