Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα !!!

Το τηλέφωνο κάθε μέρα θέλει φόρτιση και χωρίς τόσο πολύ χρήση ..

Υπάρχει κάποιος τρόπος για καλύτερη αυτονομία ;;

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Για τους αγγλομαθείς, ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.overthought.org/blog/2014/the-ultimate-guide-to-solving-ios-battery-drain

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ειναι να έχω κλειστά όλα αυτά ποιος ο λόγος να έχω μια συσκευή με τέτοιες δυνατότητες ;

 

όταν δεν χρειάζονται γιατί να τα έχετε ανοιχτά; μπείτε στις υπηρεσίες τοποθεσίας και δείτε πόσες εφαρμογές τις χρησιμοποιούν.. τις χρειάζεστε όλες αυτές; επίσης τη συσκευή μπορείε να την φορτίζετε ανά πάσα στιγμή, δεν χρειάζεται να αδειάσει για να την φορτίσετε, όποτε βρίσκεστε κοντά σε πρίζα μπορείτε να το βάζετε, εγώ έτσι κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Για τους αγγλομαθείς, ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.overthought.org/blog/2014/the-ultimate-guide-to-solving-ios-battery-drain

:)

όταν δεν χρειάζονται γιατί να τα έχετε ανοιχτά; μπείτε στις υπηρεσίες τοποθεσίας και δείτε πόσες εφαρμογές τις χρησιμοποιούν.. τις χρειάζεστε όλες αυτές; επίσης τη συσκευή μπορείε να την φορτίζετε ανά πάσα στιγμή, δεν χρειάζεται να αδειάσει για να την φορτίσετε, όποτε βρίσκεστε κοντά σε πρίζα μπορείτε να το βάζετε, εγώ έτσι κάνω :)

Ετςι όπως το θέτετε έχετε δίκιο ..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση ειναι οτι δυστυχώς άλλες εταιρίες πλέον ειναι μπροστά σε κάτι που παλαιότερα η Apple είχε την σκυτάλη.

Αυτονομία

Δεν έχουν κάνει καλή δουλειά. Οτι και να κανεις στην 1 μέρα θα εισαι εκτός και αν τα κλείσεις όλα η ακόμα καλύτερα το βάλεις σε πτήση και μέσα στο συρτάρι.

Αναμένουμε διορθωτικές κινήσεις γιατί βλέπω την μισή πελατεία να φεύγει κατα Samsung και άλλη μισή κατα Lg-Sony-Htc κ.α.

Η μπαταρία μια χαρά ειναι απο παλιά η εταιρεία δεν χρησιμοποιούσε τερατώδεις Hardware παρά μόνο οσο χρειάζεται.

Όλη η δουλειά γινόταν απο την διαχείριση που έκανε το καλογραμμένο λειτουργικό κάτι που τώρα δεν γίνεται γι αυτο έχουμε προβλήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα η σχετικα μικρη αυτονομία δεν εχει να κανει με αυτα που ειναι ανοικτά. Η μπαταρία πέφτει οταν λειτουργεί η συσκευή και οφείλεται στο μέγεθος της μπαταρίας και τις αυξημένες ανάγκες του ios 7 και τον τρόπο που διαχειρίζεται το multi tasking.

Πλεον αν δείτε status της μπαταρίας απο εφαρμογές cydia, θα διαπιστώσετε οτι υπάρχει κατανάλωση και απο εφαρμογές που δεν έχεις ανοίξει αλλά τρέχουν αμέσως με το boot, κάποια apis. Δηλαδή καυι ανάλογο με οτι συμβαίνει στο android.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα η σχετικα μικρη αυτονομία δεν εχει να κανει με αυτα που ειναι ανοικτά. Η μπαταρία πέφτει οταν λειτουργεί η συσκευή και οφείλεται στο μέγεθος της μπαταρίας και τις αυξημένες ανάγκες του ios 7 και τον τρόπο που διαχειρίζεται το multi tasking.

Πλεον αν δείτε status της μπαταρίας απο εφαρμογές cydia, θα διαπιστώσετε οτι υπάρχει κατανάλωση και απο εφαρμογές που δεν έχεις ανοίξει αλλά τρέχουν αμέσως με το boot, κάποια apis. Δηλαδή καυι ανάλογο με οτι συμβαίνει στο android.

