Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Γενικο χειρουργο.-

 

Υγ:περαστικα.μακαρι να μην ειναι κατι...

 

Εγω στο νοσοκομειο πηγα ...τους ειπα τι πιστευα οτι ειχα ,με εξετασαν και εγινε εγχειρηση με τοπικη αναισθησια κατοπιν ραντεβου...σε μια μερα σπιτι,αλλα θελει το χρονο του για να επανελθεις πληρως...ψαξε για λαπαροσκοπικη μεθοδο,εχω ακουση για ταχυτερους χρνους επαναφορας απο τη κλασικη που εκανα εγω..

 

Παιδια, εχω αρχομενη βουβωνοκοιλη. Ειναι νωρις για εγχειρηση ακομα. Το θεμα ειναι οτι να το εγχειρισω δεν μπορω, να γυμναστω οπως θελω δεν μπορω (γιατι αρχιζει κα ιμε ποναει) και δεν ξερω τι σκ@τ@ να κανω. Ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα η κατασταση.

Εχω παει σε γιατρο πριν μηνες και εννοειται εχει κανει την παραπανω διαγνωση. Ομως για δικους μου λογους δεν θα ηθελα να ξαναπαω στον ιδιο και δεν θυμομουν και την ειδικοτητα του :p

 

Οτι ειναι να κανω, εννοειται λαπαροσκοπικα θα γινει.

 

Αρα, θα κοιταξω για καποιον γενικο χειρουργο?

Thx για τη βοηθεια και τις ευχες :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρα, θα κοιταξω για καποιον γενικο χειρουργο?

Thx για τη βοηθεια και τις ευχες :)

 

Ναι.

Νασαι καλα.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!!

Το πήρα τελικά απόφαση κι αφού πάω να δω τα 2 γυμναστήρια του δήμου που έχω στην γειτονιά μου (γιατί η τσέπη μέχρι εκεί φτάνει προς το παρόν) λέω να ξεκινήσω με τον μήνα που έρχεται!!

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με όργανα (διάδρομο, ποδήλατο κλπ) έχετε να μου προτείνετε για αρχάριους με τι πρόγραμμα περίπου να ξεκινήσω για απώλεια βάρους για αρχή;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!!

Το πήρα τελικά απόφαση κι αφού πάω να δω τα 2 γυμναστήρια του δήμου που έχω στην γειτονιά μου (γιατί η τσέπη μέχρι εκεί φτάνει προς το παρόν) λέω να ξεκινήσω με τον μήνα που έρχεται!!

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με όργανα (διάδρομο, ποδήλατο κλπ) έχετε να μου προτείνετε για αρχάριους με τι πρόγραμμα περίπου να ξεκινήσω για απώλεια βάρους για αρχή;;

Θα σου τα πούν λεπτομερώς στο γυμναστήριο βέβαια, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι θέλει πολύ διάδρομο.

Πάνω από 30 λεπτά συνεχώς (πέραν της προθέρμανσης στην αρχή).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα! θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αεροβια γυμναστικη τυπου pilates, aero abs, abs hips κ.α. παρομοια.... ο σκοπος μου αρχικα ειναι να φυγουν τα παραπανισια κιλακια (αν και δεν ειναι πολλα) και να ''σφιξει'' και λιγο το σωμα.... θα καταφερω κατι με την αεροβια για αρχη? χανοντε κιλα με αυτες τις αεροβιες η τζαμπα κοπο θα κανω? ειναι η πρωτη φορα που παω να ασχοληθω με κατι τετοιο περι.... γυμναστικης και δεν ξερω και πολλα! μια φορα την βδομαδα βεβαια θα προσπαθω αν εχω χρονο να κανω και διαδρομο και βαρη... αλλα κυριως αεροβικη σαν αρχη! (αυτη ηταν και η προταση του γυμναστη) Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω αρχομενη βουβωνοκοιλη. Ειναι νωρις για εγχειρηση ακομα. Το θεμα ειναι οτι να το εγχειρισω δεν μπορω, να γυμναστω οπως θελω δεν μπορω (γιατι αρχιζει κα ιμε ποναει) και δεν ξερω τι σκ@τ@ να κανω. Ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα η κατασταση.

