Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, ποια έκδοση των χαρτών της Nokia πρέπει να βάλω σε Nokia 701 ώστε να υπάρχει σχεδιασμός διαδρομής και η επιλογή "προσθήκη στη διαδρομή";

Ευχαριστώ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέχρι σήμερα που γράφω λειτουργεί κανονικά τα Nokia mapps! Κανονικά δεν θα έπρεπε να σταματήσουν το update, διότι και τα wp τον ίδιο χάρτη έχουν! Οπότε αν γίνετε σ' αυτούς update γιατί να μη γίνετε και στο symbian; Δεν το λέω εγώ μόνο, το άκουσα κι από άλλους!

 

Μάλλον πρέπει να αποχαιρετούμε και τους χάρτες σιγά σιγά. Εδώ και λίγο καιρό όταν πάω να κάνω έλεγχο για ενημερώσεις προσπαθεί λίγη ώρα και τελικά λέει ο έλεγχος απέτυχε ενώ και η εγκατάσταση νέων χαρτών αποτυγχάνει λίγο αφού ξεκινήσει...

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σήμερα δουλεύει και εδώ. Δοκίμασα να κατεβάσω και ένα χάρτη και όλα οκ. Άρα τουλάχιστον μπορούμε να βάλουμε παλιούς χάρτες, για update δε το βλέπω όμως
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σκέφτομαι να εγκαταστήσω (για δοκιμή) τους χάρτες μέσω wifi. Αν θελήσω αργότερα να τους απεγκαταστήσω απευθείας από το τηλ δίχως να περάσω ovi suite πως γίνεται αυτό;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μας τελείωσε ο συγχρονισμός μέσω ιστοσελίδας (πχ σε pc). Κάνεις πλέον λογαριασμό στο here maps με νέα στοιχεία και σε ρωτάει μία μοναδική φορά αν θες να συγχρονίσεις τα δεδομένα σου από το nokia account και αυτό ήταν. Έκανα κάποιες αλλαγές, πάτησα συγχρονισμό στο κινητό και ενώ δείχνει ότι κάνει συγχρονισμό, δεν αλλάζει σε σχέση με τα νέα δεδομένα που άλλαξα στο here maps site. Τουλάχιστον κρατάει ο συγχρονισμός για αλλαγές στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Μας τελείωσε ο συγχρονισμός μέσω ιστοσελίδας (πχ σε pc). Κάνεις πλέον λογαριασμό στο here maps με νέα στοιχεία και σε ρωτάει μία μοναδική φορά αν θες να συγχρονίσεις τα δεδομένα σου από το nokia account και αυτό ήταν. Έκανα κάποιες αλλαγές, πάτησα συγχρονισμό στο κινητό και ενώ δείχνει ότι κάνει συγχρονισμό, δεν αλλάζει σε σχέση με τα νέα δεδομένα που άλλαξα στο here maps site. Τουλάχιστον κρατάει ο συγχρονισμός για αλλαγές στο κινητό.

 

Αυτό είναι 100% φάουλ της Nokia. Δεν έχει καμία σχέση η ms. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει μία φορά ο συγχρονισμός. Έτσι ουσιαστικά δεν μπορείς να έχεις nokia maps και here maps σε symbian & android/wp ταυτόχρονα.

Ουσιαστικά πετάει έξω τους symbian users

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι 100% φάουλ της Nokia. Δεν έχει καμία σχέση η ms. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει μία φορά ο συγχρονισμός. Έτσι ουσιαστικά δεν μπορείς να έχεις nokia maps και here maps σε symbian & android/wp ταυτόχρονα.

Ουσιαστικά πετάει έξω τους symbian users

Ο συγχρονισμός στο κινητό είναι οκ αλλά και πάλι. Αλλη ευκολία από τον browser.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οκ από τη στιγμή που σε απομονώνει πλέον. Δεν μπορείς να έχεις τον λογαριασμό σου στο symbian-nokia maps και να το συγχρονίζεις με τον λογαριασμό σου στο here. Σου λέει μία φορά και τέλος, δεν έχει επιστροφή. Αν έχω ένα κινητό με wp ή android και χρησιμοποιώ το here δεν μπορώ να συγχρονίζω με το symbian πλέον. Και αυτό είναι επιλογή της nokia

 

Στο καινούργιο here.com, στο μέχρι πρότινος beta.here.com δεν μπορώ να κάνω login με τον λογαριασμό μου. Άρα πως δουλεύει από το κινητό; Απλά θα περάσω μία φορά τις συλλογές μου από το nokia maps στο here και μετά τέλος. Αν κάνω update στο here δεν θα περνάει στο κινητό και αν προσθέσω κάτι στο κινητό δεν θα περαστεί στο here.

