Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να μαζευτούν όλες οι πληροφορίες για τις διαθέσιμες τροποποιήσεις/βελτιώσεις/hacks που αφορούν που αφορούν το Google Nexus 6.

 

Edited by athanaso77
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aκόμα είστε λίγοι οι κάτοχοι, έχει όμως κανείς ασχοληθεί με custom ROM για το Nexus 6;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όχι ακόμα.

Το gravity box δεν δουλεύει πια, έτσι δεν είναι;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το xposed framework δεν λειτουργεί στις lollipop ROM

 

Περισσότερα εδώ.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

RastaPop custom rom. Closed to stock. Stock kernel.

Encryption disabled, χωρίς κανένα πρόβλημα so far και η μπαταρία μου δίνει καλύτερα αποτελέσματα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

οι γνωστοι κερνελαδες,εχουν πιασει δουλεια?

Ναι, σήμερα εμφανίστηκε και ο Franco για όποιον ενδιαφέρεται.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σήμερα εμφανίστηκε και ο Franco για όποιον ενδιαφέρεται.

 

πολυ ενδιαφερον.ελπιζω συντομα και cold blue k Hells

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τη συσκευή, είχα διαβάσει για κάποιο κλείδωμα/κρυπτογράφηση? που έχει το τηλέφωνο όπως έρχεται από το εργοστάσιο κ το οποίο με απενεργοποίηση ανεβάζει ακόμα αισθητά την ταχύτητα της συσκευής. Έχουμε πληροφορίες/ link/ εμπειρία κάποιου που το έχει κάνει ήδη;
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,αν κάνεις unlock το νεξους και μετά πάλι lock καταγράφετε αυτό σε περίπτωση που θες να το πας για σερβις με την εγγύηση?!
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τη συσκευή, είχα διαβάσει για κάποιο κλείδωμα/κρυπτογράφηση? που έχει το τηλέφωνο όπως έρχεται από το εργοστάσιο κ το οποίο με απενεργοποίηση ανεβάζει ακόμα αισθητά την ταχύτητα της συσκευής. Έχουμε πληροφορίες/ link/ εμπειρία κάποιου που το έχει κάνει ήδη;

Το encryption βοηθάει στην προστασία δεδομένων, πολύ περισσότερο από ένα απλό screen lock. Ωστόσο επειδή όλα τα data είναι encrypted την ώρα της χρήσης, δουλεύει το κινητό παράλληλα ξεκλειδωνοντας τα or something. Γι αυτό και πέφτει η ταχύτητα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τη συσκευή, είχα διαβάσει για κάποιο κλείδωμα/κρυπτογράφηση? που έχει το τηλέφωνο όπως έρχεται από το εργοστάσιο κ το οποίο με απενεργοποίηση ανεβάζει ακόμα αισθητά την ταχύτητα της συσκευής. Έχουμε πληροφορίες/ link/ εμπειρία κάποιου που το έχει κάνει ήδη;

Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει τη κρυπτογράφιση περνώντας custom rom. όμως αυτό γίνεται και σε stock/ulnock/rooted συσκευές. Απλά πρέπει να γίνει διαγραφή user data για να ''πετύχει''.

Πληροφορίες θα βρεις στο παρακάτω link:

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/development/disable-forced-encryption-gain-root-t2946715

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει τη κρυπτογράφιση περνώντας custom rom. όμως αυτό γίνεται και σε stock/ulnock/rooted συσκευές. Απλά πρέπει να γίνει διαγραφή user data για να ''πετύχει''.

Πληροφορίες θα βρεις στο παρακάτω link:

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/development/disable-forced-encryption-gain-root-t2946715

 

thanks, περιμένω μήπως και γίνει το θαύμα και σκάσει μύτη αύριο γιατί αλλιώς πάει για Δευτέρα όπως ήταν η αρχική εκτίμηση αποστολής.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει τη κρυπτογράφιση περνώντας custom rom. όμως αυτό γίνεται και σε stock/ulnock/rooted συσκευές. Απλά πρέπει να γίνει διαγραφή user data για να ''πετύχει''.

Πληροφορίες θα βρεις στο παρακάτω link:

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/development/disable-forced-encryption-gain-root-t2946715

Έχει διαφορά όντως Ηλία στην ταχ'υτητα ή τσάμπα θα κάνουμε τον κόπο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απεκτησα και εγω...:D με το που το ανοιξα το ρουταρα και αμεσως του εβαλα custom rom.....Euphoria 5.0.2 & ElementalX...Σφαιρα το εργαλειο!!!

[ATTACH]54721[/ATTACH]

Edited by souliar

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά όντως Ηλία στην ταχ'υτητα ή τσάμπα θα κάνουμε τον κόπο.

 

Δε θα έλεγα ότι η διαφορά είναι αισθητή....σφαίρα πριν, σφαίρα και τώρα :)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απεκτησα και εγω...:D με το που το ανοιξα το ρουταρα και αμεσως του εβαλα custom rom.....Euphoria 5.0.2 & ElementalX...Σφαιρα το εργαλειο!!!