Εχω παει σε γιατρο πριν μηνες και εννοειται εχει κανει την παραπανω διαγνωση. Ομως για δικους μου λογους δεν θα ηθελα να ξαναπαω στον ιδιο και δεν θυμομουν και την ειδικοτητα του :p

 

Οτι ειναι να κανω, εννοειται λαπαροσκοπικα θα γινει.

 

Αρα, θα κοιταξω για καποιον γενικο χειρουργο?

Thx για τη βοηθεια και τις ευχες :)

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα δυστυχώς δεν αφήνει πολλά περιθώρια στην γυμναστική!Ναι μεν μπορούν να γίνουν κάποια πράγματα αλλά με προσοχή και ΟΧΙ πολλά κιλά!Λίγα πράγματα!Αν είναι στην αρχή τότε μπορεί για καιρό να μην έχεις πρόβλημα παράλληλα με την γυμναστική!Όλα όμως έχουν να κάνουν με το τι κάνεις και πόσο πιέζεις την κατάσταση!Αργά ή γρήγορα πάντως δεν σε κόβω να γλυτώνεις την εγχείρηση (λαπαροσκοπικά αν μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερα)!

 

Καλημέρα παιδιά!!

Το πήρα τελικά απόφαση κι αφού πάω να δω τα 2 γυμναστήρια του δήμου που έχω στην γειτονιά μου (γιατί η τσέπη μέχρι εκεί φτάνει προς το παρόν) λέω να ξεκινήσω με τον μήνα που έρχεται!!

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με όργανα (διάδρομο, ποδήλατο κλπ) έχετε να μου προτείνετε για αρχάριους με τι πρόγραμμα περίπου να ξεκινήσω για απώλεια βάρους για αρχή;;

 

Κάνε την αρχή και μετά βλέπεις τι και πώς!Λογικά οι γυμναστές που είναι μέσα θα σε βάλουν τις πρώτες μέρες να κάνεις ένα κυκλικό κι έπειτα θα σου βγάλουν κάποιο πρόγραμμα!Απλά θα σου πω να ΜΗΝ σνομπάρεις τα όργανα όπως κάνουν οι περισσότερες γυναίκες!Είναι βασικά και αυτά και όχι μόνο τα αερόβια μηχανήματα!

 

Αν δεν έχεις ξαναπάει γυμναστήριο διάβασε αν έχεις χρόνο ένα αρθράκι μου που απαντάει στις περισσότερες απορίες σου! ;)

 

Γεια σας κ απο μενα! θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αεροβια γυμναστικη τυπου pilates, aero abs, abs hips κ.α. παρομοια.... ο σκοπος μου αρχικα ειναι να φυγουν τα παραπανισια κιλακια (αν και δεν ειναι πολλα) και να ''σφιξει'' και λιγο το σωμα.... θα καταφερω κατι με την αεροβια για αρχη? χανοντε κιλα με αυτες τις αεροβιες η τζαμπα κοπο θα κανω? ειναι η πρωτη φορα που παω να ασχοληθω με κατι τετοιο περι.... γυμναστικης και δεν ξερω και πολλα! μια φορα την βδομαδα βεβαια θα προσπαθω αν εχω χρονο να κανω και διαδρομο και βαρη... αλλα κυριως αεροβικη σαν αρχη! (αυτη ηταν και η προταση του γυμναστη)

 

Το ιδανικό είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει και με προγραμματισμό που θα σου αρέσει!Δοκίμασε και βλέπεις!Από την στιγμή πάντως που μέχρι τώρα δεν έκανες κάτι εντατικά, με οποιοδήποτε είδος άσκησης κι αν ασχοληθείς θα δεις διαφορά(μικρή/μεγάλη είναι σχετικό)!

