Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Alcatel OT-990

 

http://st2.gsmarena.com/vv/pics/alcatel/alcatel-onetouch990-1.jpg

 

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G Network HSDPA 900 / 2100

HSDPA 850 / 1900

Dimensions 116 x 62.2 x 12.2 mm

Weight -

Display Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors

Size 320 x 480 pixels, 3.5 inches

- Accelerometer sensor for UI auto-rotate

- Touch-sensitive controls

- Optical trackpad

Sound Alert types Vibration; MP3 ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall

Call records Practically unlimited

Internal Memory 200 MB

Card slot microSD, up to 32GB

GPRS Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps

EDGE Class 12

3G HSDPA, 7.2 Mbps

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, Wi-Fi hotspot

Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP

Infrared port No

USB Yes, microUSB v2.0

Camera Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash

Geo-tagging

Video Yes

OS Android OS, v2.2 (Froyo)

CPU 600 MHz processor

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser WAP 2.0/xHTML, HTML

Radio Stereo FM radio with RDS

Games Yes

Colors Bluish black, Auberguine, Spicy red

GPS Yes, with A-GPS support

Java Yes, via Java MIDP emulator

- SNS integration

- Digital compass

- Google Search, Maps, Gmail

- YouTube, Google Talk, Picasa integration

- MP3/AAC+/WAV/WMA player

- MP4/H.264 player

- Organizer

- Document viewer

- Voice memo

- Predictive text input

Battery Standard battery, Li-Ion 1300 mAh

Stand-by Up to 550 h

Talk time Up to 6 h

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμπαθητικά χαρακτηριστικά, λογικά θα είναι και πάρα πολύ φθηνό. Ποτέ όμως δεν μου άρεσαν τα κινητά της Alcatel. Άθλια ποιότητα κατασκευής, έβγαζαν ένα σωρό βλάβες και χαλούσαν πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια, έχω 5+ χρόνια να ακουμπήσω κινητό τους :p
Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικά χαρακτηριστικά, λογικά θα είναι και πάρα πολύ φθηνό. Ποτέ όμως δεν μου άρεσαν τα κινητά της Alcatel. Άθλια ποιότητα κατασκευής, έβγαζαν ένα σωρό βλάβες και χαλούσαν πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια, έχω 5+ χρόνια να ακουμπήσω κινητό τους :p

 

Εγώ πάλι είχα ερκετά alcatel και μπορώ να πώ οτί είναι από τα πιο αξιόπιστα κινητά.Απλά το μειονέκτημα τους ήταν τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Πλέον αυτό πάει να αλλάξει γιατί τα τελευταία της μοντέλα είναι αρκετά εξελιγμένα με πολύ καλές τιμές. Τώρα έχω σαν 2η συσκευή το 710D και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όταν χαλάσει η 1η συσκευή NOKIA που έχω θα την αντικαταστήσω σίγουρα με κάποιο εξελιγμένο σε τεχνικά χαρακτηριστικά alcatel όπως το παραπάνω!!!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχουν τα multirama στα 140ε καλη τιμη ειναι πιστευω .

 

βιντεακι εδω μου αρεσε

μπορει να το τσιμπισω

Edited by akishellas
Link to comment
Share on other sites

Παίρνει 2 κάρτες sim;

Οχι φιλε δεν εχει αυτην την δυνατοτητα.

Αλλα για τα λεφτα του ειναι παρα πολυ καλο!!!

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

το πηρα...το τηλεφωνο τα σπαει...για τα λεφτα του ειναι τελειο...καλυτερο απο το lg optimus one p500

 

Για πες εντυπώσεις...Η απόκρυση της οθόνης είναι καλή;Από μπαταρία;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Για πες εντυπώσεις...Η απόκρυση της οθόνης είναι καλή;Από μπαταρία;

τελεια αποκριση ταχυτατο πολυ καλη κατασκευη οθονη με πολυ καλη ευκρινεια! φενεται να εχει παραπανω αναλυση!

μπαταρια με καμποση χρηση 1.5 μερες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1ον παίζει τραγούδια σε αρχείο AAC+;

2ον Βιντεάκια στο youtybe;

και 3ον αν μπορείς να δεις ταινία και να βγείς κάποια στιγμή πχ για να στειλεις ενα sms και όταν πας στον mediaplayer να συνεχίσει η ταινία από κει που την αφησες

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1ον παίζει τραγούδια σε αρχείο AAC+;

2ον Βιντεάκια στο youtybe;

και 3ον αν μπορείς να δεις ταινία και να βγείς κάποια στιγμή πχ για να στειλεις ενα sms και όταν πας στον mediaplayer να συνεχίσει η ταινία από κει που την αφησες

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

για το πρωτο δεν το δοκιμασα στα αλλα 2 κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο για να μην γίνομαι και κουραστικός. Στα sms υποστηρίζει 160 χαρακτήρες;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Kouros Καλημερα αν επιτρεπεται απο που το πηρες κ σε τι τιμη διοτι τα multirama το εχει ακομα σε αναμονη...

