Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες τι είναι αυτό το μπλε σηματάκι που βγαίνει πάνω αριστερά στο κινητό δίπλα από το σήμα και πέφτει το σήμα? Μου σπάει τα νεύρα και δεν ξέρω τι είναι. Μόλις εμφανίζεται το σήμα πατώνει και μόλις φεύγει το σήμα γίνεται φουλ!
Link to comment
Share on other sites

Einai h endeiksh oti exei 3G.. Mallon den exeis kalo shma sto shmeio pou vriskesai gi'afto allazei sinexws apo 2G se 3G.. Mporeis an theleis mesa apo to menou tis siskevhs na to kleidwseis se 2G gia na min sou katanalwnei askopa tin bataria me afth tin enallagh!!
Link to comment
Share on other sites

Einai h endeiksh oti exei 3G.. Mallon den exeis kalo shma sto shmeio pou vriskesai gi'afto allazei sinexws apo 2G se 3G.. Mporeis an theleis mesa apo to menou tis siskevhs na to kleidwseis se 2G gia na min sou katanalwnei askopa tin bataria me afth tin enallagh!!

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβες τι εννοώ (μιας και το διατύπωσα ορθά:p:O)

 

Αυτό το σηματάκι εννοώ:

 

http://www.imageshack.gr/files/lwlizgn3rukqt99dj94i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nai afto akrivws to simataki ennow k egw..

Einai to shma pou se eidopoiei oti vriksesai sindedemenos se diktio 3G..

An den einai poly isxyro to shma sto shmeio p vriskesai tha exei sixna enallages anamesa se 2G kai 3G gi'afto vlepeis to simataki na emfanizetai kai na eksafanizetai sinexws!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το απεεργοποιησεις γιατι σου τρωει και παραπανω μπαταρια....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! Τουλάχιστον τώρα ξέρω τι είναι. Και να φανταστείτε οτι δεν μένω και πολύ μακριά από το κέντρο της Καβάλας, είμαι σε προάστιο. Πρέπει να αναβαθμίσει το 3G σήμα της η WIND άμεσα

 

ΥΓ: Μπορεί όμως να μου εξηγήσει κάποιος γιατί όταν συνδέομαι σε δίκτυο 3G πέφτει το τηλεφωνικό σήμα δλδ τι πέφτει, πατώνει! ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις σχόλια και παράπονα για το δύκτιο της WIND στην ιστοσελίδα www.windkalypsi.gr ή να καλέσεις το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 1260 ή στο 1231(χρέωση 0,10€/κλήση) ή να καλέσεις απο σταθερό στο 6935601260 (χρέωση σαν να καλείς κινητό) ή να περάσεις απο κάποιο κατάστημα WIND!:)!.Είδες 4 τρόπους έχεις τον τρόπο για να επικοινωνήσεις με την WIND! 1)Internet,2)Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών απο κινητό,3)Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών απο σταθερό και 4) επίσκεψη απο κάποιο απο τα 400 καταστήματα WIND!:)

Τόσο απλά!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις σχόλια και παράπονα για το δύκτιο της WIND στην ιστοσελίδα www.windkalypsi.gr ή να καλέσεις το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 1260 ή στο 1231(χρέωση 0,10€/κλήση) ή να καλέσεις απο σταθερό στο 6935601260 (χρέωση σαν να καλείς κινητό) ή να περάσεις απο κάποιο κατάστημα WIND!:)!.Είδες 4 τρόπους έχεις τον τρόπο για να επικοινωνήσεις με την WIND! 1)Internet,2)Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών απο κινητό,3)Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών απο σταθερό και 4) επίσκεψη απο κάποιο απο τα 400 καταστήματα WIND!:)

Τόσο απλά!

 

Πατάω αποστολή στο site αλλά δεν κάνει τίποτα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα στην Κεφαλονια καποια στιγμη το σημα της Wind χαθηκε τελειως και το κινητο μου εκανε αυτοματα roaming στο δικτυο της Vodafone.:blink:
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα στην Κεφαλονια καποια στιγμη το σημα της Wind χαθηκε τελειως και το κινητο μου εκανε αυτοματα roaming στο δικτυο της Vodafone.:blink:

 

Σε ποιο σημείο; Φυσιολογικό είναι πάντως;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα στην Κεφαλονια καποια στιγμη το σημα της Wind χαθηκε τελειως και το κινητο μου εκανε αυτοματα roaming στο δικτυο της Vodafone.:blink:

Μακάρι να το κανε και σε εμάς που η απουσία του σήματος της wind είναι σχεδόν μόνιμη. :(

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της εταιρίας και σε κάλυψη και σε εμφάνιση!Είναι πολυ πιο κατατοπιστικός τώρα και πιστευω πιο αληθινός!
Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης στο site της WIND...

