Jump to content

Και αν δεν αδιαθετήσει, τι;


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι 21 ετών και είμαι με μια κοπέλα εδώ κ πολύ καιρό.Το τελευταίο διάστημα με απασχολέι αυτό το θέμα..Αν δεν αδιαθετήσει, τι κάνουμε;Τον Φεβρουάριο κλείνει τα 18.
-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. Παίρνουμε προφυλάξεις ΠΑΝΤΟΤΕ.

2. Δεν αγχωνόμαστε. Πάνω απ' όλα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!

3. Βεβαιωνόμαστε για την ύπαρξη ή μη εγκυμοσύνης, διότι η καθυστέρηση μπορεί να οφείλεται, πλην της εγκυμοσύνης, και σε πολλούς παράγοντες.

4. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης βάζουμε τα πράγματα κάτω και κουβεντιάζουμε με το σύντροφό μας το θέμα σε βάθος ΧΩΡΙΣ ΚΑΥΓΑΔΕΣ. Λέμε ο καθένας τι ειλικρινά θέλει, ζυγίζουμε όλα τα ενδεχόμενα και αποφασίζουμε από κοινού την παραπέρα πορεία μας.

5. Για όλα υπάρχουν λύσεις. Το ζήτημα είναι να επιλέξουμε την καλύτερη για την περίπτωσή μας, έτσι ώστε να μη μετανιώσουμε αργότερα.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα..αλλά ρωτάω κάτι άλλο...πες πως εγινε ατύχημα.Αποφασίζουμε ότι δε γίνεται να το κρατήσουμε, τι πρέπει να κάνουμε;Που πρέπει να απευθυνθούμε;Ποια διαδικασία ακολουθείται;
-
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

σίγουρα..αλλά ρωτάω κάτι άλλο...πες πως εγινε ατύχημα.Αποφασίζουμε ότι δε γίνεται να το κρατήσουμε, τι πρέπει να κάνουμε;Που πρέπει να απευθυνθούμε;Ποια διαδικασία ακολουθείται;

 

 

αρχικά πάρε εάν τεστ και δες τι γίνεται. αν βγει θετικό πας σε 2ο και αν βγει και αυτό τότε υπάρχει πρόβλημα. να το κρατήσεις όπως είπες είνια αδύνατον άρα αμέσως επικοινωνείς με τον γυναικολόγο της ή με κάποιον (ιδιωτικό) γυναικολόγο σε κάποιο από τα μεγάλα νοσοκομία (Ιασώ, Υγεία κλπ κλπ. ) και σου λένε απλά και ήρεμα τι να κάνεις. πρέπει όμως να σκεφτείς ότι θα χριαστείς γύρω στα 1000-1500 ευρώ για μια καλή εγχείρηση. τέσπα ότι είναι να το κάνεις κάνε το από σήμερα κιόλας. ο χρόνος μετράει πολύ.

 

επίσης, πόσες μέρες έχει καθ.? και η πρώιν μου είχε για 5 μέρες αλλά οκ.

 

μακάρι να μην είναι τίποτα.

 

απλά να σου πω ότι αν και το αντιμετωπίσαμε πολύ καλά και σωστά μετά από λίγο καιρό τα χαλάσαμε... χωρίς να ξέρω το γιατί.

εύχομαι να μην είναι η στάνταρ διαδικασία :worry:

 

 

Φιλικά Αλέξης

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εχμ βασικά σε έναν γυναικολόγο. (τα έχει κλείσει τα 18 ή θα είναι το τελευταίο σου post αυτό ;)

Κανονίζει το μωρό σου ένα ραντεβού με τον doctor για το πότε-που και πως (φυσικά και θα της πει λεπτομέριες ο γιατρός)

Θα πάει, θα γίνει οτι είναι να γίνει και θα τελείωσει η όλη φάση.

Τώρα αρχίζει το δύσκολο μέρος... Φρόντησε να έχεις αυτοκίνητο αν πας να την πάρεις απο εκει γιατι μετα την νάρκωση θα είναι λίγο σαν μαστουρωμένη. Αν μένεις μόνος καλύτερα για να την κρατήσεις 5-6 ώρες σπίτι, χάδια αγκαλίες και τα σχετικά και να ξεζαλιστεί πριν παει στην μαμά και την πάρει πρέφα αμέσως.

