Jump to content

Lenovo S850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικη αλλα οσοι εχετε την συσκευη το σημα σας πως ειναι; ειναι σταθερο; εμενα ανεβοκατεβαινει συνεχεια και εχει στιγμες που το χανω τελειως όπυ και να ειμαι.; Μηπως πρεπει να το γυρισω; επισης η μπαταρια μου εκανε αυτο που εκανε και στον στο post 136
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικη αλλα οσοι εχετε την συσκευη το σημα σας πως ειναι; ειναι σταθερο; εμενα ανεβοκατεβαινει συνεχεια και εχει στιγμες που το χανω τελειως όπυ και να ειμαι.; Μηπως πρεπει να το γυρισω; επισης η μπαταρια μου εκανε αυτο που εκανε και στον στο post 136

Να υποθέσω οτι αυτό το κάνει στην sim1 η οποία εχει το 3G?

Αν το αλλάξεις απο τα settings το προτεινομενο τυπο δικτύου σε μονο 2G συνεχίζει να το κανει?

 

Όσο για την μπαταρία τι να σου πω ο φιλος iordanikos δεν μας απαντησε αν δουλεψε αυτό που του εγραψα. Παντως μίλα με το κατάστημα που το αγόρασες πες τους για τα προβληματα που αντιμετωπίζεις και αυτοι θα σε καθοδηγησουν αω χρειαζετε επιστροφή αλλά έχε υπόψιν οτι θα κάνει τουλάχιστον 3 μηνες να επιστρεψει πίσω.

 

Τώρα αν δεν έχουν περάσει οι 45 ημέρες από όταν έκανες την αγορά κάνε μεσω paypal ένα dispute για να τους το επιστρέψεις ως ελαττωματικό.

Edited by Mic_T
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το battery calibration αλλά δυστυχώς το θέμα με την μπαταρία ( αυτό που εμφάνισε και στην Aelia) συνεχίζει να υφίσταται. Λέω μήπως είναι από την ρομ αλλά δεν έχω βρεί χρόνο να περάσω κάποια άλλη. Η αυτονομία της μπαταρίας πάντως είναι σε φυσιολογικά επίπεδα απλώς είναι λανθασμένη η ένδειξη του υπολοίπου. Edited by iordanikos
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το battery calibration αλλά δυστυχώς το θέμα με την μπαταρία ( αυτό που εμφάνισε και στην Aelia) συνεχίζει να υφίσταται. Λέω μήπως είναι από την ρομ αλλά δεν έχω βρεί χρόνο να περάσω κάποια άλλη. Η αυτονομία της μπαταρίας πάντως είναι σε φυσιολογικά επίπεδα απλώς είναι λανθασμένη η ένδειξη του υπολοίπου.

 

Εγω δεν της εχω περασει rom ακομα. Εμενα οταν το εκλεισα και για να δοκιμασω άλλη sim και το ξανα ανοιξα τοτε εδειξε την πραγματικη ενδειξη ειχε φτασει στο 4% οπως ηταν φυσικο. Λοιπον ειναι η δευτερη μου φορτιση θα δω και θα σου πω. Ο Θεος βοηθος !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να υποθέσω οτι αυτό το κάνει στην sim1 η οποία εχει το 3G?

Αν το αλλάξεις απο τα settings το προτεινομενο τυπο δικτύου σε μονο 2G συνεχίζει να το κανει?

 

Όσο για την μπαταρία τι να σου πω ο φιλος iordanikos δεν μας απαντησε αν δουλεψε αυτό που του εγραψα. Παντως μίλα με το κατάστημα που το αγόρασες πες τους για τα προβληματα που αντιμετωπίζεις και αυτοι θα σε καθοδηγησουν αω χρειαζετε επιστροφή αλλά έχε υπόψιν οτι θα κάνει τουλάχιστον 3 μηνες να επιστρεψει πίσω.

 

Τώρα αν δεν έχουν περάσει οι 45 ημέρες από όταν έκανες την αγορά κάνε μεσω paypal ένα dispute για να τους το επιστρέψεις ως ελαττωματικό.

 

Ειχες δικιο το εκανα 2g και παλι παιζει αλλα δεν μενω τελειως αδεια και μιλαω ανετα. Εσυ εχεις σταθερο σημα; στο ιδιο σημειο εννοειται

Τωρα για την μπαταρια θα δειξει. Ειμαι μεσα στις 45 μερες και εχω προβληματιστει γιατι κατα τα αλλα μου αρεσει παρα πολυ το κινητο.

