Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ¨φωτα¨ σας...

Μέσω cu ανανέωση απέκτησα 1gb, ενώ απο το κινητό μπαίνει στο διαδίκτυο απο το mifi huawei E586 όχι.

Όταν χρησιμοποίησα sim wind μπήκε άμεσα.

Ρυθμίσεις χρειάζομαι?

Να κατεβάσω προγραμμα της vodafone και ποιο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το MiFi το είχες πάρει απó Wind. Θα δουλέψει και χωρίς να κατεβάσεις το λογισμικό της Vodafone, αρκεί να βάλεις για το σωστό APN για την κάρτα της Vodafone που είναι internet.vodafone.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το mifi Huawei R206.

Έχω την συσκευή μία εβδομάδα τώρα και ενώ υποτίθεται ότι υποστηρίζει HSPA+ εμένα μου δείχνει συνέχεια 3G και 3G+. H ταχύτητες που πιάνω είναι κοντά στα 7-7.2 mbps. Στην περιοχή μου έχει κανονικά σήμα Η+. Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το mifi Huawei R206.

Έχω την συσκευή μία εβδομάδα τώρα και ενώ υποτίθεται ότι υποστηρίζει HSPA+ εμένα μου δείχνει συνέχεια 3G και 3G+. H ταχύτητες που πιάνω είναι κοντά στα 7-7.2 mbps. Στην περιοχή μου έχει κανονικά σήμα Η+. Τι μπορεί να φταίει;

 

το 3g+ και το Η νομίζω ότι είναι ίδια . Απλά σε ένα έτσι εμφανίζονται. Μπορεί στην περιοχή σου να φτάνει έως τόσα mbs ενώ η συσκευή μπορεί να ποίασει έως είκοσι mbs !

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το mifi Huawei R206.

Έχω την συσκευή μία εβδομάδα τώρα και ενώ υποτίθεται ότι υποστηρίζει HSPA+ εμένα μου δείχνει συνέχεια 3G και 3G+. H ταχύτητες που πιάνω είναι κοντά στα 7-7.2 mbps. Στην περιοχή μου έχει κανονικά σήμα Η+. Τι μπορεί να φταίει;

 

Μέσω mifi τόσο πιάνεις συνήθως.

Εγώ το περισσότερο που έχω δει κάποιες φορές είναι μέχρι 10mbps.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το 4g δουλευει και στα 2600mhz?

 

Όχι ακόμα, μόνο στα 1800.

Πρώτα θα παίξει και στα 800 και μετά, μόνο στα μεγάλα αστικά και μόνο σε περιοχές που έχουν μεγάλη κίνηση και στα 2600.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα, μόνο στα 1800.

Πρώτα θα παίξει και στα 800 και μετά, μόνο στα μεγάλα αστικά και μόνο σε περιοχές που έχουν μεγάλη κίνηση και στα 2600.

 

δεν εχει δωθει αλλωστε ουτε 2600 ουτε 800 ακομα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει δωθει αλλωστε ουτε 2600 ουτε 800 ακομα.

 

Για όσους ψάχνουν να αγοράσουν τηλέφωνο από εξωτερικό η LTE μπάντα που παίζει στην Ελλάδα προς το παρόν είναι η 3.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ψάχνουν να αγοράσουν τηλέφωνο από εξωτερικό η LTE μπάντα που παίζει στην Ελλάδα προς το παρόν είναι η 3.

 

και εγω ενδιαφερομουνα αρα πρεπει να ειναι lte 800hz ? για να παιζει; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

και εγω ενδιαφερομουνα αρα πρεπει να ειναι lte 800hz ? για να παιζει; .

 

1800, όχι 800.

Ιδανικά για να είσαι καλυμένος και για το μέλλον θες 1800 ΣΙΓΟΥΡΑ και προαιρετικά 800 και 2600

Link to comment
Share on other sites

τα νεύρα μου.

 

έχω μια κάρτα την οποία όταν την χρησιμοποιώ στο smartphone όλα δουλεύουν οκ.