 

Αυτά με λίγα λόγια, έλπίζω να βοήθησα

 

Α το καλύτερο ξέχασα, αν δεν το κρατήσετε και γίνουν όλα τα παραπάνο θα πρέπει για 15~20 μέρες να *πλένεις στο χέρι* γιατί θα έχει νυστία :p :p

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

1000 εως 1500 ευρω;;Αμαν...την κάτσαμε..!Εγώ είχα ακούσει για 150 ευρώ...Δεν τα έχει κλεισει τα 18 :( τον φεβρουαριο...Ειμαστε και σε φαση που μου εχει να ζητησει να χωρισουμε, τα εχω παιξει...δεν ξερω τι να κανω κ πως να φερθω.Παει και αυτη η εξεταστικη..:(
-
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

1000 εως 1500 ευρω;;Αμαν...την κάτσαμε..!Εγώ είχα ακούσει για 150 ευρώ...Δεν τα έχει κλεισει τα 18 :( τον φεβρουαριο...Ειμαστε και σε φαση που μου εχει να ζητησει να χωρισουμε, τα εχω παιξει...δεν ξερω τι να κανω κ πως να φερθω.Παει και αυτη η εξεταστικη..:(

 

Μην κάνεις το λάθος και την πας σε κανένα χασάπη, μπορεί να κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά!

Αν συμβεί ατύχημα, μία λύση είναι το "χάπι της επόμενης μέρας", αλλά θα πρέπει να το πάρει τις επόμενες ώρες, όχι όταν διαπιστώσετε ότι είναι πολύ αργά...

Περισσότερες πληροφορίες από ένα φαρμακείο...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

1000 εως 1500 ευρω;;Αμαν...την κάτσαμε..!Εγώ είχα ακούσει για 150 ευρώ...Δεν τα έχει κλεισει τα 18 :( τον φεβρουαριο...Ειμαστε και σε φαση που μου εχει να ζητησει να χωρισουμε, τα εχω παιξει...δεν ξερω τι να κανω κ πως να φερθω.Παει και αυτη η εξεταστικη..:(

 

 

χαλάρωσε. μπορείς και με 500 ευρώ νομίζω. ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. σου ζήτησε να τα χαλάσετε? :confused:

τι περιέργο... μα γιατί όλες μα όλες οι κοπέλες είναι πο*τ*νες??? :mad:

ακουσέ με, είσαι από αθήνα? αν ναι μπορείς να είσαι λίγο πιο χαλαρός. με έχεις στο μσν και μπορείς να μου μιλάς από εκεί. όσο για το θέμα τις εξεταστικής είμαστε λίγο στον ίδιο σάκο... και εγώ για εναν χωρισμό την έχασα αλλά εσύ τώρα πρέπει να λύσεις το πρόβλημα και μετά τα μαθήματα. για να είσαι και πιο έτοιμος. να ξέρεις ότι είναι μια δύσκολη κατάσταση.

 

για το τεστ δεν μου είπες τίποτα? έχετε κάνει? 20 ευρά κάνει. πήγαινεστο φαρμακείο και πάρει. είναι επείγον.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Alexkass

 

επίσης, πόσες μέρες έχει καθ.? και η πρώιν μου είχε για 5 μέρες αλλά οκ.

 

 

Είχα εμπειρία καθυστέρησης για 1,5 περίπου μήνα, για ψυχολογικούς μάλλον λόγους. :wacko:

Εκεί να δεις αγωνία... Οι 5 μέρες δεν είναι τίποτε :happy:

Link to comment
Share on other sites

Aν οντως εχει γινει το κακο, να τη βαλεις να το πει στη μητερα της. Ειναι σιγουρο πως αυτη θα την βοηθησει και δε θα γινουν φασαριες. Οι μαναδες σε τετοιες περιπτωσεις ξηγιουνται σωστα. Σκεψου να γινει καμμια ανεπανορθωτη ζημια? Τοτε δε ξεμπλεκεισ με τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Να πάει σε γιατρό ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ! Να σιγουρευτείτε για το τι έχει γίνει...Από κει και μετά θα σας πει ο γιατρός. Αλλά να πάει τώρα! Σαφώς και από το άγχος μπορεί να αναβληθεί η καθυστέρηση.....Και κυρίως, το χάπι της επόμενης μέρας είναι πολύ καλή λύση! Με το που έγινε η "μαλακία" έπρεπε να το πάρει! Ακίνδυνο είναι...
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Jheremias

Και κυρίως, το χάπι της επόμενης μέρας είναι πολύ καλή λύση! Με το που έγινε η "μαλακία" έπρεπε να το πάρει! Ακίνδυνο είναι...

