Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά δυστυχώς τα παλιά δεν έχουν καθόλου μηνύματα για άλλα δίκτυα.. :wacko:

 

Σωστα φιλε μου. Αλλα τωρα πια με mail θα επικοινωνουμε πλεον. Πιστευω τα sms σταδιακα θα απαξιωθουν οπως οι βιντεοκλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα φιλε μου. Αλλα τωρα πια με mail θα επικοινωνουμε πλεον. Πιστευω τα sms σταδιακα θα απαξιωθουν οπως οι βιντεοκλησεις.

 

Μπα δεν νομίζω , γιατί είναι κάτι πολύ άμεσο.. Εκτός κι αν γίνει κάτι σαν μυνήματα με push notifications..

 

Μια ερώτηση, επειδή έχω επιδότηση και θα πάρω μάλλον htc και θέλω να βάλω internet που προς το παρόν το πρόγραμμά μου δεν το έχει. Επειδή είχα μικρό πρόγραμμα έως τώρα και βλέπω ότι μέχρι το unlimited 35 δίνει 100mb internet είναι αρκετό ή να πάω αναγκαστικά στο 45 που δίνει 350mb το μήνα;

Το θέλω για να ανανεώνει κάθε μέρα καιρό, μαιλ klp. και να μπαίνω και σε σελίδες. Δλδ. πόσο mb θα καταναλώνει περίπου/ανά ημέρα;

Αν και δεν προτιμώ το unlimited 45 γιατί δεν μιλώ πολύ εκτός vodafone και θα πάνε άχρηστα αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο το internet. Αλλά φοβάμαι ότι τα 100mb των πιο μικρών προγραμμάτων μήπως δεν φτάνουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Γιατί δεν πας στο unlimited 35 και να προσθέσεις και το mobile internet medium πχ? Δεν γίνεται?

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, επειδή έχω επιδότηση και θα πάρω μάλλον htc και θέλω να βάλω internet που προς το παρόν το πρόγραμμά μου δεν το έχει. Επειδή είχα μικρό πρόγραμμα έως τώρα και βλέπω ότι μέχρι το unlimited 35 δίνει 100mb internet είναι αρκετό ή να πάω αναγκαστικά στο 45 που δίνει 350mb το μήνα;

Το θέλω για να ανανεώνει κάθε μέρα καιρό, μαιλ klp. και να μπαίνω και σε σελίδες. Δλδ. πόσο mb θα καταναλώνει περίπου/ανά ημέρα;

Αν και δεν προτιμώ το unlimited 45 γιατί δεν μιλώ πολύ εκτός vodafone και θα πάνε άχρηστα αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο το internet. Αλλά φοβάμαι ότι τα 100mb των πιο μικρών προγραμμάτων μήπως δεν φτάνουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πάρε Οικονομικό 20 ως βασικό πρόγραμμα φωνής για σταθερα τηλεφωνα και κινητα Cosmote-Wind με παγιο 20.67 ευρω,πρόσθεσε το Mobile internet medium με 10.33 ευρώ και 300 mb και το πακέτο 500 λεπτών προς Vodafone με 5.08 ευρω, αν δεν ξεπερνας τα 500 λεπτα μηνιαιως με Vodafone. Συνολο 40.41 ευρω,συμπεριλαμβανομενου φορου κινητης τηλεφωνιας και ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Οικονομικό 20 ως βασικό πρόγραμμα φωνής για σταθερα τηλεφωνα και κινητα Cosmote-Wind με παγιο 20.67 ευρω,πρόσθεσε το Mobile internet medium με 10.33 ευρώ και 300 mb και το πακέτο 500 λεπτών προς Vodafone με 5.08 ευρω, αν δεν ξεπερνας τα 500 λεπτα μηνιαιως με Vodafone. Συνολο 40.41 ευρω,συμπεριλαμβανομενου φορου κινητης τηλεφωνιας και ΦΠΑ

 

Επειδή όντως δεν μιλάω πολύ εκτός vodafone έχω το πρόγραμμα unlimited 20 (το παλιό) με απεριόριστα vodafone και 20 λεπτά προς άλλα κινητά χωρις sms αλλά εντάξει δεν στέλνω και ιδιαίτερα. Άντε να μου έχει έρθει 3 ευρώ παραπάνω.

