Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, νέο μέλος και έχω κάποιες ερωτήσεις μιας και δεν έχω ξανα παραγγείλει απο κίνα.

 

Λοιπόν,

 

1) Ο λογαριασμος μου στο paypal, επείδη το είχα φτιάξει αρκετά παλιά είχα δώσει ενα ψευδώνυμο και όχι το κανονικό μου όνομα. Τα υπόλοιπα στοιχεία(διεύθυνση, καρτα κλπ είνα όλα έγκυρα). Να αλλάξω όνομα απο οτι είδα, είτε δεν γίνεται, είτε είναι αρκετά μεγάλη διαδικασία. Υπάρχει περίπτωση αυτό να έχει επιπτώσεις στην αποστολή του κινητού? Ή στην παραλαβή μου απο τα ελτά? (Έκανα sign up στο to2c.com και έβαλα το κανονικό μου όνομα, διεύθυνση κλπ)

 

2) Σκέφτομαι να το παραγγείλω απο to2c.com επειδή έχει αρκετά δωράκια. Απο οτι είδα και εδώ είναι αρκετά αξιόπιστο σιτε, right?

 

3) Όταν παραγγείλω, βλέπω ότι αρκετοί στα σχόλια τους λένε "My order number is ... 1) 2) 3)" Σκέφτομαι να τους πω να μην βγάλουν τα chinese apps για να μην έχω θέμα, τι λέτε?

 

4) Όταν με το καλό φτάσει ελλάδα, τα ελτά πως θα με ειδοποιήσουν? Θα στείλουν μήνυμα στο κινητό που έχω βάλει στον λογαριασμό μου στο to2c.com?

 

5) Σχετικά με το κινητό, με αγχώνει λίγο η μπαταρία του σε σχέση με το μέγεθος του. Δεν πρόκειται να το καίω(καλά στην αρχή ίσως :P) λίγο browsing με wifi/δεδομένα(άντε πες συνολικά 1 - 1.30 ώρα την ημέρα), μερικές κλήσεις και κανα μνμ. Θα αντέχει άνετα η μπαταρία για 1 μέρα?

 

6) Επίσης γενικά με την lenovo τι παίζει απο αναβαθμίσεις? Ελπίζω να πάρει την νέα εκδοση android L κάποια στιγμή, δεδομένου ότι είναι σχετικά νεό κινητό..

 

7) Και τελευταίο..:rolleyes: έχω διαβάσει όλες τις σελίδες εδώ. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ένα παληκάρι έλεγε οτι μετά απο λίγο καίρο κάποια πλήκτρα στην αφή δεν του δούλευαν, έχει τύχει σε άλλον?

 

Ξέρω, τεράστιο κείμενο, sorry. Να είστε καλά όλοι παίδες και ευχαρίστω εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, νέο μέλος και έχω κάποιες ερωτήσεις μιας και δεν έχω ξανα παραγγείλει απο κίνα.

 

Λοιπόν,

 

1) Ο λογαριασμος μου στο paypal, επείδη το είχα φτιάξει αρκετά παλιά είχα δώσει ενα ψευδώνυμο και όχι το κανονικό μου όνομα. Τα υπόλοιπα στοιχεία(διεύθυνση, καρτα κλπ είνα όλα έγκυρα). Να αλλάξω όνομα απο οτι είδα, είτε δεν γίνεται, είτε είναι αρκετά μεγάλη διαδικασία. Υπάρχει περίπτωση αυτό να έχει επιπτώσεις στην αποστολή του κινητού? Ή στην παραλαβή μου απο τα ελτά? (Έκανα sign up στο to2c.com και έβαλα το κανονικό μου όνομα, διεύθυνση κλπ)

 

2) Σκέφτομαι να το παραγγείλω απο to2c.com επειδή έχει αρκετά δωράκια. Απο οτι είδα και εδώ είναι αρκετά αξιόπιστο σιτε, right?

 

3) Όταν παραγγείλω, βλέπω ότι αρκετοί στα σχόλια τους λένε "My order number is ... 1) 2) 3)" Σκέφτομαι να τους πω να μην βγάλουν τα chinese apps για να μην έχω θέμα, τι λέτε?