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι δυστυχώς. Με κάποιο update ίσως. Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχ καλό ε?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νέα ενημέρωση των χαρτών της Νοκια. Μόλις κατέβασα την ενημέρωση για Ελλάδα!

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20576_Nokia_Maps_for_Symbian_updated.php?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση των χαρτών της Νοκια. Μόλις κατέβασα την ενημέρωση για Ελλάδα!

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20576_Nokia_Maps_for_Symbian_updated.php?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 

 

Ήδη κατεβαίνουν στο Ν8 και μετά σειρά έχει το 808.

 

Να και κάτι ευχάριστο!! Δεν περίμενα με τίποτα να βγάλει update!!

 

Edit

 

Έχει ακόμα :p

 

[ATTACH]58600[/ATTACH]

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 3 χρόνια η Νόκια κάνει διαθέσιμες τις ενημερώσεις των Here Maps και για το Symbian!!! Όπως φαίνεται σταδιακά θα αρχίσει ξανά να υποστηρίζει το Symbian μέσω των υπηρεσιών Here.

 

Περισσότερα και στο

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20576_Nokia_Maps_for_Symbian_updated.php

 

και

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20558_Updated_HERE_Transit_public_tr.php

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μονο η Nokia θα μπορουσε να δωσει update.

πολλα μπραβο :D:D

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 3 χρόνια η Νόκια κάνει διαθέσιμες τις ενημερώσεις των Here Maps και για το Symbian!!! Όπως φαίνεται σταδιακά θα αρχίσει ξανά να υποστηρίζει το Symbian μέσω των υπηρεσιών Here.

 

Περισσότερα και στο

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20576_Nokia_Maps_for_Symbian_updated.php

 

και

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20558_Updated_HERE_Transit_public_tr.php

 

Δοκίμασα να κάνω κι εγώ την αναβάθμιση στους χάρτες, και μου συνέβη το εξής:

πρώτα απ' όλα, μου εμφάνισε δύο επιλογές (για αναβάθμιση). Η μία είχε να κάνει με τον χάρτη που έχω εγκατεστημένο (της Ελλάδας), περίπου στα 136Mb αν θυμάμαι καλά, και η άλλη επιλογή λεγόταν "ΟΛΑ" και είχε μέγεθος 196Mb.

Επέλεξα την δεύτερη και ξεκίνησε να κάνει την αναβάθμιση. Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, κι ενώ η διαδικασία της αναβάθμισης ήταν προς το τέλος της (είχε κατεβάσει περίπου τα 150Mb), η εφαρμογή έκλεισε.

Ξαναπατάω την επιλογή για "Έλεγχο ενημερώσεων" και δεν μου έδινε καμία επιλογή (έγραφε ότι είναι εγκατεστημένη η τελευταία έκδοση).

Επειδή δεν ήξερα ποια έκδοση είχα πριν και ποια μετά, έσβησα τον χάρτη και τον εγκατέστησα ξανά από την αρχή.

Πατώντας στην επιλογή να δω ποια έκδοση έχω, γράφει ότι είναι εγκατεστημένη η 00.02.54.223. Από κάτω γράφει "Ημερομηνία έκδοσης:" χωρίς να αναφέρεται κάποια ημερομηνία, είναι κενό δηλαδή.

Ειμαι καλυμμένος; Πρέπει να κάνω κάτι; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάνω κι εγώ την αναβάθμιση στους χάρτες, και μου συνέβη το εξής:

πρώτα απ' όλα, μου εμφάνισε δύο επιλογές (για αναβάθμιση). Η μία είχε να κάνει με τον χάρτη που έχω εγκατεστημένο (της Ελλάδας), περίπου στα 136Mb αν θυμάμαι καλά, και η άλλη επιλογή λεγόταν "ΟΛΑ" και είχε μέγεθος 196Mb.

Επέλεξα την δεύτερη και ξεκίνησε να κάνει την αναβάθμιση. Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, κι ενώ η διαδικασία της αναβάθμισης ήταν προς το τέλος της (είχε κατεβάσει περίπου τα 150Mb), η εφαρμογή έκλεισε.

Ξαναπατάω την επιλογή για "Έλεγχο ενημερώσεων" και δεν μου έδινε καμία επιλογή (έγραφε ότι είναι εγκατεστημένη η τελευταία έκδοση).