την βάζω στο στικάκι της vodafone k365z για να έχω ιντερνετ στο λαπτοπ.

 

επιλέγω κανονικά ότι έχω καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο, συνδέομαι...

με πηγαίνει σε μια σελίδα της vodafone όπου βάζω αριθμό τηλεφώνου, όνομα και mail, πατάω είσοδο και μετά με πετάει σε μια άλλη σελίδα όπου μου ζητάει να εισάγω τον κωδικό πρόσβασης της προπληρωμένης κάρτας.

ποιο κωδικό; εγώ απλά θέλω να χρησιμοποιήσω τα δεδομενα με το στικάκι όπως κάνω και με το κινητό.

η sim είναι κανονική ομιλίας και όχι μόνο για δεδομένα.

 

τι μπορώ να κάνω;

 

και ένας άλλος φίλος μου πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά δε θυμάμαι τι είχε κάνει.

 

η κάρτα είναι vodafone ολυμπιακός αλλά και μια cu που δοκιμασα πάλι τα ίδια κάνει.

οι κάρτες έχουν μέσα χρήματα και η μια έχει και 1GB δεδομένα αλλά δε δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

τα νεύρα μου.

 

έχω μια κάρτα την οποία όταν την χρησιμοποιώ στο smartphone όλα δουλεύουν οκ.

την βάζω στο στικάκι της vodafone k365z για να έχω ιντερνετ στο λαπτοπ.

 

επιλέγω κανονικά ότι έχω καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο, συνδέομαι...

με πηγαίνει σε μια σελίδα της vodafone όπου βάζω αριθμό τηλεφώνου, όνομα και mail, πατάω είσοδο και μετά με πετάει σε μια άλλη σελίδα όπου μου ζητάει να εισάγω τον κωδικό πρόσβασης της προπληρωμένης κάρτας.

ποιο κωδικό; εγώ απλά θέλω να χρησιμοποιήσω τα δεδομενα με το στικάκι όπως κάνω και με το κινητό.

η sim είναι κανονική ομιλίας και όχι μόνο για δεδομένα.

 

τι μπορώ να κάνω;

 

και ένας άλλος φίλος μου πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά δε θυμάμαι τι είχε κάνει.

 

η κάρτα είναι vodafone ολυμπιακός αλλά και μια cu που δοκιμασα πάλι τα ίδια κάνει.

οι κάρτες έχουν μέσα χρήματα και η μια έχει και 1GB δεδομένα αλλά δε δουλεύουν

 

ειναι πολύ λογικό να σου συμβαίνει αυτο διότι σε θεωρεί ως καρτοίντερνετ για αυτο σε πετάει σε αυτήν την σελίδα. θα επιλέξεις συμβόλαιο και θα αλλάξεις το apn της σύνδεσης σου σε internet.vodafone.gr και θα μπεις κανονικά. Εντάξει ; σου μπήκε ;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μπήκα αλλά με πατέντα.

 

πήγα απλά στις συνδέσεις δικτύου και πάτησα connect σε αυτή που δημιούργησε το πρόγραμμα της vodafone. συνδέθηκε χωρίς να χρειαστώ την εφαρμογή τους.

επίσης έβαλα και την εφαρμογή της zte join air και συνδέθηκα και μέσω αυτής.

 

αλλά θέλω να δοκιμάσω και αυτό που είπες

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλεις καρτοκινητό το πρόγραμμα της Vodafone βάζει APN : web.session όπως μπορείς να δεις από τα διαγνωστικά. Δηλαδή σε θεωρεί προπληρωμένο καρτοinternet. Επιπλπέον δεν σε αφήνει να αλλάξεις APN. Για αυτό βάζουμε συμβόλαιο και αλλάζουμε APN όπως πολύ σωστά σου είπε ο JohnMegarythmos

Επιπλέον αν έβαλες το σωστό e-mail κέρδισες 24 ώρες καρτοinternet με ισχύ ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

οκ τα κατάφερα.