 

Μα έχει αλλάξει το multitasking στο ios 7.

Το έλεγαν αυτό.

Λένε ότι "μαθαίνει" απο τη χρήση που κάνεις και αναλόγως προσαρμόζει τους συγχρονισμούς του κλπ..

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει αλλάξει το multitasking στο ios 7.

Το έλεγαν αυτό.

Λένε ότι "μαθαίνει" απο τη χρήση που κάνεις και αναλόγως προσαρμόζει τους συγχρονισμούς του κλπ..

 

Δεν εχει σχέση αυτο. Για παράδειγμα το Angry birds, chrome, foursuare, MoviePro, Linkedin, Instagram, Google+, Flipboard, Paypal δεν τα εχω ανοίξει και ομως εχουν καταναλώσει χωρίς να είναι τικαρισμενα να συγχρονιζουν στο παρασκηνιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχέση αυτο. Για παράδειγμα το Angry birds, chrome, foursuare, MoviePro, Linkedin, Instagram, Google+, Flipboard, Paypal δεν τα εχω ανοίξει και ομως εχουν καταναλώσει χωρίς να είναι τικαρισμενα να συγχρονιζουν στο παρασκηνιο.
Περίεργο αυτό Κώστα. Είναι όμως ανοιχτά στο multitasking?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι εκτος και εχεις λεφτα για πεταμα. Η επομενη αναβαθμιση θα ειναι οταν το 6 θα εχει 2 γκιγκα ραμ.

 

Αν εχει....

Οπως και ναχει,οποιος εχει το 5αρι μενει εκει και περιμενει.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος τα μηνύματα που στέλνω σε άλλους(SMS) να είναι με μικρά γράμματα, γιατί τα κεφαλαία μου την σπάνε;:D Εννοώ ξερω γω πως θα το στείλω κανονικά ( Π.χ '' Έλα Γιώργο, χρόνια πολλά...") και έτσι ακριβώς να φτάσει στον άλλον, να μην φτάσει με κεφαλαία ("ΕΛΑ ΓΙΩΡΓΟ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...") .
Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος τα μηνύματα που στέλνω σε άλλους(SMS) να είναι με μικρά γράμματα, γιατί τα κεφαλαία μου την σπάνε;:D Εννοώ ξερω γω πως θα το στείλω κανονικά ( Π.χ '' Έλα Γιώργο, χρόνια πολλά...") και έτσι ακριβώς να φτάσει στον άλλον, να μην φτάσει με κεφαλαία ("ΕΛΑ ΓΙΩΡΓΟ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...") .

 

Δεν εχει σχεση με το μηλοφωνο οσο με τον παροχεα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν εχει....

Οπως και ναχει,οποιος εχει το 5αρι μενει εκει και περιμενει.

 

Δεν νομιζω να δει καποιος διαφορα απο 5 σε 5σ περα απο το fingerprint scanner και τις περισσοτερες μπαντες LTE. To 5αρι ειναι σφαιρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά είμαι ανάμεσα σε 5s και blackberry z30 και σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω την μετάβαση σε 5s

 

Αν παρεις το ζ30 πετας τα λεφτα σου, ειναι ηδη νεκρο.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Step 3: Stop Quitting Your Apps in Multitasking αυτο ισχυει για την μπαταρια?

 

Δεν ξέρω να σου πω στα σίγουρα, αλλά εγώ χωρίς να κλείνω τίποτα η μπαταρία βγάζει άνετα 1.5-2 ημέρες, έχοντας τα πάντα ανοιχτά και exchange mail σε push mode (της δουλειάς).

Διαφορά μόνο είδα όταν άφηνα ανοιχτό το Skype (στο multitasking). Τότε ήταν που έβλεπα το Usage Time να πλησιάζει το Standby (οπότε καταλάβαινα ότι δεν άφηνε το κινητό να «πέσει σε ύπνο»). Μόλις το έκλεισα, η χρήση επανήλθε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση το iphone5s εχει 2 χρονια εγγυηση??? Γιατι παρήγγειλα σημερα ενα iphone5s και μου ειπανε πως εχει 1 χρονο εγγυηση και οταν τον ρωτηση γιατι αυτο μου ειπε πως ειναι πολιτικη της apple... Ισχυει αυτο η υπαρχει περιπτωση να πεσο σε ανακατασκευασμενο iphone γιατι συνηθως τα προιοντα απο ανακατασκευη εχουν 1 χρονο εγγυηση!!

