Jump to content

The Walking Dead (AMC)


charmed_powers
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i1221.photobucket.com/albums/dd462/supernatural_chaos1/TheWalkingDeadPoster.jpg

 

Η σειρά ακολουθεί μια ομάδα ανθρώπων στην Αμερική η οποία προσπαθεί να γλιτώσει απο τους walking dead στους οποίους φαίνεται να έχει μετατραπεί η πλειοψηφία του πληθυσμού.Δε διευκρινίστηκε ακόμη αν αυτή η κατάσταση είναι παγκόσμια (που το θεωρώ λογικότερο) ή όχι.

 

Ξεκίνησε τη Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010 στο κανάλι AMC και βασίζεται στη σειρά comic books με το ίδιο όνομα απο τους Robert Kirkman,Tony Moore και Charlie Adlard.Ηδη από το πρώτο κιόλας επεισόδιο φαίνεται πώς ήρθε για να μείνει αφού συγκέντρωσε τα βλέμματα 5.3 εκατομμυρίων τηλεθεατών κάνοντας το πρώτο επεισόδιο τo most-watched premiere episode of any AMC television series.

Εκτός απο αυτό,ήδη το κανάλι μετά απο μόλις 2 επεισόδια την ανανέωσε και για 2 σεζόν που θα αποτελείται απο 13 επεισόδια.

 

Προσωπικά μου έκανε τη καλύτερη εντύπωση λόγω της κινηματογραφικής αίσθησης που μου άφησε!Το 2 επεισόδιο μου αρέσε ακόμη περισσότερο απο τη πρεμιέρα αφου έχοντας μπει στο ζουμί η αγωνία και η δράση χτυπούσαν πραγματικά κόκκινο και γενικά το όλο σκηνικό φάνταζε πολύ πραγματικό.

 

Νομίζω είναι το must-see για φέτος!;)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη σειρα οντως...αν και βασισμενη στις παλιες καλες (και κοινοτυπες) συνταγες

εχει πολυ καλη σκηνοθεσια και καστ...το αν θα αντεξει βεβαια στο χρονο ειναι αμφιβολο καθως απο το ειδος της ειναι καταδικασμενη να ψιλοεπαναλαμβανεται...ζομπι,κυνηγητο,ζομπι κοκ.Ας ελπισουμε να πρωτοτυπησουν οι σεναριογραφοι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει ολόκληρο ακόμα (είναι πιο αργό και από ταινία του Αγγελόπουλου το άτιμο το πρώτο επεισόδιο).

 

Αλλά οφείλω να ομολογήσω πως μέχρι στιγμής δε με έχει απογοητεύσει γιατί είχα μεγάλες προσδοκίες, έχοντας διαβάσει τα graphic novels από τα οποία προέρχεται.

 

Και βρίσκω και εξαιρετικό το μακιγιάζ (ή όπως λένε την ζομπι-οποίηση των κομπάρσων), ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς πως είναι τηλεοπτική παραγωγή.

Θα μπορούσε να κερδίσει άνετα Emmys για μακιγιαζ και για εφέ.

 

...ΕΚΤΟΣ φυσικά και αν αποφασίσουν να βάψουν λίγο παραπάνω τους ηθοποιούς του Mad Men και εμφανίσουν και κανα hovercraft και ενθουσιαστούνε πάλι ΟΛΟΙ οι κριτικοί και τους δώσουνε ΚΑΙ αυτά τα βραβεία. :mad:

(δε θα το ξεπεράσω ποτέ αυτό το μίσος)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κ μένα μου άρεσε η σειρά ειδικά από την άποψη των εφέ/μακιγιάζ. Από σενάριο είναι εξαιρετικά συνηθισμένη αλλά είμαστε ακόμα στο 2ο επεισόδιο. Ελπίζω να υπάρξει κάποια «ανατροπή»

 

ΥΣ:

Μα είναι δυνατόν να ξυπνάς και όλοι γύρω σου να έχουν πεθάνει και όταν βρίσκεις κάποιον άλλον ζωντανό να μην τον ρωτήσεις τί έχει συμβεί και έχουν γίνει όλοι ζόμπι; :O

 

Link to comment
Share on other sites

Κ μένα μου άρεσε η σειρά ειδικά από την άποψη των εφέ/μακιγιάζ. Από σενάριο είναι εξαιρετικά συνηθισμένη αλλά είμαστε ακόμα στο 2ο επεισόδιο. Ελπίζω να υπάρξει κάποια «ανατροπή»

 

ΥΣ:

Μα είναι δυνατόν να ξυπνάς και όλοι γύρω σου να έχουν πεθάνει και όταν βρίσκεις κάποιον άλλον ζωντανό να μην τον ρωτήσεις τί έχει συμβεί και έχουν γίνει όλοι ζόμπι; :O

 

Kαλά στη συγκεκριμένη περίπτωση πες ότι

ήταν ακόμα ναρκωμένος

χαχα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ΥΣ:

Μα είναι δυνατόν να ξυπνάς και όλοι γύρω σου να έχουν πεθάνει και όταν βρίσκεις κάποιον άλλον ζωντανό να μην τον ρωτήσεις τί έχει συμβεί και έχουν γίνει όλοι ζόμπι; :O

Ελα ντε ,το πρωτο που επρεπε να κανει ηταν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή δείχνει η σειρά μέχρι τώρα. Πιστή στο πνεύμα παρόμοιων ταινιών (και υποθέτω και του ομώνυμου κόμικ). Καλύπτει ένα κενό και παίζει μόνη της σε αυτή την κατηγορία σε σχέση με tv series.

Σίγουρα έχει πολύ υλικό για να εμπευστεί (ή να αντιγράψει, αλλά αυτό θα ήταν ...κακό). Μέχρι να γίνει βαρετό (και αν), μου αρκεί που θα βλέπω σε εβδομαδιαία βάση μίνι zombie ταινίες :happy:

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Πολλά τσάμπα λόγια λέτε.

Πείτε απλά ότι πρωταγωνιστεί η Dr. Tancredi (και μάλιστα σε ιδιαίτερα...ενδιαφέροντα ρόλο) και τελείωσε, ο αντρικός τουλάχιστον πληθυσμός θα ψηθεί να την δει την σειρά. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τσάμπα λόγια λέτε.

Πείτε απλά ότι πρωταγωνιστεί η Dr. Tancredi (και μάλιστα σε ιδιαίτερα...ενδιαφέροντα ρόλο) και τελείωσε, ο αντρικός τουλάχιστον πληθυσμός θα ψηθεί να την δει την σειρά. :D:D

 

Και ελεγα τι μου θυμιζει,απο το Prison Break σωστα;

Link to comment
Share on other sites

13 επεισόδια η σεζόν και το άρχισαν από τώρα?

θα πέσει δηλαδή επανάληψη σύννεφο μέχρι τον Μάρτη...

Link to comment
Share on other sites

Οι σεζόν στο AMC παίζουν χωρίς διακοπές, όπως γίνεται συνήθως στα καλωδιακά κανάλια.

 

Ο πρώτος κύκλος του Walking Dead έχει 6 επεισόδια και θα ολοκληρωθεί στις αρχές Δεκεμβρίου. Υπάρχει ήδη παραγγελία για δεύτερο κύκλο με 13 επεισόδια αλλά δε νομίζω ότι ανακοινώθηκαν ακόμη οι ημερομηνίες για την προβολή τους.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

13 επεισόδια η σεζόν και το άρχισαν από τώρα?

θα πέσει δηλαδή επανάληψη σύννεφο μέχρι τον Μάρτη...