Κοίταξα το mobile internet και θα πάρω το 300mb. ΜΟυ έρχεται ήδη το πολύ 25€+ φπα κλπ. (έχω μιλήσει μέχρι 7 ώρες vodafone και άλλα κινητά σχεδόν τίποτα), με το άλλο θα μου έρθει 35,33 +φπα (μάλλον) δεν θα ξεπερνώ τα 40€ που αυτό θέλω κιόλας.

Μια ερώτηση εάν πάω στο unlimited 25 που έχει 100mb μπορώ να βάλω κι άλλα mb με πρόγραμμα mobile internet ή σε περιορίζουν;

Αν και αυτό μου φαίνεται ότι θα πάει πάνω από 40€ λογ/σμό!

 

 

υ.γ. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!:):):D

Edited by zaf_4
διόρθωση

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως δε γίνεται να προσθέσεις πακέτο δεδομένων, επειδή είναι ήδη ενσωματωμένο στο πρόγραμμα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος 100%.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε Οικονομικό 20 ως βασικό πρόγραμμα φωνής για σταθερα τηλεφωνα και κινητα Cosmote-Wind με παγιο 20.67 ευρω,πρόσθεσε το Mobile internet medium με 10.33 ευρώ και 300 mb και το πακέτο 500 λεπτών προς Vodafone με 5.08 ευρω, αν δεν ξεπερνας τα 500 λεπτα μηνιαιως με Vodafone. Συνολο 40.41 ευρω,συμπεριλαμβανομενου φορου κινητης τηλεφωνιας και ΦΠΑ

 

το πακετο όπως το αναφερεις γινεται να συνδιαστει σε οικογενειακο προγραμμα για επιπλεον έκπτωση? περισσοτερο για το πακετο των 500λεπτων προς vodafone δεν ειμαι σιγουρος

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω έχω το Mobile Internet Medium και Θέλω να μάθω πως μπορώ να δω το υπόλοιπο τον mb;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το πακετο όπως το αναφερεις γινεται να συνδιαστει σε οικογενειακο προγραμμα για επιπλεον έκπτωση? περισσοτερο για το πακετο των 500λεπτων προς vodafone δεν ειμαι σιγουρος

 

Όχι. Για να ενεργοποιήσεις τα 500' πρέπει να απενεργοποιηθεί η έκπτωση λόγω οικογενειακού πακέτου, και αντιστρόφως. Γενικά η VF είναι πολύ σφιχτή σε τέτοια θέματα, οπότε, ίσως πρέπει να κοιτάξεις προς Wind μεριά για τέτοιους συνδυασμούς ;)

 

 

Παιδιά εγω έχω το Mobile Internet Medium και Θέλω να μάθω πως μπορώ να δω το υπόλοιπο τον mb;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κλήση στο 13830 μόνο, με χρέωση 0.25 ευρώ, αν ξεπερασεις το 1 λεπτό ομιλίας. Δεν παρέχει άλλον τρόπο ενημέρωσης. Η ενημέρωση επίσης είναι με 1-2 μέρες καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Κλήση στο 13830 μόνο, με χρέωση 0.25 ευρώ, αν ξεπερασεις το 1 λεπτό ομιλίας. Δεν παρέχει άλλον τρόπο ενημέρωσης. Η ενημέρωση επίσης είναι με 1-2 μέρες καθυστέρηση.