Τι έίναι αυτό ρε παιδία? Και άλλος το ανέφερε πιο πάνω. :'(

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

1000 εως 1500 ευρω;;Αμαν...την κάτσαμε..!Εγώ είχα ακούσει για 150 ευρώ...Δεν τα έχει κλεισει τα 18 :( τον φεβρουαριο...Ειμαστε και σε φαση που μου εχει να ζητησει να χωρισουμε, τα εχω παιξει...δεν ξερω τι να κανω κ πως να φερθω.Παει και αυτη η εξεταστικη..:(

 

 

Egw koumparos file mou ..... ante mia skotoura ligoteri tora :) xerome pou boithisa

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NV_ORTON

 

Τι έίναι αυτό ρε παιδία? Και άλλος το ανέφερε πιο πάνω. :'(

 

 

Είναι ένα χάπι το οποίο αποτρέπει την (ανεπιθύμητη) εγκυμοσύνη σε περίπτωση ατυχήματος (ελλατωματικό προφυλακτικό, λάθος κτλ). Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να ληφθεί εντός 72 ωρών από τη στιγμή που λάβει χώρα το ανεπιθύμητο γεγονός διαφορετικά δεν επιδρά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω στο να το πει στην μητερα της.Μανα της ειναι και θα βοηθησει.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον zxr

 

Είναι ένα χάπι το οποίο αποτρέπει την (ανεπιθύμητη) εγκυμοσύνη σε περίπτωση ατυχήματος (ελλατωματικό προφυλακτικό, λάθος κτλ). Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να ληφθεί εντός 72 ωρών από τη στιγμή που λάβει χώρα το ανεπιθύμητο γεγονός διαφορετικά δεν επιδρά.

 

H μαλακια ειναι οτι οταν το θες δεν το εχεις. Κανονικα αυτα επερεπε να τα δινουν μαζι με τα προφυλακτικα και 100% εγγυημενα αποτελεσματα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ λέω να χαλαρώσετε λιγάκι και να μας πει ο psou αν το εκανε η κοπέλα του αυτό το ριμάδι το test και μετά απο κει μπορεί να αρχήσει η ανησυχία(-πανικός) ή να χαλαρώσουν εντελώς τα πράγματα έχοντας πάντα στο μυαλό μας ότι το πάθημα γίνεται μάθημα!!!

 

By the way, το predictor υπάρχει και σε συσκευασία των 2 οπότε με ένα σμπάρο 2 τριγώνια!!!

.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GANA

 

H μαλακια ειναι οτι οταν το θες δεν το εχεις. Κανονικα αυτα επερεπε να τα δινουν μαζι με τα προφυλακτικα και 100% εγγυημενα αποτελεσματα :rolleyes:

 

Τι σημαίνει δεν το έχεις; Όταν χρειαστεί βγαίνεις αμέσως και το βρίσκεις. Εγώ δεν ήξερα οτι υπήρχε. Όταν χρειάστηκε πήρα αμέσως ένα σωρό τηλ. έμαθα γι' αυτό οτι είναι αποτελεσματικό και ότι δεν είναι επικίνδυνο για τη γυναίκα. Να μην τα πολυλογώ μέσα σε 2 ώρες η κοπέλα μου το είχε πάρει.

 

Και βέβαια δεν πρεπει να το δίνουν μαζί με τα προφυλακτικά. Γιατι απλούστατα ΔΕΝ είναι και ΔΕΝ πρέπει να αντιμετωπίζεται ώς αντισυλληπτικό μέσο. Τότε μου το είχε τονισει θυμάμαι ο φαρμακοποιός, εξηγόντας μου ότι είναι σα να παίρνει η γυναίκα ένα κουτί αντισυλιπτικά μαζί. (Δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά το λέω απλοικά όπως μου το είχε αναφέρει τότε.) Ναι μεν δεν έχει ιδιαίτερες άμεσες παρενέργειες, δεν πρέπει ωστόσο να λαμβάνεται συχνά παρά μόνο όταν πραγματικά υπάρξει ανάγκη.

