Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η τιμή που το έχω βρει είναι στα 400 ευρώ. Πιστεύω ότι αξίζει. Όσο για τα Acer που μου προτείνεις, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Έχω πολύ άσχημο παρελθον με την συγκεκριμένη μάρκα. Edited by milanmaniac
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα!Θέλω να αγοράσω ένα λαπτοπ έως 14" όσο πιο πλήρες γίνεται με τιμή ~1000€...Έχω ξεχωρίσει το Sony Vaio VPC-EA1S1E/B sta 900€ (i3 330M,ATI Mobility Radeon 5145,4GB RAM,500GB HDD,BT,WiFi,LED 14" 1600x900 κλπ κλπ...) δεδομένου οτι ήδη έχω ένα Vaio 15άρι και μου έχει βγεί σκυλί...Υπάρχει κάτι άλλο να λάβω υπ' όψη?Ευχαριστώ! :D
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ψαχνω ενα laptop για την αδερφη μου καιτεληξα σε δυο ομως δεν ξερω πιο να παρει! Το ενα ειναι το Hp g72-120 και το Sony Vaio VPCEC1M1E/WI

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/321957-321957-3329744-3848802-3848802-4078813-4164000.html

http://www.sony.gr/product/vn-e-series/vpcec1m1e-wi...Ακουσα ομως οτι τα vaio δεν ειναι αξιοπιστα και οτι τα hp καινε ευκολα τις καρτες γραφικων τους, βοηθηστε λιγο.....

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα ομως οτι τα vaio δεν ειναι αξιοπιστα και οτι τα hp καινε ευκολα τις καρτες γραφικων τους, βοηθηστε λιγο.....

 

1) Μην ακους τις βλακειες που αναμεταδιδουν ασχετοι ανθρωποι.

2) Η σειρα G της HP ειναι η χαμηλοτερη της και η ποιοτητα των πλαστικων οπως και η σχεδιαση ειναι λιγο αθλια. Οχι πως δεν θα κανεις την δουλεια σου... απλα δεν βλεπεται. Πηγαινε για το Sony αφοβα....

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε,σε ευχα;ρηστω για την βοηθεια αλλωστε το sony το βρηκαμε απο μια πολυ καλη προσφορα και κλειναμε περισσοτερο προς αυτο γιατι ειναι ασπρο και ξερεις στις γυναικες αρεσει!Παντως το g72 το εχω δει και μου αρεσε το οτι ηταν αρκετα γρηγορο,δεν ξερω αν οφειλετε στο οτι ο σκληρος ειναι 7200 rpm...Στο μεταξυ διαβασα κατι review οτι το αυτο το vaio δεν εχει καλη μπαταρια και οτι διαρκει μονο 110 λεπτα(μαλλον σε χρησει),ειναι αρκετα ή ειναι πολυ λιγα ,πειτε μου γιατι δεν ειχα ποτε laptop ειμαι εναντιον τους...

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε,σε ευχα;ρηστω για την βοηθεια αλλωστε το sony το βρηκαμε απο μια πολυ καλη προσφορα και κλειναμε περισσοτερο προς αυτο γιατι ειναι ασπρο και ξερεις στις γυναικες αρεσει!Παντως το g72 το εχω δει και μου αρεσε το οτι ηταν αρκετα γρηγορο,δεν ξερω αν οφειλετε στο οτι ο σκληρος ειναι 7200 rpm...Στο μεταξυ διαβασα κατι review οτι το αυτο το vaio δεν εχει καλη μπαταρια και οτι διαρκει μονο 110 λεπτα(μαλλον σε χρησει),ειναι αρκετα ή ειναι πολυ λιγα ,πειτε μου γιατι δεν ειχα ποτε laptop ειμαι εναντιον τους...

