Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

cosmote - wind υποστηριζουν το 2100. Η vodafone υποστηριζει 900/2100

 

 

 

 

 

Δες και εδω ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=382798&page=64

 

 

Τι συμβαίνει κ δεν έχω επιλογή 3G cosmote σε s650 stock απο μαλαισια??? εκεί που επιλέγεις δίκτυο ειναι γκρι (disabled ) λύστε μου αυτή την απορία φταίει το κινητό ; Φταίει η rom ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι συμβαίνει κ δεν έχω επιλογή 3G cosmote σε s650 stock απο μαλαισια??? εκεί που επιλέγεις δίκτυο ειναι γκρι (disabled ) λύστε μου αυτή την απορία φταίει το κινητό ; Φταίει η rom ?

 

 

ευχαριστω για την διευκρινηση το προβλημα τελικα λυθηκε. ο πατερας μου ειχε βαλει την καρτα στο δευτερο sim slot η οποια δεν υποστηριζει 3g. για να το ανακαλυψεις αυτο πρεπει να ανοιξεις καπακι και να βγαλεις μπαταρια ..... αφου φας ενα μηνα ψαχνωντας τι φταιει

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το 3G όταν χάνει το δίκτυο η όταν γυρνάει σε 2G δεν μου δεινει data ακόμα και όταν δείχνει να έχει σήμα. (γενικά το κάνει όταν αλλάζει κεραίες)

Δεν ξέρω αν φταίει η κάρτα η είναι πρόβλημα της τελευταίας ROW.

 

Άλλαξα την κάρτα και την έβαλα στην υποδοχή 2G μόνο και δουλεύει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το 3G όταν χάνει το δίκτυο η όταν γυρνάει σε 2G δεν μου δεινει data ακόμα και όταν δείχνει να έχει σήμα. (γενικά το κάνει όταν αλλάζει κεραίες)

Δεν ξέρω αν φταίει η κάρτα η είναι πρόβλημα της τελευταίας ROW.

 

Άλλαξα την κάρτα και την έβαλα στην υποδοχή 2G μόνο και δουλεύει τέλεια.

 

αν εχεις cosmote τοτε φταιει το δικτυο της.

γιατι και εμενα μου το κανει τον τελευταιο καιρο.

αν κλείσεις και ανοιξεις τα data διορθωνει.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5-6 μηνες που διαβαζω το συγκεκριμενο νημα αποφασισα να το παραγγειλω

Σημερα το πηρα στα χερια μου απο merimobiles με 113 ευρω (αποστολη 17/10/2014)

Μου ηρθε ρουταρισμενο ενω ειχαν πει οτι θα το χρεωναν 6 ευρω και τους ειπα να μην το κανουν και με την VIBEROM_V1.0_2407_2_ST_S650 η οποια εχει αρκετα υποφερτα εως μια χαρα ελληνικα θα ελεγα.

 

Εχετε καμια συμβουλη για το θεμα της ROM (αλλαγης ή οχι και αναβαθμισης που μου βγαζει) και γενικα ως προς τις υπολοιπες εφαρμογες στη συγκεκριμενη ROM τι πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5-6 μηνες που διαβαζω το συγκεκριμενο νημα αποφασισα να το παραγγειλω

Σημερα το πηρα στα χερια μου απο merimobiles με 113 ευρω (αποστολη 17/10/2014)

Μου ηρθε ρουταρισμενο ενω ειχαν πει οτι θα το χρεωναν 6 ευρω και τους ειπα να μην το κανουν και με την VIBEROM_V1.0_2407_2_ST_S650 η οποια εχει αρκετα υποφερτα εως μια χαρα ελληνικα θα ελεγα.

 

Εχετε καμια συμβουλη για το θεμα της ROM (αλλαγης ή οχι και αναβαθμισης που μου βγαζει) και γενικα ως προς τις υπολοιπες εφαρμογες στη συγκεκριμενη ROM τι πρεπει να προσεξω?