Επισης εχω διαβασαι πολλα γιαυτο κ παντα τα καλυτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Kouros Καλημερα αν επιτρεπεται απο που το πηρες κ σε τι τιμη διοτι τα multirama το εχει ακομα σε αναμονη...

Επισης εχω διαβασαι πολλα γιαυτο κ παντα τα καλυτερα ;)

 

το πηρα απο ενα καταστημα που συνεργαζεται με vodafone στη λαρισα .πραγματικα το τηλεφωνο πεταει! απλα εγω επειδη βρηκα iphone 4 σε καλη τιμη απο φιλο μου θα το πουλησω.

ομως το τηλεφωνο αξιζει και με το πολυ παραπανω τα λεφτα του!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό τηλέφωνο για τα χρήματά του.Το μελανό του σημείο, κατά τη γνώμη μου, είναι η κάμερα.Η ποιότητα των φωτογραφιών είναι μέτρια και του βίντεο απογοητευτική..Κατά τα άλλα όμως το κινητό δουλεύει εντυπωσιακά ομαλά και γρήγορα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εδιαφερομαι να το αγορασω πως ειναι απο σημα και το ακουστικο ειναι δυνατο ακουγεται καλα ο συνομιλητης.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα στην υπαρχουσα εφαρμογη "Messagging" του τηλεφωνου (την προεγκατεστημενη εννοω), να βρουμε Ελληνικο πληκτρολογιο που να υποστηριζει 160 χαρακτηρες ανα SMS?

 

Απευθυνομαι περισσοτερο σε κατοχους αλλων μοντελων της Alcatel με Android, καθως φανταζομαι οτι και στα υπολοιπα μοντελα της το ιδιο ισχυει και δεδομενου οτι τα εχουν στα χερια τους περισσοτερο καιρο...μηπως εχουνε καποια λυση.

 

Προσωπικα, κατεβασα 2-3 διαφορετικες εφαρμογες πληκτρολογιων, αλλα (εγω τουλαχιστον) δεν μπορω να γραψω 160 χαρακτηρες με τιποτε. Κι οσο κι αν ψαχνω στα υπομενου των πληκτρολογιων, πουθενα δε βρισκω εκεινη την περιφημη ρυθμιση για "7-bit" κωδικοποιηση.

 

Εχω εγκαταστησει και τις δυο πιο γνωστες εναλλακτικες εφαρμογες για SMS (handcent-gosmspro), αλλα χανεται το πλεονεκτημα να μεταβαινεις στα "μηνυματα" απο το desktop, μεσω της βασικης μπαρας συντομευσεων "τηλεφωνο-μενου-μηνυματα". Δεδομενου οτι το τηλεφωνο το αγορασα για την κοπελα μου, ως μια φθηνη αλλα αξιοπρεπη και κομψη εισαγωγη στο android, το εχω λιγες μερες στα χερια μου και προσπαθω να της κανω την μεταβαση σε αυτο...λιγο πιο ευκολη. Customized for begginers. Κι επειδη οντως χρησιμοποιει κατα κορον μηνυματα, προσπαθω να βρω λυση στους 160 χαρακτηρες στην pure εφαρμογη messaging του λειτουργικου.

 

Ειναι κριμα να μη υπαρχει λυση, διοτι το τηλεφωνο ειναι πανεμορφο, δεν μοιαζει με τιποτε αλλο κυκλοφορει στην πιατσα -ακομη και ανωτερης τιμης- ειναι ποιοτικοτατο απο συναρμογες και τριξιματα, εκτελει ολες τις λειτουργιες απροβληματιστα, εχει καταπληκτικη οθονη, εναν αξιολογοτατο music player και σε συνδυασμο με το απιστευτα δυνατο και ποιοτικο του ηχειο (δεν υπαρχει αυτο το ηχειακι...απλα) ειναι ο ορισμος του value4money για τα 130-140 ευρω που πωλειται αυτη τη στιγμη. Σημειωση. Η τιμη αυτη ειναι "γνωριμιας", για λιγο καιρο, ενεκα προωθησης απο την Alcatel Γαλλιας. Παντου σε ολο τον κοσμο πωλειται πολυ χαμηλα, για τον ιδιο λιγο καιρο. Στην usa ας πουμε, εχει 149$ και μετα θα κοστιζει 249$. Φανταζομαι κατι αναλογο θα συμβει κι εδω.

