Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγώ πριν λίγες ώρες. Πλέον έστρωσε από μόνο του. Δεν ξέρω από τι προήλθε.
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

ναι, μόνο σήμερα .πιθανον και παλιότερα να συνεβει για ελάχιστο χρόνο και να μην το παρατήρησα . πάντως και άλλος φίλος με passport & Vodafone τα ίδια ...

 

Πάντως εδώ και κάνα 2ωρο, δε βλέπω κάποια αποσύνδεση στο BBM.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τα BlackBerry όπως και τα iPhone πάνε για service επίσημα από τον πάροχο που έχουν αγοραστεί. Τώρα γιατί σου είπαν από τη Wind ότι δε συνεργάζονται ένας θεός ξέρει. Λογικά όμως θα κάνεις τη δουλειά σου και στο irepair Αφού μάλλον ημερολογιακά είσαι εκτός εγγύησης. .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akis

Note 4-LG G2-Ipad Mini-Galaxy Nexus-Iphone 4

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα τα μούρα εξαφανίστηκαν από την πάνω δεξιά γωνία της συσκευής , σε wifi αν και το βλέπει δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα data, χωρίς μούρα και με τα data του παρόχου μπαίνει σε internet , όχι όμως σε bbm. προφανώς κάτι γίνεται με τον server της blackberry.

 

Με πάροχο Cosmote ειδικά χθες το απόγευμα μεχρι και κλήσεις μέσω ΒΒΜ έκανα και μπορώ να πω οτι είχαν την καλύτερη ποιότητα απο ποτέ. Αναφορικα με το εικονίδιο απο τα μουρα κι εμενα δεν τα εμφανιζε χθες σχεδον ολη μερα αλλά υπηρεσίες ειχα κανονικά και με το data plan και με το ρουτερ στη δουλεια κ στο σπίτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που εγκατέστησα στο Q10 το λογαριασμό email Yahoo σαν κύριο λογαριασμό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: κάθε 30 μέρες "εξαφανίζονται" τα παλιότερα emails απο το inbox του Yahoo. Ενώ δηλαδή στο Microsoft Outlook 2010 που έχω εγκατεστημένο στο laptop έχω κανονικά ΟΛΑ τα μηνύματα του Yahoo στο web inbox βλέπω μόνο του τελευταίου μήνα με ακρίβεια ημέρας.

 

Αυτό άρχισε να συμβαίνει απο τότε που εγκατέστησα ώς κύριο λογαριασμό email callendar & contact Yahooστο ΒΒ Q10.

 

Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι στη συσκευή γιατι υποψιάζομαι οτι απο εκεί γίνεται η διαγραφη.

 

Ευχαριστω πολυ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που εγκατέστησα στο Q10 το λογαριασμό email Yahoo σαν κύριο λογαριασμό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: κάθε 30 μέρες "εξαφανίζονται" τα παλιότερα emails απο το inbox του Yahoo. Ενώ δηλαδή στο Microsoft Outlook 2010 που έχω εγκατεστημένο στο laptop έχω κανονικά ΟΛΑ τα μηνύματα του Yahoo στο web inbox βλέπω μόνο του τελευταίου μήνα με ακρίβεια ημέρας.

 

Αυτό άρχισε να συμβαίνει απο τότε που εγκατέστησα ώς κύριο λογαριασμό email callendar & contact Yahooστο ΒΒ Q10.

 

Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι στη συσκευή γιατι υποψιάζομαι οτι απο εκεί γίνεται η διαγραφη.

 

Ευχαριστω πολυ

 

Λοιπόν, πρώτα θα ψάξουμε τη συσκευή, μιας κι έχουμε την ίδια και μετά θα ασχοληθούμε με το account στο net.

 

Hub -> Settings -> Email Accounts -> Yahoo Account -> Edit Account - scroll προς τα πάνω. Στα:

 

- Sync Interval

- Sync Timeframe

 

Τι έχεις επιλέξει;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτα θα ψάξουμε τη συσκευή, μιας κι έχουμε την ίδια και μετά θα ασχοληθούμε με το account στο net.

 

Hub -> Settings -> Email Accounts -> Yahoo Account -> Edit Account - scroll προς τα πάνω. Στα:

 

- Sync Interval

- Sync Timeframe

 

Τι έχεις επιλέξει;

 

Ευχαριστω για τη βοήθεια κατ αρχήν

 

Sync Interval-> 5 minutes

Sync Time Frame -> Forever

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοήθεια κατ αρχήν

 

Sync Interval-> 5 minutes

Sync Time Frame -> Forever

 

Χμ. Κοίταξε την πρώτη επιλογή, στη συνημμένη εικόνα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έχω ενεργοποιημένα. Αλλά παρόλα αυτά δεν φαίνεται να είναι εκεί το προβλημα τελικα. :rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έχω ενεργοποιημένα. Αλλά παρόλα αυτά δεν φαίνεται να είναι εκεί το προβλημα τελικα. :rolleyes:

 

Μάλιστα.. Δες τα παρακάτω links.

