Jump to content

MMS in cosmote


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον v@gelis

 

fysika kai ginetai,allwste ayto einai to nohma(kai de xrewnesai gia ta mms pou dexesai).

poio kinhto siemens exeis?ta teleytaia montela(ta 55aria,pou yposthrizoun mms, exoun tis ry8miseis proegkatesthmenes kai apla epilegeis thn etaireia pou exeis syndesh(sthn prokeimenh cosmote).

epeita prepei na energopoihseis thn yphresia,stelnontas to mhnyma MMS sto 1651(8a sou er8ei epivevaiwsh gia thn energopoihsh) kai epeita eisai ok,mporeis na dexteis(dwrean) kai na steileis(0,37 euro/MMS+ FPA).

 

 

Έχω το Siemens Μ55. Για τα MMS όντως έχει προκαθορισμένες τις ρυθμίσεις, έχω επιλέξει Cosmote MMS. Για το GPRS πρέπει να κάνω κάτι? Δεν το έχω ενεργοποιήσει, αν και το κινητό έχει και για το GPRS έτοιμες τις ρυθμίσεις. Απλά φοβάμαι λίγο να παίζω με αυτά μη χρεωθώ απο το πουθενά τζάμπα :confused:

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Έχω το Siemens Μ55. Για τα MMS όντως έχει προκαθορισμένες τις ρυθμίσεις, έχω επιλέξει Cosmote MMS. Για το GPRS πρέπει να κάνω κάτι? Δεν το έχω ενεργοποιήσει, αν και το κινητό έχει και για το GPRS έτοιμες τις ρυθμίσεις. Απλά φοβάμαι λίγο να παίζω με αυτά μη χρεωθώ απο το πουθενά τζάμπα :confused:

 

 

 

oxi gia to gprs de xreiazetai na kaneis kati,alla PREPEI na steileis to mhnyma sto 1651 h na pareis thlefwno gia na sou energopoihsoun thn yphresia MMS.

meta eisai ok

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον v@gelis

 

oxi gia to gprs de xreiazetai na kaneis kati,alla PREPEI na steileis to mhnyma sto 1651 h na pareis thlefwno gia na sou energopoihsoun thn yphresia MMS.

meta eisai ok

 

 

'Εστειλα το μήνυμα (MMS στο 1651) και ήρθε η επιβεβαίωση (5 η ώρα το πρωί :mad: ). Τάρα μου λέει να πάρω τηλ. στο 1212 ή 1313 (εξυπηρέτηση πελατών είναι αυτή?) για να αποκτήσω λέει το προσωπικό άλμπουμ. Τι είναι αυτό? Χρειάζεται? Το GPRS το ξεχνάω? Γιατί κάπου διάβασα ότι είναι απαραίτητο για τα MMS.

 

Συγγνώμη παιδιά που σας ζαλίζω αλλά είμαι άσχετος με αυτά :(

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον bbbb

 

Wirelessly posted (SIE-S45/10 UP.Browser/5.0.1.1.102 (GUI))

 

kserete ti ri8miseis prepei na valo gia ta mms sto samsung v200?

 

 

ειναι ηδη εγκατεστημένες και για τα τρία δίκτυα, απλά πρέπει να επιλέξεις το δίκτυο της Cosmote στις ρυθμίσεις MMS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

'Εστειλα το μήνυμα (MMS στο 1651) και ήρθε η επιβεβαίωση (5 η ώρα το πρωί :mad: ). Τάρα μου λέει να πάρω τηλ. στο 1212 ή 1313 (εξυπηρέτηση πελατών είναι αυτή?) για να αποκτήσω λέει το προσωπικό άλμπουμ. Τι είναι αυτό? Χρειάζεται? Το GPRS το ξεχνάω? Γιατί κάπου διάβασα ότι είναι απαραίτητο για τα MMS.

 

Συγγνώμη παιδιά που σας ζαλίζω αλλά είμαι άσχετος με αυτά :(

 

 

Μπορούμε να στείλουμε και να λάβουμε MMS μέσω του Cosmote homepage.

 

"Ψιλοάχρηστο νομίζω είναι"

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ginetai na steilw MMS se e-mail? Prin apo ligo kairo pou eixa dokimasei kai eixe apotyxei.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον cv1

 

Μπορούμε να στείλουμε και να λάβουμε MMS μέσω του Cosmote homepage.

 

"Ψιλοάχρηστο νομίζω είναι"

 

Τώρα που είναι δωρεάν το wap over gprs μπορούμε να στείλουμε και τα mms που έχει η cosmote στη σελίδα της δωρεάν? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον bbbb

 

Τώρα που είναι δωρεάν το wap over gprs μπορούμε να στείλουμε και τα mms που έχει η cosmote στη σελίδα της δωρεάν? :lol:

 

 

Χλωμό... Αφού είναι δωρεάν μόνο η πλοήγηση τότε λογικά τα downloadable αρχεία θα χρεώνονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον cv1

 

Χλωμό... Αφού είναι δωρεάν μόνο η πλοήγηση τότε λογικά τα downloadable αρχεία θα χρεώνονται κανονικά.