 

Οπως είπε και ο marvin ο πρώτος κύκλος θα αποτελείται απο 6 επεισόδια και το τελευταίο θα παιχτεί στις 5 Δεκεμβρίου συγκεκριμένα.

Η 2 σεζόν έχει επιβεβαιωθεί ότι θα έχει 13 επεισόδια αλλά το πότε θα ξεκινήσουν γυρίσματα είναι άγνωστο ακόμα...Διάβασα κάτι για Φεβρουάριο αλλά τίποτα επίσημο...Λογικά θα περιμένουμε αρκετά για τον 2 κύκλο όπως φαίνεται.

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε και το 2ο επεισοδιο, φανταζομαι οτι στη συνεχεια θα εχει και εξηγησεις για ορισμενα θεματα, λογικα θα επιστρεψει και ο μαυρος πατερας του 1ου επεισοδιου
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει το preair πριν αρκετές μέρες και μου άρεσε πάρα πολύ. Καλογυρισμένο, με ωραία ατμόσφαιρα και δεμένο σενάριο (έριξα και μια μελέτη για το κόμικ πριν αρχίσω να το βλέπω για να πάρω μια εικόνα).Έχω και μια αδυναμία στις ταινίες και σειρές με ζόμπι και... έδεσε το γλυκό.

 

Πάω τώρα για τα δύο πρώτα επεισόδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο επεισόδιο ήταν καταπληκτικό - όχι πως και το πρώτο ήταν άσχημο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Eχω καταπορωθει με την σειρα....ο σκηνοθετης παταει σε γνωριμα μονοπατια και προς το παρον η υποθεση εξελισσεται χωρις υπερβολες και supernatural στοιχεια αλα resident evil.Ειναι πιο πολυ 28 μερες μετα το ολο story.Mακαρι να συνεχισει ετσι και να εχει τηλεθεαση γιατι εχει παραγινει το κακο στην αμερικη που οποια σειρα δεν τραβαει την σουταρουν απο τον πρωτο κυκλο.
Link to comment
Share on other sites

Και το 3ο επεισόδιο μου άρεσε αρκετά. Επιμένω, όμως, στο «κενό» που υπάρχει για το πώς έγιναν όλα αυτά ;p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ερώτημα μπορεί να μας απαντηθεί στις 5 Δεκεμβρίου όπου τελειώνει και ο πρώτος κύκλος.Εχω και εγώ μεγάλη απορία για το πώς ξεκίνησε όλο αυτό...Ελπίζω να μηv κρύβεται η Umbrella Corp. απο πίσω πάντως :p

 

Το 3 επεισόδιο διατήρησε και αυτό πολύ ψηλά τα νούμερα αφού το είδαν 5.1 εκατομ. τηλεθεατές!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερουσα σειρα.

μηπως γνωριζει καποιος να μας πει ποιες μερες παιζονται τα επισοδεια?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερουσα σειρα.

μηπως γνωριζει καποιος να μας πει ποιες μερες παιζονται τα επισοδεια?

 

Κυριακή παίζει στην Αμερική, Δευτέρα είναι έτοιμο για κατέβασμα από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κάτι που δε συνεισφέρει καθολου στη συζήτηση; :O

 

Δε μπορώ με τιποτα να παρακολουθησω και να παρω στα σοβαρά μια σειρά που έχει ως βασικό premise την υπαρξη ζόμπι.

 

Και εχω δει τα τρειλερ και οντως φαινεται εξαιρετικα προσεγμενη δουλεια. Και καταλαβαίνω ότι δεν είναι πολυ διαφορετικό το να δεχεσαι ένα σύμπαν με ζόμπι, απ' ό,τι να δεχεσαι ενα σύμπαν με βρικόλακες (βλ Tru Blood που το απολαμβάνω).