 

4) Όταν με το καλό φτάσει ελλάδα, τα ελτά πως θα με ειδοποιήσουν? Θα στείλουν μήνυμα στο κινητό που έχω βάλει στον λογαριασμό μου στο to2c.com?

 

5) Σχετικά με το κινητό, με αγχώνει λίγο η μπαταρία του σε σχέση με το μέγεθος του. Δεν πρόκειται να το καίω(καλά στην αρχή ίσως :P) λίγο browsing με wifi/δεδομένα(άντε πες συνολικά 1 - 1.30 ώρα την ημέρα), μερικές κλήσεις και κανα μνμ. Θα αντέχει άνετα η μπαταρία για 1 μέρα?

 

6) Επίσης γενικά με την lenovo τι παίζει απο αναβαθμίσεις? Ελπίζω να πάρει την νέα εκδοση android L κάποια στιγμή, δεδομένου ότι είναι σχετικά νεό κινητό..

 

7) Και τελευταίο..:rolleyes: έχω διαβάσει όλες τις σελίδες εδώ. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ένα παληκάρι έλεγε οτι μετά απο λίγο καίρο κάποια πλήκτρα στην αφή δεν του δούλευαν, έχει τύχει σε άλλον?

 

Ξέρω, τεράστιο κείμενο, sorry. Να είστε καλά όλοι παίδες και ευχαρίστω εκ των προτέρων! :)

1.Το είδα κι αυτό...... :p

2.Είναι.

3.Άστα μέσα τα κινέζικα.Τα σβήνεις μετά ο ίδιος ή τα παγώνεις μέσω Security.

4.Θα σου δωθεί ένα μεγαααααααάλο νούμερο (tracking number λέγεται) και θα βλέπεις που είναι το πακέτο σου.Όταν με το καλό έρθει εδώ, οι Άγιοι Βασίληδες θα έχουν βγάλει καμμιά χιλιάδα φωτογραφίες,οι φάτνες με τα γελάδια και τα πρόβατα θα έχουν στηθεί........εεεεεε, εννοώ θα σε έρθει ειδοποίηση να πας στο ταχυδρομείο σου να το παραλάβεις.

Αν έχεις κολλητό τον ταχυδρόμο,θα στο φέρει στο σπίτι!

5.Την μια μέρα την έχεις χαλλλαρά.........

6.:what::what::what:

7.Όχι δεν δούλευαν,δεν είχε δόνηση.Δεν το είχε ρυθμίσει να ηδονίζεται......

8............ θα σε γελάσω και δεν το θέλω.

9...........Τι? αυτό ήταν όλο????? Το 8 και το 9 που είναι?????

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Nα'σαι καλα φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ. Οσο για τον paypal δεν θα έχω πρόβλημα ε? (Ήμουν μικρός όταν το έκανα και δεν ήξερα :P πάνε πάνω απο 6 - 7 χρόνια)
Link to comment
Share on other sites

Η rom δεν είναι αυτό που στείλανε. Έχεις κανά άλλο link?

Το έγραψα στο τέλος για την ROM :lol::lol::lol::lol:

Εννοείται πως την έστειλαν σήμερα! Αυτό κάνει η Selina πάντα.

2 φορές το flash και την επόμενη μέρα την ROM! Για να μας κρατάει σε αγωνία και να στέλνουμε mail........!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά μετά από τόσες μέρες πειραμάτων(ασχετοσύνη στο πιο ευγενικό...),κατάφερα και έκανα το κινητό να δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ !!!!!!! :clap::clap::clap:

Ακολούθησα οοοοοοοοοοοοοοόλη τη διαδικασία αναβάθμισης του Kandilak και όλα goodies!

Τώρα είμαι με την 1443,έχω SU,έχω και root και είμαι καλά!!!!!!!!

Και από κατανάλωση μπαταρίας μεγάλη διαφορά από την 9432 που φορούσε.

Τελικά όμως κατάλαβα πως τζάμπα τόση φασαρία για το power manager και το theme center...υπάρχουν απείρως καλύτερα προγραμματάκια από αυτά εδώ.