 

Αν θες να πάρεις και καμιά ιδέα κοίταξε στο blog μου (υπογραφή μου) και για άλλα είδη άσκησης!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

@runner

 

Αυτα που λες μου ειπε και ο γιατρος.

Το θεμα ειναι οτι οσο προσεχω και γυμναστικη δεν κανω σωστα και δεν λυνεται το προβλημα. Ενω, αν δεν προσεχω, θα επιδεινωθει και γρηγορα θα καταφυγω στην εγχειρηση, που θα με απαλλαξει μια και καλη.

 

Αρα, μηπως ειναι προτιμοτερο να μην προσεχω τελικα;; Καταλαβαινεις πως το λεω.

 

Προς το παρον παντως μπορω να κανω χωρις προβλημα την αεροβια μου και απλα στα βαρη ειμαι συγκρατημενος. Και περισσοτερο συγκρατημενος ειμαι στους κοιλιακους (κατω κοιλιακους) γιατι εκει το νιωθω αμεσως.

 

Αληθεια, αν ημουν ο Δημας, τι θα εκανα δηλαδη; Τι θα μου ελεγε ο γιατρος;; Να κοψω την καριερα μου;

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως το λες! Αν ήσουν ο Δήμας η εγχείρηση θα είχε γίνει σε χρόνο μηδέν! Επειδή έχω κατά διαστήματα περιπτώσεις όπως η δική σου μπορείς να κάνεις μόνο ότι σου είπα..... δυστυχώς! :-(

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως το λες! Αν ήσουν ο Δήμας η εγχείρηση θα είχε γίνει σε χρόνο μηδέν! Επειδή έχω κατά διαστήματα περιπτώσεις όπως η δική σου μπορείς να κάνεις μόνο ότι σου είπα..... δυστυχώς! :-(

 

Ευχαριστω runner για τις συμβουλες.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σίγουρα η γυμναστική κάνει καλό στην υγεία, προσωπικά όταν άφησα τη γυμναστική λόγω υποχρεώσεων πήρα λίγα κιλά, κουραζόμουν εύκολα, γενικά δεν είχα την υγεία που είχα με την γυμναστική. Το θέμα είναι ότι στα γυμναστήρια γίνεται σωστή γυμναστική?Εγώ επέλεγα φυσικούς τρόπους όπως στο γήπεδο. Αλλά δεν έκανα όσο έπρεπε τεμπέλιαζα..ψάχνοντας μια μέρα στο internet βρήκα ένα site για κάποιον personal trainer ώστε να με πιέζει να κάνω γυμναστική και σωστή. http://personaltrainingelite.gr/ . Έχασα τα παραπανίσια κιλά και αισθάνομαι καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τη βοήθειά σας.

Γυμνάζομαι από τον Οκτώβρη και έχω δει μεγάλη διαφορά και θέλω να αρχίσω τώρα πρωτεΐνη για γραμμωση. Έχετε να προτείνετε κάτι; φθηνό κατά προτίμηση. Ένα πμ σχετικό θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθειά σας.

Γυμνάζομαι από τον Οκτώβρη και έχω δει μεγάλη διαφορά και θέλω να αρχίσω τώρα πρωτεΐνη για γραμμωση. Έχετε να προτείνετε κάτι; φθηνό κατά προτίμηση. Ένα πμ σχετικό θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ!!!

 

Όλο αυτό το διάστημα που είδες και τη διαφορά, τη διατροφή σου την πρόσεχες; Αν ναι, το ίδιο συνεχίζεις και τώρα μειώνοντας σταδιακά τις θερμίδες και βάζοντας περισσότερη αερόβια στην προπόνησή σου (θεωρώ ότι με το "γράμμωση" εννοείς να χάσεις το περιττό λίπος ώστε να φανούν οι μυς που έφτιαξες). Αν δεν την πρόσεχες τόσο καιρό, ώρα να αρχίσεις να το κάνεις. Η διατροφή είναι το Α και το Ω.