 

Αλλά κάτι στο concept Ζομπι μου βγάζει μια γελοιότητα, που μπορώ να τη συσχετίσω και να τη δεχτώ μόνο σε καμένες παρωδίες ή cult/trash ταινίες ή έστω σε βιντεο κλιπ του Μαικλ Τζακσον :p. Ισως επειδή τα ζόμπι είναι τελείως αξιολύπητα, αποβλακωμένα και κινουνται με το χαρακτηριστικό αργο/μηχανικό τρόπο ή ίσως -κυριως- επειδη όταν βλέπω ζόμπι σκέφτομαι αμέσως ότι πρόκειται για ηθοποιό που έκατσε να του βάλουν δυο τόνους μεικ-απ, το απαραίτητο suspension of disbelief αποτυχαίνει σε μενα στη συγκεκριμένη περιπτωση...

 

Καθαρά δικό μου πρόβλημα/κόλλημα - απλα ειπα να το πω μηπως και το καταλαβαίνει και κανεις άλλος

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα zombie flics είναι κυρίως fun-to-watch, αλλά επίσης και κάπως πιο προσγειωμένα σε σχέση με τις ταινίες με vampire. Δηλαδή το βρίσκω υποθετικά πιο "πιθανό" να υπάρξει σύμπαν με ζομπι (με τους κλασσικούς κανόνες) παρά σύμπαν με βαμπίρ (με τους κλασσικούς και μεταφυσικούς κανόνες του, πχ δεν μπαίνουν σε σπίτια αν δεν τα προσκαλέσεις, λιώνουν στο φως, οι κυνόδοντες τους αυξομειώνονται at will κλπ κλπ).

 

Από εκεί και πέρα αυτές οι ταινίες καταπιάνονται με τα ίδια πάνω κάτω θέματα.

- Τι κάνεις αν έχεις κολλήσει τον ιο/σε έχει δαγκώσει ζόμπι και σιγά σιγά μεταλλάσσεσαι (συνήθως το κρύβεις μέχρι να γίνεις ζόμπι στην χειρότερη στιγμή)

- Τι κάνεις όταν κοντινό σου πρόσωπο γίνεται/είναι ζόμπι ή όταν πρέπει να εγκαταλείψεις κοντινό σου πρόσωπο γιατί αλλιώς θα γίνετε όλοι γεύμα των νεκροζώντανων.

- Τι κάνει η κυβέρνηση/μεγαλοεταιρεία που διέδωσε τον ιό για να καλύψει ή να διορθώσει (ναι καλά) την κατάσταση.

- Πόσο αποδιοργανώνεται η κοινωνία σε ένα τέτοιο post-apocalyptic σκηνικό. Ποιοι "νόμοι" υπερισχύουν, τι συνασπισμοί και δυναμικές διαμορφώνονται.

- Πόσο αντέχει κανείς στην διαρκή άμυνα/κρυφτό από ορδές ζόμπι, πόσο μπορείς να συνεργαστείς με αγνώστους για να επιβιώσεις.

- Τι άλλες μεταλλάξεις μπορούν να συμβούν (πχ ζόμπι μωρά *ιεχ* ή κάποιο κρυφό στρατιωτικό πρόγραμμα για super soldiers με ορό από ζόμπι)

- Αν υπάρχει αντίδοτο και ποιες οι δυνατότητές του.

 

Απλά συνήθως δεν έχει πολύ διαφορά για μένα αν τα θέματα αυτά τα πιάνουν στα σοβαρά ή από την κωμική πλευρά τους. Αρκεί να μην το κάνουν να δείχνει ανόητο (πχ με τίποτα δεν μπορώ να δεχτώ ζόμπι γάτες που ξεκληρίζουν οικογένειες *hint* *hint*).

 

Btw, η λέξη zombie έχει αναφερθεί καθόλου σαν όρος στη σειρά; Δείχνουν να το αποφεύγουν σκόπιμα.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

όντως, απ'ότι θυμάμαι δεν τους αναφέρουν ως ζόμπι. ένα "walkers" θυμάμαι και ένα "geeks" νομίζω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...