Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η cosmote έχει τους περισσότερους συνδρομητές!! Εμένα το 98% των επαφών μου είναι cosmote. Δεν είναι κριτήριο η επιδότηση συσκευών για να φύγει κάποιος. Απλά έχουν καλύτερο δίκτυο και σου λένε αν θές φύγε! Εγώ έχω 3g σε περιοχές που η vodafone έχει μόνο gprs.

Αν φύγεις και πας σε άλλη εταιρία θα πάρεις τη συσκευούλα αλλά μετά θα καλείς αριθμούς cosmote και σταθερών απο άλλες εταιρίες και θα πληρώνεις περισσότερα!

Τα ζυγίζεις όλα και κάνεις αυτό που σε συμφέρει. Η wind πχ έβγαλε πακέτα προς όλους, γιατί οι λιγότεροι συνδρομητές είναι wind! Οπότε δεν είχε νόημα πακέτο απεριόριστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι η κοσμοτε με τα απεριόριστα προγράμματα που είχε έως πέρυσι τα οποία συνδύαζαν χρόνο προς κοσμοτε και σταθερά, αλλά και κάποιο προς άλλα δίκτυα, είχε καταφέρει να πάρει πολύ πελατεία μαζί της. Μεγάλη υπόθεση το κοσμοτέ + σταθερά 1500" το μήνα.

Άλλαξαν όλα αυτά όμως προς το χειρότερο με τα δήθεν δεδομένα που έβαλαν μειώνοντας ταυτόχρονα και το χρόνο ομιλίας προς άλλα δίκτυα. Το κακό είναι όμως πως σχεδόν μαζί και οι άλλες εταιρίες έκαναν το ίδιο και στην ουσία έχουν κάνει τον κόσμο να πληρώνει περισσότερα λεφτά συνολικά...

Επίσης είναι γεγονός πως όλη η δουλειά που έκανε η κοσμοτέ στο παρελθόν και κυρίως στην καρτοκινητή με το ιστορικό πλέον what's up, αποδίδει καρπούς και πλέον διαθέτει τη μεγαλύτερη πελατειακή βάση στην Ελλάδα. Κάνει λοιπόν μια στρατηγική που της δίνει πλεονέκτημα λόγω απλά του αριθμού των πελατών.

 

οι άλλες δύο και κυρίως η βόνταφον, δύσκολα πλέον θα καταφέρουν να τη χτυπήσουν. Ότι και να παρέχει σαν έξτρα η βόνταφον δεν είναι ικανό να δελεάσει τη στιγμή που το μεγάλο της όπλο που είναι τα sms ακόμα έωςσήμερα τα εκμεταλλεύεται στο έπακρο και είναι το μεγάλο της κέρδος για μένα. Δε δίνει τσάμπα sms με τίποτα! Μιλάμε τώραότι οι χρεώσεις του μ΄ξνα λόγω και μόνο sms κατανάλωσης ανεβαίνουν πολύ δίχως να το καταλάβεις. Είμαι παθών και ξέρω καλά. Είχα μάλιστα και συνομιλία μετην εταιρία γι' αυτό και ήταν σταθεροί μέχρι αηδίας. Έφυγα και γω λοιπόν και πήγα να δίνω τα λεφτά στην κοσμοτέ...

Για Wind έχω την άποψη ότι είναι η πιο ακριβή απ'όλες...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω. μπορω να παρω επιδοτηση απο την εταιρια Χ και στο μηνα πανω να παω στην Ψ χωρις να πληρωσω κατι στην Χ?:worry:

 

Μόνο όταν περάσουν 11 μήνες , αλλιώς θα σου ζητήσουν ένα ποσοστό πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που μπαίνω εδώ μέσα καταλαβαίνω πόσο πίσω είμαστε! Η σταθερή κουβέντα είναι για τις... επιδοτήσεις καθώς και το "ευγενές" άθλημα του πώς θα πάρουμε επιδότηση 300 ευρώ και μετά θα αλλάξουμε δίκτυο σε ελάχιστο χρόνο χωρίς να την επιστρέψουμε !!!