 

Αν θέλεις σώνει και καλά να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα, ψάχνεις για απλή σκέτη πρωτεΐνη ή αυτά τα σκευάσματα που έχουν και "λιποδιαλύτες"; Για το πρώτο, κοιτάς Whey. Πολύ καλή εταιρία είναι η ΟΝ (Premium) και έχει αρκετές ενδιαφέρουσες γεύσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως από τις φτηνές πρωτεΐνες η ΟΝ.

Για φτηνή πρωτεΐνη προτείνω μια ματιά στο myprotein.co.uk

Έχει δικές του πρωτεΐνες σε πολύ καλή τιμή.

Δοκιμασμένα από πολλούς.

 

 

Αλήθεια, κάποιος που ξεκινάει γράμμωση με σωστή διατροφή (μαζί με συμπληρώματα φτάνω 200 πρωτ./250 υδατ/2200 θερμίδες ημερησίως) και 3 φορές την βδομάδα γυμναστήριο, μετά από πόσο καιρό να περιμένω να δω διαφορά στο σώμα ;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως από τις φτηνές πρωτεΐνες η ΟΝ.

Για φτηνή πρωτεΐνη προτείνω μια ματιά στο myprotein.co.uk

Έχει δικές του πρωτεΐνες σε πολύ καλή τιμή.

Δοκιμασμένα από πολλούς.

 

Έχω ακούσει τόσο καλά λόγια από "επαγγελματίες" κι ερασιτέχνες του χώρου, που δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να δω τιμές και κριτικές για άλλες μάρκες. Συν τα θετικά σχόλια για τη διαλυτότητα και τη γεύση...

Τώρα η τιμή είναι σχετική για τον καθένα και το πού έχει φτάσει η τσέπη του μ' αυτή τη βρωμοκρίση. Αλλά στα 58 ευρώ το δίκιλο "βαρελάκι" εμένα μου φάνηκε αξιοπρεπέστατη. Για την ακρίβεια, τόσο μου κόστιζαν και τα ασπράδια αυγών, οπότε μία η άλλη ήρθε αλλά γλύτωσα το βράσιμο και τη μυρωδιά. :lol:

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω το ηλεκτρονικό κατάστημα που τα αγοράζω, είναι στην Ηγουμενίτσα, άριστη εξυπηρέτηση και πολύ γρήγορη παράδοση. :D

 

Για την ερώτηση που έκανες δε θα ρισκάρω να απαντήσω (δεν είμαι τόσο γνώστης για να σε συμβουλέψω) το μόνο που ξέρω με σιγουριά είναι ότι κάθε αλλαγή στη διατροφή θέλει 4 με 6 εβδομάδες για να αξιολογηθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία να δούμε πως είσαι τώρα να σου πούμε... :-P. Γράψε και την δίαιτα σου, προπόνηση για συγκεκριμένη απάντηση.... Χονδρικά αν είσαι σε καλό επίπεδο 8 βδομάδες το λιγότερο...

200 γρ πρωτεΐνης μου φαίνονται πολλά... Υπολόγισε 1,8γρ ανά κιλό βάρους...

 

 

Πρωτεΐνη καλή κάτι φθηνή υπάρχει και ελληνική Hercules (τουλάχιστον δεν είναι κινέζικο γάλα)

Edited by naxiand
Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή περιλαμβάνει βρώμη, total 2%, κοτόπουλο στήθος, μοσχάρι, σαλάτες και ρύζι ή βραστή πατάτα.

Μαζί με nitrotech 2 φορές την ημέρα.

Είμαι 82 κιλά, 1.79 ύψος, 34 χρονών.