 

Το προβλημα με τα sony δεν ειναι τοσο η ποιοτητα κατασκευης τους, που δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, τα ιδια χαλια με τα φθηνα HP, fujitsu κλπ απο μεγαλους ΟΕΜ ειναι, το βασικο προβλημα τους ειναι το service τους, αν το ρημαδι παθει κατι.. δεν εχουν τεχνικο τμημα εδω, τα στελνουν Βελγιο για επισκευη, μια απλη περιπτωση αντικαταστασης part πχ μνημης, δισκου μπορει να παρει μηνα, καταλαβαινεις τι γινεται αν καει καμια μητρικη/gpu module/οθονη/inverter κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε αν φετος θα δοθουν μαθητικοι υπολογιστες...???

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κύριοι!

 

Ασχολούμαι χρόνια με desktop υπολογιστές αλλά δυστυχώς από laptop δεν έχω ιδέα.Θέλω να αγοράσω ένα laptop με 17άρα οθόνη, λειτουργικό Windows 7 και ανώτατη τιμή τα 850 ευρώ και θα ήθελα τη βοήθεια σας,να μου προτείνετε τα -κατά τη γνώμη σας- καλύτερα σε αυτό το χρηματικό όριο.

 

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως σερφάρισμα,κανά office και από παιχνίδια μόνο Pro Evolution Soccer.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τα sony δεν ειναι τοσο η ποιοτητα κατασκευης τους, που δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, τα ιδια χαλια με τα φθηνα HP, fujitsu κλπ απο μεγαλους ΟΕΜ ειναι, το βασικο προβλημα τους ειναι το service τους, αν το ρημαδι παθει κατι.. δεν εχουν τεχνικο τμημα εδω, τα στελνουν Βελγιο για επισκευη, μια απλη περιπτωση αντικαταστασης part πχ μνημης, δισκου μπορει να παρει μηνα, καταλαβαινεις τι γινεται αν καει καμια μητρικη/gpu module/οθονη/inverter κλπ.

Εγω απο Κυπρο ειμαι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στο service, θα τους ρωτησω φυσικα πριν το παρω!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο Κυπρο ειμαι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στο service, θα τους ρωτησω φυσικα πριν το παρω!

 

Ναι, και αν τους ρωτησεις, θα σου πουν ολη την αληθεια... μεταξυ μας δουλευομαστε τωρα; θα σου πουν οτι το service τους δουλευει αψογα και οτι σε 2-3 μερες το πολυ μπορουν να επισκευασουν καθε βλαβη.. μετα πες τους αν γινεται να εχεις αυτη τη δεσμευση γραπτως με τη μορφη καποιου συμβολαιου, εκει θα δεις πως θα ζαρωσουνε...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες προτείνω σε όποιον θέλει καλό λάπτοπ στις 15" το Dell Studio 1558 (στη συγκεκριμένη υλοποίηση που έχουν τα Multirama..)..Πήρα το Vaio στα 900€ και το ψιλομετάνιωσα γιατι με τα ίδια λεφτά το Dell δίνει i5 520M,4GB DDR3 (ίδια με το Sony), 500GB HDD 7200rpm,1920x1080 LED monitor και HD5470 GPU...Στα λεφτά που ζητάει το μηχάνημα είναι φανταστικό... :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κύριοι!

 

Ασχολούμαι χρόνια με desktop υπολογιστές αλλά δυστυχώς από laptop δεν έχω ιδέα.Θέλω να αγοράσω ένα laptop με 17άρα οθόνη, λειτουργικό Windows 7 και ανώτατη τιμή τα 850 ευρώ και θα ήθελα τη βοήθεια σας,να μου προτείνετε τα -κατά τη γνώμη σας- καλύτερα σε αυτό το χρηματικό όριο.

 

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως σερφάρισμα,κανά office και από παιχνίδια μόνο Pro Evolution Soccer.

 

Ευχαριστώ!

Πάρε το Dell Inspiron 1750. Το πήρα από ebay στα 580 με 3 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Dell Inspiron 1750. Το πήρα από ebay στα 580 με 3 χρόνια εγγύηση.

