Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/3288/ovi_positioning.png[/imgalign]

Γενικά:

Όλες οι Symbian συσκευές έρχονται με προεγκατεστημένους τους Χάρτες Ovi, ενώ τα μοντέλα που προορίζονται για την ελληνική αγορά έχουν φορτωμένους τους ελληνικούς χάρτες και δωρεάν άδεια πλοήγησης για πάντα.

Οι πρώτες Symbian^3 συσκευές φέρουν την έκδοση 3.04. Εκτός από την έκδοση 3.04, έχει επίσης βγει και η νέα έκδοση 3.06 η οποία προσφέρει μεγαλύτερη ταχύτητα πλοήγησης, υποστήριξη "pinch to zoom" αλλά και πλήθος νέων υπηρεσιών. Η εφαρμογή δεν είναι ακόμα διαθέσιμη από το Ovi Store αλλά όποιος θέλει να την κατεβάσει, θα τη βρει εδώ.

 

 

Τελευταία διαθέσιμη έκδοση:

3.6

3.08(beta)

 

 

Άρθρο για το GPS στο FAQ:

GPS, A-GPS, OVI Maps και η πρώτη χρήση

 

 

Online χάρτες Ovi:

http://maps.ovi.com/

 

 

Λήψη αρχείου εγκατάστασης:

http://maps.nokia.com/services-and-apps/ovi-maps/ovi-maps-main

 

 

 

Όσοι έχουν διαγράψει τους χάρτες και θέλουν να τους ξαναφορτώσουν ή απλά δεν έχουν τον χάρτη που θέλουν, θα πρέπει να ακολουθήσουν την παρακάτω διαδικασία:

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φόρτωση χαρτών

 

Το φόρτωμα των χαρτών καθώς και των φωνητικών οδηγιών γίνεται μέσω του προγράμματος Nokia OVI Suite.

 

Για να αρχίσουμε τη διαδικασία θα πρέπει:

  • Να κατεβάσουμε το OVI Suite από εδώ.
  • Να συνδέσουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου σε κατάσταση λειτουργίας "PC Suite".
  • Να τρέξουμε το OVI Suite, εφόσον πρώτα το έχουμε εγκαταστήσει στον υπολογιστή.

Από το περιβάλλον του OVI Suite κάνουμε κλικ στη καρτέλα "Maps", και επιλέγουμε τον ή τους χάρτες που θέλουμε και πατάμε "Download".

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις φωνητικές οδηγίες επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα "Voices".

 

Αναλυτικότερες οδηγίες υπάρχουν στο Nokia Ovi Suite – How to.

 

 

 

------------------------------

By Itchrist86

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Τροποι εισαγωγής & χειρισμού των POI μέσα στο Ovi Maps (Nokia Maps - Smart2go)

 

 

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί χρήστες αναρωτιούνται πως μπορούνε να χρησιμοποιήσουν τα διάφορα POI (σημεία ενδιαφέροντος) που υπάρχουν στο INTERNET και επειδή δεν υπάρχουν αποκλειστικά για χρήση σε Nokia.

Αποφάσισα να κάνω ενα μίνι οδηγό για το πως μπορούμε να εισάγουμε η απλά να τα χρησιμοποιήσουμε χωρίς καν εισαγωγή.

 

1. Πάμε προς αναζήτηση των POI που μας ενδιαφέρουν σε μια μια Βάση που είναι για Pocket PC στο http://index.pois.gr/

2. Αφού διαλέξουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν (πχ [/url]) τα κατεβάζουμε κατά προτίμηση σε μορφή Garmin (En) csv πατωντας το αντιστοιχο κουμπι.

 

3. Τώρα θα πρέπει να τα μετατρέψουμε σε μορφή που είναι κατανοητή από το Nokia Maps (.lmx).