Και πάλι ένα ευχαριστώ στον Kandilak που με βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα στο τέλος για την ROM :lol::lol::lol::lol:

Εννοείται πως την έστειλαν σήμερα! Αυτό κάνει η Selina πάντα.

2 φορές το flash και την επόμενη μέρα την ROM! Για να μας κρατάει σε αγωνία και να στέλνουμε mail........!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά μετά από τόσες μέρες πειραμάτων(ασχετοσύνη στο πιο ευγενικό...),κατάφερα και έκανα το κινητό να δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ !!!!!!! :clap::clap::clap:

Ακολούθησα οοοοοοοοοοοοοοόλη τη διαδικασία αναβάθμισης του Kandilak και όλα goodies!

Τώρα είμαι με την 1443,έχω SU,έχω και root και είμαι καλά!!!!!!!!

Και από κατανάλωση μπαταρίας μεγάλη διαφορά από την 9432 που φορούσε.

Τελικά όμως κατάλαβα πως τζάμπα τόση φασαρία για το power manager και το theme center...υπάρχουν απείρως καλύτερα προγραμματάκια από αυτά εδώ.

Και πάλι ένα ευχαριστώ στον Kandilak που με βοήθησε.

Μην τυχών και πειράξεις notification center , power manager, theme center, Security!!! Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα, αλλά είναι βασικές εφαρμογές για να δουλεύει σωστά το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Nα'σαι καλα φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ. Οσο για τον paypal δεν θα έχω πρόβλημα ε? (Ήμουν μικρός όταν το έκανα και δεν ήξερα :P πάνε πάνω απο 6 - 7 χρόνια)

Μικρός να έπαιζες με κανα κουβαδάκι ή με playmobile και όχι με πιστωτικές !!!!!

Έλα,πλάκα κάνω.Θα ακολουθήσουν τα στοιχεία της κάρτας αν είναι ίδια με τα στοιχεία που έδωσες στο paypal.Πλην του ονόματος φυσικά......

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην τυχών και πειράξεις notification center , power manager, theme center, Security!!! Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα, αλλά είναι βασικές εφαρμογές για να δουλεύει σωστά το τηλέφωνο.

Άλλα σκάλιξα εγώ και το χάλασα.

Αυτά που λες,το not.center και το Security με βόλεψαν,τα άλλα 2 απλά δεν δούλευαν και τα άφησα όπως ήταν.

Όπως ανάφερε και η Selina και πόσταρα πιο πάνω όλο το mail που μ'έστειλε,φταίει που ζητάμε να βγουν οι "κινεζιές" πριν το στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Μικρός να έπαιζες με κανα κουβαδάκι ή με playmobile και όχι με πιστωτικές !!!!!

Έλα,πλάκα κάνω.Θα ακολουθήσουν τα στοιχεία της κάρτας αν είναι ίδια με τα στοιχεία που έδωσες στο paypal.Πλην του ονόματος φυσικά......

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλα σκάλιξα εγώ και το χάλασα.

Αυτά που λες,το not.center και το Security με βόλεψαν,τα άλλα 2 απλά δεν δούλευαν και τα άφησα όπως ήταν.

Όπως ανάφερε και η Selina και πόσταρα πιο πάνω όλο το mail που μ'έστειλε,φταίει που ζητάμε να βγουν οι "κινεζιές" πριν το στείλουν.

τι εννοείς τα άλλα 2 απλά δεν δούλεψαν. Όλα δουλεύουν!!! Τι έχεις κάνει πάλι:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οχι τωρα με την 1443!Στην αρχη οταν ηρθε,μου εβγαζε πως "οι ρυθμισεις εχουν σταματησει" ή κατι παρομοιο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μολις μου εφτασε το κινητο απο minideal και δεν ειναι rooted δεν εχει το playstore και δεν εχουν βγαλει τις κινεζικες εφαρμογες επισης δεν εχει ελληνικα τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι με τα τουβλακια πως λεγεται?