Γι'αυτό πληρώνουμε χρυσάφι τις υπηρεσίες και ανεβαίνουν και οι χρεώσεις! Για να κυκολοφορεί ο έλλην με... καλό κινητό !!! Και ας πληρώνει τα κέρατά του σε κλήσεις και λοιπές χρεώσεις !!!ΑΙΣΧΟΣ !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που μπαίνω εδώ μέσα καταλαβαίνω πόσο πίσω είμαστε! Η σταθερή κουβέντα είναι για τις... επιδοτήσεις καθώς και το "ευγενές" άθλημα του πώς θα πάρουμε επιδότηση 300 ευρώ και μετά θα αλλάξουμε δίκτυο σε ελάχιστο χρόνο χωρίς να την επιστρέψουμε !!!

Γι'αυτό πληρώνουμε χρυσάφι τις υπηρεσίες και ανεβαίνουν και οι χρεώσεις! Για να κυκολοφορεί ο έλλην με... καλό κινητό !!! Και ας πληρώνει τα κέρατά του σε κλήσεις και λοιπές χρεώσεις !!!ΑΙΣΧΟΣ !!!

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι είναι 75% που παίρνει καλές επιδοτήσεις...ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που μπαίνω εδώ μέσα καταλαβαίνω πόσο πίσω είμαστε! Η σταθερή κουβέντα είναι για τις... επιδοτήσεις καθώς και το "ευγενές" άθλημα του πώς θα πάρουμε επιδότηση 300 ευρώ και μετά θα αλλάξουμε δίκτυο σε ελάχιστο χρόνο χωρίς να την επιστρέψουμε !!!

Γι'αυτό πληρώνουμε χρυσάφι τις υπηρεσίες και ανεβαίνουν και οι χρεώσεις! Για να κυκολοφορεί ο έλλην με... καλό κινητό !!! Και ας πληρώνει τα κέρατά του σε κλήσεις και λοιπές χρεώσεις !!!ΑΙΣΧΟΣ !!!

 

WTF? ισως για τις χρεωσεις και τις τιμες να φταιει το καρτελ! λεω εγω ισως. Ισως οποιος δεν θελει κινητο να κανει εκπτωση στο παγιο. Ισως οι ανησυχιες καποιων να εξοικονομησουν μια επιδοτηση να μην ειναι η ριζα του προβληματος.Ισως σε ενα topic με τις λεξεις στον τιτλο "Επιδοτησεις","προγραμματα" και "χρεωσεις" να ειναι φυσιολογικο να συζητανε για αυτο ακριβως Λεω τωρα εγω, ισως...

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote έχει τους περισσότερους συνδρομητές!! Εμένα το 98% των επαφών μου είναι cosmote. Δεν είναι κριτήριο η επιδότηση συσκευών για να φύγει κάποιος. Απλά έχουν καλύτερο δίκτυο και σου λένε αν θές φύγε! Εγώ έχω 3g σε περιοχές που η vodafone έχει μόνο gprs.

Αν φύγεις και πας σε άλλη εταιρία θα πάρεις τη συσκευούλα αλλά μετά θα καλείς αριθμούς cosmote και σταθερών απο άλλες εταιρίες και θα πληρώνεις περισσότερα!

Τα ζυγίζεις όλα και κάνεις αυτό που σε συμφέρει. Η wind πχ έβγαλε πακέτα προς όλους, γιατί οι λιγότεροι συνδρομητές είναι wind! Οπότε δεν είχε νόημα πακέτο απεριόριστο.

 

Ούτε αυτό που λες είναι απόλυτο. Υπάρχει πιθανότητα να καλέσεις πιο πολλούς αριθμούς Κοσμοτέ, δε σημαίνει όμως οτι οι πιο πολλές επαφές όλων είναι στην Κοσμοτέ. Για τα σταθερά δε βλέπω πρόβλημα, αλλωστε όλες περιλαμβάνουν σταθερά στα αντίστοιχα "απεριόριστα" προγράμματα με πάγιο άνω των 45 ευρώ.

 

Όσο για το δίκτυο της Κοσμοτέ, ας μη σχολιάσω. Καλύτερο από ποια άποψη;Πού πολλοί δε βγάζουν κλήση με την πρώτη; Νταξ, και γω έχω βρεθεί σε πάρα πολλές περιοχές που η Κοσμοτέ έχει GPRS και η VF έχει HSDPA και EDGE. Δε λέει κάτι αυτό. Τρύπες έχουν όλοι, παντού. Μάλλον σε θέμα δικτύου, η VF θα έπρεπε να λέει την παραπάνω φράση, παρά η Κοσμοτέ...

