Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ. Μιλωντας και με εναν φιλο που χρησιμοποιει περιστασιακα, μου ειπε ακριβως τα ιδια πραγματα.

Θα προχωρησω σε αγορα σομπας υγραεριου, νασαι καλα.

 

Είχα κι εγώ παλιότερα..με προβληματίζει όμως ότι τα καυσαέρια μένουν στο χώρο που βρίσκεται (οπότε ο χώρος πρέπει να αερίζεται και να μην είναι μόνιμα κλειστός). Τα ηλεκτρικά σώματα δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Για σόμπα pellet κοίταξες καθόλου?

 

 

Ερώτηση: τα αερόθερμα, τα απλά είναι αθόρυβα; Υπάρχουν αθόρυβα αερόθερμα; Ο θόρυβος που κάνουν ακούγεται π.χ. ως το δίπλα δωμάτιο;

 

Τα αερόθερμα γενικά είναι σχετικά αθόρυβα, δεν ενοχλούν. Μετά από καιρό όμως ενδέχεται (τα φτηνά ειδικά) να αρχίσει να τα παίζει το σύστημα του ανεμιστήρα και να κάνει ενοχλητικό θόρυβο. Αυτά που είναι απολύτως αθόρυβα είναι οι θερμοπομποί καθως δεν έχουν κινούμενα μέρη (λειτουργουν με φυσική κυκλοφορία) ενώ επίσης δεν ξηραίνουν τον αέρα όπως ενα αερόθερμο.

 

Εχει να προτεινει καποιος ενα οικονομικο σχετικα αεροθερμο?Για μεγαλο δωματιο το θελω

 

Τετραγωνικά γράψε και αν είναι ψηλοτάβανο. Μην δίνεις πληροφορίες στο περίπου γιατί και οι απαντήσεις που θα σου δώσουν θα είναι στο περίπου..

 

να ρωτήσω και εγώ κάτι? για ένα σχετικά μικρό υπνοδωμάτιο κάποια απο αυτά είναι καλό και οικονομικό στην κατανάλωση? να πω πως δεν θα λειτουργεί συνέχεια παρά κάποιες ώρες το βράδυ και το πρωί..

 

Για να μην σε κατευθύνω με τη δική μου άποψη μόνο, αν θες απόψεις άλλων που έχουν αγοράσει κάποια από αυτές που έχεις για υποψήφιες μπες στο amazon uk και διάβασε τα reviews αυτών που έχουν αγοράσει αυτές τις συσκευές. Είναι καλή πηγή πληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ παλιότερα..με προβληματίζει όμως ότι τα καυσαέρια μένουν στο χώρο που βρίσκεται (οπότε ο χώρος πρέπει να αερίζεται και να μην είναι μόνιμα κλειστός). Τα ηλεκτρικά σώματα δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Για σόμπα pellet κοίταξες καθόλου?

Αυτο ηταν και δικος μου προβληματισμος μιας και μιλαμε για μικρο χωρο, αλλα θα αεριζεται και δεν θα μενει ολη τη νυχτα ανοιχτη η σομπα. Ειναι ο χωρος που ζει και ενας σκυλος μεσα και ετσι ανοιγοκλεινει συχνα η πορτα δεν θα ειναι μονιμα κλειστος. Ηδη εκανα παραγγελια σημερα το μεσημερι και θα μου φερουν την σομπα την Πεμπτη. Τωρα με το θεμα της φιαλης θα το ψαξω να δω τι ακριβως παιζει και θα μιλησω και με αντιπροσωπο και με βενζιναδικο για να καταληξω.

Link to comment
Share on other sites

και ενω εψαχνα για κονβεκτορα ακουσα για τα θερμαντικα πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας και διαβασα για 10 ωρες χρηση με 0,60 ευρω, επισης ειδα και τα απλα θερμαντικα πανελ με σαφως χαμηλοτερο κοστος αγορας με καταναλωση 0,04 ευρω την ωρα, το θελω για δωματιο 15-20 τετραγωνικα, ποιες οι διαφορες μεταξυ τους; τι προτεινετε; ευχαριστω παιδια.
Link to comment
Share on other sites

και ενω εψαχνα για κονβεκτορα ακουσα για τα θερμαντικα πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας και διαβασα για 10 ωρες χρηση με 0,60 ευρω, επισης ειδα και τα απλα θερμαντικα πανελ με σαφως χαμηλοτερο κοστος αγορας με καταναλωση 0,04 ευρω την ωρα, το θελω για δωματιο 15-20 τετραγωνικα, ποιες οι διαφορες μεταξυ τους; τι προτεινετε; ευχαριστω παιδια.