Με την αναβαθμιση το εχασα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλησπερα μολις μου εφτασε το κινητο απο minideal και δεν ειναι rooted δεν εχει το playstore και δεν εχουν βγαλει τις κινεζικες εφαρμογες επισης δεν εχει ελληνικα τι να κανω

Οταν το παρηγγειλες δεν τσεκαρισες τα τετραγωνακια δεξια;Σιγουρα οχι....

Ολα διορθωνονται.και εγω που το ειχα παρει ΟΚ,σε χειροτερη κατασταση το ειχα κανει.....μεχρι πριν 2 μερες!

Ακολουθησε τις οδηγιες του Kandilak στην 1η σελιδα και θα το στρωσεις.

Εδω εγω το καταφερα να το διορθωσω... :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μολις μου εφτασε το κινητο απο minideal και δεν ειναι rooted δεν εχει το playstore και δεν εχουν βγαλει τις κινεζικες εφαρμογες επισης δεν εχει ελληνικα τι να κανω

Στην υπογραφή μου θα βρεις ότι χρειάζεσαι. Πρώτα πρώτα, θα κάνεις τον οδηγό εγκατάστασης TWRP μέσω PC ( επειδή δεν είσαι root) , και μετά θα κάνεις τον οδηγό αναβάθμισης (παραληποντας το βήμα εγκατάστασης του TWRP) χρησιμοποιώντας την 1443 stable για την αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα το κινητο μετα την πολύτιμη βοήθεια το συντεκνου Kandilak σε αναβαθμιση στην 1443 ολα πανε ρολόι εχω μια ερωτηση μονο οταν εχω ανοικτο το Wifi η μπαταρια αδειαζει αρκετα γρηγορα σε σχεση με το οταν ειναι off το εχετε υποψιν σας? Υπαρχει τροπος να διορθωθει?

Ευχαριστω!!

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω αυτο το προβλημα στο αυτοκινητο.

Οταν λειτουργει καιει περισσοτερο σε σχεση με οταν ειναι σβησμενο.....

Δες τι θα κανουμε.Εσυ θα κλεισεις ολες τις εφαρμογες που συνδεονται αυτοματα με WiFi και εγω θα παρω ενα με υδρογονο-αεριο.....

Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση σου παρε ενα να βαζει νερο... μην ξοδευεσαι... :lol:

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω σχεδόν αποφασίσει να το παραγγείλω..

Πείτε μου τι να σφυριξω στους κινέζους??

Τι να βάλουν-βγάλουν εννοώ.

 

Ευχαριστώ

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, οταν φορτιζει αναβοσβηνει καμια ενδειξη? Σημερα το παρελαβα (minideal) και μετα απο φορτιση 4 ωρων , δεν ανοιγει. Τοση γκαντεμια? (ειχε και ενα ελαφρυ γδαρσιμο στην οθονη). Σε περιπτωση που ειναι προβληματικο, τι κανουμε? Το πεταμε? ελεος. Οταν το βαζω για φορτιση, δονειται, που μαλλον ειναι ενδειξη οτι αρχιζει η φορτιση. Αν επικοινωνησω με minideal θα βγαλω λετε καμια ακρη?
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, οταν φορτιζει αναβοσβηνει καμια ενδειξη? Σημερα το παρελαβα (minideal) και μετα απο φορτιση 4 ωρων , δεν ανοιγει. Τοση γκαντεμια? (ειχε και ενα ελαφρυ γδαρσιμο στην οθονη). Σε περιπτωση που ειναι προβληματικο, τι κανουμε? Το πεταμε? ελεος. Οταν το βαζω για φορτιση, δονειται, που μαλλον ειναι ενδειξη οτι αρχιζει η φορτιση. Αν επικοινωνησω με minideal θα βγαλω λετε καμια ακρη?