 

Και για τα απεριόριστα της Wind, έχουν νόημα, αν εμένα οι πιο πολλές επαφές μου είναι στην Wind. Τι με νοιάζει αν, θεωρητικά, οι πιο πολλοί συνδρομητές είναι στην Κοσμοτέ, αν δεν τους καλώ;

Link to comment
Share on other sites

Για τα σταθερά δε βλέπω πρόβλημα, αλλωστε όλες περιλαμβάνουν σταθερά στα αντίστοιχα "απεριόριστα" προγράμματα με πάγιο άνω των 45 ευρώ.

 

Πριν μερικούς μήνες ήταν τα 35€ όμως...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μαγκες καλη αρχη!!!σημερα ξεκινησα στις 9 το πρωι και αρπαχτηκα με την κοσμοτε!!!τους ειπα όι επιδοτησεις που δινεται ειναι ελευμοσυνες και θα σας δωσω μια καλη απαντηση στην επιδοτηση σας των 20 ευρω σε δυο ωρες απο τωρα!!11 πηγα και τους εκοψα το internet on the go unlimited που ειχα χωρις δεσμευση!!:rolleyes::lol:;) 50 ευρω κατω ο λογαριασμος χαχαχαχαχα και οπου και να παω θα παρω επιδοτηση καινουργια.αυτοι χασανε!αυριο το πρωι θα παρω ΕΕΤΤ να μαθω με τι κριτηρια γινονται οι επιδοτησεις του δευτερου χρονου και τι προβλεπει η νομοθεσια.να ενημερωθει η ΕΕΤΤ για την εξ αναγκασμο βλαπτικη μεταβολη παγιων προς οφελος τους που μας ωθουν...:mad:
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Όση σχέση έχει η ΕΕΤΤ με το θέμα, άλλη τόση έχει και ο ψαράς της γειτονιάς.

 

Δεν της πέφτει λόγος της ΕΕΤΤ σ'αυτά τα θέματα. Αν θέλουν, και οι 3 καταργούν τις επιδοτήσεις εν μία νυκτί, χωρίς να δώσουν την παραμικρή εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Όση σχέση έχει η ΕΕΤΤ με το θέμα, άλλη τόση έχει και ο ψαράς της γειτονιάς.

 

Δεν της πέφτει λόγος της ΕΕΤΤ σ'αυτά τα θέματα. Αν θέλουν, και οι 3 καταργούν τις επιδοτήσεις εν μία νυκτί, χωρίς να δώσουν την παραμικρή εξήγηση.

 

εγω δεν ειπα οτι εχει αλλα αν εχει να μου πει τι γινεται.οσο για να τις κοψουν πραγματικα θα πεσει πολυ γελιο γιατι οι πρωτοι που θα τους φανε θα ειναι οι εταιριες που πουλανε τα τηλ.αυτο θα ειχε πολυ γελιο!!σκεψου ποσες συσκευες δινουν ετσι στο φλου και ποσοι απο εμας ζητανε συγκεκριμενεσ;)αν και να σου πω την αληθεια θελω να γινει κατι τετοιο να παρουν μπολικη βαζελινη μετα γιατι θα βαλουν πολλες συσκευες στην ....αποθηκη τους!!!:lol:

galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Οπου σε πιασουν ειναι...

Αν δουν οτι φευγεις σου κανουν καλυτερη επιδοτηση!

 

εμεις ειχαμε ενα εταιρικο πακετο με 3 γραμμες και προγραμμα 600,200,100 λεπτων η καθε γραμμη και τωρα λογο περικοπων το σπασαμε και τα καναμε C Απερ 45, C Απ 15, και ενα whatsup για να μην χαθει ο αριθμος.

Τελικη η επιδοτηση που πηραμε ειναι 170 για το 45αρι, και 60 για το 15αρι. Εχτες που μιλουσα με εναν φιλο το γυρισε σε C Απερ 45 (δεν ξερω τι ειχε πριν) και του δωσανε 90€.

 

Πριν απο μερικα χρονια ειχαμε το εταιρικο πακετο στην Vodafone με παγιο 140€ και λογαριασμους στα 200αρι, και οταν κλεισαμε χρονο μας εδωσαν 190 για 3 γραμμες (χρονοι περιπου οπως ειπα παραπανω)

Σε αναζητηση καλης προσφορας πηγαμε στην Wind και με ιδιο προγραμμα μας εδωσαν πανω απο 500€ επιδοτηση (πηρα ενα HTC touch cruiseII ενα Nokia 5220 και ενα οικονομικο των 30-40€)

 

Για αυτο λεω... οπου σε πιασουνε! παντως αν δουν οτι εχεις σκοπο να φυγεις κανουν κατι παραπανω ολοι!!!