 

http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Q10/mails-with-Q10/m-p/2591015/highlight/true#M10318

 

http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Q10/incoming-mails-get-deleted/m-p/2635203/highlight/true#M12026

 

http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Q10/POP3-mails-get-s-deleted-from-my-Q10-when-my-PC-downloaded-it/m-p/2541401/highlight/true#M8335

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχ'ην σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Τελικά το πρόβλημα δεν μου το δημιουργούσε το ΒΒ αλλά το Microsoft Outlook 2010 tou laptop στο οποίο έχω σετάρει επίσης το ίδιο email account. Αλλά απο δική μου ...μπιπ... όταν τον ξανασετάρισα πριν απο ένα μηνα στα Advanced Settings ξέχασα να ξεκλικάρω το κουτάκι που είναι απο default τικαρισμενο να μένουν στο server τα μηνύματα 14 μέρες και μετά να διαγράφονται.... Με αποτέλεσμα κάθε 14 μέρες να πηγαίνει στον server της Yahoo και να μου καθαρίζει οτιδήποτε παλαιότερο των 14 ημερών. Αυτό είχε αντίκτυπο και στο ΒΒ γιατι το email το έχω σετάρει IMAP οπότε ότι έσβηνε το MS Outlook απο τον server μετά καθαριζόταν και απο το ΒΒ. :oops:

 

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με το πρόβλημα μου και απλά έγραψα τη λύση του θέματος για οποιονδήποτε μπορεί να φανεί χρήσιμη μελλοντικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. :) Γι' αυτό γράφουμε εδώ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.

 

EDIT:

 

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε, για να κάνετε login στο λογαριασμό σας στο youtube; Fasttube ή Supertube;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μια και πήρα αυτές τις μέρες το Blackberry classic και έχω καταφέρει να σετάρω ότι χρειαζόμουν εκεί από εφαρμογές χωρίς το παραμικρό πρόβλημα θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα navigator για το blackberrry 10? Το official το βλέπω πολύ φτωχό. Είδα κάποιοι να προτείνουν ακόμα και το here maps της nokia σε web λειτουργία
Link to comment
Share on other sites

Μια και πήρα αυτές τις μέρες το Blackberry classic και έχω καταφέρει να σετάρω ότι χρειαζόμουν εκεί από εφαρμογές χωρίς το παραμικρό πρόβλημα θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα navigator για το blackberrry 10? Το official το βλέπω πολύ φτωχό. Είδα κάποιοι να προτείνουν ακόμα και το here maps της nokia σε web λειτουργία

 

Το NavFree έχω και χρησιμοποιώ. Όμως, όπως είναι δομημένη η εφαρμογή, μου φαίνεται λίγο περίεργη, προερχόμενος από Nokia/Here Maps. Πάντως, είναι πιο πλήρες απ' το εργοστασιακό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μια και πήρα αυτές τις μέρες το Blackberry classic και έχω καταφέρει να σετάρω ότι χρειαζόμουν εκεί από εφαρμογές χωρίς το παραμικρό πρόβλημα θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα navigator για το blackberrry 10? Το official το βλέπω πολύ φτωχό. Είδα κάποιοι να προτείνουν ακόμα και το here maps της nokia σε web λειτουργία

 

με το sygic απο play store ειμαι ικανοποιημενος..μπορεις να κατεβασεις και το apk ;) ...θα παιξει μια χαρα..και το navfree ειναι πολυ καλο αλλα ειναι λιγο περιεργο..θα συμφωνησω με τον φιλο οτι ειναι λιγο χαλια δομημενο.

Link to comment
Share on other sites

ok thx παιδιά. Πάντως έχω βρει τα πάντα από εφαρμογές και μια και είμαι να φεύγω γενικά από google έχω μπορέσει και κρατήσει τα ποιο χρήσιμα της όπως το calendar που μπόρεσα να το συγχρονίσω.

apk αρχεία πως κατεβάζω official η θα πρέπει να ψάχνω σε άλλα κανάλια?

Edited by chek2fire
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Εχετε βάλει κάποιο πρόγραμμα για widget στην αρχική οθόνη? το μόνο που μου λείπει ουσιαστικά είναι κάτι να δείχνει τον καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Εχετε βάλει κάποιο πρόγραμμα για widget στην αρχική οθόνη? το μόνο που μου λείπει ουσιαστικά είναι κάτι να δείχνει τον καιρό.