Να καταγράψω σύμφωνα με δικιά μου εκτίμηση τις αλλαγές του χάρτη:

Διορθώθηκε η κάλυψη σε Σουφλί,Ορεστιάδα,Διδυμότειχο,Αλεξανδρούπολη,Ξάνθη,Σιδηρόκαστρο,Σέρρες. Κολυμπάει στη 3η γενιά :p και η Χρυσούπολη,Δράμα,Χαλκιδική,Γρεβενά,Κόνιτσα. Από Μαγνησία 3η γενιά σε Αγχίαλο,ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης του Πηλίου :) + Σκόπελος + Αλόννησος! Μπήκε 3η γενιά και στον Τύρναβο Ν.Λαρίσης. Επίσης μπήκε 3η γενιά στην Πάργα,σε νέα σημεία στην Κέρκυρα,Ναύπακτο,Αργοστόλι,Αμφιλοχία,

Αταλάντη,προς Αράχωβα μεριά έχει γίνει χαμός, Κύμη,Αιδηψός,Στύρα,Αλιβέρι, Κάρυστος και γενικά έγινε χαμός στη Στερεά Ελλάδα...Πελοπόννησο καλύφθηκε μεγάλο κομμάτι Ν.Ηλίας και Αργολίδας καθώς και τα Κύθηρα! καμία αλλαγή στην Κρήτη απ'οσο βλέπω!

Προς νησιά Αιγαίου έγινε χαμός,ούτε καν να καταμετρήσω δε μπορώ τις νέες περιοχές!

Μπράβο WIND! :) Και αν λειτουργεί σε όλη την Ελλάδα η 3η γενιά όπως στο Ν.Μαγνησίας δεν έχω λόγο να κατακρίνω το δίκτυο 3ης γενιάς:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης στο site της WIND...

Να καταγράψω σύμφωνα με δικιά μου εκτίμηση τις αλλαγές του χάρτη:

Διορθώθηκε η κάλυψη σε Σουφλί,Ορεστιάδα,Διδυμότειχο,Αλεξανδρούπολη,Ξάνθη,Σιδηρόκαστρο,Σέρρες. Κολυμπάει στη 3η γενιά :p και η Χρυσούπολη,Δράμα,Χαλκιδική,Γρεβενά,Κόνιτσα. Από Μαγνησία 3η γενιά σε Αγχίαλο,ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης του Πηλίου :) + Σκόπελος + Αλόννησος! Μπήκε 3η γενιά και στον Τύρναβο Ν.Λαρίσης. Επίσης μπήκε 3η γενιά στην Πάργα,σε νέα σημεία στην Κέρκυρα,Ναύπακτο,Αργοστόλι,Αμφιλοχία,

Αταλάντη,προς Αράχωβα μεριά έχει γίνει χαμός, Κύμη,Αιδηψός,Στύρα,Αλιβέρι, Κάρυστος και γενικά έγινε χαμός στη Στερεά Ελλάδα...Πελοπόννησο καλύφθηκε μεγάλο κομμάτι Ν.Ηλίας και Αργολίδας καθώς και τα Κύθηρα! καμία αλλαγή στην Κρήτη απ'οσο βλέπω!

Προς νησιά Αιγαίου έγινε χαμός,ούτε καν να καταμετρήσω δε μπορώ τις νέες περιοχές!