βρήκα πως αλλάζει και το apn

 

αυτό με το Mail και το δώρο δεν το κατάλαβα αλλά δε με απασχολεί. :p

 

επίσης καλύτερα το zte join air από το πρόγραμμα της vodafone.

 

ευχαριστώ παιδιά

 

α οκ.

είδα το μαιλ μου και το κατάλαβα.

την 1 μέρα μπορώ να την ενεργοποιήσω μέχρι 1 χρόνο;

Edited by hulla
Link to comment
Share on other sites

Ναι όποτε θέλεις για 1 χρόνο, δεν γράφει κάτι στο μήνυμα αλλά είναι τσεκαρισμένο , και είναι 1GB το δώρο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους ..................προσφατα αγορασα εδω και 1 βδομαδα το HAME _A2 3G+wifi+power bank........

έχω επίσης και το 3G στικακι της Vodafone Huawei Κ3772..........και απο τοτε προσπαθω να μπω στο ιντερνετ χωρις επιτυχία....πηρα τηλ στην Vodafone μου εδωσαν τα:

APN: internet

user: user

pass: pass

dial number: *99#

αλλά ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑ :(

μηπως γνωριζει κατι κάποιος.......

ευχαριστω...........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ..................προσφατα αγορασα εδω και 1 βδομαδα το HAME _A2 3G+wifi+power bank........

έχω επίσης και το 3G στικακι της Vodafone Huawei Κ3772..........και απο τοτε προσπαθω να μπω στο ιντερνετ χωρις επιτυχία....πηρα τηλ στην Vodafone μου εδωσαν τα:

APN: internet

user: user

pass: pass

dial number: *99#

αλλά ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑ :(

μηπως γνωριζει κατι κάποιος.......

ευχαριστω...........

 

καλησπερα εχω και εγω το κ3772 με καρτα σημ καρτοιντερνετ αλλα το εχω δουλεψει περισσοτερο με καρτα σημ vodafone cu . πες μου η καρτα σημ που βαζεις μεσα στο κ3772 ειναι καρτοκινητου ; . ή οχι. Εαν οχι πες μου τι ακριβως ειναι να σε βοηθησω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπάκι στο Huawei ανάβει κόκκινο ή πράσινο/μπλε; Μάλλον δεν είναι συμβατό το στικάκι, δεν το αναγνωρίζει. Δες εδώ τη λίστα με τα συμβατά.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοιτητικο με συνδεση............4giga................το λαμπακι αναβει πρασινο.........

Εχω και ενα ΖΤΕ Κ3565-Ζ...........αλλα τιποτα το λαμπακι ειναι κοκκινο.............

Edited by kolok
Link to comment
Share on other sites

Το λαμπάκι στο Huawei ανάβει κόκκινο ή πράσινο/μπλε; Μάλλον δεν είναι συμβατό το στικάκι, δεν το αναγνωρίζει. Δες εδώ τη λίστα με τα συμβατά.

 

 

 

Στη λιστα.........ειναι το νουμερο 64 .......αλλα και παλι τιποτα (για το δευτερο στικακι μιλαω που εχω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ..................προσφατα αγορασα εδω και 1 βδομαδα το HAME _A2 3G+wifi+power bank........

έχω επίσης και το 3G στικακι της Vodafone Huawei Κ3772..........και απο τοτε προσπαθω να μπω στο ιντερνετ χωρις επιτυχία....πηρα τηλ στην Vodafone μου εδωσαν τα:

APN: internet

user: user

pass: pass

dial number: *99#

αλλά ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑ :(

μηπως γνωριζει κατι κάποιος.......

ευχαριστω...........

 

Έχω το hame A1 και σε μένα ήθελε μόνο internet.Vodafone.gr και τίποτα από user/pass.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το φοιτητικό, τότε είναι σωστό το APN internet, το internet.vodafone.gr είναι για καρτοκινητό ή σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...