 

 

paidia i ploigisi kai to downloading sto wap over gprs einai akoma dorean.exw parei tin cosmote tilefono kai mou eipan oti den exoun kapoia enimerosi gia tis xrewseis akomi!!! gia to epomeno triimero toulaxiston tha einai dorean!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαφωτίστε με: Έστειλα view n και ενεργοποιήθηκε το mycosmos view. Πως θα μπω σ αυτό μέσω του 3650 μου; Για να στείλω ΜΜS είμαι έτοιμος τώρα η πρέπει να στείλω και mms n στο 1651;

 

Και κάτι άλλο: Αν μετά απο μια μέρα πχ βάλω κάρτα Τελεστέτ θα πρέπει να ενεργοποιήσω κι εκεί τις ρυθμίσεις για MMS ε; Αυτές οι νέες ρυθμίσεις θα διαγράψουν αυτές της Κοσμοτέ ή πρέπει να τις αποθηκεύσω κάπου διαφορετικά; Αυτές της Κοσμοτέ τις αποθήκευσα στη δευτερεύουσα συνδεση η κάτι τέτοιο έλεγε.... Για βοηθήστε λίγο. :worry:

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μου φαινεται οτι υπαρχει μια συγχηση και εχετε μπερδευτει λιγο.Λοιπον κοιταξτε πως εχουν τα πραγματα:Για να ειναι δυνατη η αποστολη και ληψη mms χρειαζεται πρωτα να ενεργοποιηθει η υπηρεσια.Αν καποιος προσπαθησει να στειλει mms σε καποιον που δεν το εχει ενεργοποιησει τοτε ο παραληπτης θα λαβει ενα μηνυμα το οποιο θα του λεει πως εχει καποιο ενα νεο mms και το link με το οποιο μπορει να μπει στο internet και να το δει.Τωρα αν ο παραληπτης εχει ενεργοποιημενη την υπηρεσια mms τοτε εχει δυο επιλογες (αναλογα με την συσκευη) σε περιπτωση εισερχομενων μηνυματων:ειτε αυτοματη ανακτηση (το κινητο θα λαβει αυτοματα το mms χωρις περαιτερω επεμβαση απο τον χρηστη) ή λαμβανοντας πρωτα μια ειδοποιηση μεσω της οποιας μπορει ο παραληπτης να επιλεξει την ανακτηση του mms.

Πως ενεργοποιειται η υπηρεσια mms?

  • Nokia:Αποστολη μηνυματος στο 1651 γραφωντας mms n (αποθηκευετε τις ρυθμισεις που σας αποστελνονται και περιμενετε καποιες ωρες μεχρι να ενεργοποιηθει η υπηρεσια)
  • Ericsson:Η διαδικασια ειναι ιδια με την παραπανω μονο που το μηνυμα γινεται mms e
  • Siemens:Οι ρυθμισεις ειναι ηδη προεγκαταστημενες και για τις 3 εταιριες οποτε το μονο που εχετε να κανετε ειναι να επιλεξετε και να ενεργοποιησετε το προφιλ Cosmote-mms απο το μενου της συσκευης.Φτανει αυτο?Οχι,δεν φτανει.Τις ρυθμισεις τις εχετε,η υπηρεσια ομως δεν ειναι ενεργοποιημενη.Στελνετε λοιπον το μηνυμα mms στον γνωστο αριθμο (1651) και περιμενετε να ενεργοποιηθει.
  • Τι γινεται ομως με τις συσκευες που δεν εχουν προεγκαταστημενες τις ρυθμισεις η δεν ειναι δυνατη η ληψη ετοιμων ρυθμισεων (gd87 για παραδειγμα) ;Η λυση ειναι μια:να εισαχθουν χειροκινητα οι ρυθμισεις.

Θα προσπαθησω να δωσω γενικοτερα τις ρυθμισεις γιατι ειναι δυσκολο να τις γραψω για καθε συσκευη ξεχωριστα.

1)Φτιαχνετε ενα νεο προφιλ συνδεσης απο το μενου της συσκευης σας.Θα ορισετετο προφιλ αυτο να χρησιμοποιει gprs για την συνδεση του και σαν apn θα δωσετε mms.Υστερα απο το μενου μηνυματων (και συγκεκριμενα στις ρυθμισεις mms) θα φτιαξετε ενα νεο προφιλ mms στο οποιο σαν mms relayservice ή κεντρο μηνυματων mms (ή οπως αλλιως λεγεται) θα βαλετε http://195.167.65.220:8002 {εαν η συσκευη σας διαθετει ξεχωριστο πεδιο (αν και δεν νομιζω) για την εισαγωγη θυρας (port) στο "κεντρο" mms τοτε βαλτε 8002 και σβηστε το απο την προηγουμενη διευθυνση που σας εδωσα) και ip 010.010.010.020 στην port 9201.Τελος για τη συνδεση επιλεξτε το προφιλ συνδεσης που φτιαξαμε προηγουμενως και ενεργοποιειστε το προφιλ mms που φτιαξατε μολις.Ολα ενταξει?Οχι.Μπορει να βαλαμε τις ρυθμισεις αλλα δεν ενεργοποιησαμε την υπηρεσια (οπως και στα siemens που ειχαμε τις ρυθμισεις αλλα δεν ηταν ενεργοποιημενο το mms).Οποτε στελνουμε ενα μηνυμα (στο 1651) mms ,περιμενουμε να ενεργοποιηθει η υπηρεσια και ειμαστε ετοιμοι.