 

Ευχαριστω για τυχων απαντησεις!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος τα μηνύματα που στέλνω σε άλλους(SMS) να είναι με μικρά γράμματα, γιατί τα κεφαλαία μου την σπάνε;:D Εννοώ ξερω γω πως θα το στείλω κανονικά ( Π.χ '' Έλα Γιώργο, χρόνια πολλά...") και έτσι ακριβώς να φτάσει στον άλλον, να μην φτάσει με κεφαλαία ("ΕΛΑ ΓΙΩΡΓΟ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...") .

 

Όταν είμαι Κύπρο από τη CYTA-Vodafone στέλνω με πεζά κι παραλήπτης διαβάζει επίσης πεζά. Όταν είμαι Ελλάδα με τη vodafone στέλνω με πεζά κι ο παραλήπτης λαμβάνει κεφάλαια. Προφανώς ειναι θέμα παρόχου.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ανοιξα το pc και διαβασα τα μηνυματα σας για την αυτονομια της μπαταριας του iPhone 5s !

Πριν αγορασω το iPhone 5s ειχα το samsung s3 αυτονομια χαλια,αγοραζω το samsung s4 μπας και είναι καλύτερο σε αυτονομία και αυτό μια από τα ιδια,το εβγαζα το πρωι απο την πριζα στης 7.00 100% battery και μεχρι της 16.00 παντα το φορτιζα όταν έφτανε 40% battery και το ειχα φορτιση τρεις φορες,με παντα ανοιχτο 3G,bluetooth,1 ωρα ομιλια λιγο Internet και διαφορα αλλα !

Με το iPhone 5s το βγαζω απο την πριζα στης 21.00 με 100% battery με την ιδια χρηση λειτουργιας και το ξαναφορτιζω στης 18.00 την επομενη 1 φορα φορτιση και 35% battery !

Kαι αυτο το λεω γιατι λετε ότι το iPhone 5s δεν εχει καλη αυτονομια,εγω προσωπικα δυσκολα θα ξαναλλαξω κινητο !

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι Κύπρο από τη CYTA-Vodafone στέλνω με πεζά κι παραλήπτης διαβάζει επίσης πεζά. Όταν είμαι Ελλάδα με τη vodafone στέλνω με πεζά κι ο παραλήπτης λαμβάνει κεφάλαια. Προφανώς ειναι θέμα παρόχου.

 

Δηλαδή να πάρω να ρωτήσω στην κοσμοτέ αν γίνεται να αλλάξει;

Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό Κώστα. Είναι όμως ανοιχτά στο multitasking?

 

 

Όχι δεν είναι αφού δεν τις έχω ανοίξει καθόλου.

Προφανώς κάποιες διεργασίες τους καταναλώνουν έστω και λίγο.

Γενικά δεν δίνω σημασία σ αυτά.

Αν αφήσω την συσκευή μου στο τραπέζι με όλα ανοιχτά συν το ΒΤ αφού έχω μονίμως συνδεδεμένο το pebble θα χάσει 0,3% άμα ώρα. Άρα δεν παίζουν σημαντικό ρόλο το τι τρέχει στο παρασκήνιο εκτός απο κακές εφαρμογές όπως Skype, Facebook, foursquare κλπ.

Αντιθέτως αν είμαι σε κίνηση με το 3G να αναγκάζει να ανεβάζει ισχύ στην κεραία μπορεί να χάσω και 2-3% την ώρα. Δεν φταίνε όμως το λειτουργικό και οι εφαρμογές. Η μεγάλη κατανάλωση είναι οταν δουλεύεις με ανοικτή οθόνη και με 3G για σύνδεση. Εκεί κάτι δεν κάνει καλά η apple.

Φταίει η κεραία που ζορίζεται γι αυτό και η υπερθέρμανση στην δεξιά πλευρά; Μάλλον.