 

τα πανελ τα απλα θελουν πολυ ωρα να αποδωσουν. θελει να ζεσταθει ο τοιχος πισω τους για να γινει κυκλοφορια του αερα αναμεσα στον ζεστο τοιχο και το υπολοιπο δωματιο. με εμπορο που τα φερνει μου ειπε οτι θελει τουλαχιστον 2-3 ωρες να να γινει αυτο.

το πανελ υπερυθρης ζεσταινει τα αντικειμενα στον χωρο και οχι τον αερα. εχει μια ωραια ζεστη το δωματιο μεσα. δεν μοιαζει με την ζεστη που κανει το καλοριφερ,αν θες το συνδυαζεις και με θερμοστατη πριζας και κανεις ακομα πιο πολυ οικονομια. εχω 3 στα υπνοδωματια μας.

αν θελεις μονο ζεστη για το δωματιο βαλε πανελ, αν ομως το καλοκαιρι θες και δροσια τοτε βαλε ενα κλιματιστικο inverter.

το δωματιο αν ειναι βορινο θες 900watt πανελ, ειδαλως με 600αρι καλυπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι διαφορετικο μειγμα βαση νομοθεσιας και βεβαια θεμα ασφαλειας...και καπου στο βαθος κερδος..

Διαφωνω μονο με τη σειρα που τα ανεφερες γιατι θεωρω οτι το κερδος και τα συμφεροντα ερχονται πρωτα...

Επι ενα χρονο γεμιζα σε βενζιναδικο ( μετα απο συννενοηση βεβαια) και τα αποτελεσματα ηταν φανερα καλυτερα... Αοσμη καυση ( δεν εννοω οτι ειναι πιο καθαρη κ πιο υγιεινη), μεγαλυτερη διαρκεια ( ισως γιατι τις φιαλες που αγοραζουμε μας τις πουλανε μισογεματες?) και εννοειται πιο χαμηλο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Μια σομπα υγραεριου ποσα τετραγωνικα ζεσταινει περιπου?

Συνηθως εχουν 3 σκαλες, πιστευω οτι τα 30τμ τα πηγαινει χαλαρα. Αυτο που γραφει ο φιλος πιο πανω για τα βανζιναδικα ισχυει, την γεμιζουν περισσοτερα λιτρα και με πιο χαμηλη τιμη. Ετσι μειωνεται και ο χρονος αλλαγης φιαλης περα απο το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι γτ και εγω εχω αρχισει και το σκεφτομαι....γενικα μυριζουν στο χωρο?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Σε σπιτι 55τμ που τη χρησιμοποιουσα στο φουλ, επιανα 20 βαθμους στο σαλονι, αλλα μπανιο κ δωματιο δεν επιανε. Εαν αφηνα ανοιχτες τις πορτες ισως να εσπαγε λιγο το κρυο,αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα ζεσταινε. Λιγο πριν τον υπνο την πηγαινα στο δωματιο για κανα μισαωρο πριν κοιμηθω, και μετα την εσβηνα. Με αγορασμενη φιαλη βρωμουσε ολη η πολυκατοικια...με "παρανομο" γεμισμα δεν καταλαβαινα τπτ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Για ενα δωματιο 15τ.μ τον περασμενο χρονο εκαψα 800 λ πετρελαιο για 7 μηνες .(Μενω στη βορεια Ελλαδα)φετος θελω 800χ1.32=1056 ευρω.Θα ηθελα κατι πιο οικονομικο αλλα οχι υγραεριο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Για ενα δωματιο 15τ.μ τον περασμενο χρονο εκαψα 800 λ πετρελαιο για 7 μηνες .(Μενω στη βορεια Ελλαδα)φετος θελω 800χ1.32=1056 ευρω.Θα ηθελα κατι πιο οικονομικο αλλα οχι υγραεριο.

 

Πόσες ώρες την ημέρα θες να ζεσταίνεται ο χώρος;

Ενας θερμοπομπός είναι πολύ οικονομικότερη μέθοδος θέρμανσης πλέον. Φρόντησε απλά να έχει σκάλες κατανάλωσης και καλό θερμοστάτη για να διατηρεί σταθερά την ίδια θερμοκρασία στο χώρο χωρίς να το ανοιγοκλείνεις εσύ όλη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε σπιτι 55τμ που τη χρησιμοποιουσα στο φουλ, επιανα 20 βαθμους στο σαλονι, αλλα μπανιο κ δωματιο δεν επιανε. Εαν αφηνα ανοιχτες τις πορτες ισως να εσπαγε λιγο το κρυο,αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα ζεσταινε. Λιγο πριν τον υπνο την πηγαινα στο δωματιο για κανα μισαωρο πριν κοιμηθω, και μετα την εσβηνα. Με αγορασμενη φιαλη βρωμουσε ολη η πολυκατοικια...με "παρανομο" γεμισμα δεν καταλαβαινα τπτ.