μην το πειραζεις...

δουλεψε το και θα δεις απο μονος σου αν σε καλυπτει η οχι.

αν αρχισεις τα πειραγματα δεν θα εχεις τελειωμο.

και μολις καταληξεις στην ρομ που θελεις ( αν δεν καταληξεις παλι στην εργοστασιακη) θα το εχεις βαρεθει και θα ψαχνεις αλλο κινητο.

οποτε γιατι να μην το χαρεις οπως ειναι και να μην χανεις τον χρονο σου?

γνωμη μου :D

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5-6 μηνες που διαβαζω το συγκεκριμενο νημα αποφασισα να το παραγγειλω

Σημερα το πηρα στα χερια μου απο merimobiles με 113 ευρω (αποστολη 17/10/2014)

Μου ηρθε ρουταρισμενο ενω ειχαν πει οτι θα το χρεωναν 6 ευρω και τους ειπα να μην το κανουν και με την VIBEROM_V1.0_2407_2_ST_S650 η οποια εχει αρκετα υποφερτα εως μια χαρα ελληνικα θα ελεγα.

 

Εχετε καμια συμβουλη για το θεμα της ROM (αλλαγης ή οχι και αναβαθμισης που μου βγαζει) και γενικα ως προς τις υπολοιπες εφαρμογες στη συγκεκριμενη ROM τι πρεπει να προσεξω?

 

Καλορίζικο

Μην κάνεις αναβάθμιση θα χάσεις Google play, Ελληνικά και θα γεμίσεις κινέζικες εφαρμογές.

Την ROM που έχεις δεν την έχω δοκιμάσει, δεν έχω άποψη.

Η VIBEUI_V1.5 είναι πολύ καλή, μεγάλη αυτονομία μπαταρίας αρκετά καλά Ελληνικά αλλά έχει θέμα με αναγνώριση του +30.

Η VIBEUI_V2.0_1439_7.3.1_ST_S650_WC52 καλά Ελληνικά αλλά όχι την αυτονομία της 1.5 για τις δύο παραπάνω ROM ρίξε μια ματιά ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5-6 μηνες που διαβαζω το συγκεκριμενο νημα αποφασισα να το παραγγειλω

Σημερα το πηρα στα χερια μου απο merimobiles με 113 ευρω (αποστολη 17/10/2014)

Μου ηρθε ρουταρισμενο ενω ειχαν πει οτι θα το χρεωναν 6 ευρω και τους ειπα να μην το κανουν και με την VIBEROM_V1.0_2407_2_ST_S650 η οποια εχει αρκετα υποφερτα εως μια χαρα ελληνικα θα ελεγα.

 

Εχετε καμια συμβουλη για το θεμα της ROM (αλλαγης ή οχι και αναβαθμισης που μου βγαζει) και γενικα ως προς τις υπολοιπες εφαρμογες στη συγκεκριμενη ROM τι πρεπει να προσεξω?

Εγώ πάλι θα σου πω οτι είχα αυτην την ROM κάποιους μήνες και μου παρουσίασε μερικά προβλήματα. Εβαλα S305 ROW και πέραν του ότι ειναι 100% απροβληματιστη, η μπαταρία κρατάει διπλασιες ωρες.

 

Περνάς και Ελληνικά με root και morelocale2. Κάνει άριστη μετάφραση των μενού (μόνο τις ρυθμίσεις δεν μου μετάφρασε)

 

Εγώ με αυτην την ROM εκλεισα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πω οτι είχα αυτην την ROM κάποιους μήνες και μου παρουσίασε μερικά προβλήματα. Εβαλα S305 ROW και πέραν του ότι ειναι 100% απροβληματιστη, η μπαταρία κρατάει διπλασιες ωρες.