[ATTACH]54721[/ATTACH]

Αν και δεν ασχολούμαι με τα benchmarks, πραγματικά τα νούμερα στο Antutu είναι εξωπραγματικά.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Νέα εκδοση euphoria shamu 5.0.2 με πολλές βελτιώσεις...και πολύ καλό ενσωματωμένο kernel (lean kernel 1.4)

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/development/rom-euphoria-os-beta-0-3-t2954615

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα ότι η διαφορά είναι αισθητή....σφαίρα πριν, σφαίρα και τώρα :)

 

Σε σχέση με άλλες συσκευές, τι αίσθηση ταχύτητας σου δίνει?

Ποια ήταν η προηγούμενής σου συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με άλλες συσκευές, τι αίσθηση ταχύτητας σου δίνει?

Ποια ήταν η προηγούμενής σου συσκευή?

Φίλε μην το ψάχνεις.Είναι ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί πάνω στη γη σε κινητό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ψόφια τα πράγματα πάντως για modding νήμα Nexus συσκευής δε νομίζετε;

 

Με tile customization τι γίνεται ρε παιδιά, δεν έχω βρει rom να το προσφέρει ακόμα. Ήταν ένας από τους λόγους που πέρναγα custom rom σε όλες τις προηγούμενες συσκευές μου, με εκνευρίζει αφάνταστα που δεν μπορείς να κλείσεις δεδομένα και να γυρίσεις από 4g σε 2g αμέσως. Ειδικά με lollipo πρέπει να κάνεις 2 διαφορετικές διαδρομές αφού η Ενεργοποίηση Δεδομένων έφυγε από το μενού Δίκτυα... :mad:

 

Όπως επίσης και η προσθήκη menu button στα soft keys, είναι παλιά συνήθεια δεν φεύγει εύκολα.

 

Για notification led ας μην μιλήσουμε καλύτερα.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ψόφια τα πράγματα πάντως για modding νήμα Nexus συσκευής δε νομίζετε;

 

Με tile customization τι γίνεται ρε παιδιά, δεν έχω βρει rom να το προσφέρει ακόμα. Ήταν ένας από τους λόγους που πέρναγα custom rom σε όλες τις προηγούμενες συσκευές μου, με εκνευρίζει αφάνταστα που δεν μπορείς να κλείσεις δεδομένα και να γυρίσεις από 4g σε 2g αμέσως. Ειδικά με lollipo πρέπει να κάνεις 2 διαφορετικές διαδρομές αφού η Ενεργοποίηση Δεδομένων έφυγε από το μενού Δίκτυα... :mad:

 

Όπως επίσης και η προσθήκη menu button στα soft keys, είναι παλιά συνήθεια δεν φεύγει εύκολα.

 

Για notification led ας μην μιλήσουμε καλύτερα.

 

Μην βιάζεσαι.. η lollipop διαφοροποιείται αρκετά από τις προηγούμενες εκδόσεις.. για αυτό δεν υπάρχει αρκετό modding ακόμα.. δεν φταίει το κινητό σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι.. η lollipop διαφοροποιείται αρκετά από τις προηγούμενες εκδόσεις.. για αυτό δεν υπάρχει αρκετό modding ακόμα.. δεν φταίει το κινητό σίγουρα.

 

Σαφώς δεν πιστεύω ότι φταίει το κινητό. Ίσως είναι συνδυασμός αυτού που λες, δηλαδή της αρκετά διαφορετικής έκδοσης λειτουργικού αλλά και της υψηλής τιμής που το κάνει οπωσδήποτε λιγότερο προσιτό στο κοινό, developers και μη. Ήδη κάποιοι έχουν δηλώσει ανοιχτά ότι δεν πρόκειται να αγοράσουν τη συσκευή (λόγω τιμής, μεγέθους δεν ξέρω).

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Αρκετοι developers την εχουν ειδη την συσκευη....και για των λογο αυτο εχουμε και custom roms..H Lollipop εχει εντελως καινουργιο κωδικα και ειναι λογικο καποια features να καθυστερουν,αλλα πιστευω οτι γενικα ειναι σε καλο δρομο και συντομα θα εχουμε επιπεδα kitkat σε παραμετροποιησεις.

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Νέα εκδοση euphoria shamu 5.0.2 με πολλές βελτιώσεις...και πολύ καλό ενσωματωμένο kernel (lean kernel 1.4)

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/development/rom-euphoria-os-beta-0-3-t2954615

καλημέρα σε ολους, μολις πηρα το n6 και τελειος ασχετος με το εν λόγω κινητο, εχω ξεκλειδωση bootloader και το εκανα root , αξιζει ο κοπος να παω στην εν λογω custom rom σε σχέση με την stock 5.01 που εχω?:worry:

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/development/rom-liquidsmooth-v4-nexus-6-97-t2973469

αυτη η rom ειναι πιο καλη σε σχεση με την eupforia?

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...