Link to comment
Share on other sites

WTF? ισως για τις χρεωσεις και τις τιμες να φταιει το καρτελ! λεω εγω ισως. Ισως οποιος δεν θελει κινητο να κανει εκπτωση στο παγιο. Ισως οι ανησυχιες καποιων να εξοικονομησουν μια επιδοτηση να μην ειναι η ριζα του προβληματος.Ισως σε ενα topic με τις λεξεις στον τιτλο "Επιδοτησεις","προγραμματα" και "χρεωσεις" να ειναι φυσιολογικο να συζητανε για αυτο ακριβως Λεω τωρα εγω, ισως...

 

Ναι, φταίει το καρτέλ! Αλλά βρίσκει και τα κάνει! Όταν ο κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό όσο το χρησιμοποιεί με τις τιμές που έχουμε στην Ελλάδα, δεν είναι λογικό να μην πέφτουν οι τιμές; Όταν ο κόσμος ενδιαφέρεται μόνο να πάρει το ακριβό κινητό "τσάμπα" λογικό δεν είναι να βγάζουν τη χασούρα από αλλού οι εταιρείες;

Το άλλο; Που θέλουν μια μεγάλη επιδότηση με το ανάλογο υψηλού παγίου πρόγραμμα και σε ένα ή δύο μήνες με πρόσχημα μια αλλαγή χρεώσεων θέλουν να κόψουν το συμβόλαιο και να πάνε αλλού, να πάρουν μεγαλύτερη επιδότηση, ΧΩΡΙΣ όμως να επιστρέψουν την τεράστια επιδότηση; Αυτά δεν είναι σημάδια ΜΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ;;;

Τί προτείνω; Να ζητάμε ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ στο πάγιο και ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΙΜΩΝ! Οι συσκευές είναι το λιγότερο! Δεν αξίζει για 200 ευρώ ή και παραπάνω να σε γδύνουν με ληστρικές χρεώσεις...

Αυτά ισχύουν για όλα φυσικά τα δίκτυα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φταίει το καρτέλ! Αλλά βρίσκει και τα κάνει! Όταν ο κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό όσο το χρησιμοποιεί με τις τιμές που έχουμε στην Ελλάδα, δεν είναι λογικό να μην πέφτουν οι τιμές; Όταν ο κόσμος ενδιαφέρεται μόνο να πάρει το ακριβό κινητό "τσάμπα" λογικό δεν είναι να βγάζουν τη χασούρα από αλλού οι εταιρείες;

Το άλλο; Που θέλουν μια μεγάλη επιδότηση με το ανάλογο υψηλού παγίου πρόγραμμα και σε ένα ή δύο μήνες με πρόσχημα μια αλλαγή χρεώσεων θέλουν να κόψουν το συμβόλαιο και να πάνε αλλού, να πάρουν μεγαλύτερη επιδότηση, ΧΩΡΙΣ όμως να επιστρέψουν την τεράστια επιδότηση; Αυτά δεν είναι σημάδια ΜΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ;;;

Τί προτείνω; Να ζητάμε ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ στο πάγιο και ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΙΜΩΝ! Οι συσκευές είναι το λιγότερο! Δεν αξίζει για 200 ευρώ ή και παραπάνω να σε γδύνουν με ληστρικές χρεώσεις...

Αυτά ισχύουν για όλα φυσικά τα δίκτυα...