Πρέπει να γίνει η αγορά από το Πλαίσιο.Αυτός εδώ λέει τίποτα;

 

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv7-4010ev-sv-Black-cherry-WZ022EA-B1A-WZ014EA-B1A.htm

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να βρείς κάποιο με i3..Δεν τους έχω σε ιδιαίτερη υπόληψη τους AMD στην mobile κατηγορία... :/ Πχ. http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-G72-130ev-VY056EA-B1A.htm ή http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-Maestro-CL-i35-450.htm εάν δεν έχεις πρόβλημα με τα Turbo-X
Link to comment
Share on other sites

Τα Dell ειναι εγγυηση στην εγγυηση :-) ... σε 8 ωρες, επισκευη στο χωρο σου, οταν ακομα και το πλαισιο που ειχε 4ωρη πραγματικη αν το πηγαινες σε ενα καταστημα, τωρα κανει νερα... οποτε απο μαρκα, dell χωρις σκεψη, πλεον δεν ειναι τοσο ακριβοτερα και εχουν αρκετα μοντελα με καλες οθονες/καρτες γραφικων/επεξεργαστες.. και οπως ειπαν και παραπανω, ασε τους amd, αποδιδουν πολυ χειροτερα και ρουφανε την μπαταρια.. intel i3/i5/i7 η ακομα και c2d αν βρεις καλη ευκαιρια.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω είναι καλή φάση ( http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/TURBO-X-IRON-SN95-432.htm ) αλλα είναι σχετικά παλιό μοντέλο.. Ο επεξεργαστής του πάντως είναι απίστευτος..Έχω δουλέψει τέτοιο μηχάνημα και μου είχε κάνει εντύπωση η ταχύτητά του.Απλά έχω κόλλημα και δεν αγγίζω τέτοια λάπτοπ :p (TurboX,Innovator κλπ τέτοια)..Έχε χάρη όμως που πρέπει να το πάρεις απο Πλαίσιο αλλιώς θα σου λεγά να πάς για το Dell Studio 1558 που έχουν στα Multirama με 899€ (αν μπορούσες να διαθέσεις τόσα..)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω είναι καλή φάση ( http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/TURBO-X-IRON-SN95-432.htm ) αλλα είναι σχετικά παλιό μοντέλο.. Ο επεξεργαστής του πάντως είναι απίστευτος..Έχω δουλέψει τέτοιο μηχάνημα και μου είχε κάνει εντύπωση η ταχύτητά του.Απλά έχω κόλλημα και δεν αγγίζω τέτοια λάπτοπ :p (TurboX,Innovator κλπ τέτοια)..Έχε χάρη όμως που πρέπει να το πάρεις απο Πλαίσιο αλλιώς θα σου λεγά να πάς για το Dell Studio 1558 που έχουν στα Multirama με 899€ (αν μπορούσες να διαθέσεις τόσα..)

 

Το εχω δουλεψει το συγκεκριμενο, σε config c2d t7250, 8600m gt.. γρηγορο, αλλα ζεστο και οι ανεμιστηρες του δουλευουν overtime.. και η μπαταρια του, ειναι 6cell 45Whr, με δυσκολια κραταει δυο ωρες σε idle. δεν παρεχει επισης το Πλαισιο εξτρα μπαταριες, ακομα και να θες να αγορασεις. ειναι και τουρκικης κατασκευης, Vestel Ares. Με λιγα λογια, προς αποφυγη.

Link to comment
Share on other sites

φιλος θελει να παρει λαπτοπ. να προτιμησει i7@1.6ghz ή καποιον i3/i5 σε μεγαλυτερη συχνοτητα?

