Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.... τις δοκίμασα εγώ και τις δυο , είναι παρόμοιες, και μπορώ να πω ότι δουλεύουν πολύ καλά , ακόμα και για το δικό μου πρόβλημα.

 

...αν και δεν το λύνει έκανα πολύ ώρα περιμένοντας drop frame και όταν το είδα ήταν σχεδόν ανεπαίσθητο , πιστεύω ότι αν δεν ήμουν καρφωμένος στην τηλεόραση , δεν θα το έβλεπα.

..επίσης είναι σημαντικό ότι δεν έχει σημασία αν έχω επιλέξει το spdif passthrough ,μιας και συμπεριφέρεται το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις.

..ας ευχηθώ να είναι έτσι τα πράγματα..

 

.. βέβαια την δοκιμή την έκανα με τον mxplayer καθώς δεν δούλεψε το justxbmc που δοκίμασα , πιστεύω γιατί και οι δυο rom δεν ήταν root.

 

δοκίμασα την διαδικασία με το kingo root αλλά ενώ βλέπει το tvbox ( πρέπει να είναι το pc συνδεμένο με το Internet , για να αναγνωρίσει το πρόγραμμα το tvbox) ,με την μια rom σαν cs968 και με την άλλη σαν nexus7, και ενώ ξεκινά η διαδικασία του root στο τέλος εμφανίζει ένα error ...

... και πάπαλα !

.. βέβαια κυκλοφορούν και άλλες μεθόδοι root αλλά δεν είχα χρόνο, (...ξαναγύρισα λοιπόν στην προηγούμενη rom ) ελπίζω κάποιος από τους πιο έμπειρους φίλους να το ψάξει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1775

Ερωτηση μπορουμε τις ρομ που κατεβαζουμε για δοκιμη να τις περναμε μεσω cwm? και πως?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν το CS968 με GEASS.

Σας μπαίνει σε sleep?

Μόλις πρόσεξα από το cpu spy ότι εμένα δεν κοιμάται καθόλου.

Εσάς κοιμάται κανονικά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κανονικά κοιμάται. Μάλλον κάποια εφαρμογή θα τρέχει συνέχεια από πίσω στο δικό σου

 

Μπα τσέκαρα με το wakelock detector και πρώτο βγάζει το Diradio που ακούω κάθε πρωί μουσική πριν φύγω δουλειά.

Τσέκαρα τις ώρες που αναφέρει ότι τρέχει και είναι όσο ακούω μουσική, άρα δεν παίζει μετά μόνο του.

 

Οπότε φαίνεται νορμάλ το σύστημα.

Και δείχνει σαν να μην έχει ενεργοποιηθεί καν το Deep sleep,αφού δεν υπάρχει καν στο 0%.

Μήπως θέλει καμία ρύθμιση..

 

Εμένα κανονικά κοιμάται. Μάλλον κάποια εφαρμογή θα τρέχει συνέχεια από πίσω στο δικό σου

 

Μπορεις να δεις αν στο build.prop σου υπαρχουν τα παρακατω;

ro.ril.disable.power.collapse=1

pm.sleep_mode=1

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση μπορουμε τις ρομ που κατεβαζουμε για δοκιμη να τις περναμε μεσω cwm? και πως?

 

Κανεις δεν γνωρίζει?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν γνωρίζει?

.. νομίζω κανείς δεν γνωρίζει ..

...εγώ το έψαχνα παλαιά γιατί θα βόλεβε να αλλάζω έτσι τις rom χωρίς να χρειάζεται το pc αλλά δεν είχα βρει πουθενά την απάντηση,..και δεν ρισκάρεις να δοκιμάσεις ...

... πάντως αν βρεις κάτι , ενημέρωσε και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να μεταφέρουμε obb αρχεία κυρίως παιχνιδιών και γενικά εφαρμογές με μεγάλα data folders στην external sdcard;

γιατί το link2sd μεταφέρει - με τη σύνδεση -μόνο την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα το cs968 από geekbuying και αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάνει κάτι παράσιτα στον ήχο. Άλλαξα καλώδιο hdmi, ανάλυση στην οθόνη, πείραξα τις ρυθμίσεις του ήχου αλλά τίποτα. Δεν είναι από τις ρυθμίσεις του ήχου οι παρεμβολές γιατί και κλειστές να τις έχω, όπως και την τηλεόραση χαμηλωμένη τέρμα, αυτό ακούγεται. Μπορεί να το κάνει κάθε 5 δευτερόλεπτα, μπορεί και κάθε λεπτό. Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το minix x7. Απίστευτο μηχάνημα!! Δεν το περίμενα τόσο καλό... Το σύνδεσα σε μια παλιά τηλεόραση Philips με ανταπτορα hdmi σε Dvi. Δυστυχώς η τηλεόραση δεν μπόρεσε να παίξει, η εικόνα γέμισε το 80% της οθόνης. Μετά το σύνδεσα σε μια LG 26 άρα μέσω hdmi πιο καινούριο μοντέλο από την Philips. Εκεί το minix έδειξε τα δόντια του. Xbmc είχε μέσα το μηχάνημα ένα αποκλειστικά για minix.. Οτι και να του έβαλα το έπαιξε απροβληματιστα!! Ούτε σπασίματα λόγω ανάλυσης, αλλά ούτε και λόγω δικτύου.. Αρχεία 1080 mkv τα παίζει νεράκι. Και από ήχο μέσω οπτικής ίνας δεν είχα πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αναποφάσιστος είμαι