Οπότε τώρα που είμαι στην 3η βδομάδα είναι νωρίς ακόμα.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστική 5 φορές την εβδομάδα και διατροφή κάνω εγώ σχεδόν 2 χρόνια συνεχόμενα έκανα και ποιο παλιά συν με κάποια συμπληρώματα διατροφής.. Είμαι 1.82, 85 κιλά πλέον η γυμναστική είναι αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μου...

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστική 5 φορές την εβδομάδα και διατροφή κάνω εγώ σχεδόν 2 χρόνια συνεχόμενα έκανα και ποιο παλιά συν με κάποια συμπληρώματα διατροφής.. Είμαι 1.82, 85 κιλά πλέον η γυμναστική είναι αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μου...

 

Μακάρι να σου έμοιαζα. Μετά από 3-4 χρόνια προσπάθειας δεν τα μπορώ. Βαριέμαι μετά από έναν μήνα και τα παρατάω. :(

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστική 5 φορές την εβδομάδα και διατροφή κάνω εγώ σχεδόν 2 χρόνια συνεχόμενα έκανα και ποιο παλιά συν με κάποια συμπληρώματα διατροφής.. Είμαι 1.82, 85 κιλά πλέον η γυμναστική είναι αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μου...

 

5 φορές την βδομάδα;

Ή έχεις πολύ χρόνο ή το πας επαγγελματικά!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

5 φορές την βδομάδα;

Ή έχεις πολύ χρόνο ή το πας επαγγελματικά!

 

Δεν θέλει τόσο πολύ χρόνο το γυμναστήριο, κι άλλωστε όταν το αγαπάς όπως ο φίλος, θα κόψεις από κάτι άλλο για να προλάβεις να πας. Κι εγώ 5 προπονήσεις την εβδομάδα έκανα (αν και οι δύο ήταν απλό αερόβιο) και δεν το έχανα ποτέ. Ακόμα και το διάστημα που μαστόρευα στο διαμέρισμα (κανονική οικοδομή :p ), σηκωνόμουν πρωί-πρωί να πάω γυμναστήριο και μετά πέθαινα στην κούραση στα μαστορέματα.

Δε μπορείς να κάνεις αλλιώς. Τη μέρα που δε θα πας θα είσαι άρρωστος, μισός άνθρωπος. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει τόσο πολύ χρόνο το γυμναστήριο, κι άλλωστε όταν το αγαπάς όπως ο φίλος, θα κόψεις από κάτι άλλο για να προλάβεις να πας. Κι εγώ 5 προπονήσεις την εβδομάδα έκανα (αν και οι δύο ήταν απλό αερόβιο) και δεν το έχανα ποτέ. Ακόμα και το διάστημα που μαστόρευα στο διαμέρισμα (κανονική οικοδομή :p ), σηκωνόμουν πρωί-πρωί να πάω γυμναστήριο και μετά πέθαινα στην κούραση στα μαστορέματα.

Δε μπορείς να κάνεις αλλιώς. Τη μέρα που δε θα πας θα είσαι άρρωστος, μισός άνθρωπος. :happy:

 

Φίλε μου άνοιξες μεγάλη κουβέντα.

Και άλλοι το αγαπάμε αλλά αν δουλεύεις 9 μέχρι όσο πάει, αν έχεις φιλενάδα/γυναίκα/παιδιά στο σπίτι και αν έχεις και άλλα Hobby στην ζωή σου, τότε απλά δεν γίνεται να πηγαίνεις 5 φορές την βδομάδα και να κάνεις και βαριά προπόνηση.

 

Εκτός αν κοιμάσαι 5 ώρες την ημέρα, παίρνεις χάπια για να έχεις ενέργεια και πηγαίνεις για καμία ωρίτσα.