 

φιλε μου εισαι λιγο λαθος για δυο λογους...το πρωτο οτι το κινητο παει αναλογα με τις αναγκες του καθενος αρα το ακριβο κινητο ειναι κατι που δεν το αποφευγουμε πολλες φορες(μπορει εσυ να θες να μιλας με ενα τηλ που βραζει τα μυαλα σαν κατσαρολα λογω sar εποχης 90 και να ναι παντοφλα..δικαιωμα σου εγω δεν μπορω) και δευτερον οταν κανεις μεγαλο συμβολαιο το κανεις με καποιουσ ορους.δεν μπορει η καθε εταιρια να αλλαζει ορους οπως την βολευει....ενδεικτικα θα σου αναφερω την αυξηση ογκοχρεωσησ μετα το περας του καθορισμενου ογκου που απο 0.002 εγινε 0.003 ευρω.τα συμβολαια και οι νομοι ειναι για να τυρονται και απο τους 2 φιλε μου.οχι μας καπνισε και στα αλλαζουμε ολα!!φιλικα παντα.οσο για τις χρεωσεις φταινε ολοι γιατι και η κουτση μαρια απο περυσι πηγε στην κοσμοτε για να μιλαει με τις ωρες με what s up!θα στανιαρουν τωρα που για 1200 λεπτα θα χωνουν 20 ευρα καθε μηνα ;) παντα φιλικα χωρις παρεξηγηση οκ?:)

 

δεν θελω να παρεξηγηθει απο κανεναν φιλο η εκφραση μου εισαι λαθος οπως προανεφερα γιατι δεν εχουμε τιποτα να χωρησουμε.εισαι λαθος εννοω κατ εμε και με τα δικα μου κριτηρια.και συγνωμη αν μερικες φορες μιλαω λιγο απολυτα αλλα ρε φιλαρακια μου την βιδωνει οταν βλεπω οτι 3 εταιριες αντι να προσφερουν εργο πινουν αιμα και μας κανουν ζητιανους για να μπορουμε να επικοινωνουμε.σε τελικη αυτα τα λεφτα οπως λεει ο παγκαλος μαζι τα φαγαμε ε αυτα που πληρωνουμε μαζι δεν τα βγαλαμε!μονοι μας μοχθουμε!

Edited by liontaris
edit
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, φταίει το καρτέλ! Αλλά βρίσκει και τα κάνει! Όταν ο κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό όσο το χρησιμοποιεί με τις τιμές που έχουμε στην Ελλάδα, δεν είναι λογικό να μην πέφτουν οι τιμές; Όταν ο κόσμος ενδιαφέρεται μόνο να πάρει το ακριβό κινητό "τσάμπα" λογικό δεν είναι να βγάζουν τη χασούρα από αλλού οι εταιρείες;

 

Πρωτα απο ολα οι εταιρειες δεν εχουν χασουρα. Πες μου ομως ετσι απο περιεργεια, στο εξωτερικο πως γινεται και εχουν μεγαλυτερες επιδοτησεις με μικροτερες χρεωσεις; Μαλλον εκει οι καταναλωτες ειναι πιο μαγκες...

 

 

Το άλλο; Που θέλουν μια μεγάλη επιδότηση με το ανάλογο υψηλού παγίου πρόγραμμα και σε ένα ή δύο μήνες με πρόσχημα μια αλλαγή χρεώσεων θέλουν να κόψουν το συμβόλαιο και να πάνε αλλού, να πάρουν μεγαλύτερη επιδότηση, ΧΩΡΙΣ όμως να επιστρέψουν την τεράστια επιδότηση; Αυτά δεν είναι σημάδια ΜΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ;;;

 

Καταρχην δεν ειναι προσχημα το να κοψεις το συμβολαιο σου επειδη σου αυξησαν το παγιο. Ειναι η στοιχειωδης λογικη κινηση, απο την στιγμη που εχεις μια συμφωνια με καποιον, και αυτος στην αθετει. Δηλαδη εσυ αμα νοικιαζες ενα σπιτι για 300€ το μηνα, και μια μερα ο ιδιοκτητης ερχοταν και σου λεγε, απο εδω και περα θα μου σκας 320€, δεν θα εσπαγες το συμβολαιο; ειδικα αμα ακριβως διπλα υπηρχε ενα ιδιο σπιτι που σου ζηταγε 300€;

Και για να μην χρησιμοποιουμε τις λεξεις διαστρεβλωνοντας το νοημα τους, καταναλωτικη συνειδηση σημαινει να επιλεγεις αυτο που συμφερει οικονομικα εσενα τον πελατη, και οχι αυτο που συμφερει την εταιρεια (ποσο μαλλον αν η εταιρεια σε εχει γραμμενο). Αυτο που περιγραγεις εσυ ειναι εταιρικος οπαδισμος. Ενναλακτικα ο μαζοχισμος συνδιασμενος με μια εταιρικη αφοσιωση

 

Τί προτείνω; Να ζητάμε ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ στο πάγιο και ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΙΜΩΝ! Οι συσκευές είναι το λιγότερο! Δεν αξίζει για 200 ευρώ ή και παραπάνω να σε γδύνουν με ληστρικές χρεώσεις...