 

Για την ενημέρωση του mobile internet δεν έχει τόση καθυστέρηση που λες.. Η ενημέρωση είναι λίγες ώρες πριν.. Νομίζω γίνεται μία το πρωί και 1μία το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Tο βονταφον ιντερνετ ολη μερα με 1€ στην καρτοκινητη, μπορω να το χρησιμοποιησω απο τον υπολογιστη;(tethering)
Link to comment
Share on other sites

Για την ενημέρωση του mobile internet δεν έχει τόση καθυστέρηση που λες.. Η ενημέρωση είναι λίγες ώρες πριν.. Νομίζω γίνεται μία το πρωί και 1μία το βράδυ.

 

Άλλαξε; Έχω κάτι μήνες να πάρω, καθώς έχω το 3g watchdog στο Android που μετράει ακριβώς την κίνηση κι έτσι δεν ξέρω. Αλλά μέχρι και πριν 6 μήνες περίπου αυτό ίσχυε. Εν πάσει περιπτώσει, και πάλι η Κοσμοτέ παρέχει ενημέρωση με καθυστέρηση 1 20λεπτου πιο πριν... :rolleyes:

Tο βονταφον ιντερνετ ολη μερα με 1€ στην καρτοκινητη, μπορω να το χρησιμοποιησω απο τον υπολογιστη;(tethering)

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε; Έχω κάτι μήνες να πάρω, καθώς έχω το 3g watchdog στο Android που μετράει ακριβώς την κίνηση κι έτσι δεν ξέρω. Αλλά μέχρι και πριν 6 μήνες περίπου αυτό ίσχυε. Εν πάσει περιπτώσει, και πάλι η Κοσμοτέ παρέχει ενημέρωση με καθυστέρηση 1 20λεπτου πιο πριν... :rolleyes:

 

 

Ναι.

 

Αυτό με το πρόγραμμα android που λες δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό.. Γιατί δεν υπολογίζουν ακριβώς τα mb που έχεις όντως καταναλώσει... Σε μία "συνεδρία" για παράδειγμα μπορεί να στρογγυλοποιήσουν τα mb προς τα πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση που γνωριζω την απαντηση, αλλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος.

 

Τα mb που σου προσφερονται στα unlimited προγραμματα περιλαμβανουν και την περιπτωση να κατεβαζεις με hsdpa ετσι ?

Ρωταω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει αλλο θεο το hsdpa και μου ερθουν ξεχωριστες χρεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις πολλή καλά την απάντηση .

Να είσαι 100 % σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά στο iPhone 4, ενώ έχω κατεβάσει κανονικά τις ρυθμίσεις από τη Vodafone, δεν με άφηνε να μπω στο ίντερνετ μέσω του webonly.vodafone.gr.

 

Έχω καρτοκινητό, και μετά από προτροπή του υπαλλήλου να βάλω το webkarta.vodafone.gr όλα λειτούργησαν καλά.

 

Απομένει η απορία μου για το Tethering.

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το τρίπτυχο «Νέο καρτοκινητό - iPhone (χωρίς jailbreak) - Tethering»;

Αν έχετε εμπειρία και από άλλες συσκευές, ευπρόσδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο iPhone 4, ενώ έχω κατεβάσει κανονικά τις ρυθμίσεις από τη Vodafone, δεν με άφηνε να μπω στο ίντερνετ μέσω του webonly.vodafone.gr.

 

Έχω καρτοκινητό, και μετά από προτροπή του υπαλλήλου να βάλω το webkarta.vodafone.gr όλα λειτούργησαν καλά.

 

Απομένει η απορία μου για το Tethering.

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το τρίπτυχο «Νέο καρτοκινητό - iPhone (χωρίς jailbreak) - Tethering»;

Αν έχετε εμπειρία και από άλλες συσκευές, ευπρόσδεκτοι.