 

Οποιος εχει καμια δοκιμασμενη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα στην υπαρχουσα εφαρμογη "Messagging" του τηλεφωνου (την προεγκατεστημενη εννοω), να βρουμε Ελληνικο πληκτρολογιο που να υποστηριζει 160 χαρακτηρες ανα SMS?

 

Απευθυνομαι περισσοτερο σε κατοχους αλλων μοντελων της Alcatel με Android, καθως φανταζομαι οτι και στα υπολοιπα μοντελα της το ιδιο ισχυει και δεδομενου οτι τα εχουν στα χερια τους περισσοτερο καιρο...μηπως εχουνε καποια λυση.

 

Προσωπικα, κατεβασα 2-3 διαφορετικες εφαρμογες πληκτρολογιων, αλλα (εγω τουλαχιστον) δεν μπορω να γραψω 160 χαρακτηρες με τιποτε. Κι οσο κι αν ψαχνω στα υπομενου των πληκτρολογιων, πουθενα δε βρισκω εκεινη την περιφημη ρυθμιση για "7-bit" κωδικοποιηση.

 

Εχω εγκαταστησει και τις δυο πιο γνωστες εναλλακτικες εφαρμογες για SMS (handcent-gosmspro), αλλα χανεται το πλεονεκτημα να μεταβαινεις στα "μηνυματα" απο το desktop, μεσω της βασικης μπαρας συντομευσεων "τηλεφωνο-μενου-μηνυματα". Δεδομενου οτι το τηλεφωνο το αγορασα για την κοπελα μου, ως μια φθηνη αλλα αξιοπρεπη και κομψη εισαγωγη στο android, το εχω λιγες μερες στα χερια μου και προσπαθω να της κανω την μεταβαση σε αυτο...λιγο πιο ευκολη. Customized for begginers. Κι επειδη οντως χρησιμοποιει κατα κορον μηνυματα, προσπαθω να βρω λυση στους 160 χαρακτηρες στην pure εφαρμογη messaging του λειτουργικου.

 

Ειναι κριμα να μη υπαρχει λυση, διοτι το τηλεφωνο ειναι πανεμορφο, δεν μοιαζει με τιποτε αλλο κυκλοφορει στην πιατσα -ακομη και ανωτερης τιμης- ειναι ποιοτικοτατο απο συναρμογες και τριξιματα, εκτελει ολες τις λειτουργιες απροβληματιστα, εχει καταπληκτικη οθονη, εναν αξιολογοτατο music player και σε συνδυασμο με το απιστευτα δυνατο και ποιοτικο του ηχειο (δεν υπαρχει αυτο το ηχειακι...απλα) ειναι ο ορισμος του value4money για τα 130-140 ευρω που πωλειται αυτη τη στιγμη. Σημειωση. Η τιμη αυτη ειναι "γνωριμιας", για λιγο καιρο, ενεκα προωθησης απο την Alcatel Γαλλιας. Παντου σε ολο τον κοσμο πωλειται πολυ χαμηλα, για τον ιδιο λιγο καιρο. Στην usa ας πουμε, εχει 149$ και μετα θα κοστιζει 249$. Φανταζομαι κατι αναλογο θα συμβει κι εδω.

 

Οποιος εχει καμια δοκιμασμενη λυση...

Μια που το πήρα και ΄γω και δεν μου αρέσει το πληκτρολόγιο touchpal ιδιαίτερα αλλά και για τους 70 χαρακτήρες του μηνύματος βάλε στο market ως αναζήτηση greek input method και το πρώτο αποτέλεσμα είναι η λύση,μετά πιέζοντας παρατεταμένα σε πεδίο πχ.αναζήτησης για να εμφαννιστεί πληκτρολόγιο αλλάζεις την μέθοδο εισαγωγής σε Greek keyboard(εννοείται έχει και αγγλικά που αλλάζουν πανεύκολα πατώντας το σημαιάκι),και έχεις και τους 160 χαρακτήρες σου.

κατα τα άλλα το κινητάκι μια χαρά είναι για τα χρήματα του(έγγραφή βίντεο WVGA 800 x 480,30 fps);)

Link to comment
Share on other sites

@rostropol

Σε ευχαριστω παρα πολυ!:)

Με γλυτωσες απο το πολυωρο ψαξιμο και "καψιμο" ταυτογχρονα. Αριστη λυση, απλη, "ελαφρια" και λειτουργικη.