Σορρυ αν σε κουραζω η αγνοια βλεπεις... αλλα ειναι νορμαλ οτι πεφτει πολυ γρηγορα η μπαταρια οταν εισαι online ;

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δικιο το εκανα 2g και παλι παιζει αλλα δεν μενω τελειως αδεια και μιλαω ανετα. Εσυ εχεις σταθερο σημα; στο ιδιο σημειο εννοειται

 

Και το δικό μου σήμα παίζει λίγο αλλα αυτό συμβαίνει στο σπίτι μου οπου και με άλλο τηλεφωνο που είχα πιο πριν το σήμα δεν ηταν σταθερό

 

Σορρυ αν σε κουραζω η αγνοια βλεπεις... αλλα ειναι νορμαλ οτι πεφτει πολυ γρηγορα η μπαταρια οταν εισαι online ;

Το wifi και κυριως το 3g όταν τα εχεις ενεργοποιημενα καταναλωνουν αρκετη μπαταρια. Οταν δεν τα χρειάζεσαι απενεργοποιησε τα. Επίσης ενεργοποίησε το προγραμμα διαχείρισης ενέργειας έτσι ώστε να τερματίζει τις ανενεργες εφαρμογές του παρασκηνίου.

 

Πάντως αν είναι να το επιστρέψεις καλύτερα να μην περάσεις άλλη rom από αυτή που ήρθε

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου σήμα παίζει λίγο αλλα αυτό συμβαίνει στο σπίτι μου οπου και με άλλο τηλεφωνο που είχα πιο πριν το σήμα δεν ηταν σταθερό

 

 

Το wifi και κυριως το 3g όταν τα εχεις ενεργοποιημενα καταναλωνουν αρκετη μπαταρια. Οταν δεν τα χρειάζεσαι απενεργοποιησε τα. Επίσης ενεργοποίησε το προγραμμα διαχείρισης ενέργειας έτσι ώστε να τερματίζει τις ανενεργες εφαρμογές του παρασκηνίου.

 

Πάντως αν είναι να το επιστρέψεις καλύτερα να μην περάσεις άλλη rom από αυτή που ήρθε

 

Οχι τωρα ειμαι ενταξει με το σημα γιατι και εγω στο σπιτι εχω χαλια σημα. Πηρα μια Q telecom και ειναι σχεδον παντα φουλ. Παντα 2g

Τωρα με την μπαταρια μεχρι στιγμης ειναι σταθερο αν δεν μου κανει κολπα το κραταω και οκ.

Αν αλλαξω ρομ κατι που το φοβαμαι πολυ (ερωτηση υπαρχει περιπτωση να κανω ανεπανορθωτη ζημια αν κανω κατι λαθος; ) θα ειναι μετα απο τις 45 μερες του paypal .

Και παλι σε ευχαριστω με εχεις βοηθησει παρα πολυ.!

Link to comment
Share on other sites

Οχι τωρα ειμαι ενταξει με το σημα γιατι και εγω στο σπιτι εχω χαλια σημα. Πηρα μια Q telecom και ειναι σχεδον παντα φουλ. Παντα 2g

Τωρα με την μπαταρια μεχρι στιγμης ειναι σταθερο αν δεν μου κανει κολπα το κραταω και οκ.

Αν αλλαξω ρομ κατι που το φοβαμαι πολυ (ερωτηση υπαρχει περιπτωση να κανω ανεπανόρθωτη ζημιά αν κάνω κάτι λάθος; ) θα είναι μετά από τις 45 μέρες του paypal .

Και παλι σε ευχαριστω με εχεις βοηθησει παρα πολυ.!

 

Αν ακολουθήσεις όλα τα βήματα με την σειρά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ζημιά (έχοντας τα backup μπορείς να επιστρέψεις στην προηγούμενη κατάσταση το τηλέφωνο).

Ανεπανόρθωτη ζημιά γίνεται αν βάλεις μια rom που προορίζεται για άλλο μοντέλο τηλεφώνου ή αν ξεσυνδέσεις το τηλέφωνο την ώρα που κάνεις firmware update ή αν πατήσεις στο spflashtool το πλήκτρο format.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα recoveries που κατασκεύασα είναι για όσα κινητά αγοράστηκαν στην Κίνα και περάστηκε η ROW (πιθανόν να δουλεύει και σε αυτά που αγοράστηκαν στην Ελλάδα)

CWM 6.0.5.0 για τη S850_ROW

TWRP 2.7.1.0 για τη S850_ROW

TWRP 2.8.0.0 για τη S850_ROW

Αυτό το recovery είναι για τα κινητά που έχουν την κινέζικη rom (αυτή που στέλνουν τα καταστήματα απο την Κίνα)