Αυτά ισχύουν για όλα φυσικά τα δίκτυα...

 

Γενικα μπορει ο καθενας να ζηταει οτι θελει. Εφοσον ομως οι εταιρειες λειτουργουν συντεχνιακα, θα κρατανε τα τιμολογιακα επιπεδα εκει που θελουν, τουλαχιστον οσον αφορα τις τιμες των υπηρεσιων τους. Εκτος αν γινει ενα γενικευμενο μπουκοταζ. εκει μαλιστα, να το συζητησουμε

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εβαλα παγια εντολη εξοφλησης μεσω πιστωτικης στον λογαριασμο μου εκτος απο την αυτοματη εξοφληση κερδιζω κατι αλλο? Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω παρεπιπτοντως τι εγινε με την διακοπη του συμβολαιου, ισως ενδιαφερει και αλλους. Λοιπον πηγα την πεμπτη τελικα στη vodafone, τους ενημερωσα ακριβως για το τι παιζει με την μονομερη αυξηση του παγιου στην cosmote , και τους ρωτησα τι νομιζουν οτι πρεπει να κανω για να μεταφερθει ο λογαριασμος σε αυτους χωρις να χασω το νουμερο ή πληρωσω ποινη. Αυτοι με την σειρα τους μου ειπαν οτι αφου εχω δικαιωμα να σπασω την συμβαση δεν τιθεται ζητημα και καναμε τα χαρτια. Εφυγα ικανοποιημενος μπορω να πω.

Παρασκευη πρωι, χτυπαει το τηλεφωνο, εκπροσωπος της cosmote. Αρχιζει τα κλασσικα "γιατι θελετε να φυγεται" κλπ κλπ. Του εξηγω εγω τους λογους και στο τελος μου απανταει "ναι αλλα πρεπει να ξερετε οτι θα πληρωσετε προστιμο 59,00€". Αρχισα εγω να του λεω οτι ειναι μπουρδες αυτα, οτι ειναι ανενημερωτος και οτι εαν πραγματι εργαζεται στην cosmote τοτε τους εκθετει. Φανηκε να τσιμπησε λιγο, στο τελος μου απαντησε οτι "καλα θα το σημειωσω εγω εδω, αλλα δεν νομιζω να ισχυει".

 

Αει βγαλε ακρη. Σημερα αποφασισα να τους στειλω ενα mail:

Σε συνεχεια της επικοινωνιας μου απο εκπροσωπο της “COSMOTE ΚΙΝΗΤΕΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΕ” την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2011, σας γνωστοποιω οτι:

 

Δεν δεχομαι να πληρωσω 59,00€ οπως απαιτησε ο εκπροσωπος σας για την διακοπη του συμβολαιου “Cosmote 180” του αριθμου ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Η αποφαση μου να αλλαξω παροχο προεκυψε μετα την αυθαιρετη αυξηση του μηνιαιου παγιου μου απο την Cosmote, και ως εκ τουτου εχω δικαιωμα να καταγγειλω την συμβαση αζημιως.

 

Θεωρω απαραδεκτη την απαντηση του υπαλληλου σας “Δεν γνωριζω να εχετε τετοιο δικαιωμα” στην τηλεφωνικη μας επικοινωνια. Ειτε ο υπαλληλος ηταν ανενημέρωτος, ειτε ηθελημενα δεν επιβεβαιωσε τα λεγομενα μου με σκοπο να με εκβιασει να παραμεινω συνδρομητης σας. Και στις δυο περιπτωσεις, η συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη.

 

Προσδοκω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα κατα την μεταφορα του νουμερου ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧστον παροχο της επιλογης μου, και οτι δεν θα υπαρχει προσθετη χρεωση για την διακοπη της συμβασης στον τελευταιο λογαριασμο μου απο την Cosmote για το παραπανω νουμερο. Ειδαλως θα αναγκαστω να επικοινωνησω με τις αρμοδιες υπηρεσιες προστασιας του καταναλωτη (ΕΕΤΤ, ΚΕ.Π.ΚΑ. Γενικη Γραμματεια Καταναλωτη).