 

Περνάς και Ελληνικά με root και morelocale2. Κάνει άριστη μετάφραση των μενού (μόνο τις ρυθμίσεις δεν μου μετάφρασε)

 

Εγώ με αυτην την ROM εκλεισα! ;)

 

Πανω που ελεγα να πιασω παλι ολο το νημα απο την αρχη και να διαβασω συν και πλην των rom νομιζω οτι με εβγαλες απο τον κοπο ;)

Link to comment
Share on other sites

και πανω που ελεγα πως το νημα θα απενεργοποιηθει!! υπαρχουν νεοι αγοραστες...μου κανει εντυπωση γιατι νομιζα πως απο την μια δεν πωλειται πλεον αλλα και απο την αλλαη καποιος θα προτιμησει ενα νεοτερο μοντελο...Αποδεικνυεται οτι το μοντελο αυτο αποτελει best seller της λενοβο, κυριως στην Ελλαδα!! ειδικα στο myphone.gr, ειναι το thread με τις περισσοτερες απαντησεις σε λενοβο!!

 

Προσωπικα, δοκιμασα αρκετες, οχι την 305 που λεει ο Verde, αλλα κατεληξα στην S123_131105, πολυ σταθερη, αλλα με προβλημα με το +30 το οποιο το ελυσα με το pixel phone και ενα modified mms.apk. Η μπαταρια δεν ξερω ποσο λιγοτερο η περισοοτερο κρατα σε σχεση με αλλες roms, αλλα αν εχω το 3G ανοικτο και το δουλευω, δεν κρατα παραπανω από 10 ωρες...με χρηση μονο σε wifi, οπως το σκ, ανετα βγαζω το 40ωρο...

 

καλο δουλευτο λοιπον σε οποιον το αγοραζει τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με λιωσιμο βγαζει 16-24 ώρες ενώ αν δεν το χρησιμοποιω πολύ σπάνια πεφτει κατω απο 2ημερο. Φυσικά εχω greenified facebook και facebook messenger που γαζωνουν την μπαταρία.

 

Με την προηγουμενη ROM δεν είχα δει πάνω απο 30-35 ώρες αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να φτασω στην S305 ROW. Διαβαζω πιο πανω οτι για να τα καταφερω πρεπει να εχω την S215 και μετα να μου την βγαλει σαν OTA. Ακολουθω τις οδηγιες απο εδω

http://www.needrom.com/download/s650-android-4-4-2-multilanguage/

και αφου ανοιγω το FlashTool ψαχνω για το συγκεκριμενο scatter αρχειο.

Δεν υπαρχει με το ονομα που λεει στις οδηγιες παρα μονο ενα txt σκετο scatter το οποιο οταν δοκιμαζω να το ανοιξω μου βγαζει μηνυμα : Initializing scatter file failed. Check the name

 

Κανω κατι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

Aκολουθησες ακριβως τις οδηγιες ;

 

- Unpack the ROM

- Unpack FlashTools, and Click on Flash_tool.exe

- Select a the MT6582_Android_scatter.txt from the unpacked ROM

- Wait file to be added into Flash Tool

- Choose Option –> USB Model, click USB Model

–> Choose Option –> DA DownLoad All –>Speed –> High Speed, click High Speed

- Turn off your phone, remove the battery. (YES remove the battery)

- "Press F9 (hit Download button) " OR " if upgrade ROM Firmware->Upgrade "

- Now connect your phone into the computer via USB data cable.

- The process will start and a red progress bar will appear –> purple–> yellow.

- When done, Green circle pops up!!

- You can now safely disconnect your phone and turn it on.

Link to comment
Share on other sites

Aκολουθησες ακριβως τις οδηγιες ;

 

- Unpack the ROM

- Unpack FlashTools, and Click on Flash_tool.exe

- Select a the MT6582_Android_scatter.txt from the unpacked ROM

- Wait file to be added into Flash Tool

- Choose Option –> USB Model, click USB Model

–> Choose Option –> DA DownLoad All –>Speed –> High Speed, click High Speed

- Turn off your phone, remove the battery. (YES remove the battery)

- "Press F9 (hit Download button) " OR " if upgrade ROM Firmware->Upgrade "

- Now connect your phone into the computer via USB data cable.