 

Βαλε ξανα το webonly.vodafone.gr

Απο το κινητο δεν θα συνδεεσαι. Αλλα αν το συνδεσεις με υπολογιστη, θα σε παει στη σελιδα του καρτοιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ξανα το webonly.vodafone.gr

Απο το κινητο δεν θα συνδεεσαι. Αλλα αν το συνδεσεις με υπολογιστη, θα σε παει στη σελιδα του καρτοιντερνετ.

Και φυσικά θα με πάει ο κούκος αηδόνι...

Κυρίως χρησιμοποιώ το κινητό για ίντερνετ όταν δεν είμαι στο δίκτυό μου. Οπότε και θα μείνω με την ρύθμιση του webkarta.vodafone.gr.

Σε ευχαριστώ βέβαια TakeOverNet.

 

Υπάρχει άλλη άποψη για μη χρηματιζόμενο Tethering?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση... Καταρχας εχω πάρει προσφατα μια συσκευη smartphone και εχω το προγραμμα vodafone unlimited 35 old δηλαδη χωρις mb δωρεάν. Παρότι δεν είμαι άσχετος απο τεχνολογία, το κινητο κάποιες στιγμες (κυρίως τον πρωτο καιρο που δεν το ειχα παρει χαμπαρι) συνδεόταν μέσω 3g με αποτέλεσμα να με χρεώσει χωρις λόγο συνολικά έξτρα 20 ευρώ (τα ποιο πολλά είναι λίγα λίγα που με το που έβλεπα το έκλεινα)!!! Και πραγματικα τα πηρα στο κρανίο:mad: γιατι δεν μου αρεσουν τα κόλπα των εταιριων για να σου αυξανουν το πάγιο... Μπαίνω και θελω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω wireless και μονο και δεν εχω αναγκη το 3g της vodafone. Αν κανω παράπονο λετε μα γλιτώσω τα χρηματα ή εστω να μην με χρεωνει στο μέλλον με 3g χρεώσεις? Τι εχετε ακούσει παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση... Καταρχας εχω πάρει προσφατα μια συσκευη smartphone και εχω το προγραμμα vodafone unlimited 35 old δηλαδη χωρις mb δωρεάν. Παρότι δεν είμαι άσχετος απο τεχνολογία, το κινητο κάποιες στιγμες (κυρίως τον πρωτο καιρο που δεν το ειχα παρει χαμπαρι) συνδεόταν μέσω 3g με αποτέλεσμα να με χρεώσει χωρις λόγο συνολικά έξτρα 20 ευρώ (τα ποιο πολλά είναι λίγα λίγα που με το που έβλεπα το έκλεινα)!!! Και πραγματικα τα πηρα στο κρανίο:mad: γιατι δεν μου αρεσουν τα κόλπα των εταιριων για να σου αυξανουν το πάγιο... Μπαίνω και θελω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω wireless και μονο και δεν εχω αναγκη το 3g της vodafone. Αν κανω παράπονο λετε μα γλιτώσω τα χρηματα ή εστω να μην με χρεωνει στο μέλλον με 3g χρεώσεις? Τι εχετε ακούσει παρόμοιο?

 

Εγώ στη θέση σου θα απενεργοποιούσα το 3G/Edge/Gprs.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση... Καταρχας εχω πάρει προσφατα μια συσκευη smartphone και εχω το προγραμμα vodafone unlimited 35 old δηλαδη χωρις mb δωρεάν. Παρότι δεν είμαι άσχετος απο τεχνολογία, το κινητο κάποιες στιγμες (κυρίως τον πρωτο καιρο που δεν το ειχα παρει χαμπαρι) συνδεόταν μέσω 3g με αποτέλεσμα να με χρεώσει χωρις λόγο συνολικά έξτρα 20 ευρώ (τα ποιο πολλά είναι λίγα λίγα που με το που έβλεπα το έκλεινα)!!! Και πραγματικα τα πηρα στο κρανίο:mad: γιατι δεν μου αρεσουν τα κόλπα των εταιριων για να σου αυξανουν το πάγιο... Μπαίνω και θελω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω wireless και μονο και δεν εχω αναγκη το 3g της vodafone. Αν κανω παράπονο λετε μα γλιτώσω τα χρηματα ή εστω να μην με χρεωνει στο μέλλον με 3g χρεώσεις? Τι εχετε ακούσει παρόμοιο?