 

Ευχαριστω,

 

Αντε να δουμε που θα καταληξουμε

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι για να φύγεις αζημίως , οφείλεις να το δηλώσεις , ότι Φεύγω αζημίως για αυτόν και αυτόν τον λόγο.

Με το να φύγεις απλά δεν τεκμαίρετε ο λόγος για τον οποίο φεύγεις .

Καλώς λοιπόν έκανες και έστειλες E-mail

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω παρεπιπτοντως τι εγινε με την διακοπη του συμβολαιου, ισως ενδιαφερει και αλλους. Λοιπον πηγα την πεμπτη τελικα στη vodafone, τους ενημερωσα ακριβως για το τι παιζει με την μονομερη αυξηση του παγιου στην cosmote , και τους ρωτησα τι νομιζουν οτι πρεπει να κανω για να μεταφερθει ο λογαριασμος σε αυτους χωρις να χασω το νουμερο ή πληρωσω ποινη. Αυτοι με την σειρα τους μου ειπαν οτι αφου εχω δικαιωμα να σπασω την συμβαση δεν τιθεται ζητημα και καναμε τα χαρτια. Εφυγα ικανοποιημενος μπορω να πω.

Παρασκευη πρωι, χτυπαει το τηλεφωνο, εκπροσωπος της cosmote. Αρχιζει τα κλασσικα "γιατι θελετε να φυγεται" κλπ κλπ. Του εξηγω εγω τους λογους και στο τελος μου απανταει "ναι αλλα πρεπει να ξερετε οτι θα πληρωσετε προστιμο 59,00€". Αρχισα εγω να του λεω οτι ειναι μπουρδες αυτα, οτι ειναι ανενημερωτος και οτι εαν πραγματι εργαζεται στην cosmote τοτε τους εκθετει. Φανηκε να τσιμπησε λιγο, στο τελος μου απαντησε οτι "καλα θα το σημειωσω εγω εδω, αλλα δεν νομιζω να ισχυει".

 

Αει βγαλε ακρη. Σημερα αποφασισα να τους στειλω ενα mail:

 

 

Αντε να δουμε που θα καταληξουμε

 

στειλε το πρωι της δευτερας ενα φαξ απο γερμανο στην κοσμοτε να κατωχηρωθεις γιατι θα ισχυριστουν οτι δεν εστειλες εγγραφως το αιτημα σου εντος προθεσμιας η οτι το mail δεν ειναι αποδεκτος τροπος.θα σου βρουν χιλιους δυο τροπους να σε κρατησουν αρκει να μην ζημιωθουν.οτι θες στειλε μου μυνημα να σε βοηθησω αλλα μην ξεχασεις δευτερα να στειλεις το φαξ και να παρεις καιαποδεικτικο αποστολης του γιατι και η εεττ θα σου ζητησει στοιχεια αν τρεξει την υποθεση...:)

 

οτι κανεις και εσυ και ολοι οι αλλοι μεχρι και την τριτη 22 γιατι τεταρτη 23-3 χανεις το δικαιωμα αζημιως λογω ληξης του μηνα απο την ανακοινωση!!

Edited by liontaris
edit
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

μαγκες καλη αρχη!!!σημερα ξεκινησα στις 9 το πρωι και αρπαχτηκα με την κοσμοτε!!!τους ειπα όι επιδοτησεις που δινεται ειναι ελευμοσυνες και θα σας δωσω μια καλη απαντηση στην επιδοτηση σας των 20 ευρω σε δυο ωρες απο τωρα!!11 πηγα και τους εκοψα το internet on the go unlimited που ειχα χωρις δεσμευση!!:rolleyes::lol:;) 50 ευρω κατω ο λογαριασμος χαχαχαχαχα και οπου και να παω θα παρω επιδοτηση καινουργια.αυτοι χασανε!αυριο το πρωι θα παρω ΕΕΤΤ να μαθω με τι κριτηρια γινονται οι επιδοτησεις του δευτερου χρονου και τι προβλεπει η νομοθεσια.να ενημερωθει η ΕΕΤΤ για την εξ αναγκασμο βλαπτικη μεταβολη παγιων προς οφελος τους που μας ωθουν...:mad:

 