Επειδή δεν ήξερα ποια έκδοση είχα πριν και ποια μετά, έσβησα τον χάρτη και τον εγκατέστησα ξανά από την αρχή.

Πατώντας στην επιλογή να δω ποια έκδοση έχω, γράφει ότι είναι εγκατεστημένη η 00.02.54.223. Από κάτω γράφει "Ημερομηνία έκδοσης:" χωρίς να αναφέρεται κάποια ημερομηνία, είναι κενό δηλαδή.

Ειμαι καλυμμένος; Πρέπει να κάνω κάτι; Τι λέτε;

 

Παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ μέχρι χτες. Σ' εμένα εμφάνισε μόνο και επιλογή, με την ονομασία "Όλα" κα μόλις πάτησα να γίνει το update, Η εφαρμογή έκλεισε. Ξαναμπαίνοντας στην εφαρμογή, δεν υπήρχε ο χάρτης της Ελλάδας εγκατεστημένος. Μετά επέλεξα να κατεβάσω εκ νέου το χάρτη της Ελλάδας και εννοώ μου έδειχνε - πριν το κατέβασμα - περίπου 236MBs, κατά τη διάρκεια του κατεβάσματος ή ένδειξη ήταν 196MBs, όπως και το update. "Πρέπει" να έχει κατέβει μαζί με το update..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Ακριβώς το ίδιο έγινε!

Και σε μένα, όταν επέλεξα να τον εγκαταστήσω από την αρχή έγραφε για 236Mb αλλά όταν κατέβηκε η ένδειξη ήταν 196Mb.

Οπότε είμαστε οκ με την αναβάθμιση;

 

Άσχετο: πάτησα και την "Ενημέρωση λογισμικού" και μου εμφάνισε 5 (!!!) αναβαθμίσεις (κάτι για social apps, νέα widgets στην αρχική οθόνη και άλλα τρία που δεν τα θυμάμαι τώρα). Δεν είδα όμως καμία διαφορά, δεν βρήκα πουθενά κάτι διαφορετικό...:dizzy:

Link to comment
Share on other sites

 

Άσχετο: πάτησα και την "Ενημέρωση λογισμικού" και μου εμφάνισε 5 (!!!) αναβαθμίσεις (κάτι για social apps, νέα widgets στην αρχική οθόνη και άλλα τρία που δεν τα θυμάμαι τώρα). Δεν είδα όμως καμία διαφορά, δεν βρήκα πουθενά κάτι διαφορετικό...:dizzy:

 

Είχες πολύ καιρό να κάνεις έλεγχο για ενημερώσεις φαίνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι, πριν κανά μήνα περίπου έκανα hard reset για να το ξαναστήσω από την αρχή.

Μάλλον γι' αυτό μου έβγαλε τις ενημερώσεις (αν και είχα την εντύπωση ότι το είχα ελέγξει). Τέλος πάντων, όλα καλά τώρα!:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόβλημα με την ενημέρωση χάρτη.

 

Πατάω "Check for updates" και βρίσκει:

00.02.54.223 is available

Release date: 26.02.2015

 

Κλικάρω "Update All - 395 MB"

 

και μου βγάζει μήνυμα "No connection to a wifi network" και με ξαναπηγαίνει στην αρχική οθόνη με το κουμπί "Check for updates" :confused:

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την ενημέρωση χάρτη.

 

Πατάω "Check for updates" και βρίσκει:

00.02.54.223 is available

Release date: 26.02.2015

 

Κλικάρω "Update All - 395 MB"

 

και μου βγάζει μήνυμα "No connection to a wifi network" και με ξαναπηγαίνει στην αρχική οθόνη με το κουμπί "Check for updates" :confused:

 

Κλείσε την εφαρμογή των χαρτών και ξανάνοιξέ τη. "Λογικά" θα έχουν οι χάρτες που είχες μέσα. Πήγαινε στο χάρτη της Ελλάδας και ενώ θα σου λέει ότι το download είναι 235MB (αν έχεις μόνο το χάρτη της Ελλάδας), θα σου κατεβάσει μόνο το update. Έτσι έγινε με το N8, που έχω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Την έκλεισα και την ξανάνοιξα αρκετές φορές την εφαρμογή αλλά τζίφος.

 

Έχω τους χάρτες Ελλάδας και Αγγλίας και στην παρακάτω εικόνα, είτε πατήσω Update All είτε Update United Kingdom -όπως είπα και πριν- μου βγάζει μήνυμα "No connection to a wifi network" και με ξαναπηγαίνει στην αρχική οθόνη με το κουμπί "Check for updates"

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...