Πάμε λοιπόν στο http://www.poieditor.com/poi_convert/garmin-csv-to-lmx/

και στο πεδίο Αναζήτηση πάμε να βρούμε το .csv αρχείο που κατεβάσαμε πριν στο βημα 2.

Πατάμε το κουμπί Convert to LMΧ και αμεσως θα ανοιξει το παραθυρο για να κατεβασουμε το αρχειο μας σε μορφη πλεον που καταλαβαινει το Nokia Maps.

 

4. Τώρα πλέον που έχουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν 2 τρόποι χρήσης τους από το πρόγραμμα μας.

 

Ο 1ος τρόπος είναι να Δημιουργήσουμε ένα Φάκελο στην κάρτα μνήμης

πχ Ε:\Nokia POIs και εκει μετφερουμε το/τα αρχειο μας.

Τωρα με οποιονδηποτε File Manager ανοιγωντας το συγκεκριμενο αρχειο θα βρεθούμε μπροστά σε ενα κατάλογο απο σημεία.

Αν τώρα πατήσουμε Επιλογες - Άνοιγμα θα δούμε πληροφορίες για κάποιο σημείο.

Αν πατήσουμε Επιλογες - Εμφάνιση στο Χαρτη τοτε θα ανοιξει το Προγραμμα Πλοηγησης για δουμε το σημειο στον Χαρτη.

 

Ο 2ος Τρόπος έχει σαν αποτέλεσμα την μόνιμη αποθήκευση των σημείων στα Αγαπημένα πράγμα το οποίο μπορεί να επιφέρει κάποια επιβράδυνση στο Πρόγραμμα αν είναι πολλά τα Σημεία Ενδιαφέροντος. Η επιλογή είναι δική σας.

Για να γίνει μόνιμη η Αποθήκευση θα πρεπει να πατησουμε Αν πατήσουμε Επιλογές - Αποθήκευση - Όλα η Επιλεγμενα αναλόγως τι θέλουμε.

 

Αυτά για την Ώρα.

Θα ακολουθήσουν και άλλες οδηγίες γιατί υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος με το Nokia Maps.

Πιστέψτε με !!!

 

 

 

 

------------------------------

By i_o_n_g_o_r[/member]

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υποστηρίζεται ήδη στην έκδοση 3.06 beta, την οποία μπορείς να βρεις εδώ:

http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-306

 

Καλησπερα φιλε πανο εβαλα χτες το νεο ovi maps με το multizoom οι παλιος χαρτης της ελλαδας με την φωνιτικη καθοδηγηση εσβησε!!!Παω να περασω ξανα απο το ovi store αλλα τιποτα ξερεις γιατι τι πρεπει να κανω???Η οποιος αλλος ξερει ας με βοηθησει!!!Θελω να το δουλεψω ξανα για να το δω πως παει!!!Μηπως την ωρα που μου λεει οτι η εφαρμογη ειναι εγκατεστημενη αλλα τα παλια αρχεια δεν ταιριαζουν και πρεπει να τα διαγραψω μηπως να πατησω οχι και να τα αφησω να δω αν θα δουλεψει??Τι λετε???:(

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε πανο εβαλα χτες το νεο ovi maps με το multizoom οι παλιος χαρτης της ελλαδας με την φωνιτικη καθοδηγηση εσβησε!!!Παω να περασω ξανα απο το ovi store αλλα τιποτα ξερεις γιατι τι πρεπει να κανω???Η οποιος αλλος ξερει ας με βοηθησει!!!Θελω να το δουλεψω ξανα για να το δω πως παει!!!Μηπως την ωρα που μου λεει οτι η εφαρμογη ειναι εγκατεστημενη αλλα τα παλια αρχεια δεν ταιριαζουν και πρεπει να τα διαγραψω μηπως να πατησω οχι και να τα αφησω να δω αν θα δουλεψει??Τι λετε???:(
Χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου. Εγώ έχω περάσει το καινούργιο Ovi maps σε 5800 (symbian ^1), άρα μπορεί τα πράγματα να είναι διαφορετικά.