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να φύγεις απο τη Cosmote αν για να παραμείνεις θέλεις ποσό επιδότησης που δεν μπορεί να σου δώσει. Για να λέμε όμως τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, σε κανένα απο τους όρους του συμβολαίου που έχεις υπογράψει με τη Cosmote δεν αναφέρεται η υποχρέωση της cosmote να σου παρέχει ποσό επιδότησης και είναι στη διακριτική ευχαίρειά της το αν θα σου παρέχει κάτι τέτοιο. Προσωπικά πάντως, προτιμώ τις καλές τιμές στα οικονομικά προγράμματα με πλούσιες παροχές απο μια super duper συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να φύγεις απο τη Cosmote αν για να παραμείνεις θέλεις ποσό επιδότησης που δεν μπορεί να σου δώσει. Για να λέμε όμως τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, σε κανένα απο τους όρους του συμβολαίου που έχεις υπογράψει με τη Cosmote δεν αναφέρεται η υποχρέωση της cosmote να σου παρέχει ποσό επιδότησης και είναι στη διακριτική ευχαίρειά της το αν θα σου παρέχει κάτι τέτοιο. Προσωπικά πάντως, προτιμώ τις καλές τιμές στα οικονομικά προγράμματα με πλούσιες παροχές απο μια super duper συσκευή.

 

ξερω φιλε μου πολυ καλα το τι εχω υπογραψει γιατι λογω του ιντερνετ που ειχα θεμα με την εταιρια εκατσα και διαβασα το συμβολαιο μου το λιγοτερο δεκα φορες!;) ειναι στην ευχερια της κοσμοτε το αν θα μου δωσει ως ανταμοιβη μια καλη επιδοτηση και ας μην την χρειαζομαι σε αναγνωριση της πελατιακης μας σχεσης εδω και πεντε χρονια αλλα ειναι και στο χερι το δικο μου να διαχειριζομαι τις γραμμες μου κατα το συμφερον μου σε λογικα πλαισια.επειδη η εταιρια την εχει δει οτι ειναι η πονηρη και μεις τα κοροιδα θα σου πω το εξης...με την κινηση που εκανε απο μενα εχασε ηδη την γραμμη ιντερνετ που την ειχα αδεσμευτη χωρισ επιδοτηση και μολισ ξαναπαω (αν λεμε υποθετικα ) θα της παρω επιδοτηση 400,ακυρωσα μια νεα φορητοτητα που τησ ειχα κανει για σταθερο και αλλη μια για κινητο απο βονταφον!για να μην σου αναφερω τα 3 καρτοκινητα που δεν προκειτε να δουν ξανα καρτα μεχρι την ληξη τους και το κερασακι....θα κρατησω την ζημιογονα γραμμη που με ωθει να την αλλαζα.αρα δεν εχασα εχασε!οσο για χαμηλες τιμες δεν προκειτε να γινουν για δυο λογους κατ εμε.πρωτον στην ελλαδα οι τιμες δεν πεφτουν οπως στο εξωτερικο αν δεν ματωσει η εταιρια και δευτερον το κωλοκρατος εχει γινει βδελα πανω στους λογαριασμους και φορολογει με τελη που ανεβαζουν τα τελικα ποσα...εμενα φιλε μου δεν με ενοιαξε το αν θα μου δωσει η εταιρια συσκευη γιατι εχω ξυπνησει και τα τηλ που πουλανε 650 πρωτιμω να τα παρω ελαφρα μεταχειρισμεννα στα 300 ευρω μιασ και τα αλλαζω καθε 6 μηνες σχεδον...αλλα οχι και να μας εκμεταλευονται ετσι αγρια και ακριβα παγια και υπερτιση σε συσκευες ολα για παρτη τουσ!

συγνωμη για το μακρυ μυνημα και εχεις δικιο μακαρι να μειωναν τις τιμες συμφωνω απολυτα!

galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα οι πάροχοι δίνουν πολύ μεγαλύτερη επιδότηση για νέο συμβόλαιο παρά για ανανέωση ενός υπάρχοντος. Γι' αυτό αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος από αυτά που του δίνουν και δεν έχει άλλο πρόβλημα όπως κάλυψη δικτύου την κάνει για άλλη εταιρεία.
Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν αξίζει να πάρεις την επιδότηση σου σε κινητο απο ολες τις εταιρίες γιατί τα μαγαζιά που μπορεις να την εκμεταλευτείς εχουν υπέρκόστολογημενα τα κινητά. Με μια σύγκριση στο skroutz.gr θα δείτε τι εννοω.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...