 

Και στο πρακτικό του θέματος: αποκατάσταση των μυών πότε θα γίνει αν κάθε μέρα τους πλακώνεις στα βάρη;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια αποδοτική προπόνηση δεν πρέπει να ξεπερνά τα 45 λεπτά. Συν ζέσταμα-αποθεραπεία, μπάνιο, πήγαινε-έλα, ας πούμε ότι τελικά σου παίρνει 2 ώρες. Το αν τις έχεις να τις διαθέσεις είναι εντελώς προσωπικό. Άλλοι τρώνε τη ζωή τους στο γραφείο, ή στους δρόμους, ή έχουν παιδιά και προτιμούν χίλιες φορές αυτές τις 2 ώρες να τα πάνε παιδική χαρά παρά να κάνουν κάτι μόνοι τους. Κάποιοι έχουν "το μικρόβιο" και ξεκλέβουν το παραμικρό λεπτάκι για την λατρεία τους. Βλέπω τον αδελφό μου που γυμνάζεται πάνω από 10 χρόνια: βρέξει-χιονίσει, στην ανάγκη θα αφήσει την γραμματέα μια ώρα στο πόδι του και θα πεταχτεί. Γιατί αλλιώς νιώθει άρρωστος, δεν κύλησε το αίμα βρε αδελφέ. Μάλιστα έχει βρει ένα γυμναστήριο απέναντι από το γραφείο για να μην χάνει χρόνο στις μετακινήσεις. Αλλά είπαμε, αυτό είναι προσωπικό.

 

Για τα υπόλοιπα: εννοείται ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 8 ώρες ύπνο αν θες να μιλήσουμε για αποκατάσταση μυών. Συν τη διατροφή, που μπορείς να κουβαλάς μαζί σου ταπεράκια. ;)

Και μπορείς να κάνεις 5 προπονήσεις την εβδομάδα, πενταπλό σπλιτ. Έτσι η κάθε μυική ομάδα έχει μία εβδομάδα μπροστά της μέχρι να την ξανακουράσεις. Άσε που με τόσο μεγάλο σπλιτ θα κάνεις 3-4 ασκήσεις τη φορά, άρα θες ακόμα λιγότερο χρόνο στο γυμναστήριο. Ή κάνεις τριπλό σπλιτ με 2 ενδιάμεσα αερόβια (μην ξεχνάμε την καρδούλα μας) ή και διπλό σπλιτ με 3 αερόβια.

Συστήματα υπάρχουν, το θέμα είναι αν έχεις κολλήσει τόσο που να θες να μπεις στη διαδικασία να οργανώσεις όλη την υπόλοιπη μέρα σου γύρω από την προπόνηση και όχι να πηγαίνεις γυμναστήριο όταν υπάρχει χρόνος. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν και τόσα αθλήματα, γιατί δε γίνεται όλοι να αγαπήσουμε ένα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να σου έμοιαζα. Μετά από 3-4 χρόνια προσπάθειας δεν τα μπορώ. Βαριέμαι μετά από έναν μήνα και τα παρατάω. :(

 

Φίλε είμαι 34 χρονών τώρα έκανα από παλιά 10 χρόνια και βάλε και έχω συνηθίσει... Το πρόβλημα με σένα όπως και με αρκετούς είναι ότι πάνε 1-2 μήνες βαριούνται δεν βλέπουν μεγάλη διαφορά στο σώμα τους και σταματάνε... Εκεί είναι το θέμα για να ανταμοιβής στην εμφάνιση θέλει υπομονή και σωστή προπόνηση συν διατροφή ανάλογα την περίπτωση... Ένα παράδειγμα να σου πω για ένα διάστημα είχα κόψει αρκετά έχω και 2 μικρά παιδιά και είχα πάρει 15 κιλά ήμουν 97. 5... Μετά από σκληρή δουλειά και σχεδόν 10 - 11 μήνες έκανα να τα χάσω αλλά έφτασα 83.5 κιλα με 12% περίπου λίπος.. Οπότε χωρίς υδρωτα με 1 μήνα όπως λες τσάμπα ο κόπος...