- The process will start and a red progress bar will appear –> purple–> yellow.

- When done, Green circle pops up!!

- You can now safely disconnect your phone and turn it on.

 

στο 3ο βημα ψαχνοντας μεσα στον αποσυμπιεσμενο φακελο για το MT6582_Android_scatter.txt δεν το βρισκω βρισκω μονο ενα σκετο scatter.txt το οποιο οταν το βαζω στο Flash Tool μου βγαζει

 

Error: Initialize scatter file failed. Please check the scatter file name you load is legal

 

Ξαναξατεβασα το αρχειο δευτερη φορα....το ξαναποσυμπιεσα....τα ιδια αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

στο 3ο βημα ψαχνοντας μεσα στον αποσυμπιεσμενο φακελο για το MT6582_Android_scatter.txt δεν το βρισκω βρισκω μονο ενα σκετο scatter.txt το οποιο οταν το βαζω στο Flash Tool μου βγαζει

 

Error: Initialize scatter file failed. Please check the scatter file name you load is legal

 

Ξαναξατεβασα το αρχειο δευτερη φορα....το ξαναποσυμπιεσα....τα ιδια αποτελεσματα

 

 

σαν ιδεα, να σου προτεινω να κλεισεις το antivirus οταν το κατεβαζεις....

Link to comment
Share on other sites

σαν ιδεα, να σου προτεινω να κλεισεις το antivirus οταν το κατεβαζεις....

 

μια απο τα ιδια και με κλειστο το avast.....ευχαριστω παντως

 

μηπως καποιο απο τα παιδια που το εχουν κανει εχει το φακελο που τα καταφεραν?

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια και με κλειστο το avast.....ευχαριστω παντως

 

μηπως καποιο απο τα παιδια που το εχουν κανει εχει το φακελο που τα καταφεραν?

 

Πρώτα περνάς την 215 και συνέχεια ΕΔΩ και ΕΔΩ , υπάρχουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα περνάς την 215 και συνέχεια ΕΔΩ και ΕΔΩ , υπάρχουν τα πάντα.

 

ωραιος....ευχαριστω πολυ

στην S305 με ποιον τροπο κανουμε root?

Edited by Tearstios
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έπαθα κάτι μάλλον περίεργο, αλλά πέστε μου και τη γνώμη σας μια και το τηλέφωνο είναι της γυναίκας μου και δεν έχω ασχοληθεί και πολύ.

To τηλέφωνο έχει αγοραστεί κάπου στον Μάρτιο, έγινε root, μπήκε αγγλικό recovery (TWRP 2.6.3.0), έγιναν κάποιες ρυθμίσεις (όπως πχ χρήση της κάρτας sd αντί για τη μνήμη του τηλεφώνου), έγινε buckup και παραδόθηκε στη σύζυγο.

Τις τελευταίες εβδομάδες είχε μειωθεί πολύ ο διαθέσιμος χώρος για εγκατάσταση εφαρμογών. Αρχικά καθάρισα τα περιττά με το clean master. Μετά από λίγες μέρες ξαναγέμισε και χρειαζόταν να απελευθερωθεί κι άλλος χώρος. Αυτή τη φορά, μετά το clean master, σκέφτηκα να κάνω wipe, μέσα από το recovery, την catch και την dalvik catch. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ! (που λέει ο λόγος!) ήταν σαν να έκανα factory reset!. H RΟΜ που έχει είναι η S119 multilangual (όπως ήρθε από ότι θυμάμαι).

Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο! Συνήθως, σε άλλα τηλέφωνα, με wipe catch και dalvik catch δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι θέμα της συγκεκριμένης ROM ή γενικά των ROM αυτού του τηλεφώνου;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...