 

Καλη ερωτηση... Δεν ηξερα οτι μπορεις να βαλεις widgets οπως στον android. Εγω βλεπω τον καιρο απο τη μαμα εφαρμογη που παιρνει δεδομενα απο το accuweather.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

από τι έχω δει στο app store της blackberry έχει μερικά αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο δουλεύουν καλά. Τα περισσότερα είναι για μπαταρία πάντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως αυτό με τις φωτογραφίες που φτιάχνεις album και σου δημιουργεί αυτόματα και ένα story maker έχει πολύ γέλιο :). Και το owncloud σε χρήση με το blackberry είναι πολυεραγελείο καθώς μπορείς να συγχρονίζεις bookmark, επαφές και calendar με αυτό. Πάρα πολύ καλό αν και νομίζω για calendar και η εφαρμογή που έχει το blackberry είναι απλά απίστευτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Έχω το Q10, το SQN 100-3, και το οποίο είναι 4G. Εχθές πήγα σε κατάστημα WIND και αντικατέστησα την παλιά SIM με καινούρια 4G. Οι διαθέσιμες επιλογές όμως δικτύων στο κινητό είναι 3G&2G, 3G, 2G.

 

Καμιά ιδέα?

Pearl 8110 - Bold 9000 - Bold 9700 - Playbook - Z10 - Q10 - Passport
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Έχω το Q10, το SQN 100-3, και το οποίο είναι 4G. Εχθές πήγα σε κατάστημα WIND και αντικατέστησα την παλιά SIM με καινούρια 4G. Οι διαθέσιμες επιλογές όμως δικτύων στο κινητό είναι 3G&2G, 3G, 2G.

 

Καμιά ιδέα?

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, επίσης με Q10. Ακόμα ένας συμφορουμίτης αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.. Και σε σύγκριση με μια άλλη 4g συσκευή που έχω, έχει 1 μπάντα λιγότερη. Δεν ξέρω πού μπορώ να βρω σε ποιες μπάντες εκπέμπει το 4g της wind.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, επίσης με Q10. Ακόμα ένας συμφορουμίτης αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.. Και σε σύγκριση με μια άλλη 4g συσκευή που έχω, έχει 1 μπάντα λιγότερη. Δεν ξέρω πού μπορώ να βρω σε ποιες μπάντες εκπέμπει το 4g της wind.

 

έχω την εντύπωση πως ισχύει το 800 και 2600 για 4G και στις 3 εταιρίες ενώ η vodafone και η cosmote εκπέμπουν και στα 1800.

έστειλα πάντως μνμ στη wind στο fb, αλλά απάντηση δε νομίζω να πάρω...

Pearl 8110 - Bold 9000 - Bold 9700 - Playbook - Z10 - Q10 - Passport
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως ισχύει το 800 και 2600 για 4G και στις 3 εταιρίες ενώ η vodafone και η cosmote εκπέμπουν και στα 1800.

έστειλα πάντως μνμ στη wind στο fb, αλλά απάντηση δε νομίζω να πάρω...

 

LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - SQN100-3

 

Αυτές οι είναι οι μπάντες του Q10. Του κωδικού που "δουλεύει" με τα Ελληνικά δίκτυα. Από αυτά που μου γράφεις, έπρεπε να εμφανίζεται η επιλογή 4g. Τέλος, με μια κάρτα vodafone που έχω, εμφανίζεται η επιλογή 4g. Κάτι "έξυπνο" πρέπει να έχει κάνει η wind..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - SQN100-3

 

Αυτές οι είναι οι μπάντες του Q10. Του κωδικού που "δουλεύει" με τα Ελληνικά δίκτυα. Από αυτά που μου γράφεις, έπρεπε να εμφανίζεται η επιλογή 4g. Τέλος, με μια κάρτα vodafone που έχω, εμφανίζεται η επιλογή 4g. Κάτι "έξυπνο" πρέπει να έχει κάνει η wind..

 

έχεις απόλυτο δίκιο. Το δοκίμασα και εγώ με κάρτα voda και μου εμφάνισε 4g. Όντως κάποια εξυπνάδα έχει κάνει η Wind... Άντε βρες άκρη μαζί τους τώρα...

Pearl 8110 - Bold 9000 - Bold 9700 - Playbook - Z10 - Q10 - Passport
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο οτι η Wind και η Vodafone έχουν εδώ και ένα χρόνο ενοποιήσει το δίκτυο κεραιών τους το πιθανότερο είναι η Wind να μην έχει την υποδομή να δώσει full 4G στους συνδρομητές της μετα την τεράστια καμπανια της Vodafone η οποία προφανώς και διαθετει πολλαπλάσιους συνδρομητές απο τη Wind.

 

Στην εξυπηρέτηση (ο θεος να την κάνει εξυπηρέτηση) της Wind τι σου λένε ? Μήπως πρέπει να καλέσεις για να σου ξεμπλοκάρουν την 4G πρόσβαση στις κεραίες μετά την ενεργοποίηση που έκανες? Εμένα τουλάχιστον έτσι εγινε με την Cosmote, πρώτα ενεργοοιησα πακέτο με 4G δεδομενα και μετά μου είπαν να τους πάρω κι ένα τηλέφωνο για να με "ξεκλειδώσουν" απο τις κεραίες...!!!

Edited by Rookie1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...