 

5 φορές την βδομάδα;

Ή έχεις πολύ χρόνο ή το πας επαγγελματικά!

 

Έχω και χρόνο ευέλικτο και γυναίκα με κατανόηση και 2 παιδιά αλλά όχι και επαγγελματικά...

Απλά είναι το αγαπημένο μου χόμπι θα έλεγε κανείς...

 

Δεν θέλει τόσο πολύ χρόνο το γυμναστήριο, κι άλλωστε όταν το αγαπάς όπως ο φίλος, θα κόψεις από κάτι άλλο για να προλάβεις να πας. Κι εγώ 5 προπονήσεις την εβδομάδα έκανα (αν και οι δύο ήταν απλό αερόβιο) και δεν το έχανα ποτέ. Ακόμα και το διάστημα που μαστόρευα στο διαμέρισμα (κανονική οικοδομή :p ), σηκωνόμουν πρωί-πρωί να πάω γυμναστήριο και μετά πέθαινα στην κούραση στα μαστορέματα.

Δε μπορείς να κάνεις αλλιώς. Τη μέρα που δε θα πας θα είσαι άρρωστος, μισός άνθρωπος. :happy:

 

Συμφωνώ σε όλα φίλε έτσι είναι αν κάποιος θέλει μπορεί να βρει χρόνο μέσα στην ημέρα αρκεί να θες πραγματικά εκτός και αν δουλεύει 12 ωρο... Όντως την μέρα που δεν θα πας νιώθεις ότι κάτι σου λείπει... Άλλωστε ότι και να κάνει κανείς πρέπει να το κάνει με αγάπη!!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είμαι 34 χρονών τώρα έκανα από παλιά 10 χρόνια και βάλε και έχω συνηθίσει... Το πρόβλημα με σένα όπως και με αρκετούς είναι ότι πάνε 1-2 μήνες βαριούνται δεν βλέπουν μεγάλη διαφορά στο σώμα τους και σταματάνε... Εκεί είναι το θέμα για να ανταμοιβής στην εμφάνιση θέλει υπομονή και σωστή προπόνηση συν διατροφή ανάλογα την περίπτωση... Ένα παράδειγμα να σου πω για ένα διάστημα είχα κόψει αρκετά έχω και 2 μικρά παιδιά και είχα πάρει 15 κιλά ήμουν 97. 5... Μετά από σκληρή δουλειά και σχεδόν 10 - 11 μήνες έκανα να τα χάσω αλλά έφτασα 83.5 κιλα με 12% περίπου λίπος.. Οπότε χωρίς υδρωτα με 1 μήνα όπως λες τσάμπα ο κόπος...

 

Έχω και χρόνο ευέλικτο και γυναίκα με κατανόηση και 2 παιδιά αλλά όχι και επαγγελματικά...

Απλά είναι το αγαπημένο μου χόμπι θα έλεγε κανείς...

Καλά τα νούμερα σου :-)

Με τι ύψος όμως;

 

Και εγώ στα 34 είμαι, 1.79 , παίζω συνεχώς μεταξύ 82 και 83 κιλά, αλλά δεν νομίζω να βγάλω τόσο χαμηλό ποσοστό λίπους αν μετρηθω.

 

Ειδικά αυτή η άτιμη η κοιλιά δεν φεύγει με τίποτα, παρόλο που άρχισα διατροφή, αερόβια και δεν πίνω.

Φταίει και η δουλειά γραφείου βέβαια και η καθιστική ζωή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρω δυο τρόπους για να αυξήσω τη μυική μάζα στα χέρια: Βαράκια και μονόζυγο. Ξέρετε κάτι άλλο; Αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον, όταν υπάρχει μια ποικιλία δραστηριοτήτων.

 

Πόση ώρα, λέτε, είναι καλά να κάνω απ' το καθένα για αρχή;

 

ΥΓ: Είμαι κατά των χαπιών, οπότε δε με ενδιαφέρει να μου προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...