διαβάζω το νήμα του xbmc αλλά μπερδεύομαι

είμαι έτοιμος να αγοράσω το cs968 από Geek

Ουσιαστικά πρώτη επαφή με TV Box και με περιορισμένο budget

Τι λέτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το minix x7. Απίστευτο μηχάνημα!! Δεν το περίμενα τόσο καλό... Το σύνδεσα σε μια παλιά τηλεόραση Philips με ανταπτορα hdmi σε Dvi. Δυστυχώς η τηλεόραση δεν μπόρεσε να παίξει, η εικόνα γέμισε το 80% της οθόνης. Μετά το σύνδεσα σε μια LG 26 άρα μέσω hdmi πιο καινούριο μοντέλο από την Philips. Εκεί το minix έδειξε τα δόντια του. Xbmc είχε μέσα το μηχάνημα ένα αποκλειστικά για minix.. Οτι και να του έβαλα το έπαιξε απροβληματιστα!! Ούτε σπασίματα λόγω ανάλυσης, αλλά ούτε και λόγω δικτύου.. Αρχεία 1080 mkv τα παίζει νεράκι. Και από ήχο μέσω οπτικής ίνας δεν είχα πρόβλημα..

 

Από τον δίσκο όλα τα παίζουν απροβλημάτιστα.

Το θέμα είναι σε streaming HD πώς τα πάει το καθένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

.... δυστυχώς και με την καινούρια κιτ-κατ δεν γλυτώνω τα lost frames.

λιγότερα μεν αλλά υπάρχουν.

 

.... στην προσπάθειά μου να κάνω ένα cwm recovery που έχω κρατήσει , κάτι μάλλον πήγε στραβά και το cs968 την πάτησε ,και δεν ξεκινούσε με τίποτα.

... τελικά το επανέφερα ακολουθόντας τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ

http://www.freaktab.com/showthread.php?10136-How-I-unbricked-TV01-CS968-V3

βραχυκυκλώνοντας τα jumbers 8 και 9 με μια καρφίτσα.

 

..πραγματικά δούλεψε, και μάλιστα πολύ εύκολα !

Link to comment
Share on other sites

Και στον mx player έχεις lost frames ή μόνο στο xbmc?

 

... και στον mxplayer , όταν είναι ενεργοποιημένο το spdif passthrough.

 

..μόλις όμως πέρασα την geass ξανά και πέρασα και το beyond xbmc 3.4

...βασικά όλα τα xbmc που έχω δοκιμάσει ,αν προσπαθήσω να αναπαράγω ταινία από τον τοπικό δίσκο μετά από λίγη ώρα κολάει...

... αυτό όμως δουλεύει ,εδώ και λίγη ώρα ,δεν έχω δει frame χαμένο ,και το ηχοσύστημα γράφει dolby digital χωρίς στο system του xbmc να γράφει libmedia.so hack enabled.

 

.... λες ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

... και στον mxplayer , όταν είναι ενεργοποιημένο το spdif passthrough.

 

..μόλις όμως πέρασα την geass ξανά και πέρασα και το beyond xbmc 3.4

...βασικά όλα τα xbmc που έχω δοκιμάσει ,αν προσπαθήσω να αναπαράγω ταινία από τον τοπικό δίσκο μετά από λίγη ώρα κολάει...

... αυτό όμως δουλεύει ,εδώ και λίγη ώρα ,δεν έχω δει frame χαμένο ,και το ηχοσύστημα γράφει dolby digital χωρίς στο system του xbmc να γράφει libmedia.so hack enabled.

 

.... λες ;;;;;;;

 

Τελικά ήταν θέμα software δηλαδή;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα μια απορία. Αν πάρω ένα τέτοιο μηχάνημα, μπορώ να κάνω stream απο το κινητό στην τηλεόραση με κάποιο τρόπο;

 

Θα μιλησω για το minix γιατι το ξερω..ναι γινεται!

Εχω ενα κινεζικο κινητο και μπορω να στειλω,οτι θελω να προβαλω στην τηλεοραση..

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησω για το minix γιατι το ξερω..ναι γινεται!

Εχω ενα κινεζικο κινητο και μπορω να στειλω,οτι θελω να προβαλω στην τηλεοραση..

 

Τέλεια... Χρειάζεται κάποια εφαρμογή για να "δεί" το κινητό την tv, ή γίνεται απο τις ρυθμίσεις με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια... Χρειάζεται κάποια εφαρμογή για να "δεί" το κινητό την tv, ή γίνεται απο τις ρυθμίσεις με κάποιο τρόπο;

 

Έχει μια ρύθμιση λέγετε ασύρματη οθόνη, την ενεργοποιείς, ψάχνεις την οθόνη συνδέετε και αυτό ήταν.. Πολύ απλή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια ρύθμιση λέγετε ασύρματη οθόνη, την ενεργοποιείς, ψάχνεις την οθόνη συνδέετε και αυτό ήταν.. Πολύ απλή διαδικασία.

 

Ευχαριστώ πολύ. Το χρησιμοποιείς μόνο για stream περιεχομένου, ή μπορεί να κάνει και επέκταση οθόνης, π.χ να σερφάρεις στο κινητό και να το βλέπεις στην οθόνη (αν και αυτό γίνεται και μέσω hotspot λογικά).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το χρησιμοποιείς μόνο για stream περιεχομένου, ή μπορεί να κάνει και επέκταση οθόνης, π.χ να σερφάρεις στο κινητό και να το βλέπεις στην οθόνη (αν και αυτό γίνεται και μέσω hotspot λογικά).

 

Οτιδήποτε δείχνει εκείνη την στιγμή στην οθόνη του κινητού το δείχνει και στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε δείχνει εκείνη την στιγμή στην οθόνη του κινητού το δείχνει και στην τηλεόραση.

 

Να είσαι καλά. Απο που το πήρες το minix; Θεωρείται "καλή" επιλογή σε tv box; Είμαι τελείως άσχετος με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...