TWRP 2.7.1.0 για S850_CN

 

1. Eγκαταστήσετε τo recovery απο PC (χωρίς root και FlashTool)

 

Ενεργοποίηστε το USB-debugging στο τηλέφωνό σας ( συνδέστε το τηλεφωνο με έναν υπολογιστή, ανοίξτε το διάφραγμα κορυφής, επιλέξτε Ρυθμίσεις USB-σύνδεση , ενεργοποιήστε τον εντοπισμό σφαλμάτων USB )

Κατεβάστε και αποσυμπιέστε το αρχείο fastboot-recovery.zip

Αποσυμπίεστε σε ενα φάκελο το παραπάνω zip

Τοποθετήστε μεσα στον παραπάνω φακελο το recovery.img (αν δεν ονομάζεται έτσι μετονομαστε το)

Εκτελέστε το αρχείο flash.bat

Πατήστε οποιοδήποτε πλήκτρο για να τερματίσετε οταν ολοκληρωθεί το script

 

2. Με το Mobileuncle

 

Εαν είστε ήδη root μπορείτε να χρησιμοποιησετε το Mobileuncle το οποίο το κατεβάζετε απο το playstore

Συνδέστε το τηλέφωνο με το PC

Αντιγράψτε το recovery.img (αν δεν ονομάζεται έτσι μετονομαστε το) στη εσωτερική μνήμη

Μπείτε στο mobileuncle και πατηστε recovery update

Επιλέξτε το Recovery.img (στην SD-Card)

Πατηστε OK και επανεκινήστε

 

3. Με το SPFlashTool

 

Χρησιμοποιήστε το MT6582_Android_scatter.txt (είναι για ROW Rom)

Βάλτε το recovery.img στον ιδιο φάκελο με το scatter

Επιλέξτε DA_DL_All With Check Sums

Πατήστε Download

Συνδέστε κλειστό το κινητό (έχοντας αποεπιλέξει την γρήγορη εκκίνηση)

Περιμενετε μεχρι να εμφανιστεί ο πράσινος κυκλος

Αποσυνδέστε

 

Είσοδος στο Recovery

 

Σας παραθέτω τρείς μεθόδους για είσοδο στο recovery

a) Για να μπέιτε στο recovery πατήστε volume(+) , volume (-) και το power ταυτόχρονα

b) Με το Mobileuncle -> reboot into recovery

c) Έχοντας εγκατεστημένο το ADB πληκτρολογούμε στο command prompt adb reboot recovery

 

Διαδικασία Root με το SuperSU

 

Κατεβάστε στο κινητό το UPDATE-SuperSU-v2.04.zip

Κατεβάστε στο κινητό το SuperSU_v2.08.rar

Μπείτε στο recovery

επιλέξτε το install zip from SD

επιλέξτε το UPDATE-SuperSU-v2.04.zip

Κάντε reboot

εγκαταστήστε το SuperSU_v2.08.rar

 

Πηγα να περασψ custom recovery μεσω fastboot καιτο κντ εχει κολλησει σε fastboot mode, καμια λυση πως θα βγω?

Link to comment
Share on other sites

πατησε το πληκτρο power για 10 δευτερολεπτα

 

οσο για πως περναμε το recovery δεν αναφερω πουθενα να μπεις σε fastbootmode.

Η ποιο απλή λυση είναι να περάσεις με το mobileunckle το οποιο το κατεβαζεις απο το playstore

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ετρεξα αυτο fastboot-recovery.zip και μπηκε μονο του σε fast boot mode...

Παταω το power για 10" αλλα δεν κανει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ετρεξα αυτο fastboot-recovery.zip και μπηκε μονο του σε fast boot mode...

Παταω το power για 10" αλλα δεν κανει τπτ

Με το notepad κανε ενα νεο αρχειο και γραψε fastboot reboot σωσε το μεσα στον φακελο του fastboot recovery (αυτον που αποσυμπιεσες). Μετονομασε το σε run.bat (κανε τα windows να βλεπουν τις επεκτασεις) και εκτελεσε το.

Εναλλακτικα ανοιξε ενα command prompt

Πανε μεσα στον φακελο που αποσυμπιεσες και εκτελεσε την εντολη fastboot reboot

Edited by Mic_T
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιημένο το adb debug?

Δοκιμασε να εκτελεσει το flash.bat ξανά.

Τι γραφει η οθονη εκει που εισαι?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου τον εντοπισμο σφαλματων δεν εννοεις? το εχω ξανατρεξει αλλα τπτ....

