Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

UPDATED 6/10/2017

Προστέθηκαν οι επιλογές τρόπου μετατροπής συναλλάγματος (τράπεζα ή paypal).

Για χαρά σε ολους! μολις εκανα μια παραγγελια μεσω νετ, το μαγαζί είναι Αμερική αλλα στέλνει Ελλάδα.

Λοιπόν σαν τροπο πληρωμής έβαλα paypal οκ? :confused:

Τι πρεπει να κανω απο δώ και πέρα για να μου στείλουν το δωρακι?

 

Θα παρω και αυριο στην τραπεζα μου να ρωτησω μιας και απο το λιγο που το εψαξα ηθελαν αριθμο καρτας η κατι τετοιο αν καταλάβα καλά..

 

Και επειδη οπως θα καταλάβατε ειναι η πρωτη μου φορα που κάνω αγορα μεσω ιντερνετ κατ'αυτον τον τροπο υπαρχει κανενας κυνδυνος εξαπάτησης? thanks προκαταβολικά!

 

Σημείωση: πως να κάνετε top up το PayPal balance εν μέσω capital controls:

 

Δείτε αυτό το βίντεο.

 

 

η διαδικασία είναι αυτή:

 

1. Mπαίνεις Paypal –> My PayPal

 

2. Πας «Request Money»

 

3. Στο σχετικό πεδίο, βάζεις ένα mail στο οποίο έχεις πρόσβαση (προφανώς όχι το mail με το οποίο έχεις κάνει εγγραφή στο PayPal)

 

4. Τσεκάρεις την επιλογή «goods» και το ποσό που θέλεις

 

5. Πας στο mail που έβαλες και βλέπεις αν σου έχει έρθει μήνυμα

 

6. Δίνεις κάποια στοιχεία που σου ζητάει (Όνομα, διεύθυνση κτλ)

 

7. Βάζεις τον αριθμό της κάρτας στην οποία θα γίνει η χρέωση

 

8. Πατάς pay

 

9. Τα λεφτά έχουν μπει στο balance του λογαριασμού σου και μπορείς να κάνεις κανονικά τις αγορές σου μέσω internet.

 

Σημείωση: πως να επιλέξετε να κάνει τη μετατροπή των χρημάτων η τράπεζα ή το paypal

 

Όταν κάνουμε login στο paypal πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις (το γρανάζι πάνω δεξιά) και κατά σειρά πηγαίνουμε:

 

Payments, Manage Pre-approved payments, Set available funding sources, Conversion Options

 

Εκεί έχουμε 2 επιλογές.

 

Paypal ή την άλλη επιλογή που λέει Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

 

Διαλέγουμε όποια θέλουμε, πατάμε submit , μετά save και είμαστε έτοιμοι.

 

 

Δοκιμάστε καλύτερα αυτό. : https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&CALL_FORM_UPDATE=false

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

απλά γράφεσαι στο paypal με το email που έκανες την παραγγελία...Είναι εντελώς ακίνδυνο, το χρησιμοποιώ ευρέως. Το μόνο κακό είναι ότι απο Ελλάδα δεν μπορείς να ΛΑΒΕΙΣ παρά μόνο να ΣΤΕΙΛΕΙΣ χρήματα μέσω paypal.

 

Από την τράπεζά σου δεν νομίζω να σου πουν πολλά, αλλά αν θες βοήθεια πές το μέσω ΠΜ/ ICQ/ MSN...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε επισης οτι η PayPal χρεωνει ως προμηθεια της γυρω στο 4% της αξιας των χρηματων που θα στειλεις :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kakofonixx ( 2 Φεβ. 2004 , 14:24)

 

Υπολογισε επισης οτι η PayPal χρεωνει ως προμηθεια της γυρω στο 4% της αξιας των χρηματων που θα στειλεις :)

 

 

Eισαι σιγουρος γιαυτο εκει ελεγε συγκεκριμένα οτι δεν χρεωνει τιποτα παραπάνω.. δηλαδή τι αλλον τροπο να προτιμησω μιας και το ποσο δεν ειναι μικρο (500ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Όχι,

 

δεν χρεώνουν πάντα την προμήθεια....Σε ξεκινάνε με ένα απλό λογαριασμό ο οποίος έχει όριο αποστολης και λήψης χρημάτων μέχρι 3.000 € αν θυμάμαι καλά, και μπορείς αυτό το όριο να το βγάλεις.

 

Απο κει και πέρα, αν θες να ΔΕΧΕΣΑΙ πληρωμές μέσω πιστωτικής (κάτι άχρηστο για Ελλάδα), τότε πας σε Premier λογαριασμό με χρέωση προμήθειας...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Pos 8a plhro8oun?

 

Pairnontas ta xrhmata ston trapeziko tous logariasmo meso poly aplhs diadikasias...

 

POTE? Ap th stigmh pou steileis ta xrhmata 8a einai AMESA dia8esima, ara amesa...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλα το σημαντικότερο που δεν εχω καταλάβει ειναι πώς θα τα παρουν απο μένα αυτά τα χρήματα απο πιστωτική, απο το λογαριασμο μου κατευθειαν, μεσω επιταγής (δεν εχω γραφτει ακομα στο paypal..)
Link to comment
Share on other sites

Hello,

 

se oles tis xores ektos Amerikhs, mporoun na paroun ta xrhmata apo sena MONO meso pistotikhs...

 

Visa, Mastercard, AmEx, Diners nomizo, kai Electron Visa gia Ellada...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Γραφτικα χτες! (τώρα εχω αρχισει να καταλαβαινω για το τι προκειται μεχρι τώρα μιλουσα υποθετικά..)