 

ΥΓ. Αποκαλυψη επισης ηταν το WVGA 800 x 480 -30 fps- βιντεο. Ειχα δει μια παρουσιαση στο utube και βιντεοσκοπουσε σε QCIF :blink: και ρωτουσαν ολοι στα σχολια απο κατω..."μα καλα, με 5Μ καμερα και τραβαει τοσο χαλια βιντεο?". Για να απαντησει ο uploader πως ισως ηταν το μονο μειονεκτημα του κινητου. Οταν το αγοραζα, σκεφτηκα, δε βαριεσαι...ας τραβαει καμια φωτογραφια η κοπελα μου...θελει και βιντεο:lol: αλλωστε 3 χρονια εχει μια καρτα μνημης 1gb κι εχει γεμισει τα ~150ΜΒ:O Να 'σαι καλα παντως, και για αυτο το καλο νεο:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη το ειχα το κινητο δεν τραβαει ε τιποτα WVGA 800 x 480 βιντεο!μην γραφεται οτι ναναι!

 

Γράφει αλλά πρέπει να ρυθμιστεί η αναλυση,out of the box το έχει στο CIF και κάτω γράφει High-άρα πας κάτω και ακουμπάς το εικονίδιο High και επιλέγεις προσαρμοσμένη ανάλυση μετα πάνω στις ρυθμίσεις επιλέγεις την ανάλυση WVGA(δηλαδή 800 x 480).Εστειλα το αρχειο στον υπολογιστή και είναι 800 χ 480 στα 30 fps,δεν γράφω ότι νάναι.....το έψαξα και βρήκα τι μπορεί να κάνει στον τομέα του βίντεο,εσύ δεν το έψαξες αρκετά οπότε μαλλον εσυ γράφεις ότι νάναι.;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! "3gp video 800x480" το οποιο ο VLC player το βλεπει κανονικα κι ειναι αξιοπρεπεστατο.

 

Η μονη παραφωνια που εχω παρατηρησει, ειναι η (σχετικη) ανακολουθια στα Specs του manual οσον αφορα τις RAM και ROM.

 

Γραφει στο manual: RAM=512MB, ενω ειναι 401ΜΒ (not a big deal though)

--//-- :ROM=512MB, ενω διαθεσιμη ειναι ~160ΜΒ (τα υπολοιπα δεσμευονται απο το λειτουργικο + τις λιγες προεγκατεστημενες εφαρμογες προφανως)

 

Κατα τα λοιπα, εχει ενα απο τα λιγοτερα "φορτωμενα" UserInteface, pure Android που λενε κι οι ειδικοι, και μαλλον για αυτο το λογο ειναι ταχυτατο και αμεσο σε αποκριση. Περιττο να αναφερω, πως το εχω ηδη ερωτευθει, ειδικα σε αυτην την τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Ενσωματωμένη μνήμη 200 MB

 

Εστι γραφουν τα πιο πολλα ειμαι στη δουλεια τωρα κ το εχω το κινητο για τη κοπελια μου ,οποτε ειναι 400mb?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι μια φωτογραφια απο το manual http://www.alcatelonetouch.com/contents/manual/Onetouch990_990M%20-%20User%20Manual%20-%20English.pdf癁儅

 

Φαινονται καθαρα, νομιζω, οι τιμες.

Επισης φαινεται κι οτι εχει Bluetooth 2.1 edr κι οχι Bluetooth 3.0, που αναφερεται στα περισσοτερα sites.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ****το περναω εφαρμογες κ παιχνιδια κ γεμιζει συνεχεια ,μπαινω σε οσα τα επιτρεπουν κ το γυρναω στο να τα μετακινηση στην καρτα ,δεν υπαρχει επιλογη απο την αρχη να αποθηκευοντε ολα στη καρτα ?

Παιδια αυτο ειναι εκνευριςτηκο δηλαδη πρεπει να σβηνω κ να περναω αλλο ? Τι στο καλο τοτε χερονται το android μερικοι...

Flash player τελικα δεν εχει ?

Επισης τι θα γινει ρε παιδια οι πιο πολλες εφαρμογες παιχνιδια σου πετανε ενα σωρο πραγματα μπας κ μπεις στο ιντερνετ , το κινητο ειναι για την κοπελα μου κ χτες τη νυχτα κατα τις 5 η ωρα σταλθηκε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε για μια μερα το ιντρνετ με 1ε κτλ κτλ ,η ερωτηση μου ειναι εξης ? Χωρις ιντερνετ δηλαδη adnroid σε φυσιολογικη λειτουργια δεν παιζει ?

Edited by akishellas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...