Δηλαδη το mms σκετο ενεργοποιει την υπηρεσια mms,ενω το mms n/e ενεργοποιει και στελνει ταυτοχρονα τις ρυθμισεις για nokia και ericsson αντιστοιχα.

Σημειωση:το mms μπορει να σταλει/ληφθει και μεσω csd.Η χρεωση αποστολης και ληψης (δωρεαν η ληψη με gprs) ειναι η ιδια αλλα νομιζω προσθετεται και η χρονοχρεωση του csd που ειναι 0.003 ευρω το δευτερολεπτο.

Ελπιζω να ξεκαθαρισα καπως την κατασταση. :)

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα έκανα ολα αυτά και ήρθαν 2 μηνύματα επιβεβαίωσης ενεργοποίησης μετα απο 2 ώρες. Πώς μπαίνω στο Mycosmos View ρε παιδιά; Παω Μενου-Υπηρεσίες και μεσα έχει κατι ΜΜΣ-GPRS επάνω,μετά Cosmote και μετα MMS album και σε κανένα δε συνδέεται και μήνυμα σφάλματος για το GPRS. Πάω ρυθμίσεις αλλάζω το ΜΜS-GPRS σε Cosmote-gprs αλλά σκ@τ@. Το ιδιο μήνυμα βγάζει.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ αυτο το βλαμμένο το Mycosmos view; Έχω Νokia 3650.

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Εγω τα έκανα ολα αυτά και ήρθαν 2 μηνύματα επιβεβαίωσης ενεργοποίησης μετα απο 2 ώρες. Πώς μπαίνω στο Mycosmos View ρε παιδιά; Παω Μενου-Υπηρεσίες και μεσα έχει κατι ΜΜΣ-GPRS επάνω,μετά Cosmote και μετα MMS album και σε κανένα δε συνδέεται και μήνυμα σφάλματος για το GPRS. Πάω ρυθμίσεις αλλάζω το ΜΜS-GPRS σε Cosmote-gprs αλλά σκ@τ@. Το ιδιο μήνυμα βγάζει.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ αυτο το βλαμμένο το Mycosmos view; Έχω Νokia 3650.

 

 

Δες από το Εργαλεία-Ρυθμίσεις-Σύνδεση-Σημεία Πρόσβασης ποιό από τα σημεία πρόσβασης έχει σαν "όνομα σημείου πρόσβασης" = wap ,IP=10.10.10.10 και αρχ.σελίδα http://wap.mycosmos.gr

 

Επέλεξε αυτό σαν Προεπιλ.Σημείο Πρόσβασης στον wap browser. Λογικά θα δουλέψει

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tronik

 

Δες από το Εργαλεία-Ρυθμίσεις-Σύνδεση-Σημεία Πρόσβασης ποιό από τα σημεία πρόσβασης έχει σαν "όνομα σημείου πρόσβασης" = wap ,IP=10.10.10.10 και αρχ.σελίδα http://wap.mycosmos.gr

 

Επέλεξε αυτό σαν Προεπιλ.Σημείο Πρόσβασης στον wap browser. Λογικά θα δουλέψει

 

 

Ναι έκανα ότι είπες και ήταν αυτό το Cosmote-gprs όμως οταν πήγα να συνδεθώ έγραψε: GPRS δεν διατίθεται. GPRS ελέγξτε τις υπηρεσίες δικτύου. Εχω what's up αν αυτό παίζει ρόλο αλλά γιατί να μη μπορώ να δω το Mycosmos view; Sorry για την εκτός θέματος έκβαση της συζήτησης! :)

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οταν έφυγα απο Αθήνα δούλεψε. Φαίνεται έχει μπουκώσει το δίκτυο της Κοσμοτέ στην Αθηνα και δε μ άφηνε να συνδεθώ. :lol:

 

Thanks tronik :)

 

Υσ. Μα 2 Ευρώ το ένα πολυφωνικό Ringtone??? MyCosmos sucks! :mad:

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Τελικά οταν έφυγα απο Αθήνα δούλεψε. Φαίνεται έχει μπουκώσει το δίκτυο της Κοσμοτέ στην Αθηνα και δε μ άφηνε να συνδεθώ. :lol:

 

 

Μπααα...gprs blocking στην CosmOTE αποκλείεται...

Κάποιο άλλο πρόβλημα θα υπήρχε.

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...