Δηλαδη μυριζει ετσι?δν αξιζει αρα αν βρωμαει..

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα εισαι μεσα στο δωματιο θα το καταλαβαινεις, αλλα δεν ξερω ποσο θα σε ενοχλει. Εκει που καταλαβαινεις πολυ εντονα τη μυρωδια ειναι οταν ειναι ηδη αναμενη η σομπακ και μπαινεις στο δωματιο ή στο σπιτι. Αν πιστευεις οτι μπορει καποιος βενζινας να σε εξυπηρετει με αεριο κινησης, τοτε αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το συγκεκριμενο μοντελο, εχω κ εναν θερμοπομπο Atlantic 2000w.

Το κλιματιστικο ειναι ινβερτερ, ενεργειακης κλαση Α/Α με τα εξης χαραστηριστικα:

HEATING:

capacity: 5kw

input power:1.295kw

current: 5.7A

COOLING:

capacity:4kw

input power1.08kw

current:4.9A

E.E.R: 3.7kw/kw

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορώ να υπολογίσω την καταναλωση στο κλιματιστικο. Πόσο καίει περιπου ανα ώρα κ τι σχέση εχει η καταναλωση του με τον θερμοπομπο?

Το κλιματιστικο το είχα κυρίως για το καλοκαίρι αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα.... Με τον θερμοπομπο μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιαστηκα κιόλας... Λίγο σπαει το κρύο(2000βατ για δωματιο 25 τμ).Για τους μειον βαθμους ουτε συζητηση.

Σήμερα ανοιξα το κλιματιστικό κ ζεσταθηκε το κοκαλάκι μου!

Ελπίζω να ξερει κάποιος. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικο ειναι 3,6 φορες πιο οικονομικο απο (κονβεκτορ, αεροθερμα, θερμοπομπους, υπέρυθρα πανελ κτλ) για να αποδοσει την ιδια θερμοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το συγκεκριμενο μοντελο, εχω κ εναν θερμοπομπο Atlantic 2000w.

Το κλιματιστικο ειναι ινβερτερ, ενεργειακης κλαση Α/Α με τα εξης χαραστηριστικα:

HEATING:

capacity: 5kw

input power:1.295kw

current: 5.7A

COOLING:

capacity:4kw

input power1.08kw

current:4.9A

E.E.R: 3.7kw/kw

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορώ να υπολογίσω την καταναλωση στο κλιματιστικο. Πόσο καίει περιπου ανα ώρα κ τι σχέση εχει η καταναλωση του με τον θερμοπομπο?

Το κλιματιστικο το είχα κυρίως για το καλοκαίρι αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα.... Με τον θερμοπομπο μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιαστηκα κιόλας... Λίγο σπαει το κρύο(2000βατ για δωματιο 25 τμ).Για τους μειον βαθμους ουτε συζητηση.

Σήμερα ανοιξα το κλιματιστικό κ ζεσταθηκε το κοκαλάκι μου!

Ελπίζω να ξερει κάποιος. Ευχαριστω!

 

1,3 kw καιει στην θερμανση και 1.08 στην ψυξη. αυτο σε συνεχομενη λειτουργια. αν πιασει τους βαθμους που θες μεσα στο δωματιο πεφτει η καταναλωση .

Link to comment
Share on other sites

αν πιασει τους βαθμους που θες μεσα στο δωματιο πεφτει η καταναλωση .

 

Πολύ σωστό, και εκεί πρέπει να καταλάβει ο κόσμος τη σπουδαιότητα της σωστής και καλής μόνωσης στα σπίτια και των καλών κουφωμάτων όταν αγοράζει σπίτι. Με καλή μόνωση διατηρείς για περισσότερο χρόνο την επιθυμητη θερμοκρασία στο χώρο, ετσι η εκάστοτε συσκευή λειτουργεί λιγότερο (και στη θέρμανση και στην ψύξη) και εξοικονομούμε χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αερόθερμα γενικά είναι σχετικά αθόρυβα, δεν ενοχλούν. Μετά από καιρό όμως ενδέχεται (τα φτηνά ειδικά) να αρχίσει να τα παίζει το σύστημα του ανεμιστήρα και να κάνει ενοχλητικό θόρυβο. Αυτά που είναι απολύτως αθόρυβα είναι οι θερμοπομποί καθως δεν έχουν κινούμενα μέρη (λειτουργουν με φυσική κυκλοφορία) ενώ επίσης δεν ξηραίνουν τον αέρα όπως ενα αερόθερμο.