Μπράβο WIND! Και αν λειτουργεί σε όλη την Ελλάδα η 3η γενιά όπως στο Ν.Μαγνησίας δεν έχω λόγο να κατακρίνω το δίκτυο 3ης γενιάς

 

Δε σε βρίσκω καλά ενημερωμένο.. :p Οι πιο πολλές απ'αυτές τις περιοχές υπήρχαν ήδη απ'την προηγουμενη ενημέρωση που αν θυμάμαι καλά πρέπει να έγινε Μάιο ή Ιουνιο!Να πούμε βέβαια ότι η κάλυψη 3g σε Αγχίαλο και στην εθνική οδό στον κόμβο του Αλμυρού απλά δεν υπάρχει!Ή για να το θέσω πιο σωστά,ΑΝ έχεις το κινητό κλειδωμένο σε 3η γενιά τότε μπορεί να δεις 1 γραμμή σήμα 3ης γενιάς,ενώ στην Αγχίαλο και κλειδωμένο να είναι δε βλέπεις τίποτα σχεδόν παντού!Κανονικά,γαλάζιο έπρεπε να είναι όλο εκείνο το κομμάτι!Κατά τα άλλα,οι άλλες περιοχές καλύπτονται όντως και είναι πολύ ενθαρρυντικό που επεκτείνεται η κάλυψη,αν και προσωπικά θα προτιμούσα να αρχίσει τις επεκτάσεις και σε άλλα μέρη,όπως διάφορα χωριά και Εθνικη΄Οδό!Διότι σ'αυτές τις περιπτώσεις δεν της φταίει κανείς που δεν έχει κάλυψη 3g(από άδειες κλπ.),αλλά η τσέπη που έχει καβουράκια...Και επίσης στην Σκόπελο να προσθέσει μια κεραία ή να κάνει ένα γ@μω-collocation στην Voda σε μια διαδρομή στο κέντρο του νησιού,προς τα χωριά Αγνώντας,Πάνορμος κλπ..Σε κάποια σημεία έχει 0 σήμα,ενώ η Cote και η Voda την παλεύουν,αφού απλά έχουν κεραίες....Καβουράκια στις Σποράδες η τσεπη της Wind... :spider:

 

Υ.Γ.:Σόρρυ,δεν έβρισκα καβούρι κι έβαλα αραχνούλα.Το ίδιο θέλει να απεικονίσει όμως... :p

Link to comment
Share on other sites

εδω. παντως συμφωνα με την wind το 3G δικτυο της καλυπτει το 57% της χωρας...

P.S. εμενα γιατι ο χαρτης μου φαινεται ιδιος;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλάξει. Δράμα μικραινε η καλυψη οπως και καβαλα προς χρυσουπολη. Παλια επιανε και το αεροδρομιο (τουλαχιστον στον χαρτη) τωρα οχι..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

εδω. παντως συμφωνα με την wind το 3G δικτυο της καλυπτει το 57% της χωρας...

P.S. εμενα γιατι ο χαρτης μου φαινεται ιδιος;

 

Ένα μόνο σου λέω,μιας και ξέρεις από την περιοχή :p Η κεραία 3ης γενιάς στην Αργαλαστή λες να κάλυπτε μόνο την Αργαλαστή; Απλά μέτρησαν την περιοχή και είδαν ότι καλύπτεται και Μηλίνα και άλλες περιοχές...;) Γενικά η WIND έχει αρκετά αυστηρό χάρτη κάλυψης,και καλά κάνει,λόγω της εκτιμόμενης κάλυψης με διακυμάνσεις του σήματος λόγω παρεμβολλών,αναπνοής κυψελών(πωπω ορολογία από το βιβλίο του Rappaport...:p)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τι να πω μπραβο στην wind! αν εφερνε ομως και 3G στην Ζαγορα οπως η cosmote θα ηταν τελεια!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στη Κομοτηνή που ενδιαφερόταν ο πατέρας μου λόγω δουλειάς δεν έχει καθόλου 3G :X(σύμφωνα με το χάρτη).

Από το customer care της Vodafone του είπαν ότι έχει. Και λογικά θα έχει και η Cosmote. Άρα μόνο κάποια από τις δύο για data card.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης στο site της WIND...