 

@psou: Κάνατε τελικά το τεστ; Έιναι το πιο απλό και το πρωτο που πρέπει να κάνεται (εφόσον δεν προλάβατε το χάπι της επόμενης μέρας). Πολύ γρήγορα θα μάθετε και είτε θα δοθεί τέλος στην αγωνία σας αν όλα πάνε κατ' ευχήν, είτε θα κερδίσετε πολύτιμο χρόνο σε κάθε άλλη περίπτωση.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ipparxos

 

@psou: Κάνατε τελικά το τεστ; Έιναι το πιο απλό και το πρωτο που πρέπει να κάνεται (εφόσον δεν προλάβατε το χάπι της επόμενης μέρας). Πολύ γρήγορα θα μάθετε και είτε θα δοθεί τέλος στην αγωνία σας αν όλα πάνε κατ' ευχήν, είτε θα κερδίσετε πολύτιμο χρόνο σε κάθε άλλη περίπτωση.

 

 

όχι, απλά δεν έχει ακόμα καθυστέρηση. απλά έχει αγχωθεί που φτάνουν οι μέρες της. μου περιέγραψε το σκηνικό και δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να την γκάστρωσε. το λέω εγγυημμένα :o

 

οπότε άδικα έγινε ο χαμός και το φονικό. απλά είδαμε ότι είμαστε όλοι σε ετοιμότητα και μπορόυμε άμεσα και εύκολα να βοηθήσουμε άλλα μέλη που έχουν ανάγκη :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Alexkass

 

απλά να σου πω ότι αν και το αντιμετωπίσαμε πολύ καλά και σωστά μετά από λίγο καιρό τα χαλάσαμε... χωρίς να ξέρω το γιατί.

εύχομαι να μην είναι η στάνταρ διαδικασία :worry:

 

Alexass: Δυστυχώς έτσι συμβένει πάντα. :confused: :worry:

 

psou: Δεν μας είπες. Για πόσες μέρες καθυστέρηση μιλάς;;;

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

για τον psou: όχι, απλά δεν έχει ακόμα καθυστέρηση. απλά έχει αγχωθεί που φτάνουν οι μέρες της. μου περιέγραψε το σκηνικό και δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να την γκάστρωσε :p . το λέω εγγυημμένα

 

οπότε άδικα έγινε ο χαμός και το φονικό. απλά είδαμε ότι είμαστε όλοι σε ετοιμότητα και μπορόυμε άμεσα και εύκολα να βοηθήσουμε άλλα μέλη που έχουν ανάγκη

 

:)

 

για μένα, όταν λέω λίγο εννοώ μετά από 3 μήνες για για λόγους (αν υπάρχουν) διαφορετικούς από αυτό. αναφέρομαι απλά στο σκηνικό-γκαντεμιά-συγκυρία... :worry:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

h kopela mou prin ena mhna eixe ka8usterisi gia 9 meres!!!! (eixan prohgh8ei XXX xwris profulaksi). ekane 4-5 fores test egkymosunhs alla tpt. telika htan apo agxos...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον v@g

 

telika htan apo agxos...

 

 

στάνταρ. και από τον καιρό αλλά και από άλλες καταστάσεις... άβυσσος ο/η/το ... ( :whistle: ) της γυναίκας :happy:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αν πλησιαζουν οι μερες της ή αν τελειωνουν Ή τελειωσαν και *δεν* εχει έρθει η ρωσσική επανάσταση ΜΗΝ πολυσυζητήσετε το θέμα (αναφορές μόνο) γιατι οι πιο πολλες αγχώνονται και όταν αγηχωθεί δεν της έρχχεται που να βαράει το κεφάλι της κάτω. Δυστυχως αγχος και θερμοκρασια επηρρεαζει τον κυκλο και τους ρωσσους παρα πολυ. Συνεπως ψυχραιμια... Αν περασει 10μερες απο την τελευταια μερα που θα πρεπε να έρθει τοτε πρεπει να αρχισετε να αγχωνεστε εσεις και αμα οι 10μερες γινουν 15 τοτε την 15η κλεινουμε ραντεβου με γυναικολογο αφου εχουμε συζητησει πια το θεμα οτι υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να εχει γινει το μοιραιο. Μιλας για γυναικολογο για να μαθουμε απο σιγουρο χερι αν ειναι ή οχι εγγυος. Οποτε μετα πρεπει να καθησουν και οι 2 κατω να παρουν αποφασεις που δυστυχως δεν ειναι ευκολες... :( :( :( :( Παντως οχι αγχος γιατι κανει κακο ;)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...