1. Βγάλε το καπάκι

2. Βγάλε την μπαταρία

3. Βγάλε τη ταινιούλα από τις επαφες της μπαταρίας

4. Ξαναβάλε την μπαταρία

5. Κλείσε το καπάκι

6. Πάτα το power να ανοίξει το τηλέφωνο

7. Enjoy

Link to comment
Share on other sites

1. Βγάλε το καπάκι

2. Βγάλε την μπαταρία

3. Βγάλε τη ταινιούλα από τις επαφες της μπαταρίας

4. Ξαναβάλε την μπαταρία

5. Κλείσε το καπάκι

6. Πάτα το power να ανοίξει το τηλέφωνο

7. Enjoy

:lol: οντως ειχε αυτοκολλητο που δεν ειχα δει. Τι να πω. ^^

Link to comment
Share on other sites

1. Βγάλε το καπάκι

2. Βγάλε την μπαταρία

3. Βγάλε τη ταινιούλα από τις επαφες της μπαταρίας

4. Ξαναβάλε την μπαταρία

5. Κλείσε το καπάκι

6. Πάτα το power να ανοίξει το τηλέφωνο

7. Enjoy

Θα παρακαλούσα έναν από τους admin. να βάλει τον ΟΔΗΓΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ στην αρχική σελίδα.

Μπας και γλυτώσουμε κανα εγκεφαλικό,τίποτα χριστοπαναγίες και λοιπά καντήλια,μυνήματα στα κινεζομάγαζα (τύπου:χαλασμένο είναι ρε μάστορα...),επιστροφές κ.ά. !!!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερωτηση, οταν φορτιζει αναβοσβηνει καμια ενδειξη? Σημερα το παρελαβα (minideal) και μετα απο φορτιση 4 ωρων , δεν ανοιγει. Τοση γκαντεμια? (ειχε και ενα ελαφρυ γδαρσιμο στην οθονη). Σε περιπτωση που ειναι προβληματικο, τι κανουμε? Το πεταμε? ελεος. Οταν το βαζω για φορτιση, δονειται, που μαλλον ειναι ενδειξη οτι αρχιζει η φορτιση. Αν επικοινωνησω με minideal θα βγαλω λετε καμια ακρη?

Έχει και πάνω στην οθόνη μια ζελατίνα όπως σε ΟΛΑ τα καινούργια κινητά.

Βγάλτην και βάλε αυτή που σ'έστειλαν δώρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

Έχω σχεδόν αποφασίσει να το παραγγείλω..

Πείτε μου τι να σφυριξω στους κινέζους??

Τι να βάλουν-βγάλουν εννοώ.

 

Ευχαριστώ

Send it as garden tools with low price(αν και τα γνωστά μαγαζιά το κάνουν έτσι χωρίς να τους το πεις!).

Τσέκαρε τα τετραγωνάκια που σ'ενδιαφέρουν δίπλα από την τιμή και ΜΗ βγάζεις τις κινεζιές που έχει μέσα.

Αν πας 2-3 σελίδες πιο πίσω,θα διαβάσεις ένα mail που μ'έστειλε το Vickmall γι'αυτό το θέμα.

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει χρονο κανεις να τραβηξει μια φωτο την Silicone Case που στελνουν απο το vickmall?

Σκεφτομαι αν ειναι κ δεν αξιζει η θηκη να παρω απ ευθειας απ ευθειας μια Nillkin Super Frosted Shield for Lenovo A8 + Nillkin Tempered Glass :)

Link to comment
Share on other sites

1o smartphone για εμενα δεν εχω καμια εμπειρια με τετοιου ειδους κινητα :p

Η αγορα θα γινει απο to2c και δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω root + install google play store....καμια προταση;:D

Link to comment
Share on other sites

1o smartphone για εμενα δεν εχω καμια εμπειρια με τετοιου ειδους κινητα :p

Η αγορα θα γινει απο to2c και δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω root + install google play store....καμια προταση;:D

 

φιλε μου πραγματικα πιστευω πως εχουν απαντηθει ολες οι απαντησεις στις 64 σελιδες :)

 

αρχικα δεν του λες να σβησουν τις κινεζικες εφαρμογες γιατι δημιουργειτε προβλημα + να σου βαλουν κανονικα root + gapps , αλλα ακομα κ ετσι να παει κατι στραβα εχει φτιαξει τους απολυτους οδηγους ο kandilak σε αυτο το νημα (σε ευχαριστουμε πολυ για αυτο!!!) που θα σε οδηγησουν βημα βημα για το πως να διορθωσεις οτι σου παρουσιαστει απο τα γνωστα προβληματακια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...