Στην ερώτηση που λες πάτησα "ναι". Διέγραψε τους παλιούς χάρτες, το είδα γιατί όταν άνοιγες μετά την εφαρμογή δεν υπήρχαν καθόλου χάρτες, μετά κατέβασα με το maps loader καινούργιους χάρτες και όλα καλά. Σου ξαναλέω ό,τι όλα τα παραπάνω έγιναν σε 5800.

Επίσης από την μέχρι τώρα πείρα που έχω με το Ovi maps έχω καταλάβει ό,τι όταν υπάρχουν προβλήματα με απεγκατάσταση της εφαρμογής και επανεγκατάσταση λύνονται όλα, αλλά δεν νομίζω να χρειάζεσαι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το maploader και ξαναφόρτωσέ τους. Και εγώ σήμερα έκανα την αναβάθμιση στην 3.06 και απ'όσο πρόλαβα να το δουλέψω, το pinch to zoom λειτουργεί τέλεια και η εφαρμογή είναι ταχύτατη.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα το OVI MAPS 3.06 beta με multitouch και ειναι πολυ ωραιο!!!Να πως:

1)Περνεις και περνας την νεα εκδοση 3.06 beta απο το nokia labs!!!

2)Αφου εχεις συνδεση με καλωδιο usb το n8 με τον υπολογιστη και το διαβαζει το ovi και εχεις ειδη μεσα τον χαρτη της ελλαδας και την ελληνικη φωνη και στο ovi maps

γραφει αριστερα κατω απο την λιστα χαρτων με της χωρες και αναμεσα στης φωνες το update maps!!!

3)Πατας κλικ στο update και σου βαζει κατι εξτρα ρυθμισεις και εισαι οκ!!!Δουλευει κανονικα!!!;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα το OVI MAPS 3.06 beta με multitouch και ειναι πολυ ωραιο!!!Να πως:

1)Περνεις και περνας την νεα εκδοση 3.06 beta απο το nokia labs!!!

2)Αφου εχεις συνδεση με καλωδιο usb το n8 με τον υπολογιστη και το διαβαζει το ovi και εχεις ειδη μεσα τον χαρτη της ελλαδας και την ελληνικη φωνη και στο ovi maps

γραφει αριστερα κατω απο την λιστα χαρτων με της χωρες και αναμεσα στης φωνες το update maps!!!

3)Πατας κλικ στο update και σου βαζει κατι εξτρα ρυθμισεις και εισαι οκ!!!Δουλευει κανονικα!!!;);)

 

αν το χρησιμοποιησεις κιολας να μας πεις εντυπωσεις στο δρομο για το πως τα παει...

κακα τα ψεματα ειναι πολυ καλο που τα νοκια εχουν δωρεαν χαρτες και φωνη και ειναι και αυτος ενας παραγοντας για την αγορα τηλεφωνου πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν το χρησιμοποιησεις κιολας να μας πεις εντυπωσεις στο δρομο για το πως τα παει...

κακα τα ψεματα ειναι πολυ καλο που τα νοκια εχουν δωρεαν χαρτες και φωνη και ειναι και αυτος ενας παραγοντας για την αγορα τηλεφωνου πλεον.

 

Για μαμισιο nokia gps τα παει πολυ καλα κλειδωνει σε δευτερολεπτα εχει και pinc-to-zoom στους χαρτες και η φωνη ειναι αρκετα καλη!!!Δεν το δουλευω συχνα προτιμω το garmin μου αρεσουν τα γραφικα του ποιο πολυ αλλα για στανταρ gps στο n8 ειναι πολυ καλο!!!;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Το στελνω με ΒΤ στο κινητο αλλα δεν μπορει να το κανει εγκατασταση,μου γραφει σφαλμα ξερει κανεις τιποτα;:(
Link to comment
Share on other sites

Τι στέλνεις, το αρχείο εγκατάστασης του ovi maps 3.06; Από που το κατέβασες; Δοκίμασε από εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Τι στέλνεις, το αρχείο εγκατάστασης του ovi maps 3.06; Από που το κατέβασες; Δοκίμασε από εδώ.