Κατι μ λεει οτι οι drivers δεν εχουν μπει σωστα........ Στο flash tools ομως που ειχα μπει το απογευμα να φλασαρω την twr recovery την αναγνωριζε κανονικα την συσκευη....

 

στην διαχ. συσκευων μου βγαζει αυτο "Mobistel Cynus F4 ADB Interface"

με θαυμαστικο....

Edited by nsmvii
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου τον εντοπισμο σφαλματων δεν εννοεις? το εχω ξανατρεξει αλλα τπτ....

Κατι μ λεει οτι οι drivers δεν εχουν μπει σωστα........ Στο flash tools ομως που ειχα μπει το απογευμα να φλασαρω την twr recovery την αναγνωριζε κανονικα την συσκευη....

Εγκατεστησε τους fastboot drivers δες αυτο το link

δες στα notes οπου γραφει " If anybody got problem with detecting device, go see picture guide howto_driver.zip "

παντως εμενα το script δουλεψε κανονικά. Μπήκε στην οθονή που μου ειπες και ελεγε κατω αριστερα fastboot mode εμεινε εκεί 15 δετερολεπτα και μετα εγραψε writing recovery.img και μου εμφανισε το μηνυμα press any key to exit/reboot

Edited by Mic_T
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το battery calibration αλλά δυστυχώς το θέμα με την μπαταρία ( αυτό που εμφάνισε και στην Aelia) συνεχίζει να υφίσταται. Λέω μήπως είναι από την ρομ αλλά δεν έχω βρεί χρόνο να περάσω κάποια άλλη. Η αυτονομία της μπαταρίας πάντως είναι σε φυσιολογικά επίπεδα απλώς είναι λανθασμένη η ένδειξη του υπολοίπου.

 

Τελίκα μου το ξαναεκανε με την μπαταρια δεν ξερω τι να κανω. Μου είπαν απο το minideal να δοκιμασω reset factory settings. Φανταζομαι οτι ειναι το fctory data reset μη κανω καμια βλακεια; αν ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις συστήματος -> Αντίγραφα ασφάλειας και επαναφορά -> Επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Aelia, δεν είναι απαραίτητο να περάσεις την ελληνική rom καθώς η rom του minideal θα καλύψει τις ανάγκες σου. Τώρα όσον αφορά για το πως σβήνεις κάποιες εφαρμογές, γνώμη μου είναι να τις αφήσεις (μέσα σε ένα φάκελο) γιατί αν διαβάσεις στις προηγούμενες σελίδες, αρκετοί φίλοι προσπάθησαν να απομακρύνουν κάποιες από αυτές και τους έβγαζε ένα μήνυμα στην οθόνη συνεχώς.

ακομα και αν χρησιμοποιησεις titanium backup?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις συστήματος -> Αντίγραφα ασφάλειας και επαναφορά -> Επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων

 

Και ναι λοιπον σου εχω κι'αλλη ερωτηση το Syncit που μου ζηταει για να κανω επαναφορα το εχει μεσα (σαν να το πηρε το ματι μου) και δεν το βρισκω ή πρεπει να το κατεβασω;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το battery calibration αλλά δυστυχώς το θέμα με την μπαταρία ( αυτό που εμφάνισε και στην Aelia) συνεχίζει να υφίσταται. Λέω μήπως είναι από την ρομ αλλά δεν έχω βρεί χρόνο να περάσω κάποια άλλη. Η αυτονομία της μπαταρίας πάντως είναι σε φυσιολογικά επίπεδα απλώς είναι λανθασμένη η ένδειξη του υπολοίπου.

 

Μου ειπαν απο το minideal να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Το εκανα και μου φαινεται οτι παει πιο νορμαλ. Πρινα οταν ημουν στο internet η μπαταρια επεφτε απιστευτα γρηγορα. Αλλα το du dattery λεει οτι με 75% μπαταρια εχω time left 24 h. αν δεν λειτουργησει σωστα και αυτη τη φορα θα το στειλω μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν απο το minideal να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Το εκανα και μου φαινεται οτι παει πιο νορμαλ. Πρινα οταν ημουν στο internet η μπαταρια επεφτε απιστευτα γρηγορα. Αλλα το du dattery λεει οτι με 75% μπαταρια εχω time left 24 h. αν δεν λειτουργησει σωστα και αυτη τη φορα θα το στειλω μαλλον

Δοκίμασε το , ελπίζω να δουλέψει. Αν παλι όχι ξαναστείλε στο minideal μύνημα μπορεί να πουν και κάτι άλλο. Το να το στειλεις πίσω νομίζω είναι η τελευταία επιλογή. Καλύτερα να αλλάξουμε την Ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...