 

εγώ θα επικοινωνούσα με τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τις εταιρείας που εχω το κινητό και θα ζητούσα να μάθω πως μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο μέσω wifi και δεν θα υπήρχε ξανά τρόπος να την ξανά πατησω να με χρεώσει. Η γνώμη μου είναι μην απενεργοποιήσεις το 3g από την γραμμή σου διότι μπορεί να σου χρειαστεί μελλοντικά αν πάλι δεν το χρησιμοποιείς μπες από το μενού τις συσκευής σου και βγαλε τελείως το 3g και βαλε gsm .για ξανάενεργοποιήσεις το 3g μπορείς να καλέσεις δωρεάν το 1392. Πάντως εγώ δεν θα απενεργοποιούσα το g ή το 3g για να μπορώ να στέλνω και να λαμβάνω μμς πιο γρήγορα με το 3g. Άμα όμως απενεργοποιήσεις το g δεν θα μπορείς να στέλνεις και ούτε να λαμβάνεις μμς άρα σκέψου το καλά πριν το κανείς. Καλή σου μέρα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλος...

Μπαινεις menu ρυθμισεις ασυρματα δικτυα και προς το τελος καπου γραφει ''Δικτυο κινητης τηλεφωνιας Συνδεση με το Ιντερνετ''

Ξετικαρεις την επιλογη και τελος οι χρεωσεις που δεν θες... :) :)

 

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω το HTC Legend android 2.2 (froyo).

 

Να πω και εγω οτι δε χρειαζεται να το απενεργοποιησεις εντελως...Ποτε δε ξερεις.

bodo
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ για τις γνωμες σας. Εγω εχω το Motorola milestone, πολυ καλο κινητο αλλά δυστυχως μου την εκανε. Λοιπον πηρα την vodafone και ειπα το προβλημα μου, και μου δωσανε λυση, με 5 ευρω επιπλέον θα εχω 100 mb διαθεσιμα οποτε δεν θα έχω και αγχος αν με χρεωνει η οχι. Επισης μου ειπαν πως θα διαγράψουν το 20ευρω που χρεώθηκα. Σκεφτειτε απλά να ηταν πχ 100 ή 200 ευρώ επιπλέον... Και πάλι ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ για τις γνωμες σας. Εγω εχω το Motorola milestone, πολυ καλο κινητο αλλά δυστυχως μου την εκανε. Λοιπον πηρα την vodafone και ειπα το προβλημα μου, και μου δωσανε λυση, με 5 ευρω επιπλέον θα εχω 100 mb διαθεσιμα οποτε δεν θα έχω και αγχος αν με χρεωνει η οχι. Επισης μου ειπαν πως θα διαγράψουν το 20ευρω που χρεώθηκα. Σκεφτειτε απλά να ηταν πχ 100 ή 200 ευρώ επιπλέον... Και πάλι ευχαριστώ πολύ

 

Πιστεύω να χρησιμοποιείς όμως το internet και να μην το έκανες μόνο για ασφάλεια αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να χρησιμοποιείς όμως το internet και να μην το έκανες μόνο για ασφάλεια αυτό..

 

γενικά το ιντερνετ το χρησιμοποιώ πολύ, αν και πιο πολύ θα το χρειαστώ στις διακοπές, αλλά αυτές αργουν:lol: Πάντως χώρια την πλάκα, ιντερνετ θα χρησιμοποιώ για ενημέρωση ή για κάτι της στιγμής δλδ το πολύ δέκα λεπτά τη μέρα αφου στη δουλεία και στο σπίτι έχω πρόσβαση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...