Να καταγράψω σύμφωνα με δικιά μου εκτίμηση τις αλλαγές του χάρτη:

Διορθώθηκε η κάλυψη σε Σουφλί,Ορεστιάδα,Διδυμότειχο,Αλεξανδρούπολη,Ξάνθη,Σιδηρόκαστρο,Σέρρες. Κολυμπάει στη 3η γενιά :p και η Χρυσούπολη,Δράμα,Χαλκιδική,Γρεβενά,Κόνιτσα. Από Μαγνησία 3η γενιά σε Αγχίαλο,ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης του Πηλίου :) + Σκόπελος + Αλόννησος! Μπήκε 3η γενιά και στον Τύρναβο Ν.Λαρίσης. Επίσης μπήκε 3η γενιά στην Πάργα,σε νέα σημεία στην Κέρκυρα,Ναύπακτο,Αργοστόλι,Αμφιλοχία,

Αταλάντη,προς Αράχωβα μεριά έχει γίνει χαμός, Κύμη,Αιδηψός,Στύρα,Αλιβέρι, Κάρυστος και γενικά έγινε χαμός στη Στερεά Ελλάδα...Πελοπόννησο καλύφθηκε μεγάλο κομμάτι Ν.Ηλίας και Αργολίδας καθώς και τα Κύθηρα! καμία αλλαγή στην Κρήτη απ'οσο βλέπω!

Προς νησιά Αιγαίου έγινε χαμός,ούτε καν να καταμετρήσω δε μπορώ τις νέες περιοχές!

Μπράβο WIND! :) Και αν λειτουργεί σε όλη την Ελλάδα η 3η γενιά όπως στο Ν.Μαγνησίας δεν έχω λόγο να κατακρίνω το δίκτυο 3ης γενιάς:)

Εβαλε στα Λουτρα Αιδηψου 3G?Μπραβο WIND...εγω δυστυχως μενω στην Ιστιαια και δεν εχω ιχνος σηματος!ακριβως δηλαδη οπως το απεικονιζει ο χαρτης.θα παω καμια μερα στην Αιδηψο να σας πω εντυπωσεις απο την καλυψη!μα γιατι δεν επεκτεινεται η καλυψη τουλαχιστον στην πολη της Ιστιαιας?μονο στην παραλια των Καναταδικων εχω καταφερει να βρω σημα(1-2 γραμμες) που προφανως ερχεται απο Μαγνησια(ή Σκιαθο) και μολις πηγαινα να κανω κληση με πεταγε στο

2G!οσο για τη vodafone,δεν εχει καλυψει επισης καμια περιοχη της Β.Ευβοιας και σε μια αναζητηση που εκανα στην παραλια στο Πευκι εμφανισε το ''vodafone 3G'' αλλα οπως ειπα και παραπανω ερχοταν απο αλλου(το πιο πιθανο ειναι απο Σποραδες)!WIND κανε κατι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απόψε ήμουν στην Κορώνη για βόλτα.. Έμεινα εντελώς απογοητευμένος από την WIND..

Το σήμα ακόμα και στους δρόμους είναι ελάχιστο έως μηδενικό. 3/5 το μέγιστο. Όσο για τους εσωτερικούς χώρους σχεδόν παντού ανύπαρκτο. Συνεχώς με πέταγε σε VODAFONE μέσω της εθνικής περιαγωγής, η οποία ήταν παντού, όπου τσέκαρα το κινητό μου, φουλ..

Μόνο μπροστά στο λιμάνι ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Ούτε εκεί βέβαια ήταν τελεία, αφού το σήμα ήταν πάλι ασταθές. Σε καλύτερα όμως επίπεδα λόγω του ότι ήταν ανοιχτός ο χώρος προς την θάλασσα και δεν περιοριζόταν από εμπόδια, όπως κτίρια κλπ..

Δικαιολογείται σε μια τόσο τουριστική περιοχή να μην υπάρχει τουλάχιστον μια μέτρια κάλυψη;

Χρειάζεται σίγουρα μια κεραία μέσα στην πόλη, όπως λογικα θα έχουν και οι άλλες δύο εταιρίες, για να είναι η κάλυψη της περιοχής στα επίπεδα που πρέπει..

 

Επίσης η χρήση της εθνικής περιαγωγής δεν είναι πάντα χρήσιμη γιατί δεν σε αφήνει να κάνεις κλήση και διαρκώς εμφανίζει "Δίκτυο απασχολημένο". Το πρόβλημα βέβαια δεν οφείλεται σε υψηλή κίνηση του δικτύου καθώς το ίδιο μήνυμα εμφανίζει σε οποίο σημείο και αν έχω δοκιμασει να πραγματοποιήσω κλήση, αλλά και με αλλά νούμερα F2G..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...