 

Πρόκειται για δωμάτιο. Θα χρησιμοποιήσουμε και καλοριφέρ αλλά για περιορισμένες ώρες κάθε μέρα, έτσι κατέληξα στο αερόθερμο για συμπληρωματική θέρμανση. Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα του θορύβου. Θυμάμαι ένα αερόθερμο που είχε μια συγγενής μου έκανε πάρα πολύ θόρυβο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κοιμηθεί όταν το 'χε ανοιχτό ή ούτε τηλεόραση να δει. Υπάρχουν σχετικά αθόρυβα αερόθερμα λοιπόν; Είναι όλα τα καινούργια αθόρυβα; Αν ναι, γιατί δεν το αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους;

Link to comment
Share on other sites

Τα αερόθερμα δεν είναι ότι καλύτερο και ειδικά αν πρόκειται για υπνοδωμάτιο. Ξηραίνουν την ατμόσφαιρα, εκτός από τον θόρυβο τους που είναι ενοχλητικός.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον convector της Daewoo που έδιναν πέρυσι όλα τα μαγαζιά και είναι τελείως αθόρυβο, εκτός αν ανοίξεις τον ανεμιστήρα. Δεν τον ανοίγω όμως γιατί φυσάει κρύο αέρα.μάλλον τραβάει από κάτω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχει καποια διαφορα στην καταναλωση ενα inverter aircondition ενεργιακης κλασης Α με ενα που δεν ειναι inverter που ειναι και αυτο ενεργιακη κλαση Α; η διαφορες τους ποιες ειναι;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχει καποια διαφορα στην καταναλωση ενα inverter aircondition ενεργιακης κλασης Α με ενα που δεν ειναι inverter που ειναι και αυτο ενεργιακη κλαση Α; η διαφορες τους ποιες ειναι;

 

ναι εχει, τα inverter καινε αρκετα λιγοτερο...

τα κανονικα aircodition λειτουργουν μεχρι να φτασουν στην επιθυμητη θερμοκρασια και επειτα σταματουν μεχρι να πεσει η θερμοκρασια οπου και ξαναλειτουργουν

τα inverter ομως δεν σταματουν πληρως οπως τα συμβατικα και ετσι για να ξαναζεστανουν τον χωρο απαιτουν λιγοτερη ενεργεια

επισης τα inverter λειτουργουν ακομη και με αρκετα χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλη σας ημερα.

Γνωριζει κανεις ή εχει εμπειρια απο το Fagor rein 1003 100W.

http://www.skroutz.gr/s/2375478/Fagor-REIN-1003IP.html

 

Πηρα την αντιπροσωπεια για να ρωτησω πληροφοριες καθως και γιατι ειναι 2πλασια η τιμη του απο τους κοινους θερμοπομπους τυπου adax (που δεν νομιζω οτι ειναι πολυ της οικονομιας ασχετα τι λενε).

Μου απαντησαν οτι εχει αρχη λειτουργιας καλοριφερ αλλα χωρις νερο βεβαια. δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα. Για ενα παιδικο δωματειο περιπου 12τμ θελει των 1000w και το τελευταιο και πιο σημαντικο. Εκαναν μετρηση με 22 βαθμους και 8 ωρες λειτουργιας την ημερα και κοστησε 16€ το μηνα.

Οπως και να εχει αυτα τα λεει η εταιρια.

 

Εχει κανεις απο εσας εμπειρια απο το συγκεκριμενο?

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αξιόπιστοι θερμοπομποί, οικονομικοί σε αγορά αλλά και σε λειτουργία - λόγω ηλεκτρονικού θερμοστάτη - είναι αυτοί:

http://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=46&Itemid=628

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια και εδώ!

 

Διαμέρισμα 45 τμ με ένα μονόχωρο σαλόνι-κουζίνα και σε παράλληλη θέση ένα υπνοδωμάτιο.

Καλοριφερ κεντρικό δεν θα παίξει φέτος, οπότε πρέπει να βρεθεί άμεσα λύση.

Προσανατολισμός βορινός με πολύ καλή μόνωση.

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η υγρασία. Φτάνει το 92%! Με ένα αεροθερμάκι σε λειτουργία 6 ωρών στο φουλ, έπεσε στα 70%.

 

Απορία: Αφοί οι κονβεκτορες έχουν ως μειονέκτημα ότι ξεραίνουν το χώρο, μήπως στην περίπτωσή μου είναι πλεονέκτημα;

 

Οταν ρίχνουν την υγρασία και αφού σβήσουν, η υγρασία επανέρχεται άμεσα σε υψηλά επίπεδα ή διατηρείται χαμηλά για αρκετές ώρες;

 

Δεν είμαι σίγουρος τι να πάρω: Σώμα λαδιού, κονβέκτορα, θερμοπομπό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...