 

Ναι ρε γιωργο απο εδω το κατεβασα και το στελνω με ΒΤ και μου λεει σφαλμα

Μου λεει πως αυτη η εφαρμογη δεν ειναι για το τηλεφωνο αυτο και μολις παει να το κανει εγκατασταση λεει πως η προσβαση απαγορευεται

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε το δικό μου αρχείο εγκατάστασης. Από το beta labs το ε'ιχα κατεβάσει και εγώ και πριν μία βδομάδα που το πέρασα εγκαταστάθηκε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε το δικό μου αρχείο εγκατάστασης. Από το beta labs το ε'ιχα κατεβάσει και εγώ και πριν μία βδομάδα που το πέρασα εγκαταστάθηκε κανονικά.

 

Mια χαρα αυτο το αρχειο το εκανα εγκατασταση κανονικα:D Ευχαριστω γιωργο;)

Link to comment
Share on other sites

Εκδοση 3.4

 

Ρε παιδια, η μπαρα με την ένδειξη σηματος δορυφορου, που πηγε στην τελευταια εκδοδη... Ακομα την ψανχω.

(Νοκια 5800)

Link to comment
Share on other sites

Και στην 3.04 και στην νεότερη 3.06 έφυγε η μπάρα. Και δεν θα μας λείψει καθώς ο χρόνος λοκαρίσματος με ενεργοποιημένο το a-gps περιορίζεται σε λίγα δευτερόλεπτα (Ν8).
Link to comment
Share on other sites

παιδια η τελευταια εκδοση ειναι η 3.6 ετσι....?

δεν υπαρχει κατι νεοτερο η κανω λαθος...?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η 3.6 σε beta στάδιο όμως.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια έκδοση των Ovi Maps Beta 3.06 (December 2, 2010)

 

 

Changelog:

  1. New! Download street maps directly to your device! A new feature called “Update” on the main menu which allows you download Street Maps directly (via WiFi) to your phone without a PC!
  2. New! My Position and Search are now integrated (now called Map). When accessed, it will show your last map view
  3. New! Back button in Favourites
  4. New! Long tap functionality to delete & rename collections & routes
  5. New! Pop up for first time use – to inform user to download new map data (when upgrading 3.04 > 3.06 for the first time)
  6. New! Improved behaviours of transit lines settings in map toolbox (no more grey out)
  7. New! Compass calibration hint
  8. New! Refreshed place details information view

 

http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-306

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργίες πυξίδας δεν έχω δει ακόμα στο Ν8 και ελπίζω να εμφανιστεί με την συγκεκριμένη έκδοση, μαζί με πολλές ακόμα προσθήκες (ακόμα και με την υπάρχουσα έκδοση 3.06).
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα λειτουργεί καταπληκτικά. Έκανα πλοήγηση σήμερα για καμία ώρα σε περιοχές που δεν ήξερα και με καθοδήγησε άψογα. Παρόλο που έκοβα από στενάκια, έμπαινα σε απαγορευτικά και έκανα αναστροφές, επανυπολόγιζε αμέσως την πορεία μου. Και η φωνή πεντακάθαρη και με σωστές οδηγίες. Αν ήμουν συνοδηγός θα μπορούσα να ρίξω μια ματιά και στην πυξίδα που ακόμα δεν την έχω δει να λειτουργεί. Ελπίζω να το κάνω σε λίγο που θα είμαι, αυτή την φορά, συνοδηγός.
Link to comment
Share on other sites

@mirrorofsorrow: οι χαρτες στο οvi εμενα ειναι στα αγγλικα. μαρεσει αλλα ειναι λιγο καπως με τα greeklish στις ονομασιες των δρομων. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...