 

Τον i7 720.. οταν δουλευουν δυο cores, ανεβαινει στα 2.4GHz ( λογω turbo boost ) http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_i7_microprocessors#.22Clarksfield.22_.2845_nm.29, και εχει και 6ΜΒ cache, οταν ολοι οι dual core εχουν 4. επισης ειναι ταχυτερος και σαν αρχιτεκτονικη, γιατι ο mem controller ειναι μεσα στο cpu, αντι να συνδεεται μεσω qpi link οπως στους clarksdale/arrandale. αρα ειναι ταχυτερος ακομα και απο 2.6-2.7GHz arrandale, αν μπορει να παει και στον 820, που εχει 8ΜΒ cache, ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει η αγορά από το Πλαίσιο.Αυτός εδώ λέει τίποτα;

Γιατί από το Πλαίσιο; Πάρε τον Acer Aspire 7540, σκυλί. Τον είχα πριν πάρω το Dell Inspiron 1750.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε,σε ευχα;ρηστω για την βοηθεια αλλωστε το sony το βρηκαμε απο μια πολυ καλη προσφορα και κλειναμε περισσοτερο προς αυτο γιατι ειναι ασπρο και ξερεις στις γυναικες αρεσει!Παντως το g72 το εχω δει και μου αρεσε το οτι ηταν αρκετα γρηγορο,δεν ξερω αν οφειλετε στο οτι ο σκληρος ειναι 7200 rpm...Στο μεταξυ διαβασα κατι review οτι το αυτο το vaio δεν εχει καλη μπαταρια και οτι διαρκει μονο 110 λεπτα(μαλλον σε χρησει),ειναι αρκετα ή ειναι πολυ λιγα ,πειτε μου γιατι δεν ειχα ποτε laptop ειμαι εναντιον τους...

 

Μια που το έχεις δει εσύ (ή όποιος άλλος ξέρει) και με ενδιαφέρει κι εμένα αυτός ο φορητός μου λύνεις μια απορία; Έχει χωριστό αριθμητικό πληκτρολόγιο ή όχι; Στις προδιαγραφές διαβάζω "Πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους, ενσωματωμένο αριθμητικό πληκτρολόγιο", αλλά στις φωτογραφίες που βρίσκω στα διάφορα eshops (όλες χαμηλής ανάλυσης), αλλού φαίνεται ότι έχει αλλού ότι δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

φιλος θελει να παρει λαπτοπ. να προτιμησει i7@1.6ghz ή καποιον i3/i5 σε μεγαλυτερη συχνοτητα?

 

Ένα από τα πιο δυνατά μηχανάκια που κυκλοφορούν είναι το Dell Studio 1747 Touch που φέρνουν τα multirama. το έχω δουλέψει μιας και το έχει αγοράσει ένας φίλος μου. Πραγματικά πολύ δυνατό μηχάνημα. Αξίζει τα λεφτά του και με πολύ καλό service.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το έχεις δει εσύ (ή όποιος άλλος ξέρει) και με ενδιαφέρει κι εμένα αυτός ο φορητός μου λύνεις μια απορία; Έχει χωριστό αριθμητικό πληκτρολόγιο ή όχι; Στις προδιαγραφές διαβάζω "Πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους, ενσωματωμένο αριθμητικό πληκτρολόγιο", αλλά στις φωτογραφίες που βρίσκω στα διάφορα eshops (όλες χαμηλής ανάλυσης), αλλού φαίνεται ότι έχει αλλού ότι δεν έχει.

Φιλε εχει σιγουρα αριθμητικο πλυκτρολογιο γιατι το εχω δει απο κοντα!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχει σιγουρα αριθμητικο πλυκτρολογιο γιατι το εχω δει απο κοντα!

 

Ναι το πέτυχα τελικά σήμερα σε Κωτσόβολο και το είδα. Το πήρα κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω ένα νέο laptop : Apple MacBook Pro 13'' vs. Sony Vaio EB2Z1E/BQ θα ήθελα την γνώμη σας.....

 

Ευχαριστώ Πολύ,

Μανώλης.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...