Δεν εχώ κανει premier λογαριασμό και δεν εχω συνδεσει ακομα καποια καρτα, λοιπον το οριο που μπορώ να στείλω είναι 100ευρώ μονο!

Αυτο πώς το αυξάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ εδώ και καιρό να κάνω login στο paypal αλλά μου βγάζει ότι δεν μπορεί να βρει τον διακομιστή. Από internet cafe έκανα κανονικά. Είδα ότι έχω κρυπτογράφηση 56-bit ενώ ένας φίλος μου που μπαίνει κανονικά από το pc του έχει 128-bit. Και οι δύο χρησιμοποιούμε internet explorer 6. Εγώ έχω windows 2000 professional ελληνικά και εκείνος xp professional αγγλικά. Πως μπορώ να αυξήσω την ισχύ ασφαλείας στα 128-bit ώστε να δω αν φταίει αυτό;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Εδώ γίνεται μια αναφορά στο θέμα του encryption, νομίζω σε βοηθάει. Αν και υπάρχει κι εκεί το link... Windows 2000 High Encryption Pack.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
hi all kai ego grafthka shmera, mou fenete kalh fash apla exo merikes apories,den mporo na katalabo pos mporo na epilekso electron visa,an kai leei oti upostirizei,anyway an katalaba kala thn bazeis san visa kai ayth,tora 8a doume se liges meres!!an exei kapoios kamia empeiria me electron visa 8a boh8ouse!eyxaristo
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επιλέγεις VISA. Τίποτα άλλο διαφορετικό δεν κάνεις. Αλλωστε κι αυτή μία Visa είναι, απλά με περιορισμένες δυνατότητες..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Gia na aykshsete to sending limit ton 100 euro:

Epilexte 'Enrol in Expanded Use'.

 

To paypal 8a xreosei thn karta sas me 2 mikroposa (kato tou 1 euro). Otan deite meso web banking/ opos 8elete, poso AKRIVOS einai ayta ta 2 mikroposa, phgainete sthn selida toy paypal kai tou lete (meso sxetikou link)

 

"poso 1: toso...poso 2: toso...". Apo kei kai pera exete graftei sto expanded kai ta oria feygoun...Antika8istantai gia thn akriveia me ena poly megalytero mhniaio (kai oxi monimo) orio...

 

To paypal sas epistrefei ta xrhmata kato tou 1 euro pou 8a sas parei, molis oloklhrosete th diadikasia.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
THA ITHELA MIA BOITHIA DEN EIMAI SIGOYROS AN TAIRIAZE EDO ALLA TESPA.EPEIDH DEN GNORIZO APO PISTOTIKES THELO NA KANO ADD MIA STIN PAYPAL.COM.POIOS EINAI O Card Number KAI PIOS Card Verification Number.PANO STIN KARTA BRISKONTE?BAZO TO KODIKO POY EXEI MPROSTA ALLA TIPOTA.EYXARISTO
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0giorgos0 ( 6 Απρ. 2004 , 00:10)

 

THA ITHELA MIA BOITHIA DEN EIMAI SIGOYROS AN TAIRIAZE EDO ALLA TESPA.EPEIDH DEN GNORIZO APO PISTOTIKES THELO NA KANO ADD MIA STIN PAYPAL.COM.POIOS EINAI O Card Number KAI PIOS Card Verification Number.PANO STIN KARTA BRISKONTE?BAZO TO KODIKO POY EXEI MPROSTA ALLA TIPOTA.EYXARISTO

 

 

1.O card number einai autos o 16psifios mprosta stin karta

2.O verification number sou erxetai mazi me ton logariasmo tis pistwtikis (sou xrewnoun ena poso alla sto epistrefoun)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς μην γράφεις με κεφαλαία, είανι πολύ κουραστικό και είναι σα να φωνάζεις. Επίσης αν μπορείς απέφυγε τα greeklish.

 

Card Number είναι ο αριθμός 16 ψηφίων που βρίσκεται στο μπροστινό μέρος της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια (νομίζω) και για λόγους ασφάλειας οι πιστωτικές κάρτες έχουν στο πίσω μέρος τους τον 16ψήφιο αριθμό τους και μαζί του έναν 3ψήφιο. Αυτός ο αριθμός δεν αναφέρεται πουθενά αλλού. Πολλά καταστήματα τον θέλουν για να κάνουν κάποια συναλλαγή. Πάντως δεν θυμάμαι το paypal να ζητάει αυτό τον αριθμό. Αν εννοείς ότι έκανες τη διαδικασία επιβεβαίωσης (verification) της κάρτας στο paypal, τότε απλά σου χρεώνουν ένα μικρό ποσό (το οποίο σου επιστρέφουν) για να φανεί μια συναλλαγή, δίπλα στην οποία φαίνεται ένας αριθμός στον λογαριασμό που θα σου έρθει. Αν αυτός είναι ο αριθμός που χρειάζεσαι μπορείς να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της πιστωτικής σου, να δώσεις τα στοιχεία σου και να ζητήσεις να σου πουν τον αριθμό αυτόν. Έτσι δεν θα περιμένεις να εκδοθεί ο λογαριασμός για να δεις τον αριθμό και να γίνει το verification στο paypal.
Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις με τις συναλαγές σου μέσω νετ.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

basika den einai pistotiki einai logariasmos stin eubank poy ton anoija gi'ayton ton logo moy eipan pos tin karta(aythn gia ta atm) tha tin xreisimopio san pistotiki arkei na exv lefta mesa.simera toys perno til. kai moy lene pos tha einei energh se 2 bdomades.diladi den xreiazete na thn kano add stin paypal mporo na stilo kai etsi lefta?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...