Οταν γράφω ένα μεγάλο ποστ παραμένει κρύο. Μόλις όμως κάνω κάτι που απαιτεί να κατεβούν data, ζεσταίνεται και αυξάνει η κατανάλωση.

Παρόμοια συμπεριφορά είχα και στο 4s.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αφού δεν τις έχω ανοίξει καθόλου.

Προφανώς κάποιες διεργασίες τους καταναλώνουν έστω και λίγο.

Γενικά δεν δίνω σημασία σ αυτά.

Αν αφήσω την συσκευή μου στο τραπέζι με όλα ανοιχτά συν το ΒΤ αφού έχω μονίμως συνδεδεμένο το pebble θα χάσει 0,3% άμα ώρα. Άρα δεν παίζουν σημαντικό ρόλο το τι τρέχει στο παρασκήνιο εκτός απο κακές εφαρμογές όπως Skype, Facebook, foursquare κλπ.

Αντιθέτως αν είμαι σε κίνηση με το 3G να αναγκάζει να ανεβάζει ισχύ στην κεραία μπορεί να χάσω και 2-3% την ώρα. Δεν φταίνε όμως το λειτουργικό και οι εφαρμογές. Η μεγάλη κατανάλωση είναι οταν δουλεύεις με ανοικτή οθόνη και με 3G για σύνδεση. Εκεί κάτι δεν κάνει καλά η apple.

Φταίει η κεραία που ζορίζεται γι αυτό και η υπερθέρμανση στην δεξιά πλευρά; Μάλλον.

Οταν γράφω ένα μεγάλο ποστ παραμένει κρύο. Μόλις όμως κάνω κάτι που απαιτεί να κατεβούν data, ζεσταίνεται και αυξάνει η κατανάλωση.

Παρόμοια συμπεριφορά είχα και στο 4s.

 

 

Σε 3g και τηλεφωνικες κλησεις δεν εχει καλη αυτονομια. Σε 4g και wifi εχει απο τις καλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αφού δεν τις έχω ανοίξει καθόλου.

Προφανώς κάποιες διεργασίες τους καταναλώνουν έστω και λίγο.

Γενικά δεν δίνω σημασία σ αυτά.

Αν αφήσω την συσκευή μου στο τραπέζι με όλα ανοιχτά συν το ΒΤ αφού έχω μονίμως συνδεδεμένο το pebble θα χάσει 0,3% άμα ώρα. Άρα δεν παίζουν σημαντικό ρόλο το τι τρέχει στο παρασκήνιο εκτός απο κακές εφαρμογές όπως Skype, Facebook, foursquare κλπ.

Αντιθέτως αν είμαι σε κίνηση με το 3G να αναγκάζει να ανεβάζει ισχύ στην κεραία μπορεί να χάσω και 2-3% την ώρα. Δεν φταίνε όμως το λειτουργικό και οι εφαρμογές. Η μεγάλη κατανάλωση είναι οταν δουλεύεις με ανοικτή οθόνη και με 3G για σύνδεση. Εκεί κάτι δεν κάνει καλά η apple.

Φταίει η κεραία που ζορίζεται γι αυτό και η υπερθέρμανση στην δεξιά πλευρά; Μάλλον.

Οταν γράφω ένα μεγάλο ποστ παραμένει κρύο. Μόλις όμως κάνω κάτι που απαιτεί να κατεβούν data, ζεσταίνεται και αυξάνει η κατανάλωση.

Παρόμοια συμπεριφορά είχα και στο 4s.

 

Δεξιά όπως το κρατάς είναι η cpu, αριστερά είναι η μπαταρία.

Λογικό να ζορίζεται όταν δουλεύει 3g, εγώ ίσως λόγω θήκης δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

Μου κάνει το home button έναν περίεργο ήχο ξαφνικά υπάρχει περίπτωση να εχει πάθει κάτι απο το συχνό πάτημα ;;:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

Μου κάνει το home button έναν περίεργο ήχο ξαφνικά υπάρχει περίπτωση να εχει πάθει κάτι απο το συχνό πάτημα ;;:O

 

Τι κάνει? βελάζει?

:lol::p

 

Για να πατιέται είναι, δεν παθαίνει κάτι από αυτό, εκτός κι αν είναι ελαττωματικό, αλλά τότε δεν θα "άκουγε".

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...